Page 10 of 22 FirstFirst ... 8910111220 ... LastLast
Results 190 to 210 of 455

Thread: Noua Steaua Bucuresti

  1. #190
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Nu e problema mea dar am o opinie.
    Cu ocazia promovarii echipei CSA stelistii pot si trebuie sa tina cont de faptul ca pot schimba imaginea clubului in pozitiv. Echipa ciobanului e patata si performantele sale in intern vor suferi mereu de zone de umbra. (valize etc ...) Cu CSA vor atrage sponsori noi, internationali , deoarece Steaua inca are nume chiar si in Asia. Cu semianalfabetul patron Star nici vorba sa se asocieze cineva si sa bage bani. Asta trebuie inteles. Evident ca trebuie bani pt performanta, Duba are dreptate. Becali e singur sa bage acolo deoarece ... e Becali.

    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Lu' Talpan ii place sa viseze, da' n-o sa vada niciodata echipa ministerului in prima liga.
    Probabil dar el mai vrea ceva. FCSB retrogradata.

    Si ca fapt divers, eu am vazut echipa ministerului castigand CL in 1986
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #191
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nu ai vazut si pe Marseille?

    Am mai spus, aproape ca-mi doresc sa fim retrogradati. Dar nu se va intampla.
    Cat despre CSA, cine sa bage bani? Ce sponsori sa atragi din Liga a doua?

    Eu am spus o chestie si nu vad nici o cale prin care armata poate sa faca o echipa viabila.
    Uefa nu permite echipe departamentale in prima liga, ceea ce inseamna ca armata va trebui sa gaseasca un investitor privat care sa plateasca 3,7 mil euro (plus TVA) pe an doar pentru marca. S-au impuscat singuri in picior prin acea evaluare pentru ca legea interzice instrainarea proprietatii statului sau chiar inchirierea sa la un pret cu mult sub evaluarea oficiala. Daca nu vine nimeni la prima licitatie, au dreptul la a mai scadea din pret la a doua sau a treia licitatie, dar nu cu foarte mult. Este imposibil sa gasesti pe cineva in Romania sa bage 10 mil pe an intr-o echipa. Vreo 5 mil pe marca + chirie stadion si baza de pregatire, plus bugetul echipei. Nici Steaua nu ar fi supravietuit daca ar fi trebuit sa dea 3,7 mil in plus pe sezon in ultimii 10 ani. In ziua de astazi, Steaua ar fi fost 30 mil pe minus si se ducea dupa Rapid.

    Sa-mi explice cineva o cale de iesire pentru armata.
    E ilegal sa ai echipa in prima liga si nici nu o poti da altcuiva din cauza pretului prohibitiv pe care tu l-ai stabilit si pe care legea te obliga sa-l respecti.

    Repet, echipa lor e moarta din start. Nu are nici un viitor.

    Asa ca terminati cu visele astea umede.
    Last edited by Sevilla86; 14th January 2017 at 23:03.

  3. #192
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Pe Marseille am vazut-o incepand din 1987
    Si sa vezi chestie acolo. Echipa care tragea sa nu retrogradeze dar cu nume, echipa care a fost chiar la vremea aia "vanata" de un sponsor patron venit din Paris deoarece clubul avea nume.

    Azi la Steaua treaba este cam asa. Bani sunt in lume si mai ales prin Asia sau chiar in Elvetia. Investitori potentiali sunt cu gramada care cauta "nume" dar care sunt foarte prudenti. Investesc pe termen lung multi bani deci se uita la marfa de zece ori pana sa dea un telefon. Steaua este un nume. Este un nume care cantareste eventual mult mai mult decat Strasbourg, Lille, Tottenham sau alte care au beneficiat de plus capital in ultimii ani. Est egala cu Marseille dpmdv. Deci americanul ala care va baga cateva sute de milioane la sudisti in stare de retrogradare ar baga cateva (mai putine dar mai productive) sute de milioane pt o Steaua curata. Chiar si in B dar cu un proiect pe trei ani in CL sferturi iese in castig deci e interesat. Dar cu Becali si alea 15 milioane ale lui pe an nimeni nu e interesat sa se bage cu el si sa isi strice imaginea.
    Becali vrea el si nimeni. El si numai el. Cu bani multi pt el si Romania dar sarac lipit pe international.
    Voi, stelisti ca tine Sevilla, visati umed. Cu 30 milioane pe an ingropati numele Steaua in cativa ani.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #193
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    De ce n-ar baga chinezu' bani in Nottingham Forest, sau orice alta echipa din Anglia?
    Nu stiu ce calcule ti-ai facut tu... cum iese chinezu pe plus daca baga sute de milioane?

    Champions-League-Prize-money.jpg

    Faci 30 mil euro daca ajungi in sferturi, plus market pool care este mic pentru o echipa din Romania. Bani din bilete la fel, putini.

    Cred ca nu-ti dai seama ce spui. In Romania nu faci 10 mil euro din bilete la un singur meci ca United sau Barcelona, nu faci zeci de mil din market pool, nu ai sponsori de 10 mil pe an, pana si un marketing eficient nu poate sa aduca mai mult de 2, 3 mil euro profit pe an.

    Sute de milioane? Echipa aia ar trebui sa castige CL vreo 4 ani la rand sa scoata banii aia.
    Vinul se consuma cu moderatie, mai lasa sticla aia


    PS: chiar daca gasesti un Abramovich dispus sa bage atatia bani, intra pe fir Fair Play Financiar.
    Stii ca ce spui tu nu este posibil chiar luand in calcul si cele mai absurde scenarii.
    Last edited by Sevilla86; 14th January 2017 at 23:49.

  5. #194
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Daca se tinde spre o insanatosire a fotbalului si igigca nu ia 2 ani titlu baga falimentu, mai ales ca nu are fani si acum brondby sau zurich, osmanlispor te scot in suturi din europa.
    Cat despre duda cu aia 3 milioane. Greu, nu imposibil. 3 milioane a strans gigel din bilete la 2 meciuri. Viitorul are pepsi pe tricou, petrolu opel, dinamo nu mai avea loc pe unde sa le puna. T mobile nu a vrut sa investeasca la echipa lu gigel. Sponsorii nu-s doar o poveste frumoasa.
    Nu vreau iar sa incep discutia despre cum gigel a ajuns cel mai po****r roman fiind ..finantator.
    retired.

  6. #195
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    De ce n-ar baga chinezu' bani in Nottingham Forest, sau orice alta echipa din Anglia?
    Nu stiu ce calcule ti-ai facut tu... cum iese chinezu pe plus daca baga sute de milioane?
    In Anglia au bagat toti banii si nu mai e loc decat probabil prin D4. De asta ziceam ca investitorii de azi cauta "nume " nu neaparat echipe performante. Banii se castiga in special din produse derivate, nu din premiile UEFA din CL. La PSG bugetul este asigurat in 90 % din vanzari produse derivate si logo sponsori. Ce da UEFA ajuta doar sa acopere salariul a doi sau trei jucatori
    Daca pui azi "Nottingham Forest" pe un produs nu reusesti decat sa-l faci cadou la Craciun pt un musulman
    Pui PSG si il vinzi 10 dolari. Pui Barcelona si il vinzi 50 dolari samd. De asta ziceam ca Steaua inca valoreaza ceva pe brichete, valize sau alte produse made in China ... acolo e interesul celor care baga bani azi in fotbal.
    Investesti si castigi peste trei ani. Dar iti trebuie un produs vector. Daca Steaua are un lot cu jucatori macar de nivel Valencia are sanse sa treaca de grupe in CL deci sa aduca cele sute de milioane investiti initial de sponsori ... deoarece se numeste Steaua. Valencia sau Nottingham Forest le trebuie sa castige deja CL (mai recent pt englezi) si apoi sa aduca ceva din nume.

    Nu este un scenariu absurd. A fost incercat la Donetsk doar ca ala nu e un "nume" si trebuia sa devina ca sa aduca bani seriosi. Zenit si alte incearca si azi dar tot aia e problema.
    Steaua inca e deasupra. Dar trebuie sa va grabiti deoarece se impute branza ...
    Last edited by delaparis; 15th January 2017 at 00:44.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #196
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    cu toata dragostea pentru parizianul care doreste tot binele din lume unui "club patat", esti rupt de realitatea romaneasca.

    edit.
    a propos, ca tot suntem interesat de capra vecinului, nu ne spui domnul Andrei cum un anumit club, prin inginerii financiare, a iesit din insolventa "curat ca lacrima"?
    Last edited by delaoltenia; 15th January 2017 at 08:51.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #197
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    cu toata dragostea pentru parizianul care doreste tot binele din lume unui "club patat", esti rupt de realitatea romaneasca.
    Sigur nu e de la vin?

    E clar ca delireaza, chiar daca nu cadem de acord privind cauza ce a declansat halucinatia.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    In Anglia au bagat toti banii si nu mai e loc decat probabil prin D4. De asta ziceam ca investitorii de azi cauta "nume " nu neaparat echipe performante.
    Impresionant modul in care ai reusit sa te contrazici inca de la prima fraza a postarii.
    "Nume nu neaparat echipe performante" - asta este definitia lui Nottingham Forest.
    Mi-ai validat argumentul incercand sa ma contrazici. Genial.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    La PSG bugetul este asigurat in 90 % din vanzari produse derivate si logo sponsori. Ce da UEFA ajuta doar sa acopere salariul a doi sau trei jucatori
    Asa ceva este posibil doar daca patronul este sponsor si este dispus sa plateasca pentru reclama de 3 ori mai mult decat valoreaza in realitate. Si uite asa intra pe fir Fair Play Financiar.

    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Daca pui azi "Nottingham Forest" pe un produs nu reusesti decat sa-l faci cadou la Craciun pt un musulman
    Pui PSG si il vinzi 10 dolari. Pui Barcelona si il vinzi 50 dolari samd. De asta ziceam ca Steaua inca valoreaza ceva pe brichete, valize sau alte produse made in China ... acolo e interesul celor care baga bani azi in fotbal.
    Investesti si castigi peste trei ani. Dar iti trebuie un produs vector. Daca Steaua are un lot cu jucatori macar de nivel Valencia are sanse sa treaca de grupe in CL deci sa aduca cele sute de milioane investiti initial de sponsori ... deoarece se numeste Steaua. Valencia sau Nottingham Forest le trebuie sa castige deja CL (mai recent pt englezi) si apoi sa aduca ceva din nume.
    Nottingham Forest a castigat Cupa Campionilor de doua ori si Supercupa Europei.
    Deci PSG vinde, dar Valencia trebuie mai intai sa castige CL... probabil ca nu constientizezi, dar PSG nu a castigat CL si totusi "vinde" in opinia ta. Performantele Valenciei sunt mai mari, mai multe ca numar si mai recente pe plan European: Cupa Cupelor, Uefa, Supercupa Europei de doua ori si doua finale de CL.

    Ce nume avea PSG cand au investit qatarezii? Doua titluri, o Cupa Cupelor si Intertoto in intreaga lor istorie.
    Valencia, in momentul asta, este un nume mai mare decat era PSG prin 2010. Nici nu suporta comparatie.

  9. #198
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    cica "nova steaua" iar vrea direct in prima liga. ce apucaturi.

  10. #199
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Sigur nu e de la vin?

    E clar ca delireaza, chiar daca nu cadem de acord privind cauza ce a declansat halucinatia.
    ei, nici chiar asa, stiu ca glumesti dar mergem mult prea departe cu astfel de afirmatii. parizianul nostru face doar trafic pe un thread care il depaseste, chiar el spunea in deschiderea prelegerii de la 21:26 trecute.
    citez: Nu e problema mea dar am o opinie.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  11. #200
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    cica "nova steaua" iar vrea direct in prima liga. ce apucaturi.
    gura julistului talpan adevar graieste: Domnul Becali… să ne dea echipa și să jucăm în Liga 1 și în cupele europene”

    ce vor zice fanii „talpanisti”, ca STELISTI nu-i pot numi, cand in loc de „un club curat mai presus de toate” vor avea unul adus cu talpanul in liga 1. domnul Andrei, nimic de zis?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  12. #201
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    ce se scandalizeaza boschetarii, ba, incredibil

    stati linistiti, daca vine armata in liga 1 si castiga un titlu veti striga toti "talpan, sus pe masina".

  13. #202
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    de ceva timp ma lingi pe p.ula. sa ai pofta tiganus!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  14. #203
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    eh, poti mai mult de atat.

    oh, wait, nu poti pentru ca esti doar un comunist boschetar si nimic mai mult.

  15. #204
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    ai gresit threadul, accesul interzis ciorilor.

    pofta buna
    Last edited by delaoltenia; 15th January 2017 at 15:25.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  16. #205
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    crezi ca daca scot p.ula si ma pis in santul in care traiesti te ineci?

  17. #206
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    stancuta, nu toti tiganii sunt rapidisti, dar toti rapidistii sunt tigani!

    cra!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  18. #207
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    bine, ma, esti si spiritual tu de felul tau, ai dume foarte bune.

    treci inapoi la lopata, nu-s de tine ironiile, mai ales cand esti un spurcat limitat.

  19. #208
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    mars la scoala! stii unde fac trimitere analfabet functional.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  20. #209
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    bai, nu transmite pe forum sfaturile pe care le primesti tu in viata reala....

    si, da, chiar ai avea nevoie sa termini si tu macar liceul...

  21. #210
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    sluga mica, spala.te pe dinti la urmatoarea logare. pana atunci, mars la scoala!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •