41 de campioane de județ din România și câștigătoarea Ligii a IV-a București ar fi trebuit să se vor înfrunte sâmbătă, 25 iunie, de la ora 17:30, în returul celor 21 de meciuri ale barajului pentru obținerea promovării în Liga 3. Totuși, două dintre aceste meciuri nu vor avea loc.
FC Hidișel (BH) a anunțat că nu va participa la baraj, fiindcă nu are bani să susțină o posibilă prezență în Liga 3, astfel că Recolta Dorolț (SM) a obținut promovarea la "masa verde". Mai nou, Pandurii Cerneți (MH) a trimis la federație înștiințare că nu se prezintă la returul cu CSM Școlar Reșița (CS), deoarece nu are bani de deplasare. Învinși în meciul tur cu 6-1, mehedințenii s-au temut de o umilință și mai mare la Reșița, astfel că au decis să nu mai facă deplasarea, acesta fiind de fapt motivul pentru neprezentare. În această situație, CSM Școlar Reșița este a doua campioană județeană care a obținut promovarea în Liga 3.După desfășurarea meciurilor tur, trei echipe au câștigat la o diferență de cel puțin trei goluri, astfel că aproape și-au asigurat promovarea: Avântul Valea Mărului (GL)(4-1 cu Pajura Huși - VS), Ripensia Timișoara (TM)(4-0 cu Hercules Lupeni - HD) și CS Șirineasa (VL)(4-1 cu Tractorul Cetate - DJ).
VIITORUL FELEACU (CJ) - GLORIA LUNCA TEUZ CERMEI (AR) 2-2 după 120 de minute, 1-0 după 90 de minute (0-1 în tur)
Stadion: TCI (Cluj-Napoca - Cluj);
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare - Maramureș);
Asistenți: Cristian Nicolae Lucaci și Gheorghe Vasile Tarba (ambii din Baia Mare - Maramureș);
Observatori: Ioan Onicaș și Costin Dan (ambii din Zalău - Sălaj).
âșMarcator: Horațiu Moldovan (79), Radu Danciu (107) / Andrei Purice (111), Ghergar (120)
ȘOIMII TOPOLOG (TL) - SPORTUL CHISCANI (BR) 1-4 (2-2 în tur)
Stadion: Comunal (Topolog - Tulcea);
Arbitru: Florin Miron (București);
Asistenți: Cristian Ionuț Măndită (Tunari - Ilfov) și Marian Istrate (Buftea - Ilfov);
Observatori: Marian Dorobanțu (Buzău) și Rodel Aron (Slobozia - Ialomița)
PROGRESUL BUCUREȘTI (B) - ARSENAL MALU (GR) 1-4 (0-2 în tur)
Stadion: Romprim (București);
Arbitru: Andrei Moroiță (Ploiești - Prahova);
Asistenți: Cătălin Alexandru Popovici și Ștefan Dumitrache (ambii din Ploiești - Prahova);
Observatori: Constantin Ștefan și Dan Ionescu (ambii din București).
CS PĂULEȘTI (PH) - EUROMANIA DUMBRĂVENI (VN) 2-0 (3-1 în tur)
Stadion: Comunal (Păulești - Prahova);
Arbitru: Cristina Mariana Trandafir (București);
Asistenți: Mihaela Țepușă și Roxana Ivanov (ambii din București);
Observatori: Irina Mîrț și Andrei Simion (ambii din București).
âșMarcatori: Vlad Negoiță (17 - autogol), Andrei Ciobanu (75)
NEMERE DIN GHELINȚA (CV) - PETROLUL BERCA (BZ) 1-0 (2-4 în tur)
Stadion: Comunal (Ghelința - Covasna);
Arbitru: Bogdan Dumitrache (București);
Asistenți: Aurelian Țoie și Gabriel Neagu (ambii din București);
Observatori: Cristian Nica (Ploiești - Prahova) și Ilie Luca (Brașov).
âșMarcator: Ciprian Ursu (4)
AVÂNTUL VALEA MĂRULUI (GL) - PAJURA HUȘI (VS) 3-1 (4-1 în tur)
Stadion: Comunal Valea Mărului (Galați);
Arbitru: Eduard Ioniță (Constanța);
Asistenți: Silviu Brandușa (Călărași) și Marian Carson (Constanța);
Observatori: Nicolae Marodin (București) și Constantin Chiriazic (Tulcea).
GAUSS RĂCĂCIUNI (BC) - SIRETUL LESPEZI (IS) 0-1 (1-2 în tur)
Stadion: Răcăciuni (Bacău);
Arbitru: Ionel Ivan (Brăila);
Asistenți: Florin Alexandru Vișan (Galați) și Daniel Vlase (Slobozia Conachi - Galați);
Observatori: Liviu Seceanu (Galați) și Vasile Vămanu (Piatra Neamț - Neamț).
âșMarcatori: Andrei Dandu (75)
LUCEAFĂRUL MIHAI EMINESCU (BT) - VOINȚA ION CREANGĂ 1-5 (NT) (1-0 în tur)
Stadion: Comunal Mihai Eminescu (Mihai Eminescu - Botoșani);
Arbitru: Valentin Lungu (Iași);
Asistenți: Ionuț Melinte și Andrei Diaconu (ambii din Iași);
Observatori: Constantin Gheorghe (Suceava) și Gabriel Flaviu Pop Ion (Bacău).
GILORTUL TÂRGU CĂRBUNEȘTI (GJ) - FC HERMANNSTADT (SB) 1-5 (0-1 în tur)
Stadion: Local (Târgu Cărbunești - Gorj);
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaș (Timișoara - Timiș);
Asistenți: Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj - Timiș) și Andrei Nicolae Chițoiu (Timișoara - Timiș);
Observatori: Eduard Dumitrescu (Pitești - Argeș) și Călin Marius Orbonaș (Ilia - Hunedoara).
âșMarcatori: ... () / C. Trohin, Daniel Tătar (două), Ionuț Simion, Andrei Greavu
FC ARGEȘ 1953 PITEȘTI (AG) - RECOLTA STOICĂNEȘTI (OT) 4-1 (1-1 în tur)
Stadion: Bradu (Bradu - Argeș);
Arbitru: Ionuț Valentin Iugulescu (Târgoviște - Dâmbovița);
Asistenți: Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea - Vâlcea) și Ramona Doriana Bunget (Târgu Jiu - Gorj);
Observatori: Adrian Vidan (București) și Tudor Negoiță (Ploiești - Prahova).
OLIMPIC CETATE RÂȘNOV (BV) - UNIREA CRISTURU SECUIESC 2-0 (HR) (1-3 în tur)
Stadion: Bucegi (Râșnov - Brașov);
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș - Mureș);
Asistenți: Balint Albu și Andra Tănăsuc (ambii din Târgu Mureș - Mureș);
Observatori: Andrei Ioniță și Mihai Costache (ambii din București).
âșMarcatori: Nicolae Mariean (40, 44)
ANDRIAS ANDRĂȘEȘTI (IL) - FCM ALEXANDRIA (TR) 1-1 (1-3 în tur)
Stadion: Comunal (Andrășești - Ialomița);
Arbitru: Florin Aurelian Macovei (Galați);
Asistenți: Florin Iftode (Târgu Bujor - Galați) și Răzvan Negoiță (Brăila);
Observatori: George Ionescu și Olivian Capra (ambii din București).
âșMarcatori: Baltă (75) / Căpățână (44 - pen.)
CSM ȘCOLAR REȘIȚA (CS) - PANDURII CERNEȚI (MH) 3-0 la masa verde (6-1 în tur) - nu se dispută
RECOLTA DOROLȚ (SM) - FC HIDIȘEL (BH) - nu se dispută