View Poll Results: Se va califica echipa feminina de gimnastica a Romaniei la JO de la Rio?

Voters
22. You may not vote on this poll
  • DA

    9 40.91%
  • NU

    9 40.91%
  • Imi e greu sa dau un raspuns

    4 18.18%
Page 13 of 39 FirstFirst ... 3111213141523 ... LastLast
Results 253 to 273 of 812

Thread: Turneul preolimpic de la Rio (2016)

  1. #253
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Da, interesante parerile celor 2 antrenori, Nelu Pop vorbeste de cum antrenorul trebuie sa se modeleze in functie de copil, Adrian Stan de lipsa de flexibilitate a sistemului romanesc...

    In alta ordine de idei.

    1. Brazil 226.447
    2. Australia 218.428
    3. Switzerland 218.336
    4. Romania 216.569


    Incredibil Elvetia asa aproape de Australia, a depasit Romania.
    Laura mai are o sansa intr-o tara in crestere, nu in una in prabusire.
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  2. #254
    senior camigym's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Acolo sunt 50 de sali echipate foarte bine, iar el pregateste in fiecare an antrenorii tineri-cursuri de formare. Dupa cum spune el, facultatile din Romania nu dau nici un antrenor capabil(cam asa a spus, aproximativ), si ca Mariana Bitang tine in spate tot lotul.

  3. #255
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Team ranking after 2 subdivisions:

    Elveția la aproape doua puncte în fata noastra si brazil la zeceeeeeee. Dă-o naibii de treaba SUA ne da vreo douăzeci diferenta
    1. Brazil 226,477
    2. Australia 218,428
    3. Switzerland 218,336
    4. Romania 216,569

    #UEGymnastics

  4. #256
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Concluzia de la cei doi antrenori: sistemul romanesc este mult prea invechit si rigid, cu sali de sport prost echipate si antrenori demotivati de salarizarea proasta, ca universitatile de sport nu produc antrenori de calitate si odata cazuti in marasm greu de crezut ca ne vom mai ridica. Privesc spre Romania cu nostalgie dar si indurerati de ceea ce se intampla. Nelu Pop a mentionat ca a participat la antrenamente cu Romania foarte des si este oarecum surprins deoarece antrenamentele au fost ca de obicei la un nivel calitativ ridicat.

  5. #257
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Pop a vorbit si despre faptul ca sistemul romanesc centralizat face ca gimnastele sa fie luate de la antrenorii ce le-au descoperit si crescut, si "date" apoi pe mana altora exact in pragul maturitatii. Cele 50 de cluburi din FR sunt in competitie, iar lotul national se formeaza doar in urma acestei competitii, care este, ati ghicit, transparenta.

  6. #258
    senior camigym's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Cred ca Nelu Pop a spus ca in Franta, cine descopera o gimnasta merge cu ea pana la capat, nu e luata si trimisa gimnasta la un lot, cu alti antrenori. Ca acolo, daca gimnasta a ajuns la un anumit nivel, ea stabileste, cred ca impreuna cu parintii, care e programul, fara sa neglijeze scoala.

  7. #259
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Anicia Juliana View Post
    Pop a vorbit si despre faptul ca sistemul romanesc centralizat face ca gimnastele sa fie luate de la antrenorii ce le-au descoperit si crescut, si "date" apoi pe mana altora exact in pragul maturitatii. Cele 50 de cluburi din FR sunt in competitie, iar lotul national se formeaza doar in urma acestei competitii, care este, ati ghicit, transparenta.
    Plus sunt 3 centre nationale in concurenta.(in diferite regiuni)
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  8. #260
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by camigym View Post
    Cred ca Nelu Pop a spus ca in Franta, cine descopera o gimnasta merge cu ea pana la capat, nu e luata si trimisa gimnasta la un lot, cu alti antrenori. Ca acolo, daca gimnasta a ajuns la un anumit nivel, ea stabileste, cred ca impreuna cu parintii, care e programul, fara sa neglijeze scoala.
    Asa este si a punctat foarte bine ca sistemul este cel care se adapteaza la nevoile si prioritatilor sportivului si nu invers.

  9. #261
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Nu am urmarit aceasta generatie la juniori, dar am citit pe aici despre paralel in crestere, forma buna si diverse skills-uri la varste fragede. Apoi ceva se intampla cand trec la lotul de senioare, evolutia in dificultate inceteaza, executiile scad in valoare, fetele sunt fara vlaga.

    Si inca ceva. Doar noi si China mai pastram acest tipar de gimnasta-copil, firava. Frantuzoaicele si englezoaicele arata ca niste adolescente normale. Mai sunt cazuri si la ei, dar e clar ca nu fac o regula generala de selectie din asta.

  10. #262
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    Eu cred ca in tari precum UK,USA etc gimnastele arata ca niste adolescente normale e pentru ca nu se face selectie in functie de inaltime ,( toata lumea incearca gimnastica, cele de performanta se remarca pe parcurs)...la noi inca se face asa! Si dupa se mira de ce nu au forta...
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  11. #263
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Si pentru mine e un mister cum gata dupa ce au ajuns la lot toate sunt niste 'lenese'

  12. #264
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    Eu cred ca in tari precum UK,USA etc gimnastele arata ca niste adolescente normale e pentru ca nu se face selectie in functie de inaltime ,( toata lumea incearca gimnastica, cele de performanta se remarca pe parcurs)...la noi inca se face asa! Si dupa se mira de ce nu au forta...
    Din cate stiu in USA si UK oricine face gimnastica daca vrea. Nici un antrenor nu-si permite sa excluda pe cineva fiindca e vorba de "business". Pe parcurs cine rezista, munceste si are talent trece la elite cu un efort financiar foarte mare din partea lor. De aia poate si seriozitatea extrema in pregatire fiindca nu-si permit sa-si iroseasca visul si investitia pe tot felul de mofturi sau alte scuze.

  13. #265
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    nu am inteles partea cu "Mariana tine lotul".B&B nu erau retrasi din 2014?
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  14. #266
    senior camigym's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Referirea la d-na Bitang cred ca a facut-o de doua ori

  15. #267
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    "The energy on the Romanian team is sooooo bad. Lucian Sandu is PISSED! Pissed as in he grabbed Ocolisan by the arm after her beam routine and told her ‘you didn’t do your job, what is wrong with you?’
    He was telling the girls to move to the other side of the seats and to sit there and yell to whoever is competing, but with a very demeaning tone. Poor girls."
    "After Ocolisans vault score went up Sandu was NASTY to the judges, he said something with the body language of ‘WTF?’
    He wasn’t happy with the score"

    sursa:http://supa-de-galuste.tumblr.com/
    Last edited by Ada24; 17th April 2016 at 22:29.
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  16. #268
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Fix 2 puncte ca sa fim acum pe 2 sia mai speram_1 la paralele prin prostia ca nu i pot zice altfel sa nu o lase pe andreea la paralele mai ales ca au concurat doar 4 și la barna la fel nu i au dat o sansa andreei care luase 13.3 la amical...plus ana la bârnă, diana la a

  17. #269
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

  18. #270
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Pacat si de cata la sărituri dar cum zicea belu 1 data_ te duci si prezinți ce ai antrenat nici mai mult nici,mai putin

  19. #271
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Deci Ana a sarit DTY pana la urma..

  20. #272
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ada24 View Post
    nu am inteles partea cu "Mariana tine lotul".B&B nu erau retrasi din 2014?
    Interviul nu e de acu citeva zile e putin dupa mondiale 2015 cind bitanga si belu au venit sa ne salveze pt a doazecia oara.

  21. #273
    sport legend Ada24's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6,228
    Reputatie
    1
    BB au venit in decembrie.
    “Artistry is nice. We always like artistry.”-Marta Karolyi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •