Page 17 of 22 FirstFirst ... 71516171819 ... LastLast
Results 337 to 357 of 455

Thread: Noua Steaua Bucuresti

  1. #337
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Astia care vin in Romania sunt mai saraci si mai zgarciti decat ai nostri.
    Zgarciti probabil la Otelul. Au facut stadion mic deoarece suporteri putini. Dar sarac? Mittal?
    Alea 15 miliarde dolari ca avere personala probabil e floare la ureche oe langa ce are Becali

    Tu o tot dai in stanga si in dreapta. Esti obsedat de fiola probabil ca ai pierdut permisul deja
    De la bun inceput spun ca performanta Stelei in CL '86 este suficient de recenta ca sa ramana prezenta in memoria oamenilor azi. Si este exceptionala datorita scenariului finalei.
    Imi citezi Steaua Rosie? Paia aia au castigat finala CL in Italia contra unei echipe de rahat Steaua a castigat contra Barcelona ... in Spania
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #338
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Marseille juca doua finala in 3 ani. Daca astia sunt de rahat, PSG ce era?

    Stai putin, ca se intampla lucruri ciudate. Ma cert cu un dinamovist, el spune ca Steaua este cea mai cunoscuta din Europa de Est si are cele mai mari si importante performante... si eu il contrazic...

    Daca stau sa ma gandesc mai bine, ai dreptate

    Dar tot nu baga strainii zeci sau sute de milioane in Steaua sau in Est in general. Indiferent de nume.
    Si cu siguranta nu ar realiza profit in urma unei investitii de sute de mil, nici in 30 de ani.

  3. #339
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Am dreptate dar cu conditia ca Becali nu mai are legatura cu Steaua. Tot omiti asta intentionat si devine preocupant

    E parerea ta ca nu vin chinezii la o adica ...
    La Auxerre vin bucurosi doar ca numele asta este legat de dublul titlu cupa - campionat Franta si performante in CL fara sa fie finalista pana la urma. Doar ca se vorbeste de Auxerre, un orasel gen jumatate Focsani in Romania, merita deoarece este potential financiar.
    Ce nu intelegi tu este ca azi bani sunt si vointa este. Se cauta disperat suport publicitar.
    Asta e situatia, nu zic ca e logic dpmdv dar pragmatic "ata ete"
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #340
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    nu o mai da dupa gard. t-mobile a ezitat sa investeasca la cioban tocmai pentru ca el vietuieste. t fuckin mobile.
    retired.

  5. #341
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    merita deoarece este potential financiar
    Si incerc sa-ti explic ca cel putin chinezii nu cauta profit.
    Explica-mi si mie ce profit scot ei din transferul lui Carlos Tevez la 33 de ani, contract pe doua sezoane.

    Sau Figo la arabi s.a.m.d.

    Dar toti cauta sa investeasca in vest. De ce ar investi in Auxerre, in liga a doua, daca au Steaua Rosie sau Partizan in est?
    Sa nu-mi spui acum ca si Auxerre este nume mai mare decat Steaua Rosie.

  6. #342
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Tu o tot dai in stanga si in dreapta. Esti obsedat de fiola probabil ca ai pierdut permisul deja
    De la bun inceput spun ca performanta Stelei in CL '86 este suficient de recenta ca sa ramana prezenta in memoria oamenilor azi. Si este exceptionala datorita scenariului finalei.
    Imi citezi Steaua Rosie? Paia aia au castigat finala CL in Italia contra unei echipe de rahat Steaua a castigat contra Barcelona ... in Spania
    steaua a câștigat in fața celei mai slabe echipe din istoria Barcelonei.
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  7. #343
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    I-auzi parise. Ce mai zici acum? Cica nu-i mare performanta ca era Barca slaba rau de tot.
    Aia din '86 era chiar mai slaba decat aia care termina pe locul 10 in Spania prin anii '40. Chiar daca au luat titlul cu 10 puncte avans cu un sezon in urma si au eliminat pe Porto, Goteborg si Juventus pana la meciul cu Steaua, tot slabi sunt.

  8. #344
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Asta mic mai are putin si turbeaza ca de vreo trei zile nu-l mai baga nimeni in seama.
    Petea Poliglotul, pe scurt PP. In engleza se citeste pipi.

    Gata ma, te simti mai bine? O sa incerc sa te bag in seama din trei in trei zile, dar incearca si tu sa legi mai mult de trei cuvinte si sa transmiti o idee sau o opinie... stii tu, ceva care sa merite un raspuns.
    "se citeste pipi"

    Quote Originally Posted by petea View Post
    ...Eu fac documentare, scriu carti!


    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    ...Sa ne spui si noua niste titluri ca sa-ti putem aprecia munca
    deh, nu.l cunosti, e modest din nastere si rusinos nevoie mare. (pensionar MI )
    a scris, spun surse demne de incredere, epo_pe_ea maidanezilor tristi.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  9. #345
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0

    La Steaua!

    Chiar dacă azi nu mai sunt pasionat de fotbal și de vreo echipă în mod special, anii pe care i-am petrecut pe stadioane, energia, oamenii pe care i-am cunoscut susținând o echipă românească mă obligă să scriu acest text, ca pe o mărturisire.

    Aflu ieri că domnul Becali George va schimba, oficial, numele echipei sale din Steaua București în Sport București. De la 1 iunie 2017, dacă nu și mai devreme, una dintre ultimele construcții românești, naționale, capabilă să unească categorii sociale diferite, va muri. Istoria va reține că Steaua a fost ucisă chiar de cea care i-a dat viață: Armata.

    Teoria oficială e că MAPN dorește să îndrepte o ilegalitate făcută în tulburii ani 90. În realitate, în 1998, un bun al statului român a fost dat gratuit pe mâna unui grup de privați, asociația într-un fel de ONG. Nu s-a făcut nicio evaluare, nicio procedură, nicio analiză, nicio licitație. Generalii care conduceau atunci Ministerul au decis să dea un bun care valora zeci de milioane de dolari - la acea vreme, unui apropiat al sistemului politic trecut, actual și viitor: Viorel Păunescu.

    Pentru că „nea Viorel” e om de încredere: prin protocolul încheiat atunci, se legifera o afacere de tip mafiot. Noi, statul, îți dăm ție privatule să administrezi bunurile noastre, dar în realitate, tot noi controlăm situația.

    Pentru că roata se învârte și nimeni nu-i etern în funcție, vremurile s-au schimbat, generalii sunt în rezervă și privatul s-a trezit cu o mașină de consumat bani în care n-avea chef să investească, pentru că nu așa fusese înțelegerea. El doar administra...Așa că privatul i-a vândut ce primise cadou unui alt privat. Iar azi, la aproape 20 de ani, după momentul zero, MAPN și-a adus aminte că a pierdut bani de pe urma cadoului. Și ce face? În loc să trimită parchetul militar peste generalii care au realizat gheșeftul, au pus juristul să-l omoare pe al treilea, p-ăla care-a dat banii mizând pe buna credință a vânzătorului. Nicio întrebare pentru nea Viorel, pentru onor generalul Degeratu, pentru dl Babiuc, pentru Cristian Gațu, cei care-au semnat atunci. Să fie oare pentru că unul dintre cei implicați atunci a avut între timp o ascensiune uluitoare spre structurile de vârf ale Armatei?

    Nici nu mai contează. Armata, cu toată forța ei, știe că nu existau concepte juridice precum brand, palmares în legislația din 1998 și profită acum. E important momentul: câtă vreme Becali George a fost în grațiile sistemului, și petrecea cu Hrebe și Băse, nici ceapă nu mâncase și nici gura nu-i mirosea. Dar acum, pentru că nu le mai place unora, hop și vinovăția. Eu l-am criticat intens pe Becali în trecut, ca să mă exprim eufimistic, dar nu pot să ignor realitatea. Edulcorarea realității se plătește întotdeauna!

    Așa că, pentru un pumn de dolari și pentru a face uitată vinovăția din 1998, Armata face ce-a făcut și în 1989: își ucide propria creație. Așa cum în '89 Armata a inventat diversiunea teroristă - știută și documentată de peste 15 ani de istorici și documente ale statului român, omorând 800 de oameni pentru a acoperi faptul că omorâse 200 de la Timișoara, așa acum inventează un litigiu despre o „marcă” ce a devenit brusc, notorie. Paranteză: ce treabă are Armata să finanțeze activități profesioniste sportive din banii contribuabililor? Maică-mea plătește taxe și impozite ca MAPN să pregătească soldați sau să-i umfle conturile lui Marius Lăcătuș?! În caz de război ne apără Pițurcă?

    În România nu există o legislație care să încadreze palmaresul sau istoria sportivă. Există diferite hotărâri judecătorești, unele contradictorii. În România, deținătorul istoriei sportive e cel care preia drepturile și obligațiile ce decurg din activitatea anterioară sportivă a entității în cauză. Chiar Armata recunoaște asta, în plângerea adresată Tribunalului București. Cu alte cuvinte, Steaua e la Becali. Doar că nu va mai fi Steaua. Va fi copilul deprimat că părinții l-au vândut unui străin și apoi, după 20 de ani, l-au dat în judecată pentru că le poartă numele ilegal.Carevasăzică, în anii 90-2000 m-am bucurat și-am plâns, am înghețat și-am asudat pentru o echipă care nici n-a existat.

    „Icoana stelei ce-a murit
    Încet pe cer se suie;
    Era pe când nu s-a zarit,
    Azi o vedem, si nu e” - La Steaua, de Mihai Eminescu
    - MIHAI ȘOMĂNESCU/Vineri, 27 ianuarie 2017.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  10. #346
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Obsesiv, compulsiv, neregresiv... cu Steaua lui, schimba bah dracului rahatul ala de avatar macar, Amza Pellea nici macar n-a fost stelist!
    Din tot ce-ai scris acolo, doar cele 4 versuri scurte sunt de citit.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #347
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ba..eu zic sa va mai cititi si voi din chestii. 1 leu de la doamna ma-sa lu ala nu se duce la csa. 10 bani, 1 ban, 0.00001 centi nu ajung acolo
    retired.

  12. #348
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Obsesiv, compulsiv, neregresiv... cu Steaua lui, schimba bah dracului rahatul ala de avatar macar, Amza Pellea nici macar n-a fost stelist!
    Din tot ce-ai scris acolo, doar cele 4 versuri scurte sunt de citit.
    Are scoala de teatru.. e doar Pacalici! Pacaliciul forumului!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  13. #349
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ion and pipi sitting in the tree, K-i-s-s-i-n-g!

    In top 5 al pacalicilor vin pipi si clonele sale.
    Cat despre Ion, pe langa faptul ca inventeaza cuvinte noi, neregresiv poate fi considerat chiar compliment. Stiu ca a vrut sa insulte, dar daca nu stapanesti bine limba romana, poti sa incurci complimentele cu insultele.

  14. #350
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    Ion & 3,14
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  15. #351
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    sevilla86+delaoltenia=0
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  16. #352
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Cu tine am crezut ca se poate discuta, dar m-am convins cu cine am de a face la postarea referitoare la viitorul-fcsb. Celalalt si-a aratat limitele demult!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  17. #353
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    Omule! Eu nu-mi pierd vremea stand pe forum...
    Eu fac documentare, scriu carti!
    Succes!


    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  18. #354
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    Omule! Eu nu-mi pierd vremea stand pe forum...
    Eu fac documentare, scriu carti!
    Succes!


    Da, ma capatzana!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  19. #355
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    bai liviut, imbatranesti si faci umbra pamantului, nu uita sa scrii in cronicile alea de doi lei.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  20. #356
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    bai liviut, imbatranesti si faci umbra pamantului, nu uita sa scrii in cronicile alea de doi lei.
    Treci prin viata urat si pe deasupra si degeaba!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  21. #357
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,450
    Reputatie
    0
    liviut, sezi!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •