Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 50

Thread: Novara Cup 2015

  1. #22
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Doar la sarituri mai stam bine-58. La barna avem nevoie ca de aer de cata....singurele certitudini pentru echipa sunt lari si didi. Tot respectul pentru Diana.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  2. #23
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Andreea Iridon trebuie sa intre in echipa de Mondiale, macar pentru paralel.

    Rezultate centralizate: http://fangymnastics.com/2015/10/10/...la-novara-cup/
    www.fangymnastics.com

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Total de acord, Mihai! Si eu tot pe Andreea as lua-o, fie doar si pentru paralele, la fel cum si Cata ar putea merge - daca ii permite sanatatea, evident - doar pentru barna. Restul aparatelor le mai acoperim cumva, dar avem asa de mare nevoie de un paralel si o barna buna...

    Eu nu am fost acasa, Ana Oco a avut greseli majore la paralele, sau aceasta e notarea in deplasare pentru paralelul ei?

  4. #25
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    @Iulia: Oco a ratat desprinderea la paralel. A pierdut 1 punct.
    www.fangymnastics.com

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    @Iulia: Oco a ratat desprinderea la paralel. A pierdut 1 punct.
    E bine. Ma rog, ca a ratat nu e bine, intelegi ce spun

  6. 10th October 2015, 23:41

  7. #27
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    E o loterie cu ana si andreea i. As merge pe mana anei pentru ca este mai stăpâna pe ea. Diana mai îngrijoreaza, de cand a revenit, nu si regaseste ritmul si rateaza constant...trebuie sa fie bine macar la glasgow caci ne bazam pe exercițiul ei

  8. #28
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    E o loterie cu ana si andreea i. As merge pe mana anei pentru ca este mai stăpâna pe ea. Diana mai îngrijoreaza, de cand a revenit, nu si regaseste ritmul si rateaza constant...trebuie sa fie bine macar la glasgow caci ne bazam pe exercițiul ei
    Eu nu cred ca între Ana si Andreea I se va alege. Ana are locul ei în echipa, castigat prin progresul di ultimul timp.
    mai degrabă la notele silviei ma uitam... ea mi se pare ca e rezerva logica pentru romania, acoperă toate aparatele la o adică.

  9. #29
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Si eu zic ca Andreea I ar trebui inclusa in echipa mondialelor. Trebuie sa avem capul pe umar si sa ne gandim la viitor. Va veni si ziua ei daca este sanatoasa va fi o chestiune de timp.
    Silvia pe de alta parte pare omul care poate acoperi la nevoie totul, insa fara Cata nu avem cum sa speram la medalii.

  10. #30
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Acum ma uitam pe rezultate...Silvia a punctat pentru echipa doar la sărituri, si cu o nota f. aproape de fty ul Dianei... Andreea la paralele ne aduce mai bine de un punct in plus...daca se recupereaza si va face Cata DTY, Silvia nu ar mai puncta nicăieri. Ma rog, a avut si ea greseli, dar la sol 1080 nu ii iese, la bârnă si paralele nu se descurcă grozav....

  11. #31
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Si eu as miza pe Iridon, chiar daca s-a aratat destul de insconstanta in concursuri. Are doua exercitii valoroase si la barna si la paralel. Problema de medalii nu cred ca se pune, adica eu nu cred ca avem sanse la podiumul pe echipe. Dar daca ne atingem obiectivul calificarii (pentru care sincer eu am mari emotii) restul concursului e doar bonus.

  12. #32
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Cu rezultatele de aseara, am fi fost pe locul 4 in calificari anul trecut, iar in sistem 3-3 si am fi fost la 2-3 zecimi de argintul mondial, cu bronzul in buzunar. Asta in conditiile unui concurs nu tocmai stralucit aseara, in special la paralele (unde ne-au intrat 2 ratari la 4-5 si 1 ratare la 3-3) si la barna unde chiar ne lipseste o barna (sau chiar 2) pentru a veni in sprijinul Larisei si sa consolidam echipa la aparatul forte.

    Tocmai de aceea concursul de aseara ar trebui luat ca pe un test util. Daca ne concentram si facem concurs bun si curat....orice se poate intampla la Glasgow.

    Iridon este un risc care merita asumat. Ea si daca rateaza la paralele ia 12+. Rau nu poate face echipei, dimpotriva....doar BINE!

    EDIT:
    P.S. fara indoiala si celelalte echipe au progresat de anul trecut, in special Japonia. Rusia va fi vulnerabila fara The Musti, iar de SUA si China nu se va putea atinge nimeni. Mai e un semn de intrebare cu UK-ul.
    Last edited by mikeyy; 11th October 2015 at 12:55.
    www.fangymnastics.com

  13. #33
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post

    Iridon este un risc care merita asumat. Ea si daca rateaza la paralele ia 12+. Rau nu poate face echipei, dimpotriva....doar BINE!
    Sper sa realizeze si antrenorii asta. E bine sa mergi la siguranta, dar sa te si bazezi pe ceva.

    Intr-o nota chiar mai optimista decat a ta, daca intra Cata, fie si doar la barna, avem totusi 3 barne de de 14+, iar daca merg pe Iridon la barna si nu cade, o avem si pe a 4-a aproape de 14.

    Apoi, la paralele, avem potential de 14.8 (Lari), 2 * 13.8 (Ana, Andreea) + 13,5 (Laura).

    Daca intra Cata si la sarituri... avem 4 DTY-uri destul de bune (Lari, Cata, Ana, Laura).

    Dar... sa fie toate sanatoase. Echipa arata mai bine ca anul trecut, sper sa se adune si cele mici in jurul celor mari si sa mearga cat mai bine.

  14. #34
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Nota Laurei la sol a fost mai buna decat a Silviei, deci s-a cam dus locul Silviei din echipa.

    Inca nu-mi place executia fetelor la paralele cine oare va fi a 3-a gimnasta la paralele in finala pe echipe? Inca ma sperie lipsa de constanta al Andreei si al Anamariei.

    Sper sa fie sanatoasa Catalina avem mare nevoie de ea!

    Mie nu mi-au placut costumele noastre (de ultimii 2 ani nu-mi plac). Sorry!
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  15. #35
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Cu rezultatele de aseara, am fi fost pe locul 4 in calificari anul trecut, iar in sistem 3-3 si am fi fost la 2-3 zecimi de argintul mondial, cu bronzul in buzunar. Asta in conditiile unui concurs nu tocmai stralucit aseara, in special la paralele (unde ne-au intrat 2 ratari la 4-5 si 1 ratare la 3-3) si la barna unde chiar ne lipseste o barna (sau chiar 2) pentru a veni in sprijinul Larisei si sa consolidam echipa la aparatul forte.

    Tocmai de aceea concursul de aseara ar trebui luat ca pe un test util. Daca ne concentram si facem concurs bun si curat....orice se poate intampla la Glasgow.

    Iridon este un risc care merita asumat. Ea si daca rateaza la paralele ia 12+. Rau nu poate face echipei, dimpotriva....doar BINE!

    EDIT:
    P.S. fara indoiala si celelalte echipe au progresat de anul trecut, in special Japonia. Rusia va fi vulnerabila fara The Musti, iar de SUA si China nu se va putea atinge nimeni. Mai e un semn de intrebare cu UK-ul.
    Sa nu uitam ca China si Rusia au toate sansele sa cada de vreo 10 ori in finala pe echipe (vezi istoria gimnasticii), dar fetele noastre trebuie sa fie cu capul pe umeri si sa nu rateze precum 2014! Japonia si Germania sunt tarile care ne pot ajunge anul acesta. Gimnastele din GBR au foarte multe probleme de sanatate, nu imi fac probleme de ei in acest moment.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  16. #36
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    China la Nationale (acum 4 luni) nu a aratat deloc bine. Daca imi amintesc bine finala la barna s-a castigat cu o nota de 14.4. Nici la sol nu au stralucit. Sper doar sa nu termine in fata noastra pe echipe doar datorita paralelului :?

  17. #37
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Fetele arata mai bine ca anul trecut. Daca sunt sanatoase si nu rateaza, o sa iasa bine!

  18. #38
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Parerea mea e ca echipa Chinei nu are probleme, nimic nou fata de cele traditionale cu ratarile. Dimpotriva, au inceput sa acopere locul lasat gol de Cheng Fei prin Wang Yan. Isi permit in continuare 3-4 ratari si tot nu pica de pe podium.

    Rusia este vulnerabila, da, iar un line-up la barna cu Seda, Kharenkova si Komova este o bomba cu ceas. Dar si ele recupereaza la sarituri daca vor reusi sa alinieze 2-3 sarituri bune, totul depinzand de Afan si daca isi revine Sosni. Masha Paseka e pe val si o va "provoca" serios pe Biles la sarituri.

    Cu GBR nu ma pronunt pentru ca nu imi vine sa cred ca se vor prezenta slab la ele acasa. Cumva tot ma astept sa se reinventeze pe ultma suta de metri, altfel o sa fie lovitura pentru gimnastica britanica. La ultimul amical au aratat mai bine, incepe sa-si revina Downie cea mica. De urmarit.

    Eu raman la Japonia cu factorul surpriza. Au paralele si sarituri pentru a le pune probleme chiar si chinezoaicelor. Sunt foarte puternice in scenariul 3-3, iar cu un concurs curat pot da peste cap calculele.
    www.fangymnastics.com

  19. #39
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Cine vrea să revadă competitia o poate face aici: https://www.youtube.com/watch?v=8KTRLcwL9X0 . Larisa valorează, în momentul de fată, greutatea ei în aur (ba chiar mai mult). Sunt impresionat si de îndîrjirea Dianei, dar mă sperie genunchiul acela - bandajul pare să aibă vreo jumătate de kilogram. Din cîte-am auzit de la Lucian Sandu, Cătă va fi la Glasgow. Asta avem, asta facem: trei exceptii (una dintre ele nerecuperată încă, lucrînd "la sacrificiu" - cineva va trebui sa documenteze la un moment dat eroismul Dianei), si nu mare lucru pe lîngă. Îmi pare rău s-o spun atît de direct si nu bagatelizez eforturile celorlalte gimnaste, dar nici să ne facem iluzii nu e cazul. Poate că n-ar strica, cu gîndul la Rio, să fie numit si un coordonator "plin" la lot, dar asta e altă discutie. Le tin pumnii fetelor.

  20. #40
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Fetele arata mai bine ca anul trecut dar si mondialele vor fi diferite de anul trecut.
    Daca nu rateaza si sunt toate sanatoase ne jucam cartea pt o medalie.
    De data aceasta mi-a placut Laura, a aratat ceva mai multa constanta si siguranta. Sper sa mearga din ce in ce mai bine. Ana mai are de lucrat la emotii ca si Andreea I. Imi pare rau de Silvia, nivelul este un pic cam scazut, poate se ambitioneaza si la anul va arata mai bine. Tot respectul pentru darzenia Dianei si revenirea fantastica a Larisei dupa o perioada de pauza. Abia astept sa o vad si pe Cata.
    Echipa UK are avantajul de a concura acasa, asa ca prezinta un pericol fiindca notele lor vor fi umflate cu pompa. Trebuie si astia sa-si scoata oarecum investitia.
    Larisa daca incearca o saritura cu o dificultate de 6 - 6.5 are potential sa o macelareasca pe Biles. Sper ca Biles sa castige anul acesta mondialele si conform "blestemului" la anul sa fie stearsa de pe locul intai, de preferina de Larisa.
    Bafta multa fetelor si mai ales multa, multa sanatate!

  21. #41
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca actualii antrenori sunt in stare sa o ajute pe Larisa sa ajunga la un Amanar. Sper cumva sa revina B&B anul viitor, chiar nu concep noul rol de supervisor.

    Silvia ar trebui sa fie rezerva. Regret ca Andreea si-a scos seria cu salt intins la barna, este o gimnasta placuta pe aparat, pacat de acele emotii.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  22. #42
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Diferenta intre Larisa si Biles o face saritura....Lari e pe la 15, Biles e pe la 16, din pacate aceasta diferenta nu se poate recupera la celelalte 3 aparate (asta daca vorbim despre un concurs fara ratari) :|

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •