Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 57 of 57

Thread: Grand prix 2016

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    @cromatic - Unde ai vazut filmuletul facut la banchetul de inchidere de la Cup of China?
    irinaidu, filmuletul a circulat pe forumurile in engleza dupa Cup of China. Daca m-as fi gandit ca intereseaza pe cineva pe forumul asta, as fi salvat link-ul, dar acum mi-ar fi foarte greu sa-l gasesc printre tonele de postari. Dar ma bucur ca am gasit macar acest screenshot care arata ca n-am inventat povesti.

    https://s11.postimg.org/pgyt1o7xv/Clipboard_13.jpg

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Nu stiu din ce motiv a iesit Averbuch la rampa, dar nu zice rau; cel putin eu sunt de acord cu ce spune despre diferenta dintre D/W si V/M. Si despre programele Gabriellei/Giullaume are o oarescare dreptate. Tessa/Scott au avut programe FD foarte diverse si mie mi-a placut asta; De ex, Tessa/Scott au sarit de la Gustav Mahler la Mujer Latina, sau de la Pink Floyd la Funny Face si apoi la Carmen. Doar ca Averbuch uita ca a facut coregrafii foarte asemanatoare pentru Medvedeva.
    Incepand cu sezonul 2011-2012, D/W au patinat acelasi FD, schimbandu-i doar muzica, chiar si ridicarile au fost aceleasi. Iar programele respective - pana si Valsul - seamana izbitor cu FD-urile pe care le-au patinat inainte de 2011 cand au facut celebrul tango. Presupun ca asa se aduce un program la perfectiune, doar repetitia e mama invataturii, nu? Apropo, Scott spunea intr-un interviu ca a insistat pe langa Charlie White sa revina si el in competitii (impreuna cu Meryl, bineinteles), dar Charlie a respins ideea categoric. Multumesc, Charlie.

    Ramanand la dans, nu stiu cum a putut iesi din laboratoarele Montreal un SD atat de urat ca al lui Hubbell/Donohue. Sau ei nu sunt capabili sa-l danseze. Oricum, groaznic.

    Cred ca asta e cel mai simpatic costum de la proba masculina.

    https://s11.postimg.org/4rtd3jcmb/Aaron.jpg

    Cica Max Aaron si-a schimbat programul si pe cel nou il va prezenta la Nationale. Tema va fi bullfighting (corida) Oare o sa vedem un taur imprimat pe pieptul lui?

  3. #45
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Mersi. Oricum nu te banuiam de povesti la gura sobei
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #46
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    In alta ordine/dezordine de idei - NHk
    - imi place de Deniss V - dar nu vi se pare ca parca inca nu-i destul de copt pt muzica pe care patineaza La LP mi se pare complet coplesit de muzica. La sp stilul pare ca i se potriveste mai bine, dar tot e cam greoaie bucata muzicala.
    - Yuzuru - parca, parca incepe sa para mai Prince sp-ul, dar costumul inca nu ma convinge. Si parca nici Lp-ul nu ma convinge total. Asta neinsemnand ca omul nu este in continuare preferatul meu.
    - dileme etice la dans - cum fac sa aleg daca vreau sa castige V/M sau P/C ? Este prea greu....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #47
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Grand Prix of Figure Skating Final 2016/17
    Marsilia/ FRANTA
    08.12.2016 – 11.12.2016

    website: link
    pagina ISU: link
    rezultate: link

    PROGRAM, ORA LOCALA
    (pentru Romania se adauga 1 ora)

    JOI, 8 DECEMBRIE 2016
    14:05 Junior SD
    15:20 Junior Men SP
    16:25 Junior Pairs SP
    17:40 Junior Ladies SP
    19:45 Senior Pairs SP
    21:10 Senior Men’s SP

    VINERI 9 DECEMBRIE 2016
    15:45 Junior FD
    17:05 Junior Ladies FS
    19:05 Senior SD
    20:20 Senior Pairs FS
    21:45 Senior Ladies SP

    SAMBATA 10 DECEBRIE 2016
    14:00 Junior Men FS
    15:20 Junior Pairs FS
    16:45 Senior FD
    19:00 Senior Ladies FS
    20:20 Senior Men FS

    DUMINICA 11 DECEMBRIE 2016
    Gala 14:00

    Livestreams

    - pentru juniori -
    ISU Channel: aici
    Match Arena: aici, aici.

    - pentru seniori -
    Match Arena: aici, aici.
    British Eurosport2: aici, aici
    Russian Eurosport2: aici, aici
    ISU Channel

    ISU Channel va merge pentru juniori, dar la seniori este posibil sa fie geo-blocat pentru anumite tari.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    - imi place de Deniss V - dar nu vi se pare ca parca inca nu-i destul de copt pt muzica pe care patineaza La LP mi se pare complet coplesit de muzica.
    Problema e ca Lambiel tinde sa aplice propriul sau fel de a patina, de a se misca, la toti cei carora le face coregrafiile, iar LP-ul lui Deniss e cea mai buna dovada. Deniss a fost criticat pe forumuri ca incearca sa-l copieze pe Lambiel si ca il copiaza prost. Pai da' ce, e vina lui?


    Uitandu-ma la intrarile de la juniori, am realizat ca am pierdut in buna masura contactul cu ce se intampla in liga mica. La masculin, sunt trei baieti pe care nu-i stiu. La feminin, o stiu doar pe Marin Honda, iar la perechi doar pe concurentii din Cehia. La proba de dans stau mai bine, dar si acolo sunt vreo doua cupluri pe care nu le-am vazut niciodata. Buna treaba.

    Tot acum mi-am dat seama ca nu l-am vazut deloc in sezon pe Nicolas Nadeau. E la juniori sau e la seniori?

    De asemeni, ce se intampla cu Stolbova/Klimov?

    si

    Scimeca/Knierim s-au retras definitiv dupa casatorie?

  7. #49
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Tot acum mi-am dat seama ca nu l-am vazut deloc in sezon pe Nicolas Nadeau. E la juniori sau e la seniori?
    De asemeni, ce se intampla cu Stolbova/Klimov?

    si

    Scimeca/Knierim s-au retras definitiv dupa casatorie?
    Stolbova/Klimov si Scimeca/Knierim sunt accidentati, nu stiu care din cuplu. Nadeau este la juniori, dar n-a participat la JGP tot din cauza de accidentari. Abia acum, chiar zilele acestea, participa la Zagreb la Golden Spin la fel ca si Roman Sadovski, amandoi la seniori.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #50
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    QUOTE=Cromatic;4342772]

    Scimeca/Knierim s-au retras definitiv dupa casatorie?[/QUOTE]
    Nu, ea a avut o accidentare mai urata dar am inteles ca vor reveni la Nationale, de Stolbova/ klimov nu stiu nimic
    Am reusit si eu sa mai urmaresc programele de ultimele GP-uri deci cateva impresii:
    Trophee de France:
    -Medvedeva e f buna dar mie in continuare nu-mi place, insa nu pot sa nu remarc calitatea programelor si maturitatea in interpretare
    -Papadakis/Cizeron mai buni decat la NkH Trophy
    -Javier nu e cel mai versatil patinator insa e f muncitor si de la sezon la sezon am remarcat un progres in intrepretare ( la partea artistica in general), stie ca nu e punctul lui forte dar lupta sa si-o imbunatateasca
    -Madison/Zachary si ei au progresat mult fata de sezonul trecut iar in proba de dans nu cred ca am vazut un FP care sa se potriveasca atat de bine cu costumatia, in plus ma bucur sa-i vad in finala de GP
    -Piper/Paul,pana acum FD e preferatul meu si regret ca nu s-au calificat in finala
    -l-am urmarit si pe Nathan Chen, are niste calitati tehnice extraordinare dar cand rateaza sariturile intreg programul se duce la vale...
    -ma bucur enorm pt Vanessa/Morgan si prima lor medalie intr-o etapa de GP!
    Cup of China:
    -Patrick si el si-a mai slefuit programele, aceeasi alunecare si SS extraordinare, m-as bucura sa-l vad pe podium in finala detrimentul lui Shoma Uno
    -Elena Radionova, mult mai ingrijita si matura in interpretare, ma bucur ca nu mai prea da din maini si a renuntat la rochitele cu sclipici
    -Kaetlyn Osmond e o surpriza placuta in acest sezon, FP e in genul "old school" dar SP pe muzica lui Edith Piaf e absolut superb , sper ca si la Marsilia sa faca o surpriza frumoasa
    -ma bucur ca Liza e in revenire, sa o tina tot asa!
    -la intr-adevar cele perechi de chinezi arata mai bine in formula actuala, neasteptat de bine chiar
    -Shibutani, FD e o bijuterie: liric, sofisticat si complex, pacat ca mai mult de locul 3 nu pot spera
    -Kaetlyn/Andrew parca ceva lipseste, in loc sa se apropie de podium se indeparteaza, nu stiu de ce dar simt ca momentul lor a trecut
    -Stepanova/Bukin si ei au progresat mult in acest sezon,sper ca Europene sa fie pe podium
    -Victoria/Nikita si ei au progresat mult dar tangoul S/B imi place mai mult, iar Victoria ar face bine sa renunte la rochita rosie parca e camasa de noapte
    _Ashley, ce pacat !
    NHK Trophy:
    -ciudat dar imi place SP lui Yuzuru din acest sezon insa mi se pare ca nici unul din cele doua programe nu-l avantajeaza
    -Tessa/Scott,ce revenire si ce pograme , acum francezii au niste rivali pe masura, eu pe ei pariez in finala de GP (iar Scott e din ce mai sexy!)
    -Papadiis/Cizeron- nu pot sa nu remarc ca Guillaume e un patinator mai bun decat Gabriela( ma refer la SS si ca dansator in general) si vazandu-i in acelasi concurs cu Tessa/Scott parca acest lucru e si mai evident...
    -de italieni nu zic nimic, in aceeasi nota obisnuita
    -Anna Pogorilaya parca e alta patinatoare, ma uimeste prin constanta si maturitate iar SP e unul din preferatele mele ( mai ales ca ador filmul ), sa o tina tot asa, zic!
    -Miyahara, plictisitoare ca de obicei
    -Maria Sotskova e draguta si talentata dar mai are mult de lucrat
    -la perechi nu m-am uitat caci recunosc ca nu m-a tentat nimeni
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #51
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Grand Prix of Figure Skating Final 2016/17
    rezultate: link

    Livestream ISU
    https://www.youtube.com/watch?v=HVljjbtgHRg
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #52
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Stolbova/Klimov si Scimeca/Knierim sunt accidentati, nu stiu care din cuplu. Nadeau este la juniori, dar n-a participat la JGP tot din cauza de accidentari. Abia acum, chiar zilele acestea, participa la Zagreb la Golden Spin la fel ca si Roman Sadovski, amandoi la seniori.
    Mersi frumos pentru informatii.

    -Patrick si el si-a mai slefuit programele, aceeasi alunecare si SS extraordinare, m-as bucura sa-l vad pe podium in finala detrimentul lui Shoma Uno
    Dragut din partea ta, Oana, ca mai sustii si un veteran. E de apreciat. LP-ul lui Chan ar fi superb cu o singura cvadrupla si un singur 3A, dar deh, trebuie sa facem si noi trei cvadruple ca altfel rade lumea.

    In anii '20, Suedia a avut un mare campion la patinaj, pe nume Gillis Grafström. Gillis a murit tanar, la vreo 40 si ceva de ani, dar sotia i-a supravietuit multi ani, pana intr-atat incat era inca in viata in 1988 si perfect lucida. Cu ocazia JO de iarna din acel an, un reporter a vizitat-o si a intrebat-o ce parere are despre patinajul masculin al anilor respectivi. Filmuletul cu interviul este pe youtube, dar nu-mi aduc aminte cum l-au intitulat ca sa-l gasesc. Dupa ce a facut o grimasa de dezgust, doamna Grafström a raspuns ca sportul pe care sotul ei l-a iubit atat de mult se duce de rapa fiindca arta patinajului este inlocuita de acrobatie si ca daca sotul ei ar putea sa vada ce se intampla, s-ar rasuci in mormant. Si inca vorbea asa despre o perioada in care se faceau doar sarituri triple si duble. Spre norocul dansei, probabil ca n-a apucat sa vada ce se petrece acum.

    Am ascultat un interviu recent cu David Wilson si ce sa vezi, mi-a dat dreptate ca se merge intr-o directie gresita cu toate cvadruplele alea. Pe masura ce creste numarul sau dificultatea cvadruplelor, cantitatea de coregrafie scade simtitor pana la disparitie, dupa principiul invers-proportionalitatii. Dar vad ca asta e preocuparea de capatai a baietilor. Face unul doua cvadruple? E lasa, ca eu o sa fac trei. Ala face trei? Ei bine, eu o sa fac patru si tot asa. Dar se pare ca merita efortul. Nathan Chen a cazut la 4F la ultimul GP. Arbitrii i-au scazut 4 puncte cum e regulamentar, dar tot a ramas cu 9.60 puncte pentru saritura respectiva. Adica cat un 3A cu GOE pozitiv. Super, dati-i-nainte, baieti.

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Pe scurt:

    Tarasova/Morozov tocmai au castigat GPF - hehe. Chiar daca nu vor repeta performanta la Mondiale pentru ca Duhamel/Radford sunt capabili sa renasca din prorpia cenusa ca Pasarea Phoenix, acest titlu ii scoare din anonimat. Trebuie sa faca tot posibiliul sa profite de culoarul ramas liber prin retragerea lui Volo/Trank si accidentarea ui Stolbova/Klimov. Hai, copii.

    Dupa parerea mea, lui Yuzuru nu i se potriveste tema Prince de nici o culoare, inclusiv culoarea lila si nici nu cred ca un baiat de 25 de ani care s-a facut ditamai barbatul, adica Chan, ar trebui sa patineze pe ciripit de pasarele, dar performantele in sine ale celor doi ai fost fantastice la SP.

    Virtue/Moir stiau ca sunt vulnerabili pe teren advers, asa ca au iesit pe gheata si au dat TOT. Au patinat ca niste campioni la dansul scurt.

    Doua observatii despre comentatori:

    1. Nu-mi dau seama ce l-a facut pe Cornel Gheorghe sa creada ca Hubbell/Donohue i-ar putea depasi pe Bobrova/Soloviev si chiar ca ar putea sa-i impinga pe Papadakis/Cizeron pe locul patru. La ce s-a uitat?
    2. Cand francezii castigau si iar castigau, comentatorii ii ridicau in slavi. Acum ca pierd le gasesc tot felul de defecte. Nu-i frumos. Si te intrebi cand au fost sinceri.

  12. #54
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Am ascultat un interviu recent cu David Wilson si ce sa vezi, mi-a dat dreptate ca se merge intr-o directie gresita cu toate cvadruplele alea. Pe masura ce creste numarul sau dificultatea cvadruplelor, cantitatea de coregrafie scade simtitor pana la disparitie, dupa principiul invers-proportionalitatii. Dar vad ca asta e preocuparea de capatai a baietilor. Face unul doua cvadruple? E lasa, ca eu o sa fac trei. Ala face trei? Ei bine, eu o sa fac patru si tot asa. Dar se pare ca merita efortul. Nathan Chen a cazut la 4F la ultimul GP. Arbitrii i-au scazut 4 puncte cum e regulamentar, dar tot a ramas cu 9.60 puncte pentru saritura respectiva. Adica cat un 3A cu GOE pozitiv. Super, dati-i-nainte, baieti.
    Am sentimente foarte contrare pe acest subiect. Pe de o parte, coregrafiile de astazi sunt mai complexe decat cele chiar si de acum 10 ani. Unele parti imi plac, dar unele nu. Imi plac elementele complexe, dar cumva nu-mi place cand e urmarita complexitatea de dragul punctelor, in defavoarea logicii coregrafice. Pe de alta parte imi place patinajul competitional, nu-mi plac galele in mod deosebit sau baletul pe gheata, deci scorul si punctele sunt necesare. Nu tin sa vad 3 cvadruple intr-un program prost, dar nici nu as vrea sa vad numai duble.... Offf....e greu domn'le cu deciziile astea la mine
    Acestea fiind zise, ma pun sa ma uit la programele de la finala, pt ca nu le-am apucat in direct.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #55
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Mersi frumos pentru informatii.



    Dragut din partea ta, Oana, ca mai sustii si un veteran. E de apreciat. LP-ul lui Chan ar fi superb cu o singura cvadrupla si un singur 3A, dar deh, trebuie sa facem si noi trei cvadruple ca altfel rade lumea.
    Inainte recunosc ca l-am urat cu pasiune, ce sa faci "ale tineretii valuri" dar acum am ajuns sa-l apreciez ca patinator si calitatile pe care le are, SP din finala de GP a fost extraordinar

    https://scontent.fsbz1-1.fna.fbcdn.n...d9&oe=58EFA494
    Programele inca nu le-am vazut dar ma bucur pt Anna, Evgenia/Vladimir ( ce frumoasa si neasteptata surpriza, tb sa profite de acest culoar favorabil cum bine ai zis si tu ), Maia/Alex si binenteles Tessa/Scott
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  14. #56
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Perechile. Tarasova/Morozov au profitat intr-adevar de culoarul creat de lipsa rusilor de top si a lui Sui/Han si au fost cei mai buni fara indoiala. Astept batalia de la Nationale. Totusi mie mai pe suflet imi sunt chinezii. Ambele perechi. Ambele fete sunt gratioase, atractive, iar Yu este de-a dreptul imperiala. Ma bucur pentru Yu/Zhang si sper sa faca o figura frumoasa si la Mondiale. Peng/Jin au obosit, dar SP-ul lor este preferarul meu; saraca Cheng a completat mantinelele de care s-a lovit in cariera ei cu cea de la Marseille. . Trebuie neaparat sa-si imbunatateasca sariturile individuale. Cred ca la Mondiale nu vor participa pentru ca sunt 2 locuri pentru China si Sui/Han au revenit pe gheata. Dar poate la 4CC... Julianne/Charlie - n-a fost anul lor . Zabiako / Enbert au intrat pe ultima suta, dar au patinat pe carari batatorite si se pare ca stilul lor clasic a convins arbitri, iar mie mi-au placut.

    Fetele. Nu este event-ul meu preferat. Imi plac Pogo si Sotskova .... Medvedevei ii apreciez puterea de a se mentine in topul topului fara de intrerupere; sa vedem ce va fi si la Nationale. Imi place ca Osmond mai rupe armata ruseasca de fete, imi place Sp-ul ei de anul acesta si FS-ul de anul trecut. Si o astept pe Caro.

    Baietii. Pentru mine eroul concursului a fost Nathan Chen si impresionantul sau FS patinat curat cu 4 quadruple si 6 triple; chiar daca Yuzu este un patinator mai complet si mi-a placut de data asta Sp-ul sau, Nathan inseamna un nou inceput alaturi de Shoma Uno . N-au trecut nici 6 ani de la Olimpiada de la Vancouver din 2010 si ce diferenta! Mi-ar face placere ca preferatii mei Fernandez si Chan sa poata raspunde cu o moneda apropiata...

    Dansurile. A devenit incet-incet o competitie preferata. Si tze lupta, nenicule! Clar SD-ul Tessa/Virtue este cel mai bun si este si foarte atractiv; FD-u lor este de asemenea foarte bine patinat, insa mi-a placut mai mult FD-ul Gabi/Guillaume si poate ar fi meritat sa aiba primul punctaj. Am citit undeva si sunt de acord cu ce scrie, ca FD-urile celor 3 cupluri Lauzon: Tessa/Scott, Gabriella/Guillaume si Hubbel/Donahue au acelasi stil dar sunt patinate in trei feluri diferite dupa personalitatea fiecaruia. Ierarhia mea la FD este 1.G/G 2.H/D 3.T/S. Dar per total Tessa/Scott sunt cei mai buni acum.


    Si la sfarsit de GP 2016, pozele laureatilor:
    - baieti: Poza1, Poza2 (cu Yuzu nemaiputandu-se abtine din ras)
    - fete: Poza
    - perechi: Poza
    - dansuri: Poza
    Last edited by Tracoromana; 17th December 2016 at 12:26.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #57
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    In sf m-am apucat si eu de urmarit programele din finala de GP si nu puteam sa incep decat cu Tessa/Scott:


    M-a amuzat ceea ce spune Johnny facand o comparatie intre ei si francezi, iata ce zice: " both teams have selected a very similar music and feelings for the FD but Papadakis/Cizeron are more elite,hence an arrogance to it while Tessa/Scott are the" the people of ice dancers" , an emotion so rough, easy to understand"
    Eu nu pot decat sa-i dau dreptate
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •