Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 50 of 50

Thread: Rick and Morty

  1. #43
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Clqaymore este un anime foarte bun, iar episodul 8 este incredibil de socant.

    Nu stiu de ce ar fi Death Note un anime "facut sa placa si alora care nu consuma anime". Death Note nu este exceptia de la regula, sunt multe animeuri exceptionale. Psycho-Pass, Fullmetal Alchemist, Ghost in the Shell, Btooom!, Magi, Sword Art Online, No Game No Life, Shingeki no Kyojin, Youjo Senki (poate cel mai bun anime al anului!!!), etc.
    Rurouni Kenshin (cel mai realistic sword fight intr-un anime si-o drama excelenta) 10/10, Claymore 10/10 (cel mai beton drama + fantasy ever), Little Princess Sara (Shōkōjo Sera - cea mai tare drama) 10/10, Captain Tsubasa 10/10 (cel mai tare anime sportiv - fotbal), Bleach (Sereitei attack si Espada arc sunt de 11/10, chiar daca restu e cam de 7.5/10) 9.5/10, Fairy Tail (doar superb) 9/10, Naruto/Naruto Shippuden (best char ever for an anime - Uchiha Itachi, and one of the best Sabaku no Gaara {Gaara of the Desert}) 9/10, One Piece (lung ca dracu, are cred ca deja vreo 800 de episoade dar are momente magice, si nu putine) 9/10, Versaille no Bara (La Rose Des Versailles - drama superba si istoric corecta ca evenimente despre revolutia franceza ce se finalizeaza cu decapitarea Mariei Antoineta fosta printesa a Austriei si regina a Frantei) 9/10, Hajime no Ippo/Hajime no Ippo Rising (bestial anime de sport - box - lupta dintre campionul lumii, americanul Hawk si campionul Japoniei Takamura e fabuloasa/epica. Americanu si-a bagat limba in gura unei fete nipone in fata lu Takamura cand a ajuns in Japonia si apoi a spus ca niponele sunt niste femei usoare dintr-un popor umil si mic, ce abia asteapta sa prinda un campion adevarat sa-l duca-n pat, il enerveaza la culme pe campionul japonez treaba asta. Lupta in ring e bestiala, iti pica pwla jos, poti s-o vezi pe youtube) 9/10, Attack on Titan (fantasy - drama) 9/10, Berserk (fantasty - gore) 9/10, FMA Brotherhood 8.5/10, Ghost in The Shell 8.5/10, Nana 8.5/10 (l-am tot amanat ca parea anime de muheres, dar merita, e bun, nu neaparat dramatic cat complex si extrem de real), Yu Yu Hacusho (de unde s-a inspirat DB) 8/10, Gate 8/10, Steins;Gate 8/10, Hunter x Hunter 8/10, Inuyasha 8/10, Trigun 8/10, Monster 8/10, Kaleido Star 8/10, Ninja Scroll (coloana sonora de-ti ridica paru pe spate) 8/10, Gundam Seed/Gundam Seed Destiny (best ending ever, how they song it in - very good mecca drama) 8.5/10, Van Helsing 8/10, Blue Gender 8/10, Code Geass 8/10, Log Horizon 8/10, etc.
    Log Horizon e de fix acelasi tip ca si Sword Art Online dar e mai bine facut, parerea mea. Asta-mi aminteste ca trebuia sa ma uit la .hack//sign care e considerat anime f bun pe tema asta de prins in jocuri MMORPG. Am vazut si Overlord tot pe tema asta, e bunicel, 7/10.

    All in all sunt multe de 8/10 dupa mine, si astea doar din cele care le-am vazut eu si din care-mi amintesc.
    Last edited by Johnny D; 10th August 2017 at 08:49.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #44
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Ce imi bag eu pl in animeurile voastre, uite din cauza asta nu o sa ma uit.
    retired.

  3. #45
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Din ce cauza? Si la ce n-o sa te uiti? La ce nu te-ai uitat niciodata? Sa nu-mi zici c-ai vrut sa te uiti?
    Sunt multe mai tari decat caii astia de p-aici, dar nu e problema ta.


    Voi astia cu reactii impulsive sunteti prosti rau, eu si Sevilla ti-am facut o lista fiecare asa ca sa stii ce mare e universu anime.
    Eu ce ti-am zis e doar sa te uiti la Claymore care e mai tare decat aproape orice. Listele sunt asa doar o comparatie iesita din mintea lu Sevilla si continuata de mine, de fapt eu cu el discutam aici in postul precedent cu lista, nu cu tine.


    Prin comparatie Bojack Horseman e 8/10 si Rick si Morty 9/10. Sunt curios Sevilla ce note le-ar da.
    Aaaa, da, ca sa compar cu ceva ce-ai mai vazut Death Note 8/10. Si pt Eddy, Dragon Ball Z 8.5/10.
    Last edited by Johnny D; 10th August 2017 at 08:59.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #46
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
    Am un coleg de laborator care se uita, asa ca mie imi arde mai putin de discutii. Dar daca insisti

    Pe cand epiosdul 1 din Aprilie a fost clasic, episoadele 2 si 3 sunt mult mai asezate si mai focusate pe psihologic. De fapt vor doar sa evidentieze componenta psihologica a unei animatii care la prima vedere cel putin pare puerila. Tematicile episoadelor nu au fost alese la intamplare: Mad Max si typical action movie sunt doua teme care exprima exact ironia unui tablou in actiunea e haotica, dar personajele traiesc dramele lor personale in cadrul asta aparent neimportant. Plotul episodului nu e atractia, insa problemele cu care se confrunta personajele in contextul celor intamplate in finalul sezonului trecut + episodul 1, care s-a incheiat cu divortul dintre Beth and Jerry. Summer pretinde ca totul e ok in timp ce se pierde in haosul universului Mad Max unde face niste alegeri chestionabile, Morty e dezorientat si acumuleaza frustrarea inauntru (si si-o exprima prin alter ego-ul mainii lui in luptele in cusca), Beth pretinda ca e puternica si neafectata de nimic doar ca sa para ca e la fel ca Rick pentru ca practic asta ceea ce a vrut mereu, iar intr-un final Rick e acelasi personaj care desi e cea mai inteligenta entitate din univers, inca nu reuseste sa dezvolte atributele inteligentei emotionale si sa relationeze intr-un mod direct si onest cu familia lui. Practic toate personajele evita o cofruntare cu situatia in care sunt si incearca sa gaseasca cai de scapare (de unde Rick se transforma intr-un castravete, ceea ce e in sine dus la ridicol si amuzant ). In ultimul episod, discutia din cabinetul psihologului si conversatia din elicopter dintre Rick si Jaguar au fost on point.
    Nu aveam nevoie sa-mi explici episoadele

    Dupa atata asteptare, nu s-au ridicat la nivelul la care credeam ca vor fi. As fi vrut ceva care sa-mi dea de gandit, ceva mult mai complex, gen episodul cu microuniversul din bateria masinii, Total Rickall cu extraterestrii paraziti sau Meeseeks. Astea trei sunt episoadele mele preferate.

    Ultimele doua sunt o continuare banala care povesteste evolutia personajelor. Doar ca o face intr-un cadru gen Mad Max sau cabinetul unui psiholog... well, la dee da...
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  5. #47
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    well, la dee da...
    Cosmin Olaroiu n-ar spune niciodata asa ceva!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #48
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Nu aveam nevoie sa-mi explici episoadele

    Dupa atata asteptare, nu s-au ridicat la nivelul la care credeam ca vor fi. As fi vrut ceva care sa-mi dea de gandit, ceva mult mai complex, gen episodul cu microuniversul din bateria masinii, Total Rickall cu extraterestrii paraziti sau Meeseeks. Astea trei sunt episoadele mele preferate.

    Ultimele doua sunt o continuare banala care povesteste evolutia personajelor. Doar ca o face intr-un cadru gen Mad Max sau cabinetul unui psiholog... well, la dee da...
    Asta e conflictul abordat acum. Inteleg ca episoadele care iti placeau tie sunt alea care abordau o problema morala unica in fiecare episod. Si mie, insa alea nu aveau legatura intre ele si nu se legau in niciun context. Intentia acum pare sa fie in a lega cateva episoade abordand aceeasi problema, chit ca familia disfunctionala e un topic mai putin interesant imo.

  7. #49
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    S-au dus 6 episoade si inca nu am vazut nimic memorabil. Partea cea mai trista e ca au distrus complet caracterul lui Rick. Era sigur pe el, complet lipsit de indoieli si incertitudini, dar acum ia decizii gresite, comportament autodistructiv, are momente in care nu stie ce face sau de ce face ceva... e in antiteza fata de primele doua sezoane.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  8. #50
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    In sfarsit un episod mai pe placul meu. Partea cu fabrica de dulciuri mi-a placut cel mai mult.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •