Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 61

Thread: Hrana pentru caini, care e cea mai buna?

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Hrana pentru caini, care e cea mai buna?

    Dupa mult timp imi voi lua un caine si as dori sa stiu de la cei de aici care au caini care e cea mai buna mancare. Pe piata e plin de fast-food pentru caini numit si hrana uscata. Are cineva un caine care a trait cu hrana uscata sa zicem peste 10 ani si fara probleme de sanatate?

    Dar cu hrana facuta in casa?

    Care e cea mai buna metoda? Ce mai confortabila e clar cu fast-food.

    Ca fast-food am inteles ca Acana ar fi un raport bun calitate-pret. Cea mai buna ar fi Orijen considerata, dar prea scumpa. Royal Canin e mult marketing si plina de grasime si aditivi, nu merita fiind cam la acelasi pret cu Acana.

  2. #2
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    Nu sunt expert dar pot garanta ca toata mancarea pentru peturi este facuta din oase de pui si unghii de vaca, Plus emulgatori, euri, coloranti si aromizatori. Nu-i carne acolo pentru ca pretul nu indica asta.

    Majoritatea animale de casa traiesc doar cu alimente d'astea "false" si se pare ca afecteaza inclusiv creierul - pisicile se uita foarte mirate la soarecii si pasarelele care mananca din blidul lor etc

    Hraneste animalul (mai ales daca-i caine) cu fiertura de oase si ca adaus arpacas.

    PS. Gandeste-te ca in evolutia lor de la salbaticiuni cainii au consumat resturile chiolhanurilor noastre + cereale si nu wiskas.

  3. #3
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Novac View Post
    Hraneste animalul (mai ales daca-i caine) cu fiertura de oase si ca adaus arpacas.
    Mai asteapta pana pe la 6 luni+ pentru oase. Ai grija la oasele mici, de pui, se poate ineca cu ele. Nu peste, in nici un caz, daca cumva nu stiai


    vezi aici:

    beleafer

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Cica o exceptie la descrierea de mai sus ar fi mancarea de la Orijen, care nu e facuta din resturi.

    Mancarea de casa ar avea dezavantajul, cel putin daca ii asculti pe unii, ca nu ofera toti nutrienii iar cainii pot face boli.

  5. #5
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    Trebuie sa ai o doza mare de inocenta pentru a crede asa ceva Nimeni a dovedit ca nu sunt facute din resturi dar nici contrariul asa ca ramane la latitudinea ta daca iei reclama lor ca pe un fapt real. E la fel cu mancarea bio comercializata in .ro

  6. #6
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    recomandarea mea e sa-l hranesti cat mai variat. sa nu te limitezi la un tip de hrana si nici la o singura marca. da-i si mancare uscata, mancare din conserva si mancare gatita. chiar si resturi de la masa ta. alterneaza-le sa fii sigur ca ii asiguri tot ce-i trebuie

    ps: cred ca marcile enumerate de tine sunt ok
    ps2: in caz ca ai si pisica evita sa-i dai mancare pisicii. nu e nimic critic, poate manca putin, dar nu in mod regulat. contine mai multe proteine mancarea pentru pisici decat cea pentru caini
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Lucrurile sunt controversate. Vorbesti cu un veterinar si isi spune ca mancarea cea mai buna e aia de la pachet, uscata. Vorbesti cu altul sau la un pet shop si iti spuna ca orez si cu carne si cu altele e mai buna.

    Sunt, teoretic, mancaruri de calitate cum ar fi Orijen, care atrag prin ingredientele din carne clara, denumita. Plus ca nu se pun cereale, care ar trebui eliminate complet din hrana cainelui. Dar Orijen sunt cam scumpe.

  8. #8
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Ce caine ai luat? ce varsta are?

    Cat ai dat pe el?
    beleafer

  9. #9
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Un ciobanesc german, fata, 300 de euro a costat,nu e un secret. E cu pedigree de la o canisa buna din Cluj. Inca nu a venit, il voi lua dupa vacanta, dar vreau sa ma pregatesc putin inainte.

  10. #10
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    ce varsta are?
    beleafer

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Trebuia sa il iau la 2 luni ca varsta, dar nu pot, o sa il iau la 3 luni. Te intereseaza personal sau profesional?

  12. #12
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Trebuia sa il iau la 2 luni ca varsta, dar nu pot, o sa il iau la 3 luni. Te intereseaza personal sau profesional?
    nici, nici

    Dar varsta catelului este importanta daca vrei sa primesti o recomandare corecta.

    Inca poti sa-i dai laptic la varsta asa
    beleafer

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Mda, e clar cat te pricepi la caini, cred ca totusi e interes personal sau profesional.

  14. #14
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim View Post
    Mda, e clar cat te pricepi la caini, cred ca totusi e interes personal sau profesional.
    ce anume e clar? ai avut caine inainte?
    beleafer

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Am avut 4. Dar inainte de hrana fast food.

  16. #16
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Pai daca ai mai avut caini, urmeaza aceeasi cale ca si inainte, ce te mai stresezi cu intrebari pe forum?

    beleafer

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Pai ti-am zis pe vremea nu era mancare de azi, se dadea paine cu sos ceea ce azi nu e indicat oricum daca faci mancare "raw" unui caine.

  18. #18
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Vadime, foloseste-ti common sense, adica bunul simt, daca ai crescut 4 caini cu paine cu sos, cum azi nu mai este bine???
    beleafer

  19. #19
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu mai e bine, nu au prins varste mari ca sa stiu daca a fost bine sau nu. Nu a trait nici unul 10 ani. Plus ca la mine a fost demult, acum in democratie sunt si alte solutii. Multi dau de mancare cainilor de la pachet, uscata si sunt bine mersi.

    Orijen si Acana sunt de la tine acolo, ar fi interesant de facut o vizita la fabrica si vazut daca ei pun in acea mancre chiar cu ce se lauda: carne de calitate ca primele 5 ingrediente, fara conservanti si cereale. Ai putea sa faci un reportaj pentru onlinesport.ro.

    http://ro.orijen.ca/
    http://www.championpetfoods.com/

  20. #20
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    ce rase erau? la ce varsta au ajuns?


    cat platesti decont pentru reportaj?
    beleafer

  21. #21
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Unii catiba ani si i-am dat, unul a fost furat, iar altul a murit la cateva luni.

    Iti pun numele si poza pe site, in articol. Va avea citiri, te debutez in lumea jurnalismului online.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •