Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 35

Thread: Challenger Series

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Challenger Series

    Seria Challanger cuprinde 10 competitii (8 sunt in Europa), incepe foarte curand si se termina in decembrie cam in acelasi timp cu seria Grand Prix.


    Sept. 8-11 LOMBARDIA TROPHY (Bergamo, Italy)

    Sept. 14-18 US INTERNATIONAL SKATING CLASSIC (Salt Lake City, UT, USA)

    Sept. 22-24 NEBELHORN TROPHY (Oberstdorf, Germany)

    Sept.28-Oct.1 AUTUMN CLASSIC INTERNATIONAL (Montreal, Canada)

    Sept.29-Oct.1 ONDREJ NEPELA MEMORIAL (Bratislava, Slovakia)

    Oct. 6-10 FINLANDIA TROPHY (Espoo, Finland)

    Nov. 9-13 UKRAINIAN OPEN (Kiev, Ukraine)

    Nov. 17-20 WARSAW CUP (Warsaw, Poland)

    Nov. 20-27 TALLINN TROPHY (Tallinn, Estonia)

    Dec. 7-10 GOLDEN SPIN OF ZAGREB (Zagreb, Croatia)
    .
    Last edited by Tracoromana; 5th September 2016 at 09:30.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    1. LOMBARDIA TROPHY
    Sept. 8-11
    Bergamo, Italia

    Program, participanti, rezultate seniori, aici.

    Printre participanti: Shoma Uno, Max Aaron, Jason Brown, Grant Hochstein, Wakaba Higuchi, Kanako Murakami, Roberta Rodeghiero, So Youn Park, Mirai Nagasu, Nicole Della Monica/Matteo Guarise, Valentina Marchei/Ondrej Hotarek, Charlene Guignard/Marco Fabbri, Anna Cappellini / Luca Lanotte.

    Live stream-ul functioneaza deja pentru un concurs al juniorilor. (link)
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Linkul pentru livestream Lombardia:
    https://www.youtube.com/watch?v=v617744A35A
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    2. US INTERNATIONAL SKATING CLASSIC
    Salt Lake City, USA
    Sept. 14-18


    Website
    Participanti (link)
    Program (link)
    Rezultate (link)

    Printre participanti: Takahito Mura, Jason Brown, Adam Rippon, Satoko Miyahara, Tursynbaeva, Madison Hubbell/Zachary Donohue.

    Diferenta de fus orar, +7 ore.
    .
    Last edited by Tracoromana; 14th September 2016 at 20:22.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    3. NEBELHORN TROPHY
    Sept. 21-24, 2016
    Oberstdorf, Germany

    Pagina ISU (link)
    Participanti, program rezultate (link)
    Livestream (link)
    Social Media:
    https://www.facebook.com/eislaufunion/
    https://www.facebook.com/Eissportzentrum

    Printre participanti:
    Jorik Hendrickx, Artur Dmitriev, Grant Hochstein,
    Gabrielle Daleman, Serafima Sakhanovich, Elizaveta Tuktamysheva,
    Iliushechkina/Moscovitch, Savchenko/Massot, Vartmann/Blommaert,
    Piper Gilles/Paul Poirier, Anna Cappellini/Luca Lanotte, Madison Chock/Evan Bates
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Cel mai mult mi-a placut SD-ul Pipper/Paul, iar Paul (exceptand noul look) a devinit unul din preferatii mei de la dansuri alaturi de Guillaume Cizeron si Scott Moir:


    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #8
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    La perechi Savchenko si Massot au facut senzatie!
    https://www.youtube.com/watch?v=duK6k0Y-Foo

    Cu o zi inainte Aliona a cazut urat la triple axel si nu era sigur ca vor fin in competitie, dar au aratat superbi! Pare ca va fi un sezon interesant
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  9. #9
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    La perechi Savchenko si Massot au facut senzatie!
    https://www.youtube.com/watch?v=duK6k0Y-Foo

    Cu o zi inainte Aliona a cazut urat la triple axel si nu era sigur ca vor fin in competitie, dar au aratat superbi! Pare ca va fi un sezon interesant
    I-adevarat ca Aljona/Bruno au facut senzatie si au un punctaj mare, dar daca am vazut programul o data mi-ajunge pana la proxima competitie.


    S-au terminat dansurile cu urmatorul podium:
    1. Anna Cappellini/Luca Lanotte video
    2. Madison Chock/Evan Bates video
    3. Pipper Gilles/Paul Poirier video

    Mie mi-au placut in ordine inversa. Pipper/Paul mai trebuie sa slefuiasca dar imi capteaza atentia in tot dansul si au deja un PB de 176p, iar Madison/Evan au un stil nou si ii prinde destul de bine. Anna/Luca nu prea mi-au placut; costumul Annei nu mi-a placut niciodata, programul nu este din ceea ce n-am mai vazut, pare reciclat si prafuit. Dorinta mea secreta este ca Pipper/Paul sa-i intreaca pe Weaver/Poje.
    .
    Last edited by Tracoromana; 24th September 2016 at 10:30.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #10
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Savchenko/Massot programul lung: https://www.youtube.com/watch?v=6CLUoiQwnvE

    Primul lift este sublim. Imi place perechea aceasta din ce in ce mai mult (anul trecut nu prea ma inspirau cu nimica).
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Busy Week!
    Pentru cei interesati, in aceasta saptamana vor fi PATRU competitii pe 3 continente diferite. Junior Grand Prix are a 6-a oprire in Estonia, in timp ce Challenger Series continua cu a 4-a si a 5-a etapa deodata in Canada si in Slovacia. Iar in 1 oct cativa patinatori de top invitati in Japonia isi vor prezenta programele libere la Japan Open.

    Multe prezente notabile la Challenger Series: se incepe cu Denis Ten, Voronov in Slovacia si se continua cu Yuzuru si Max Aaron in Canada; Leonova, Lipnitskaya si Mariah Bell in Bratislava urmate de Rika Hongo, Mirai Nagashu si romanca Amanda Stan in Montreal; Kawaguti/Smirnov, Tarasova/Morozov, Denney/Frazier in Slovacia si Seguin/Bilodeau, James/Cipres, Castelli/Tran in Canada; si in sfarsit Bobrova/Soloviev si Chock/Bates la Bratislava versus Tessa Virtue/Scott Moir la Montreal.

    4. Autumn Classic International 2016
    Montreal / CAN
    29.09.2016 - 01.10.2016

    Participanti (link)
    Website (link)
    Livestream, aici.


    5. Ondrej Nepela Memorial 2016
    Bratislava / SVK
    30.09.2016 - 02.10.2016

    Participanti, program, rezultate (link)
    Livestream, aici.
    .
    Last edited by Tracoromana; 28th September 2016 at 18:03.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Am vazut acum concursul SD de azi noapte din Canada. Inafara de 2-3 concurenti toti au fost din clasa Dubreuile - Lauzon - Haguenauer asa ca se poate spune ca a fot o teza a clasei. Tessa VIRTUE / Scott MOIR au demonstrat (daca mai era cazul) ca sunt din alta liga si au obtinut 77.72p, depasindu-si PB care a fost de 77.52. Sunt grozavi!!



    .
    Last edited by Tracoromana; 30th September 2016 at 10:48.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #13
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Am vazut acum concursul SD de azi noapte din Canada. Inafara de 2-3 concurenti toti au fost din clasa Dubreuile - Lauzon - Haguenauer asa ca se poate spune ca a fot o teza a clasei. Tessa VIRTUE / Scott MOIR au demonstrat (daca mai era cazul) ca sunt din alta liga si au obtinut 77.72p, depasindu-si PB care a fost de 77.52. Sunt grozavi!!



    .

    WOW WOW WOW superb!
    Papadakis/Cizeron aveau nevoie de competitie...
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  14. #14
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Niste filmulete de la Ondrej Nepela:
    Lipnitskaya: https://www.youtube.com/watch?v=XC4zJNny1Vs
    Sotskova (doar ultima jumatate): https://www.youtube.com/watch?v=ufhjStvMU0I
    Chiar imi place foarte mult de Sotskova acest sezon, foarte matura si eleganta
    Tarasova/Morozov: https://www.youtube.com/watch?v=zlaPnPUv_hg
    Multe greseli, costume frumoase, dar un stil prea imatur (opinia mea)
    Kavaguti/Smirnov: https://www.youtube.com/watch?v=1LqlTsQ1Zxo
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  15. #15
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    In concluzia acestui weekend:
    Yuzuru a avut o evolutie mai putin pusa la punct, ca de inceput de sezon. SP-ul este un omagiu lui Prince, costumul ales este ca al lui Prince, nu e prea grozav. Sper sa nu-si schimbe si frizura. Muzica este prea heavy dupa gustul meu, mai ales ca urmeaza dupa Chopin-ul de anul trecut, dar daca lui ii place nu comentez. A sarit 4Lo la SP si inca 3 quadruple la FS, 4T nereusit. In general mi s-a parut obosit si mai greoi decat de obicei; 260.57p (88.30 + 172.27).

    Javier in paralel a prezentat cu usurinta FS-ul la Japan Open, 192p fata de cele 172 ale lui Y.H. A mers bine, a sarit 3 quadruple. Muzica este in acelasi stil ca in ultimii 2-3 ani, dar e Javi si-mi place oricum. La Carnival on Ice Javier a spart gheata si patinat pe o muzica lenta, romantica. N-a fost rau, dar trebuie sa recunosc ca este mai carismatic in stilul cu care ne-am obisnuit.

    Evgenia Medvedeva a avut la JO un program rock solid. Fetita asta parca nu obosete niciodata sa fi ambitioasa. Programul cam asemanator cu cel vechi, dar trecem cu vederea pentru ca e patinat impecabil

    Tessa / Scott arata ca Gabriela/Guilaume mai maturi si al naibii de buni. Muzica si coregrafia este in stil Dubreuille si ii pune in valoare altfel decat erau pusi la Zueva. Uitasem cat de buni pot fi. Foarte, foarte buni!!! La sfarsit s-au strans antrenorii in jurul lor ca mustele.
    Astept replica G/G.

    Altii. La Bratislava Maria Sotskova a intrecut-o pe Julia Lipnitskaya si Bobrova/Soloviev i-a intrecut pe Chock/Bates.
    La Montreal Amanda Stan a terminat concursul penultima cu 105p, iar Aurora Cotop (reprezentand Canada) a castigat competitia de junioare.

    Yuzuru SP - video
    Yuzuru FS - video
    Javier FS - video
    Evgenia Medvedeva FS - video
    Tessa/Scott FD - video
    Julianne Seguin/Charlie Bilodeau FS 136p - video
    Maria Sotskova FS - video
    Bobrova /SolovievFD - video
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Tessa / Scott arata ca Gabriela/Guilaume mai maturi si al naibii de buni. Muzica si coregrafia este in stil Dubreuille si ii pune in valoare altfel decat erau pusi la Zueva. Uitasem cat de buni pot fi. Foarte, foarte buni!!!
    Da, este stilul Dubreuil, dar si cu o contributie importanta a lui David Wilson.
    Sa patinezi asa dupa doi ani de absenta din competitii...ce clasa pot sa aiba Virtue/Moir. Acest cuplu nu are o veriga slaba. Sunt foarte buni amandoi la toate capitolele. Trebuie sa spun insa ca dintre SD-urile pe care le-am vazut, nu al lor mi-a placut cel mai mult, ci al lui Chock/Bates care trebuie sa ia comentariul meu ca pe un mare compliment pentru ca nu sunt fana lor... deloc. SD-ul lui Virtue/Moir mi s-a parut ca are o structura prea previzibila, iar jupa infoiata a Tessei nu s-a potrivit deloc cu stilul dansului. Cat despre stilul hip-hop, am vazut doar urme vagi in unele programe si nici nu cred ca acest tip de dans poate fi transpus pe gheata. FD-ul lui V/M este insa minunat.

    Din motive obiective, am stat departe de patinaj vreo doua luni si cand am revenit, se intamplasera atatea ca nici n-am stiut de unde sa incep. In cele din urma, am hotarat sa ma axez pe dans si sa las alte probe pentru GP-uri ca n-au intrat zilele-n sac. Am vazut ca Spania, in loc sa piarda un cuplu dupa despartirea Hurtado/Diaz, a castigat doua cupluri avand in vedere ca s-a confirmat si parteneriatul Hurtado/Haliavin. Buna afacere. Smart/Diaz arata neasteptat de bine impreuna.

    La masculin n-ma vazut pe nimeni, iar la feminin doar pe Gracie Gold pentru ca forumurile i-au laudat LP-ul si m-au facut curioasa. Intr-adevar, frumos program, sper sa-l puna in valoare patinandu-l curat.

    La perechi, mi-au cazut ochii pe Duhamel/Radford - nu mai stiu ce competitie era. Am vazut ca au incercat 3A aruncat la scurt, dar au ratat. In schimb, liberul l-au facut fara greseala cu cvadrupla aruncata cu tot. Mai sa fie.

  17. #17
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Cel mai mult mi-a placut SD-ul Pipper/Paul, iar Paul (exceptand noul look) a devinit unul din preferatii mei de la dansuri alaturi de Guillaume Cizeron si Scott Moir:


    .
    Foarte frumos ! Sper ca look-ul cel nou sa aiba legatura cu programul si sa nu creada ca, intr-adevar, i-ar sta bine
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #18
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Mie chiar imi place Prince, dar ce-a ales Yuzuru pt Sp nu este pe gustul meu......in schimb sunt cu totul pentru outlandish and bombastic daca iti iese.....lui Yuzuru la sp nu prea i-a iesit, dar sunt multe miscari acolo care lui par sa ii placa si sper ca pana la competitia urmatoare sa mai lustruiasca un pic programul. Lp-ul nu m-a emotionat.....dar cred ca ar putea, cu putin mai multa vigoare.
    Javier este asa cum a zis si Flavia, cam la fel cu ultimii 3 ani, dar nu pot chiar sa ma plang pt ca imi place.

    Mersi mult fetelor, parca nu mai sunt asa de suparata ca nu mai este vara !
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  19. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    O surpriza pentru mine este rezultatul noului cuplu rusesc de dans Tiffany ZAHORSKI/Jonathan GUERREIRO la prima aparitie internationala (O. Nepela) 165.64p si bronz.

    FD - video
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #20
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Ultima verificare din pre-sezon, adica inainte de inceperea GP:

    6. Finlandia Trophy 2016
    Espoo
    6.10.2016 - 9.10.2016

    Participanti, program, rezultate (link)
    Livestream, ?.

    Prezente:
    -Patrick Chan, Daniel Samohin, Mikhail Kolyada, Maxim Kovtun, Alexander Petrov, Nathan Chen
    -Mao Asada, Anna Pogorilaya, Elizaveta Tuktamysheva.
    -Alexandra Stepanova/Ivan Bukin, Tiffany Zahorski/Jonathan Guerreiro, Madison Hubbell/Zachary Donohue.

    Pentru prima oara dupa multi ani este si concurs de perechi la Finlandia:
    -Meagan Duhamel/Eric Radford, Kristina Astakhova/Alexei Rogonov, Tarah Kayne/Daniel O'Shea.
    .
    Last edited by Tracoromana; 6th October 2016 at 10:06.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #21
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    6. Finlandia Trophy 2016
    Espoo
    6.10.2016 - 9.10.2016

    Livestream, ?.
    .
    Livestream:
    http://original.livestream.com/laajasalon
    http://finlandiatrophy.com/
    .
    Last edited by Tracoromana; 6th October 2016 at 19:32.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •