Page 108 of 118 FirstFirst ... 85898106107108109110 ... LastLast
Results 2,248 to 2,268 of 2469

Thread: Jocurile Olimpice 2016

  1. #2248
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    pe bune daca creierele voastre nu sunt afectate de romanita.

    decizia lui ponor de a reveni a fost TOTAL gresita de la inceput. v-am spus-o de atunci si voi nu ati vrut sa ma credeti. cu o frg care merge pe mina unei gimnaste de 29 de ani ( si cu lumea gimnasticii romane in frunte cu voi) pravalia a fost deja demolata si dusa la fier vechi.

    odata ce ati acceptat idiotenia asta sunteti cu totul vinovati voi+frg de ce a urmat.

    punct

    hai sa vorbim despre fotbal

    aaaaa

    ala englez ca doar nu credeati ca ala oiero-romanesc

  2. #2249
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Nu, ca s-o fi schimbat regulamentul pentru Rio. 😄 Cea mai buna europeanca din afara Rusiei a venit pe 9 la Rio.
    E clar ca nu esti familiarizat cu notarea in gimnatica ... acelasi exercitiu poate avea note diferite si la acelasi concurs daramite la concursuri diferite .... din pacate .
    Oricum ar fi ar fi avut 2 finale nu una Larisa ... iar la o finala de AA .... cu un paralel reusit si I-am vazut cteva filmari din zilele premergatoare olimpiadei -aratau super - asa cum o stim s-ar fi batut cu adevarat . Nu am fi privit pentru prima oara in cati ani? O finala de AA fara romance

  3. #2250
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Nu stiu cine a initiat aceasta "petitie " dar i-ati ridicat mingea la fileu lui Stoica .
    Cererile sunt atat de generale , atat de vagi , lasand atata spatiu de manevra federatie ca nici ei daca o creau nu ar fi facut-o mai bine . Cam asa suna rapoartele lor de activitate ...
    http://www.petitieonline.com/voteaza...ica_romaneasca

    Trebuiau cerinte clare .
    Incepand cu DESCENTRALIZAREA , desfiintarea loturilor pregatite exclusiv in sistem centralizat ...
    Totul cu subiect si predicat .

  4. #2251
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Superb! Atunci inseamna ca realizezi bine ca un punctaj de 55.150 ar fi clasat-o pe Larisa undeva pe locul 15 la JO, asa cum s-a mentionat. Acesta a fost potentialul ei pe data de 23 iulie 2016 la Chemnitz, iar de finale pe aparate nici vorba, exact ca la mondialele de anul trecut. Cat crezi ca ar mai fi putut adauga pana la 5 august 2016?
    Inteleg ca ai o problema personala cu Ponor dar incearca sa fii obiectiva. Ai aici un link pentru improspatarea memoriei: https://thegymter.net/2016/07/24/201...endly-results/
    Gresit la acel concurs a mers dupa ce i s-a spus ca nu va reprezenta Romania la Rio.
    Tu cum ai fi concurat daca ti s-ar fi spus ca hai sa mergi ca pentru tine sint sanse doar daca pateste Ponor ceva?
    Procesul de selectie a fost gresit cap coada. Cine a avut campanie si sustinatori mai puternici a cistigat locul la Rio.
    Trebuiau sa sa faca selectia la finalul finalului acolo la Rio. Daca nu se putea face asta atunci vorbim de cineva trimis doar pentru ca Larisa a fost indisponibila. Punct. Catalina a fost extraordinara in 2004 acum este depasita si va fi in continuare depasita daca nu isi upgradeaza dificultatea si executia.

  5. #2252
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Gresit la acel concurs a mers dupa ce i s-a spus ca nu va reprezenta Romania la Rio.
    Tu cum ai fi concurat daca ti s-ar fi spus ca hai sa mergi ca pentru tine sint sanse doar daca pateste Ponor ceva?
    Procesul de selectie a fost gresit cap coada. Cine a avut campanie si sustinatori mai puternici a cistigat locul la Rio.
    Trebuiau sa sa faca selectia la finalul finalului acolo la Rio. Daca nu se putea face asta atunci vorbim de cineva trimis doar pentru ca Larisa a fost indisponibila. Punct. Catalina a fost extraordinara in 2004 acum este depasita si va fi in continuare depasita daca nu isi upgradeaza dificultatea si executia.
    Gresit a fost totul de la cap la coada in tot acest ciclu olimpic si in tot ce se face. Putin imi pasa care au fost criteriile lor de selectie daca sunt tampiti si nu stiu ce sa faca, dar de aici pana la a merge cu ura la extrem e cale lunga. Nu sunt sportivele de vina in totalitate de esecul din gimnastica. Nu e nici Catalina ca a fost vazuta mai bine de altii, nici Larisa ca a fost pusa intr-o situatie penibila, nici tot lotul de fete decimat. A fost clar o planificare si strategie prost facuta de la inceput, incompetenta mai mult de 100%.
    In ceea ce priveste comparatiile, atat Larisa cat si Catalina s-au prezentat amandoua cam la acelasi nivel. Amandoua au fost accidentate, amandoua au stat cam departe cu dificultatea, pe Larisa am vazut pe fata ei ca resimte durere la nationale dupa ce a terminat exercitiul la paralele, ca sa nu mai mentionez de acea urata cazatura, tot la paralele, la ultimul concurs. Pentru amandoua ar fi fost aceeasi presiune de concurs si sunt convinsa ca si Larisa ar fi clacat, poate si mai tare. A aratat acest lucru si la Londra, si la mondiale si cam la toate concursurile la care a participat. Din pacate pentru ea trebuie lucrat foarte mult la mentalul ei. Este o gimnasta foarte buna, cu mare potential dar se pare ca nu este puternica din punct de vedere psihic, nu-si poate stapani foarte bine anumite stari.
    Cat despre discutia Ponor se tot intoarce si motivatiile ei, e treaba ei, atata timp cat poate sa faca gimnastica si nu are concurenta serioasa in lot. Ma indoiesc ca daca ar fi avut o concurenta serioasa din partea celor mai tinere ar fi fost selectionata in lotul pentru Rio, cum de altfel ma indoiesc ca in timpul antrenamentelor le opreste pe fete sa se antreneze asa cum trebuie ca sa fie ea cea mai buna.

  6. #2253
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    "Sunt conștientă că nu pot emite pretenții la medalie. Sunt prea mică încă și cam toate adversarele sunt mai mari decât mine și stau la rând pentru o medalie de ani de zile. Acum nu voi putea lupta cu ele cât aș vrea, dar la JO din 2020, după alți patru ani de muncă și experiență lucrurile am încredere că vor sta altfel"€. Luiza Filiorianu

    Bravo Luiza! Maturitate si fair play in declaratie.

  7. #2254
    sport legend magicgym's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    544
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Pentru amandoua ar fi fost aceeasi presiune de concurs si sunt convinsa ca si Larisa ar fi clacat, poate si mai tare. A aratat acest lucru si la Londra, si la mondiale si cam la toate concursurile la care a participat. Din pacate pentru ea trebuie lucrat foarte mult la mentalul ei. Este o gimnasta foarte buna, cu mare potential dar se pare ca nu este puternica din punct de vedere psihic, nu-si poate stapani foarte bine anumite stari.
    Nu stiu de unde provine mitul asta ca Ponor are asa mental de concurs puternic ... Ea a reusit o evolutie extraordinara la Atena dupa care nu a confirmat niciodata in finale mondiale sau olimpice. A fost geniala la Atena, dar asta era acum 12 ani. In 2005 la mondiale s-a prezentat sub asteptari si abia a prins un bronz (in plus a lasat si impresie negativa in general prin felul in care s-a afisat cu buricul gol si parul vopsit blond - culmea ea ca acum isi permite sa le judece pe cele mici pentru asta); in 2007 la Mondiale s-a pierdut la fel ca la Rio si a depasit si timpul in timp ce Steliana Nistor din echipa aia de neambitioase a devenit vicecampioana mondiala la barna; in 2011 la Mondiale la fel a avut o evolutie sub asteptari la barna iar la sol nici macar nu a prins finala ca fetele alea mai neexperimentate au luat note mai mari ca ea; la Londra iar nu a rezistat presiunii si a gresit; la Rio stim deja cu totii ce s-a intamplat. Deci hai sa nu mai dam in Larisa ca greseste uneori, toate gimnastele mai si gresesc. Diferenta e ca altele au demnitatea sa isi asume propriile esecuri si nu inventeaza scuze si arunca vina in toate partile.

  8. #2255
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Nu am fi privit pentru prima oara in cati ani? O finala de AA fara romance
    Ce sa-i faci asa a fost aceasta olimpiada pentru noi mai atipica. Tot dupa atatia ani am privit si o finala la echipe fara romance. Daca aveam echipa, aveam loc pentru toate in ce finala doreau si erau pregatite si ar fi putut sa-si demonstreze superioritatea si valoarea in loc sa se hartuiasca pe retele de socializare si telefoane.

  9. #2256
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by magicgym View Post
    .. toate gimnastele mai si gresesc. Diferenta e ca altele au demnitatea sa isi asume propriile esecuri si nu inventeaza scuze si arunca vina in toate partile.
    Corect, de aceea am postat declaratia Luizei. Poate invata si fetele de la artistica sa-si asume slabiciunile si greselile. Mi-a lasat un gust amar tot acest spectacol. Nu ma asteptam sa vad asa ceva la gimnastica artistica.

  10. #2257
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Corect, de aceea am postat declaratia Luizei. Poate invata si fetele de la artistica sa-si asume slabiciunile si greselile. Mi-a lasat un gust amar tot acest spectacol. Nu ma asteptam sa vad asa ceva la gimnastica artistica.
    Pentru ca gimnastica nu provine din România o tara unde criminalii sunt parlamentari si prim ministri. Chiar nu ma asteptam de la gimnastica romana.

    Gemeeeeeee tara.

  11. #2258
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mihaidascalescu View Post
    Pentru ca gimnastica nu provine din România o tara unde criminalii sunt parlamentari si prim ministri. Chiar nu ma asteptam de la gimnastica romana.

    Gemeeeeeee tara.
    Aici e un forum in care se discuta despre gimnastica romaneasca cu prioritate. Se vorbeste romaneste si se analizeaza sistemul romanesc cu bune si rele. Daca vrei ceva universal, globalizat, te muti pe alt forum si poate acolo vei reusi sa te exprimi mai elegant si sa arati ceva mai mult respect tuturor indiferent daca opinia lor este la fel ca a ta sau contrara.

  12. #2259
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Ce sa-i faci asa a fost aceasta olimpiada pentru noi mai atipica. Tot dupa atatia ani am privit si o finala la echipe fara romance. Daca aveam echipa, aveam loc pentru toate in ce finala doreau si erau pregatite si ar fi putut sa-si demonstreze superioritatea si valoarea in loc sa se hartuiasca pe retele de socializare si telefoane.
    Sti unde gresesti ? Cand asumi ca Ponor a spus adevarul in legatura cu hartuirea din partea Larisei ..... eu am mari indoieli in legatura cu capacitatea lui Ponor de a spune adevarul . Are un talent special de a mani**** adevarul incat .... I'm sorry.
    Am mari indoieli ca lucrurile stau asa cum ea spune . Ti-am spus ii respect partea sportiva . Dar caracterul ... Sper doar sa invete , in al 13 lea ceas , ca nu poti trece peste alti doar ca sa iti atingi tu scopul. Ca undeva exista o balanta de plati .
    Problemele ei erau mult mai complexe la Rio ... Uita-te cum amesteca frustrari legate de frumusete cu alea de sportiva ...
    Dar este ceva cu care sunt perfect de acod cu tine . Desi este maestra in mani****re ,
    Ponor nu ar fi reusit nimic daca existau adulti responsabili care sa o controleze , iar daca nu sa o excluda .
    Dar cine sa faca asta ? Bitang care nici in 2003-2004 , in anii de glorie nu reusea sa o controleze ? Prefera sa o tolereze in numele medaliilor ?

  13. #2260
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Sti unde gresesti ? Cand asumi ca Ponor a spus adevarul in legatura cu hartuirea din partea Larisei ..... eu am mari indoieli in legatura cu capacitatea lui Ponor de a spune adevarul . Are un talent special de a mani**** adevarul incat .... I'm sorry.
    Am mari indoieli ca lucrurile stau asa cum ea spune . Ti-am spus ii respect partea sportiva . Dar caracterul ... Sper doar sa invete , in al 13 lea ceas , ca nu poti trece peste alti doar ca sa iti atingi tu scopul. Ca undeva exista o balanta de plati .
    Problemele ei erau mult mai complexe la Rio ... Uita-te cum amesteca frustrari legate de frumusete cu alea de sportiva ...
    Dar este ceva cu care sunt perfect de acod cu tine . Desi este maestra in mani****re ,
    Ponor nu ar fi reusit nimic daca existau adulti responsabili care sa o controleze , iar daca nu sa o excluda .
    Dar cine sa faca asta ? Bitang care nici in 2003-2004 , in anii de glorie nu reusea sa o controleze ? Prefera sa o tolereze in numele medaliilor ?
    Eu nu sustin ca Ponor spune purul adevar si nici nu-i cunosc adevaratul caracter pentru ca nu o cunosc personal. In general trag concluzii bazate pe logica mea si pe ceea ce citesc si mai putin pe ce spune gura lumii. Inteleg preferintele unora pentru o anumita sportiva dar imi este foarte greu sa inteleg de ce trebuie sa aruncam gratuit cu tot felul de mizerii in oameni. Ceea ce am citit pe anumite retele de socializare ma face sa inclin ce pe undeva are dreptate, chiar daca nu 100%. Inteleg de altfel si marile orgolii ale sportivilor talentati care au fost invatati doar sa castige si sa "li se cante in struna". Eu cred ca aceste evenimente, pe undeva, au fost si benefice. Poate, astfel, "sistemul" se va aseza pe niste principii mai transparente si mai clare.

    PS: nu uita ca in ceea ce priveste cartea Mariei am o opinie total diferita de a Catalinei, dar asta nu ma determina sa ma apuc sa arunc cu noroi, nici in ea si nici in grupul de fete care i-a sustinut pe antrenori. Toate au facut performanta si au respectul meu, nimeni nu detine "adevarul" absolut.

  14. #2261
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    daca e sa fim cinstiti, Catalina a zis despre cartea Mariei doar ca ea nu a fost batuta, si daca era batuta nu se intorcea in sala.

    practic, nu negat-o.....

  15. #2262
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    daca e sa fim cinstiti, Catalina a zis despre cartea Mariei doar ca ea nu a fost batuta, si daca era batuta nu se intorcea in sala.

    practic, nu negat-o.....
    Corect

  16. #2263
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    Niagara, oare faoptul ca Bitang nu putea sa o controleze pe Ponor in 2003-2004 nu e de fapt din cauza ca necrescand cu umilinte zilnice, nici nu le-a acceptat?
    acu pe bune, sa fii controlabila de madame Bitang nu mi se pare ca e ceva de lauda....
    probabil a fost un mare clash, si neavand exemple de probitate profesionala si inalt caracter, de unde sa invete fetele astea?

  17. #2264
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Voi tot continuati pe subiectul cu Ponor, dar eu ma intreb cum vor continua pregatirea fetele astea. Ca niciuna nu se lasa de gimnastica si nu cred ca vor merge la Deva. Ramanem in scandal si pe sistemul bisericute?
    www.fangymnastics.com

  18. #2265
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by degetica View Post
    Niagara, oare faoptul ca Bitang nu putea sa o controleze pe Ponor in 2003-2004 nu e de fapt din cauza ca necrescand cu umilinte zilnice, nici nu le-a acceptat?
    acu pe bune, sa fii controlabila de madame Bitang nu mi se pare ca e ceva de lauda....
    probabil a fost un mare clash, si neavand exemple de probitate profesionala si inalt caracter, de unde sa invete fetele astea?
    Nope , la ea a fost un pic diferit daca ma intorc la anii aceia . Ce trebuia controlat era diferit de ce trebuia" controlat " cu celelate fete
    Iar faptul ca a declarat doar ca ea nu a fost batut .... asta e chiar penibil .
    Stiu 100 in mie ca a fost martora la intamplari de felul celor descrise de Marie . Iar un om cu coloana vertebrala nu se ascunde cu capul in nisip si spune pe mine nu m-a batut si nu am vazut .... O alta dovada ca are problemecu adevarul ....

  19. #2266
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Voi tot continuati pe subiectul cu Ponor, dar eu ma intreb cum vor continua pregatirea fetele astea. Ca niciuna nu se lasa de gimnastica si nu cred ca vor merge la Deva. Ramanem in scandal si pe sistemul bisericute?
    Depinde de ce decizii va lua "sistemul". Daca va decide sa defilam asa in continuare, asa vom merge pana cand incet, incet gimnastica romaneasca va pieri.

  20. #2267
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Nope , la ea a fost un pic diferit daca ma intorc la anii aceia . Ce trebuia controlat era diferit de ce trebuia" controlat " cu celelate fete
    Iar faptul ca a declarat doar ca ea nu a fost batut .... asta e chiar penibil .
    Stiu 100 in mie ca a fost martora la intamplari de felul celor descrise de Marie . Iar un om cu coloana vertebrala nu se ascunde cu capul in nisip si spune pe mine nu m-a batut si nu am vazut .... O alta dovada ca are problemecu adevarul ....
    Faptul ca tu nu o înghiți nu înseamnă ca nu are caracter, ca permanent minte etc, nu cred ca o cunoști personal sau si daca ai fi facut-o, nu putem asocia sau fi in situația ideala in care un sportiv cu performante extraordinare este neapărat si cel mai minunat om, etic, sincer, etc. In plus poate tie îți apare așa, altora exact opusul pentru ca fiecare are un anumit bagaj genetic,anumite experiente de viata si mai ales raspunde într un fel unic întâmplărilor din viata personala sau profesională. Catalina merita apreciata pentru ce a făcut ca sportiv si daca i se poate reproșa obiectiv ceva este doar locul 7 la bârnă si poate nici asta pentru ca b am muncit noi in locul ei, n am sacrificat timp liber sau alte preocupări vârstei de 29/pentru antrenamente. Prioritatea zero acum este un colectiv tehnic unit astfel încât fetele rămase sa continue pregătirea si sa o facă cu cap nu tot într o accidentare ca pana acum sau desființarea de la sine a lotului de la București si fiecare sa lucreze cu ce antrenor simte ca ii e mai bine dar un coordonator e necesar, in stilul marthei Karoly

  21. #2268
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    Faptul ca tu nu o înghiți nu înseamnă ca nu are caracter, ca permanent minte etc, nu cred ca o cunoști personal sau si daca ai fi facut-o, nu putem asocia sau fi in situația ideala in care un sportiv cu performante extraordinare este neapărat si cel mai minunat om, etic, sincer, etc. In plus poate tie îți apare așa, altora exact opusul pentru ca fiecare are un anumit bagaj genetic,anumite experiente de viata si mai ales raspunde într un fel unic întâmplărilor din viata personala sau profesională. Catalina merita apreciata pentru ce a făcut ca sportiv si daca i se poate reproșa obiectiv ceva este doar locul 7 la bârnă si poate nici asta pentru ca b am muncit noi in locul ei, n am sacrificat timp liber sau alte preocupări vârstei de 29/pentru antrenamente. Prioritatea zero acum este un colectiv tehnic unit astfel încât fetele rămase sa continue pregătirea si sa o facă cu cap nu tot într o accidentare ca pana acum sau desființarea de la sine a lotului de la București si fiecare sa lucreze cu ce antrenor simte ca ii e mai bine dar un coordonator e necesar, in stilul marthei Karoly
    In legatura cu situatiile descrise de Maria ... a mintit . Scuze dar pentru mine , nu are scuza . Nici ea nici celelalte care au ascuns gunoiul sub pres chiar si in al 13 lea ceas . A acoperi cu orice pret mizeria in numele avantajelor personale ... e lipsa de caracter .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •