Results 1 to 20 of 20

Thread: Team Challenge Cup (invitational)

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Team Challenge Cup (invitational)

    22 - 24 Apr 2016
    Spokane, United States

    Pagina ISU este aici.
    Se explica la Announcement regulamentul competitiei. Pe scurt, vor fi 3 echipe - Team North America, Team Europa, Team Asia. Fiecare echipa este formata din 3 fete, 3 baieti, 2 perechi, 2 cupluri de dans. Nominalizarile 2 fete, 2 baieti, 2 perechi, 2 icedance pentru fiecare echipa se fac pe baza clasamentului din sezonul trecut 2014-2015, iar 1 fata si 1 baiat/echipa sunt desemnati prin vot.

    Site-ul oficial este aici.
    La capitolul Athletes Europa si North America au deja capitan si patinatori nominalizati. Asia ii va face cunoscuti in 9 martie. Tot din 9 martie se pot vota fetele si baietii care completeaza echipele. (De asta am deschis threadul, poate putem si noi vota.)
    Interesant este si Formatul concursului. (link)

    Team Europa (link)
    Team North America (link)
    Team Asia (link)
    .
    Last edited by Tracoromana; 3rd March 2016 at 08:58.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Formatul mi se pare ca e asemanator daca nu similar cu cel de anul trecut de la WTT
    In echipa Europei i-as vrea pe Javier si Elena Radionova, mi se pare cumva ciudata desemnarea Robertei Rodegeiro si a Nicole/Matteo ( tare i-as fi vrut pe Vanessa/Morgan in locul lor!) dar luandu-se in considerare probabil ei au fost cei mai bine clasati dupa rusi...
    In echipa Americii o vreau pe Ashley,referitor la baieti nu am nici o preferinta, ma gandesc ca fiind vorba de sezonul 2014-2015 Patrick nu poate sa participe
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Formatul mi se pare ca e asemanator daca nu similar cu cel de anul trecut de la WTT
    N-am vazut World Team Trophy de anul trecut, dar mi se pare ca era o competitie pe tari, in timp ce World Challenge Cup e o intrecere pe continente.

    Am inteles ca Fernandez a refuzat sa participle la noua competitie si trebuie sa spun ca il inteleg perfect. Sa vedem ce alti patinatori vor propune capitanii echipelor din care fanii sa aleaga prin vot. Poate ca Elena va fi una din propuneri si poate ca va castiga votul po****r.

    Se pare ca una dintre participante in echipa Asiei va fi Elizabet Turtsimbaeva. In privinta baietilor, nu se stie inca nimic. Yuzuru ar fi primul pe lista si daca refuza, in locul lui ar trebui sa mearga Shoma Uno. Nu cred ca Shoma ar indrazni sa refuze si el. Dupa Yuzuru ar fi Denis Ten si daca Denis refuza, in locul lui ar trebui sa mearga Misha Ge, dar despre Misha se spune ca ar avea probleme mari cu obtinerea vizelor. Nu stiu ce viza ar trebui sa obtina Misha pentru America, nu locuieste deja acolo? Dar m-am mirat ca nu l-am vazut la 4CC.

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Formatul mi se pare ca e asemanator daca nu similar cu cel de anul trecut de la WTT
    In echipa Europei i-as vrea pe Javier si Elena Radionova, mi se pare cumva ciudata desemnarea Robertei Rodegeiro si a Nicole/Matteo ( tare i-as fi vrut pe Vanessa/Morgan in locul lor!) dar luandu-se in considerare probabil ei au fost cei mai bine clasati dupa rusi...
    In echipa Americii o vreau pe Ashley,referitor la baieti nu am nici o preferinta, ma gandesc ca fiind vorba de sezonul 2014-2015 Patrick nu poate sa participe
    Echipa Europa
    Intr-adevar, Javier a fost primul nominalizat dar a refuzat participarea. Urmatorul clasat este Voronov si apoi Kovtun, dar nominalizatii n-au voie sa fie din aceeasi tara, asa ca urmatorul european este Brezina.
    La fete prima si de necontestat este Liza si apoi urmeaza o pleiada de rusoaice pana la Rodeguiero.
    La perechi la fel. Stolbova/Klimov si apoi alti rusi pana la Dela Monica / Guarise.
    La dansuri e mai clar: Gabriella/Guillaume si Anna/Luca si un pic mai departe Guignard/Fabri, Bobrova/Soloviev si Stepanova/Bukin.
    http://www.isu.org/en/single-and-pai...orld-standings



    Formatul nu seamana cu WTT.
    Prima zi:
    SP fete si baieti. E de sine statator. Rezultatele nu conteaza pentru FS-uri si nu se contabilizeaza la competitia de a 2-a zi.
    A 2-a zi dupamasa:
    FS/FD perechi si dansuri. Rezultatele echipelor conteaza pentru ordinea FS-urilor fetelor si baietilor.
    A 2-a zi seara:
    Fs-uri fete si baieti. Rezultatele intregii zile (2) se aduna, dar numai pentru primii clasati.

    O adevarata varza! Dar se castiga binisor.

    La vot va fi permisa un al 2-lea concurent dintr-o tara. Posibil sa fie Radionova, sau Tatiana/Maxim, sau Tarasova/Morozov sau Vanessa/Morgan
    daca e pe lista,
    .
    Last edited by Tracoromana; 4th March 2016 at 12:32.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Astaza va aparea si echipa Asiei, banuiesc ca va fi Yuzuru/Shoma si Denis Ten la baieti si Miyahara si Tursymbaeva la fete.

    In schmb au aparut patinatorii desemnati prin Fan-vote.
    http://www.teamchallengecup.com/captainspick

    Votam dupa preferinte fata de patinatori, sau votam ca sa intarim o echipa favorita si sa slabim alta?
    Eu cred ca voi vota dupa cum prefer patinatorii.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Votam dupa preferinte fata de patinatori, sau votam ca sa intarim o echipa favorita si sa slabim alta?
    La chestia asta nu m-am gandit.

    In privinta echipei Europei, America de Nord il vrea mai degraba pe Kovtun, Rusia mai degraba pe Kolyada, dar uite ca aceste doua mari regiuni nu reusesc sa-si impuna favoritul in fata lui Bychenko. Hai ca-i tare. La feminin, America de Nord este divizata, SUA o prefera pe Radionova, Canada pe Medvedeva.

    Coreea - mica, mica, dar voinica. Printr-o mobilizare exemplara a fanilor coreeni, care probabil ca voteaza non-stop, So Youn Park castiga in fata lui Rika Hongo.

    Rusia il vrea pe Max Aaron in echipa Americii de Nord.

    Boyang Jin pare sa fie noua stea a patinajului. Cred si eu, patru cvadruple intr-un singur program nu-s de ici de colo.

  7. #7
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post

    Votam dupa preferinte fata de patinatori, sau votam ca sa intarim o echipa favorita si sa slabim alta?
    Eu cred ca voi vota dupa cum prefer patinatorii.
    .
    Eu i-am votat pe Misha Ge, Ashley si Elena RadionovaIn rest nu caci n-am preferinte si mi-e indiferent cine va participa
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Mie poll-ul asta mi se pare suspect la Team Europe. Pana nu demult, Radionova conducea si conducea chiar detasat fata de Kuchvalska. Acum insa, ce sa vezi? Kuchvalska e pe primul loc. Adica Rusia, China si America de Nord voteaza majoritar cu Radionova dintre cele doua, dar Kuchvalska castiga datorita voturilor Americii de Sud? Cati fani ai patinajului sunt in America de Sud, mai frate? Si de cand e Angelina atat de po****ra acolo? La fel in cazul lui Kovtun versus Bychenko. Nu e logic.

    Misha Ge s-a apropiat periculos de Boyang Jin.

    In ce priveste alegerile capitanilor, credeam ca voi vedea preferintele lor, dar, in realitate, au fost respectate ierarhiile continentale. Trebuia sa-mi inchipui ca va fi vorba despre clasamente si nu preferinte fiindca era foarte greu de crezut ca Christopher Dean, de exemplu, a urmarit Campionatul European si a zis: "Angelina e o patinatoare pe care as vrea sa o vad in echipa mea."

    Eu n-am vrut sa votez pentru ca n-am vrut sa fac rau nimanui. Stiind ca unii au declinat invitatia, se poate presupune ca si printre cei introdusi in poll sunt patinatori care considera participarea la acest Team Challenge Cup o adevarata corvoada, dar, din diverse motive, nu au putut sa spuna nu. Sigur, altii probabil ca si-ar dori sa participe, dar nestiind care sunt aceia ca sa votez cu ei, mai bine ma abtin de la vot. Desi ma gandesc ca poate nu e cazul sa ma tem, adica la Challenge Cup va merge in final cine trebuie.

  9. #9
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Si inregistrarile voturilor sunt ciudate. Eu am votat de 2 ori la computere diferite, dar vad ca exista doar 1 vot pe judetul meu. Pe harta lumii nr de votanti din Romania era 72 acum vreo 2 zile, iar pe harta tarii in jur de 50. Cam 1 - 3 voturi pe fiecare judet, 8 in Bucuresti. In schimb in Caras-Severin sunt de la 26 la 292 voturi in functie de continentul votat!! Fie sunt foarte multi fani in Caras-Severin (va asteptam la comentarii ), fie exista 1 fan infocat care a votat de zeci de ori.
    .
    Last edited by Tracoromana; 22nd March 2016 at 08:50.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #10
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    In schimb in Caras-Severin sunt de la 26 la 292 voturi in functie de continentul votat!! Fie sunt foarte multi fani in Caras-Severin (va asteptam la comentarii ), fie exista 1 fan infocat care a votat de zeci de ori.
    .
    Eu zic ca e mult mai plauzibila a doua varianta
    Am votat si eu de la 2 computere diferite dar nu stiu cum si daca s-a inregistrat cum nu am stiut ca se voteaza in functie de continent, regiune geografica si tara
    Ciudat mi se pare si mie ca Angelina Kuchvalska conduce in sondaje in fata Radionovei
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    S-au verificat voturile si s-a stabilit componenta finala a echipelor. Care vi se pare mai puternica?

    Team Europe:

    Ladies: Evgenia Medvedeva*, Roberta Rodeghiero, Elena Radionova
    Men: Sergei Voronov, Michal Brezina, Maxim Kovtun
    Pairs: Ksenia Stolbova/Fedor Klimov, Nicole Della Monica/Matteo Guarise
    Dance: Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron, Anna Cappellini/Luca Lanotte
    *Medvedeva a inlocuit-o pe Tuktamysheva, care s-a retras din cauza unei accidentari.

    Team North America:

    Ladies: Gracie Gold, Gabrielle Daleman, Ashley Wagner
    Men: Jason Brown, Nam Nguyen, Adam Rippon
    Pairs: Meagan Duhamel/Eric Radford, Alexa Scimeca/Chris Knierim
    Dance: Kaitlyn Weaver/Andrew Poje, Madison Chock/Evan Bates

    Team Asia:

    Ladies: Satoko Miyahara, Elizabet Tursynbaeva, Rika Hongo
    Men: Denis Ten, Shoma Uno, Boyang Jin
    Pairs: Xuehan Wang/Lei Wang*, Sumire Suto/Francis Boudreau-Audet
    Dance: Rebeka Kim/Kirill Minov, Shiyue Wang/Xinyu Liu
    *Wang/Wang i-a inlocuit pe Sui/Han, care s-au retras.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    junior
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Canada
    Posts
    71
    Reputatie
    1
    N. America si Europa sunt cam egale. Asia sta mai rau.

    La Europa eu l-as scoate pe Brezina...dar nu stiu care l-ar putea inlocui. Oricum Koliada era mai potrivit. Nu stiu deloc in ce forma e Vornov. Fetele sunt OK. Sper ca Roberta sa mearga bine...
    La perechi sta binisor iar la dans e beton.

    N. America e si ea vulnerabila la baieti (Asia sta mai bine la baieti). Nam e out of shape dupa ce a crescut cam mult. Nu stiu nici Jason ce face, dar am mai mare incredere in el decat in Nam sau baietii europeni. La perechi sunt super OK, dar la dans, mi se par usor sub Europe.

    Asia e super OK la probele individuale, mai ales la baieti, dar la perechi si dans sunt departe rau de ceilalti.

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Deci,

    - Kovtun a fost inlocuit cu Kolyada
    - Papadakis/Cizeron s-au retras datorita unei accidentari la un show; au fost inlocuiti cu Penny Coomes / Nicholas Buckland.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    2016 TEAM CHALLENGE CUP
    22-24 aprilie 2016

    Programul aici.
    Ora Romaniei = Ora competitiei + 10:00

    Rezultate aici.
    .
    Last edited by Tracoromana; 21st April 2016 at 08:06.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #15
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    - continuare -

    Transmisie:
    Ma Chaîne Sport (France) va transmite pairs/ice dance FS si gala live. Un stream ar putea fi disponibil aici.

    Orele CET:
    23/4: Singles SP 15:30 (retransmisie); Pairs FS & Free Dance 22:30 (live)
    24/4: Singles FS 15:30 (retransmisie)
    25/4: Gala 00:00 (live)
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #16
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Team standings (FINAL)

    1. Team Asia - 64
    2. Team North America - 62
    3. Team Europe - 54

    Ladies short (FINAL)

    1. Evgenia Medvedeva RUS - 77.56
    2. Ashley Wagner USA - 74.94
    3. Satoko Miyahara JPN - 73.28
    4. Gracie Gold USA - 71.34
    5. Gabrielle Daleman CAN - 68.45
    6. Elizabet Tursynbaeva KAZ - 65.44
    7. Roberta Rodeghiero ITA - 61.75
    8. Elena Radionova RUS 61.36
    9. Rika Hongo JPN - 60.43

    Men short (FINAL)

    1. Shoma Uno JPN - 105.74
    2. Boyang Jin CHN - 93.18
    3. Denis Ten KAZ - 92.63
    4. Jason Brown USA - 87.72
    5. Adam Rippon USA - 86.05
    6. Mikhail Kolayada RUS - 70.60
    7. Nam Nguyen CAN - 64.91
    8. Michal Brezina CZE - 64.54
    8. Sergei Voronov RUS - 62.55
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #17
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Deci Europa e ultima.
    Poate nu e important, desi competitia ar putea fi asemanata cu o etapa de GP la care se adauga un pic de spectacol si , destul de important, bani. Pe mine m-a suparat insa atitudinea celor din echipa Europei. Era totusi o competitie pe echipe la care participau dintre cei buni, iar mie mi s-a parut ca nu au nici un pic de spirit de echipa in comparatie cu ceilalti care au dat tot ce pot pentru echipa lor. Banuiesc ca Voronov, Brezina si Kolyada nici nu s-au prea antrenat in aceasta perioada, au luat-o prea neserios, ce conteaza cum patineaza?, e doar un spectacol. Iar Radionova ma dezamageste pe zi ce trece, atat ca evolutie cat si ca atitudine. Am crezut ca la Europene e o intamplare.
    Reactia colegilor si a Radionovei la succesul Evgeniei: https://www.youtube.com/watch?v=78pq...utu.be&t=4m56s

    Majoritatea videourilor sunt aici, dar nu prea sunt de calitate.

    Vedetele serii au fost Medvedeva si Shoma Uno care a intrat in clubul punctajelor de peste 100, cu 4F , 4T+3T si 3A.
    SP Shoma UNO:





    Orarul programului transmis de francezi: http://www.machainesport.fr/guide-tv
    Stream: http://www.tous-sports.tv/streaming/...ine-sport.html
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Intr-adevar, a fost foarte nepoliticoasa atitudinea Radionovei. Nu cred ca era imperios necesar sa vorbeasca la telefon in acele clipe. Am observat ca si la Europene a ignorat-o complet pe Medvedeva in culise, oarecum ostentativ. Parca ar avea ceva personal cu ea, dincolo de rivalitatea sportiva.

    Dupa 4F al lui Shoma, mai trebuie ca un patinator sa aterizeze 4Lo in competitie pentru ca tacamul sa fie foarte aproape de complet. Complet va fi cand cineva va face 4A, dar nu cred ca vom vedea aceasta saritura prea curand.

    Pana la urma, votul po****r n-a avut nici un fel de importanta, nu? Fiindca nu-i vad printre competitori nici pe So Young Park, nici pe Kuchvalska, nici pe Bychenko. Oricum, rezultatul acelui poll sfida logica.

    Christopher Dean ar trebui sa joace rolul Agentului 007, ar fi un James Bond perfect. Arata foarte bine, in ciuda trecerii anilor.

    https://pbs.twimg.com/media/Cgs4iNnUoAA9XS5.jpg:large

  19. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #20
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Rezultat final la echipe

    1 North America 892.42
    2 Europe 848.06
    3 Asia 820.22


    Perechi FS

    1. Meagan DUHAMEL/Eric RADFORD 147.48
    2. Ksenia STOLBOVA/Fedor KLIMOV 130.46
    3. Alexa SCIMECA/Chris KNIERIM 122.15
    4. Xuehan WANG/Lei WANG 118.78
    5. Nicole DELLA MONICA/Matteo GUARISE 105.88
    6. Sumire SUTO/Francis BOUDREAU-AUDET 100.78


    Dans FD

    1 Kaitlyn WEAVER/Andrew POJE 111.56
    2 Madison CHOCK/Evan BATES 111.30
    3 Anna CAPPELLINI/Luca LANOTTE 108.96
    4 Penny COOMES/Nicholas BUCKLAND 100.90
    5 Shiyue WANG/Xinyu LIU 83.18
    6 Rebeka KIM/Kirill MINOV 82.18


    Baieti FS

    1 Shoma UNO 192.92
    2 Jason BROWN 181.50
    3 Adam RIPPON 166.68
    4 Mikhail KOLYADA 165.48
    5 Michal BREZINA 158.30
    6 Boyang JIN 156.7
    7 Denis TEN 147.77
    8 Sergei VORONOV 132.79
    9 Nam NGUYEN 127.10


    Fete FS

    1 Evgenia MEDVEDEVA 151.55
    2 Satoko MIYAHARA 145.02
    3 Ashley WAGNER 143.20
    4 Gracie GOLD, USA 142.00
    5 Elena RADIONOVA 133.31
    6 Elizabet TURSYNBAEVA 123.61
    7 Rika HONGO 122.15
    8 Gabrielle DALEMAN 115.9
    9 Roberta RODEGHIERO 105.00
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •