Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 97

Thread: Sezonul 2015-2016

  1. #1
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1

    Sezonul 2015-2016

    S-au anuntat participantii la GP-uri pt sezonul 2015-2016, ca noutati au revenit Mao Asada ( welcome back girl),Patrick Chan si Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov iar Evgenia Medvedeva isi va face debutul in competiitile seniorilor, per total se anunta un sezon f interesant

    Pairs: http://isuprod.blob.core.windows.net...3/gp_pairs.pdf
    Men:http://isuprod.blob.core.windows.net...792/gp_men.pdf
    Ladies: http://isuprod.blob.core.windows.net.../gp_ladies.pdf
    Ice-dance: http://isuprod.blob.core.windows.net...6/gp_dance.pdf
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Noutati fata de lista GP din sezonul trecut:

    Baieti
    - Revine: Patrick Chan CAN
    - Debuteaza fostii juniori: - Shoma Uno JPN , Boyang Jin CHN , Alexander Petrov RUS, Daniel Samohin ISR, June Hyoung Lee KOR .
    - Prezente noi la GP: Ronald Lam HKG.
    - Nu apar pe lista: Jeremy Abbott USA si Evgeny Pliushenko RUS.
    - Nu mai participa: Tatsuki Machida, Douglas Razzano, Jeremy Ten, Stephen Carriere.

    Fete
    - Revin: Mao Asada JPN, Kaetlyn Osmond CAN, Kiira Korpi FIN.
    - Debuteaza fostele junioare: Evgenia Medvedeva RUS, Elizabet Turzynbaeva KAZ , Yuka Nagai JPN, Karen Chen USA, Nicole Rajicova SVK, Angelina Kuchvalska LAT, Miyu Nakashio JPN .
    - Prezente noi la GP: Mariah Bell USA, Hannah Miller USA, Dasa Grm SLO, Roberta Rodeghiero ITA.
    - Nu apare pe lista: - Adelina Sotnikova RUS.
    - Nu mai participa: - Viktoria Helgesson, Samantha Cesario.

    Perechi
    - Revin: Tatiana Volosozhar/Maxim Trankov RUS.
    - Debuteaza fostii juniori: - Julianne Seguin/Charlie Bilodeau CAN, Lina Fedorova/Maxim Miroshkin RUS .
    - Prezente noi la GP: - Valentina Marchei/Ondrej Hotarek ITA, Marissa Castelli/Mervin Tran USA, Lubov Iliushechkina/Dylan Moscovitch, Hayleigh Bell/Rudi Swiegers .
    - Nu apar pe lista: Haven Denney/Brandon Frazier USA.
    - Nu mai participa: - Qing Pang / Jian Tong, Maria Vigalova/Egor Zakroev , Mari Vartmann / Aaron van Cleave, Narumi Takahashi / Ryuichi Kihara.

    Dansuri
    - Revin: - Ekaterina Bobrova/Dmitri Soloviev RUS.
    - Debuteaza fostii juniori: - Anna Yanovskaya/Sergey Mozgov RUS. Alexandra Nazarova/Maxim Nikitin UKR.
    - Prezente noi la GP: Laurence Fournier Beaudry/Nikolaj Sørensen DEN.
    - Nu mai participa: Nelli Zhiganshina / Alexander Gazsi, Cathy Reed / Chris Reed, Mackenzie Bent / Garrett Mackeen CAN, Nicole Orford / Thomas Williams, Alexandra Aldridge / Daniel Eaton USA.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Serafima Sakhanovich nu e senioara anul acesta?

    Ce competitie va fi intre Medvedeva, Radionova, Lipnistkaya si Tuktamysheva! De abia astept
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  4. #4
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    fetelor, la anul europenele sunt in Bratislava. Inclin sa cred ca preturile vor fi decente. Pareri, opinii, impresii ?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    fetelor, la anul europenele sunt in Bratislava. Inclin sa cred ca preturile vor fi decente. Pareri, opinii, impresii ?
    Am impresia ca am pareri bune si opinii interesante in legatura cu cei 450 km distanta!
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    fetelor, la anul europenele sunt in Bratislava. Inclin sa cred ca preturile vor fi decente. Pareri, opinii, impresii ?
    De data asta neaparat vreau sa fiu si eu prezenta
    Deja s-au pus in vanzare biletele All Events :https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j..._s-XuWXEYSuC4g dar parca eu mi-as bilet chiar pt toate competiile din cadrul campionatului. Fetelor, voi care ati mai fost cum ma sfatuiti sa procedez ?
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  7. #7
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    De data asta neaparat vreau sa fiu si eu prezenta
    Deja s-au pus in vanzare biletele All Events :https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j..._s-XuWXEYSuC4g dar parca eu mi-as bilet chiar pt toate competiile din cadrul campionatului. Fetelor, voi care ati mai fost cum ma sfatuiti sa procedez ?
    La prima vedere sunt in vanzare doar abonamentele pe tot concursul + Gala + accesul la antrenamente. N-am vazut vanzare defalcata pe fiecare competitie, dar poate n-am stiut eu sa o gasesc. Pe mine ma intereseaza oricum tot concursul, dar nu ma intereseaza Gala. Daca aflati cum se alege, scrieti!

    P.S. Am aflat ca biletele pe fiecare competitie vor fi disponibile din septembrie.
    .
    Last edited by Tracoromana; 24th July 2015 at 23:03.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #8
    sport legend sisy's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Bucuresti
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Serafima Sakhanovich nu e senioara anul acesta?

    Ce competitie va fi intre Medvedeva, Radionova, Lipnistkaya si Tuktamysheva! De abia astept
    am inteles ca s-a intors in sankt peterburg la antrenoare de acum 2 sezoane (inainte de Eteri) si a decis sa ramana la juniori sezonul asta.

    Am mai citit si ca antreneaza 4T.

  9. #9
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu cred ca vreu bilete all event, deci mai astept pana in septembrie
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #10
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    SEZONUL 2015 - 2016

    August 2015

    1. Asian Open Figure Skating Trophy, August 5 - 8, 2015 Bangkok THA
    http://www.isu.org/en/single-and-pai...ng-trophy-2015
    Foarte interesanta tripleta japoneza de junioare:
    12 HIGUCHI WAKABA 2-Jan-01 Japan
    13 HONDA MARIN 21-Aug-01 Japan
    14 AOKI YUNA 10-Jan-02 Japan

    2. Junior Grand Prix, August 19 - 23, 2015, Bratislava SVK
    http://www.isu.org/en/single-and-pai...ing-bratislava
    ROU: Amanda Stan

    3. Junior Grand Prix, August 26 -€“ 30, 2015 Riga LAT
    http://www.isu.org/en/single-and-pai...e-skating-riga
    ROU: Julia Sauter
    .
    Last edited by Tracoromana; 2nd August 2015 at 09:21.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    - Nu apare pe lista: - Adelina Sotnikova RUS.
    Aflandu-se in Japonia pentru spectacolul The Ice al lui Mao Asada, Adelina le-a spus reporterilor ca nu va participa la Cup of Russia - de altfel singurul Grand Prix la care se putea duce - dar ca va merge la Nationale si, eventual, la Europene si Mondiale. Sigur, din pricina concurentei puternice de acasa, nu poate da ca sigura participarea la ultimele competitii ale sezonului, dar observ o schimbare de atitudine fata de perioada imediat post-olimpica. Atunci parea determinata sa castige si finala de GP si Europene si Mondiale. Intre timp, entuziasmul s-a cam dus.

    Apropo de Japonia, pe 3 octombrie va avea loc Japan Open. Deocamdata, doar America de Nord a anuntat echipa completa - Gold, Wagner, Chan, Abbott. Japonia a anuntat doar fetele din echipa - Asada si Miyahara. Din echipa Europei mai lipseste o fata. Ceilalti sunt Sotnikova, Fernandez si Joubert. Joubert inca nu a fost anuntat pe site-ul oficial al competitiei, dar am citit in mai multe locuri ca va participa si nu cred ca fanii inventeaza.

  12. #12
    Mrs Joubert emiii03's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    - Nu apar pe lista: Jeremy Abbott USA si Evgeny Pliushenko RUS.
    nu vreau sa fiu rautacioasa, dar Evgeny nu a iesit in pensie deja? sau avem sanse sa-l revedem in competitie?
    Adevaratul erou nu este perfect. Adevaratul test al unui campion nu este daca poate triumfa, ci daca poate trece obstacolele - preferabil cele create chiar de el - pentru a triumfa...

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    @ emmi
    Despre Plushi:
    http://www.goldenskate.com/forum/sho...restart-career


    2015 Glacier Falls Summer Classic
    Jul. 30-Aug.
    Anaheim, California.

    Rezultate:

    Men:
    1. Nathan Chen - 253.71
    2. Grant Hochstein - 239.49
    3. Tim Dolensky - 222.03
    4. Sean Rabbitt - 201.23
    5. Brendan Kerry - 194.96
    6. Jason Brown - 191.90
    8. Daniel Samohin - 183.15
    10. Jordan Moeller - 170.92
    WD: Richard Dornbush

    Ladies:
    1. Gracie Gold - 202.54
    2. Courtney Hicks - 173.05
    3. Mariah Bell - 166.41
    4. Polina Edmunds - 160.09
    5. Tyler Pierce - 145.40
    8. Carly Gold - 117.41
    WD: Karen Chen

    Canal cu video:
    https://www.youtube.com/user/TheSkatingLesson/videos
    .
    Last edited by Tracoromana; 4th August 2015 at 08:07.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Sarituri noi in arsenalul patinatorilor:

    Yuzuru - 4 loop. S-ar putea sa se dovedeasca mai constant la 4 loop decat la 4 salchow.

    Max Aaron - invata de zor cvadruplu axel. L-am vazut o singura data executand aceasta saritura si a fost departe de reusita, dar cine stie...

    Plushenko - a executat 4 lutz la antrenamente. In videoclipul respectiv, si el a fost departe de reusita, dar asta se intampla acum cateva luni si poate ca intre timp a progresat. Nu cred ca-l vom vedea pe Plushenko la Cup of Russia, chiar daca federatia pastreaza locul liber pentru el. Dupa parerea mea, patinatorii comeback care au dorit intr-adevar sa mearga la seria de GP si-au anuntat intentia din capul locului - adica inainte de repartizari - indiferent de stadiul de pregatire din acel moment.

    Boyang Jin a reusit o frumusete de combinatie 4Lz/3T la antrenamente.

    Gabrielle Daleman invata 3A.

    Alaine Chartrand a executat deja 3A la un concurs de vara, dar saritura a fost subrotita si fata a si cazut, daca nu ma insel.

    Duhamel/Radford - 4Lz aruncat. Am vazut o incercare reusita in timpul repetitiilor pentru un spectacol.

    Un baietel de 10 ani din Canada pe nume Stephen Gogolev - elev al lui Orser - executa deja 3A si 4S. Nu stiu de ce a invatat aceste sarituri atat de devreme pentru ca pana la varsta junioratului nu are voi sa le execute in competitii - regulamentul nu permite - dar sigur ca a impresionat pe toata lumea.

    Copiii astia isi rup picioarele.

  15. #15
    Mrs Joubert emiii03's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    eu as prefera mai multa arta, si nu picioare rupte
    Adevaratul erou nu este perfect. Adevaratul test al unui campion nu este daca poate triumfa, ci daca poate trece obstacolele - preferabil cele create chiar de el - pentru a triumfa...

  16. #16
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Apropo de Japonia, pe 3 octombrie va avea loc Japan Open. Deocamdata, doar America de Nord a anuntat echipa completa - Gold, Wagner, Chan, Abbott. Japonia a anuntat doar fetele din echipa - Asada si Miyahara. Din echipa Europei mai lipseste o fata. Ceilalti sunt Sotnikova, Fernandez si Joubert. Joubert inca nu a fost anuntat pe site-ul oficial al competitiei, dar am citit in mai multe locuri ca va participa si nu cred ca fanii inventeaza.
    Brian a fost anuntat oficial si pe site-ul competitiei iar cea de-a doua fata din echipa Europei e chiar Liza
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #17
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Orarul Sotnikovei pentru sezonul asta ma ameteste. Chiar crede ca mai are ceva sanse?!
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  18. #18
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sisy View Post
    am inteles ca s-a intors in sankt peterburg la antrenoare de acum 2 sezoane (inainte de Eteri) si a decis sa ramana la juniori sezonul asta.

    Am mai citit si ca antreneaza 4T.
    Asa am citit si eu, dar interesanta decizia de a sta la juniori. Oricum, mai are timp.

    Iarasi nu-mi place cum o fata asa tanara vrea sa-si rupa picioarele pe gheata, cand ar mai avea alte parti de inbunatatit la programe.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  19. #19
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by emiii03 View Post
    eu as prefera mai multa arta, si nu picioare rupte
    nu se poate si sarituri decente si programe frumoase ?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #20
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    S-a spart gheata (la figurat) si s-a si terminat prima competitie din sezonul 2015-2016, Asian Open Figure Skating Trophy (5 -8 august, Bangkok, Thailanda). Bineinteles, japonezii s-au remarcat ca si in ceilaltia ani, iar coreenii nu s-au prea vazut. Punctajele au fost mai mici fata de anul trecut cand castigau Shoma UNO si Rika Hongo. Anul acesta au castigat:

    - la seniori -
    1 MICHAEL CHRISTIAN MARTINEZ PHI 188.53
    2 KEIJI TANAKA JPN 182.70
    3 HIROAKI SATO JPN 145.89
    - la senioare -
    1 MAI MIHARA JPN 159.00
    2 RIONA KATO JPN 152.25
    3 KAORI SAKAMOTO JPN 139.00
    Novicele de anul trecut Yuna Aoki si Marin Honda JPN au castigat anul acesta la junioare.

    rezultate complete
    .
    Last edited by Tracoromana; 17th August 2015 at 22:14.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Stiri diverse:

    Kiira Korpi a fost retrasa de la TEB. Nu s-a anuntat de ce, dar eu banuiesc o noua accidentare. Fata asta a avut niste ghinioane teribile.

    Federatia canadiana a completat locul liber de la proba de dans de la Skate Canada cu Elizabeth Paradis/Francois-Xavier Ouellette si, de la feminin, cu Veronik Mallet. Urmeaza ca ISU sa-i adauge pe lista oficiala.

    Japonia si-a completat echipa de la Japan Open. Baietii sunt Shoma Uno si Daisuke Murakami.

    Carolina Kosner este pasibila de o noua pedeapsa din partea Comitetului Olimpic Italian. Conform pedepsei anterioare - suspendare pe o perioada de 1 an si 4 luni - ea nu are permisiunea sa concureze deloc si nici sa patineze pe patinoare care apartin federatiei nationale. Carolina a incalcat aceasta ultima conditie patinand in cateva mici spectacole pe patinoare care apartin federatiei.

    Nu o prea inteleg pe Carolina. Fostul ei iubit, prins dopat la Olimpiada de vara, si-a recunoscut vina si a colaborat cu autoritatile, rezultatul fiind acela ca i s-a redus pedeapsa. In schimb Carolina, continua sa sustina ca n-a facut nimic rau si ca daca s-ar putea da timpul inapoi, ar proceda in acelasi fel. Sigur, ea nu s-a dopat, dar a mintit autoritatile, fapt destul de grav. Nu cred ca rezolvi ceva daca sfidezi pe toata lumea. Sper ca nu se va mai lua nici o masura punitiva in ce o priveste pentru ca a inceput deja sa invete programe noi de competitie - tot cu Nichol lucreaza - ceea ce inseamna ca nu intentioneaza sa se retraga din randurile amatorilor.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •