Page 22 of 22 FirstFirst ... 12202122
Results 442 to 455 of 455

Thread: Noua Steaua Bucuresti

  1. #442
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Asa, si? Decizia de ieri spre surpinderea ta e in favoarea Stelei, Becali, cum vrei.

    Cu 5 luni in urma Curtea de Apel Bucuresti (CAB) a dat o sentinta prin care echipa FC Steaua nu mai avea voie sa foloseasca numele Steaua. Becali a solicitat la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) suspendarea acestei decizii pana la judecarea recursului (tot la ICCJ dupa publicarea motivarii deciziei CAB), desi intre timp a schimbat denumirea clubului in FC FCSB. Daca aceasta suspendare a deciziei CAB ar fi fost ieri aprobata de catre ICCJ, Becali ar fi avut o mare problema cu regulamentele FRF pentru ca a schimbat denumirea clubului in timpul campionatului, desi nu ar fi fost obligat s-o faca, ceea ce putea atrage sanctiuni, inclusiv retrogradarea. Prin decizia de ieri este insa 100% acoperit de lege, in sensul ca o hotarare judecatoreasca i-a impus sa schimbe numele si nici macar nu i s-a permis suspendarea acesteia pana dupa judecarea recursului. De fapt, Talpan a pierdut procesul asta; daca s-ar fi decis suspendarea deciziei CAB pana dupa recurs, FCSB (Steaua) era acum retrogradata in baza regulamentelor in vigoare. In fine, a fost o manevra abila a avocatilor lui Becali care au reusit pierzand acest proces sa-i legalizeze acestuia hotararea de a schimba denumirea echipei in plin campionat. Dreptul de a folosi sau nu numele Steaua nu s-a judecat acum, se va hotari in urma recursului de la ICCJ, adica peste 1 an, poate chiar mai mult.
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  2. #443
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Mi se pare mie sau Duba a postat coerent inteligent?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #444
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Steaua ramane FCSB

    Inalta Curte de Casatie si Justitie, ultima instanta la care Gigi Becali a apelat pentru a recastiga dreptul de folosire al numelui Steaua pentru echipa de fotbal pe care o patroneaza, s-a lovit de un raspuns negativ.
    Daca ar fi fost Steaua nu ar fi fost fortata sa-si schimbe numele.

  4. #445
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Problema e Becali?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #446
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Mi se pare mie sau Duba a postat coerent inteligent?
    Ti se pare.


    “Partile desfasoara servicii in parte identice si similare in sfera activitatii, parata revendicandu-si in materialele de promovare si pe site-ul propriu palmaresul reclamantului si pretinde fata de public a fi continuator a acestuia, utilizeaza pentru a da identitate si distinctivitate echipei sportive culorile specifice marcilor reclamantului, riscul de confuzie pentru consumator fiind astfel demonstrat.”

  6. #447
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    FCSB tocmai a scos un comunicat in care sarbatoreste 70 de ani de existenta si in care se refera la ea insasi drept FC Steaua Bucuresti in nenumarate alineate.
    Eu nu-nteleg de ce nu-i sanctioneaza nimeni ca-si spun Steaua daca nu sunt Steaua! In cazul asta, inseamna ca sunt. Nu?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #448
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    70 de ani de istorie ros-albastra!

    De-a lungul timpului, echipa a avut patru denumiri: ASA Bucuresti (Asociatia Sportiva a Armatei), in perioada 1947-1948, CSCA (Clubul Sportiv Central al Armatei) intre 1948 si 1949, CCA Bucuresti (Casa Centrala a Armatei) intre 1950 si 1961, iar denumirea actuala, Steaua Bucuresti, a fost adoptata in 1961.

    La Multi Ani, CSA STEAUA BUCURESTI!

    La Multi Ani, FOTBAL CLUB STEAUA BUCURESTI!
    Attached Images Attached Images
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  8. #449
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Ba da eu zic sa vedeti care are 26 de titluri sau cum vi le-mpartiti, ca acuma chiar 52 ar fi de porc sa cereti, cate 26 pentru fiecare! Mai lasati si la altii in plm!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #450
    sport legend Duba's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    6,731
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    FCSB tocmai a scos un comunicat in care sarbatoreste 70 de ani de existenta si in care se refera la ea insasi drept FC Steaua Bucuresti in nenumarate alineate.
    Eu nu-nteleg de ce nu-i sanctioneaza nimeni ca-si spun Steaua daca nu sunt Steaua! In cazul asta, inseamna ca sunt. Nu?
    Nu esti confused, esti pur si simplu spalat pe creier, daca nu chiar batut in cap, asa cum sunt si leberii de pe 'Steaua libera'. Sanatate va doresc tuturor!
    "Eu nu am avut niciodata probleme cu Steaua. Cel mai corect om din fotbal a fost Valentin Ceausescu. In acea perioada, dinamo facea cele mai mari mizerii, nu Steaua, cu toate povestile care se aud". Adrian Porumboiu, fost arbitru.

  10. #451
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    ce-l plezneste Duba cu ciorapul ud pe Ionica
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  11. #452
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Sezonul trecut a fost unul ratat. Pentru că Steaua nu poate jubila ca alții că s-au clasat pe locul 3, nici nu se mulțumește cu mai știu eu ce coaliții și jocuri ale rezultatelor care să împiedice rivala să câștige un nou titlu. Steaua e Steaua și când se numește FCSB, obiectivele rămân același: titlul, cupa, Europa.

    E greu de înghițit pierderea unui titlu atunci când cu lotul aflat la dispoziție ar fi trebuit să îl câștigi cu 8-10 etape înainte de final. Așa că rateurile trecutei ediții i-au căzut greu lui GgB, mai greu decât tocănița de la RIN. De aici și demersul jenant de a-și căuta dreptate ala TAS. Sigur, și mie mi se pare logic să se ia în calcul toate rezultatele – tur, retur, playoff. Dar treaba asta trebuia precizată din timp, nu după…

    Și iată că, ambițios cum îl știm, s-a pus serios pe treabă – antrenor nou, remanierea lotului, zvonuri pline de speranțe legate de umplerea unui mare gol: crearea unei academii pentru viitoarele vedete ale fotbalului românesc. Sigur, nu trebuie să ne grăbim, de la Palat ne putem aștepta oricând la prostii care să facă praf orice vis al echipei și, mai ales, al suporterilor. Așadar, aveți puțintică răbdare…
    O să vedem dacă Dică e ceea ce avea nevoie Steaua, o să vedem dacă, în sfârșit, vom avea și fundași centrali, nu improvizații, o să vedem și dacă se adeveresc temerile mele că Budescu nu-i tocmai potrivit pentru Steaua. Sper mai mult ca oricând să mă fi înșelat. Ceea ce nu-mi place la acest băiat extrem de talentat este lipsa de profesionalism, lejeritatea cu care dă cu piciorul ocaziilor care i se ivesc și, mai ales, caracterul dificil. Cu toanele, fițele și mofturile pe care le arată pe teren ar putea să arunce-n aer vestiarul, cu urmări dintre cele mai neplăcute…

    Mai sunt doar șapte săptămâni până la primul meci din Europa. O fi timp de definitivare a formulei de bază, de nașterea unei echipe așa cum ne-o dorim? Numai de nu ne-ar pune piedică tocmai știți voi cine. Mai bine ar da bice să se rezolve conflictul care ne macină și ne dezbină…


    Andrei Sava
    Preluare de pe blogul personal Sam Murray
    https://sammuraysports.wordpress.com...n-nou-inceput/
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  12. #453
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    ce-l plezneste Duba cu ciorapul ud pe Ionica
    Pai de ce? C-am incercat s-am dubii ca FCSB e clona spurcatilor si nu spurcatii in sine!? Iote la ei, pai nu mai am atunci! Clonelor!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #454
    sport legend petea's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Aragon
    Posts
    2,837
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Pai de ce? C-am incercat s-am dubii ca FCSB e clona spurcatilor si nu spurcatii in sine!? Iote la ei, pai nu mai am atunci! Clonelor!
    Atinge-l la pateu pe mortaciune!
    Dad al Cesar lo que es del Cesar

  14. #455
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Pai de ce? C-am incercat s-am dubii ca FCSB e clona spurcatilor si nu spurcatii in sine!?
    a, nu. pur si simplu cred ca ii place cum se aude cand se lipeste soseta aia uda de pielea ta
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •