Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 197

Thread: Istoria neconventionala a poporului roman

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Nu cred ca Andreas asta al tau intereseaza pe cineva.

  2. #86
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    am citit fiecare cuvintel din fiecare post, de pe thread-ul asta: "ai de plm stimati telespectatori" a fost concluzia cu care doresc sa promovez acest demers al capitanului, asezonat aproape perfect cu busuiocul lui ice si piperul verde al leului.

    este vremea sa prea sticky-uim acest thread. aduceti smirna si lumina.

    ...si evenual o sticla de unirea!

  3. #87
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    as fi preferat ca acest thread sa ramana apanajul exclusiv al celui care l-a initiat.nu pot sa-i contest ariciului cunostintele de istorie dar modul sau de expunere ,gomos si superior , contrasteaza cu modul sprintar si mai ales neconventional in care capitanu burcea incepuse discutia ...
    daca ar fi profesor ,dogu ar fi unul dintre acei putini colegi de breasla care te-ar face sa iubesti materia pe care ti-o predau...
    ariciul ar fi unul dintre aceia care te-ar face sa preferi fumatul pe terenul de sport in timpul orei sale...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  4. #88
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Balegarul produs de hoardele cimitirene si crusovene nu are ce sa caute in curtea domneasca. (valabil, bineinteles, si pentru cacarezele produse de turmele de hingherieni).
    as vrea sa-ti atrag atentia ca tu ai jucat pe ambele fronturi. ti-ai adus aportul constructiv pe acest topic dar ai produs si niste glume nesarate. in enumerarea de mai sus lipseste deci numele tau
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  5. #89
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,052
    Reputatie
    1
    Bruta mica

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Franz View Post
    as vrea sa-ti atrag atentia ca tu ai jucat pe ambele fronturi.
    Nu este nevoie sa-mi atragi atentia, eu stiu foarte bine ce fac.
    Este corect ce spui, in afara de faptul ca am despicat in 4(patru) unele fire, am taiat si mica parte din tegumentul ori si tesutul muscular de sub acestea. Dar, daca tot ti-ai propus sa fii riguros, analizeaza umpic mai atent primele postari ale threadului, primele pagini. Eu am fost constructiv de la inceput, am fost chiar primul care a superlativizat () cum trebuie initiativa capitanului ... insa ceva hoarde nomade s-au insinuat pe aici de la bun inceput, in tentativa de a prelua controlul. Asa a fost si acum 2000 de ani, bilivmi.

    In plus, pot recunoaste : nu sunt un bun crestin. De fapt, nu sunt crestin, ba chiar ironizez pe religiosii de orice fel (nu si religia in sine, ea a fost, pana la urma, o forma de cunoastere si investigatie, un fel de a fi al dezvoltarii si profunzimii spiritului uman).
    Insa de obicei rspund. Si mai concret : nu sunt genul care intoarce si celalalt obraz. Daca imi dai o palma, eu iti crap capul. In 2 parti egale, ca sa fixam bine ideile. Acum sunt sigur ca ai inteles.

  7. #91
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,272
    Reputatie
    1
    aighie,ma ia si groaza...
    incet incet ne apropiem de retragerea aureliana,parca-l si vad pe ingamfarici dand postari consecutive cu ceva copy-paste-uri din magazin istoric,anii 85 ...
    granita la Orsova!

  8. #92
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    aighie,ma ia si groaza...
    incet incet ne apropiem de retragerea aureliana,parca-l si vad pe ingamfarici dand postari consecutive cu ceva copy-paste-uri din magazin istoric,anii 85 ...
    Leul cunoaste istorie, nu e suficient magazinul magazinul istoric ca sa stapanesti fenomenul.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  9. #93
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Leul cunoaste istorie, nu e suficient magazinul magazinul istoric ca sa stapanesti fenomenul.
    da,dar e cam la fel de plictisitor...

    a deschis Dogul un thd si amuzant si interesant...
    ca vine asta din urma si calca cu gumarii...
    granita la Orsova!

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Of, ce se mai plictisesc pe aici crusovenii si costobocii ...
    Da' nici dusi nu se lasa, de la curtea domneasca.

  11. #95
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Capitane, hai odata cu papa ala bun, ca ne e foame !

  12. #96
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ramasesem dator cu asta...

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post

    Sursele necreștine folosite pentru a stabili existența istorică a lui Isus includ operele istoricilor romani din primul secol Josephus și Tacit .[68][79] Louis H. Feldman, cercetător specializat în Josephus, afirma că „puțini s-au îndoit de autenticitatea” referinței lui Josephus la Isus din Antichități Iudaice 20, 9, 1 iar ele au fost disputate doar de un număr redus de cercetători.[69][80][81][82] Bart D. Ehrman afirma că existența lui Isus și crucificarea sa sunt atestate în multe surse, inclusiv Josephus și Tacit.[83][/INDENT]
    Feldman si Ehrman sunt ok, doar nu crezi ca vor tine cu ursul, nu?

    Josephus s-a nascut evreu, il chema...Matityahu (nu mai stau acum sa verific, iti raspund 'la prima mana'), asa ca nu e credibila istoria pe care acest 'ilustru' a scris-o pt Titus. Mesia evreilor, descris de Josephine asta, nu era deloc asa cum il astepta poporul evreu: adica tarand totul prin foc si sabie. Era pasnic, bland, intelept, nimic de comentat aici. De ce? Poate pt a impiedica orice actiune care ar fi periclitat stabilitatea oricum subreda a Imperiului. Parerea mea. Una peste alta, o sursa putin credibila.

    Pt Tacit, marturisesc ca nu am info, dar ma interesez si daca e ceva serios o sa revin.

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Off topic: ce zici Capitane, daca Menora nu aparea pe Arcul lui Titus, spuneai ca nu ar fi existat, fiind altfel doar in sursele religioase?
    Poate o concesie facuta evreilor de catre autoritati. Ne-am indepartat putin, totusi

  13. #97
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Evident, tu ai studii in domeniu, nici nu am catadicsit sa te completez cu roxolanii si alte chestii, nu e bucataria mea.
    .
    Chiar deloc. Rece-rece... Am probleme la serviciu din cauza acestei istorii neconventionale, iar acasa nu as dori sa devina un subiect

    Leul a aprofundat subiectele de care pomenesti tu. Si a facut-o foarte bine. Dar nici nu mi-am propus sa scriu de-a fir a par. Orice completare serioasa e binevenita

  14. #98
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Dacia romană până la Marea Gaură Neagră.

    Și iată că viața strămoșilor noștri începe să capete crâmpeie de civilizație prin zonele pe unde administrația imperială se impunea.

    Dar, bineînțeles că partizanii de astăzi ai dacilor nu vor lua aceste aspecte în seamă și vor veni cu eternele și pleoștitele replici de care sunt sătul: Dacia nu a stat decât 165 de ani sub romani, timp insuficient pentru ca romanizarea să aibă efect definitiv, teritoriul a fost cucerit sub o treime -deci civilizația „care o fi fost aia” dacică a continuat nestingherit sub dacii liberi.

    Păi, hai să vedem ce era cu dacii liberi. Vă spun eu: dacii liberi erau o amestecătură de triburi barbare needucate și puse pe jaf, a căror singură contribuție probabil la așa zisa continuitate a fost incursiunea după pradă patentată încă de la Burebista...Era și normal ca romanii să nu își dorească să extindă provincia din mai multe motive, de ordin militar și nu în ultimul rând economic. Ușurința cu care romanii reușeau să colonizeze triburi întregi prin provincii sau să strămute și în afara lor, arată că, pentru ei, dacii liberi nu erau altceva decât niște pioni pentru care nu avea rost să ridice legiunile.

    Incursiunile de jaf ale „liberilor” erau dese, e drept, dar se limitau la eterna „ia oaia și fugi” și nu puteau pune în pericol provincia; când romanii s-au retras, au făcut-o din cauza adevăraților monștri care se apropiau. Dar vom vorbi și despre acea perioadă.

    Și iată cum dacii cuceriți au început pe la anul 108 să vadă și ei la ce folosește piatra. Romanii, care considerau cultele mai periculoase decât armatele, rad sanctuarele de la Sarmisegetusza așa cum i-au ras și pe druizi; apoi mută capitala mai jos și o umplu de cetățeni romani. Logic, dacii cuceriți rămânând pe la colțuri și așteptând să primească ceva resturi. Romanii se pun pe treabă și construiesc în primul rând drumuri. Mă întreb ce gândeau autohtonii săracii când vedeau cum se așează drumurile de piatră. Probabil ce gândesc românii astăzi când se duc prin America și văd la ce folosesc autostrăzile...

    La nivel de masă coloniștii erau totuși cetățeni inferiori ai Imperiului, dar elitele care îi conduceau erau romani din peninsulă, pentru că Traian nu avea încredere în oricine. Să luăm de exemplu pe Scaurianus. Cu aprobarea lui Traian, el va clădi o cetate puternică ce va obține rând pe rând toate gradele urbane până la „Metropolis”. Așa cum era de așteptat, băi dacofililor , Scaurianus a organizat cetatea pentru apărarea împotriva Yazigilor și Roxolanilor, nu pentru apărarea împotriva dacilor liberi!

    Scaurianus era legat august al praetoriului , avea drept de viață și de moarte în teritoriu și lăsările la vatră erau semnate tot de el, de asemenea avea dreptul de a bate monedă...în fine, era un roman de încredere; Hadrian va transforma provinciile în superior și inferior tot din cauza nenorociților de sarmați; Marc Aurelius, secătuit de marcomani, ajunge să reorganizeze, ce credeți?, Dacia, da, în trei provincii.

    Nu voi insista asupra conducerii provinciilor, pentru că romanii erau foarte scrupuloși și probabil nu se va înțelege nimic. Viața autohtonilor a depins de cât de rapid s-au integrat aceștia: unii da, alții nu. Ei și vine momentul când romanii, după ce au hotărât că au supt destule bogații de pe aici, se retrag...

    Retragerea romanilor, care este posibil să fi început încă dinainte de Aurelian, a avut loc din cauza unor tulburări continue la granițele provinciilor dacice. Era timpul primelor incursiuni feroce spre Imperiu. Lipsite de mâncare și de cele trebuincioase, triburile de barbari au atacat; Decisiv, cel puțin pe teritoriul nostru de astăzi.

    Și monstrul de care vă vorbeam mai înainte nu era reprezentat de dacii liberi, ci de goți. Cine erau goții? Goții, veniți de undeva de prin Scandinavia de astăzi, care după ce au făcut prăpăd prin teritoriile poloneze, de acum firește, au ajuns la granița răsăriteană cu Imperiul Roman, adică teritoriile de la nordul Daciei Romane...

    Unde erau atunci dacii liberi ca să apere incursiunea? Puțin le păsa, pentru că ei nu aveau oricum un stat. Deci dacii liberi nu au făcut nimic pentru prevenirea sau anihilarea atacului goților, să fie clar! Restul po****ției, deja încastrată în Imperiu după edictul lui Caracalla, nu se mai socotea oricum ca fiind dacă. Continuitate? Zero!!!

    (va urma)
    Last edited by Capitanu.Burcea; 11th April 2015 at 14:05.

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Și monstrul de care vă vorbeam mai înainte nu era reprezentat de dacii liberi, ci de goți. Cine erau goții? Goții, veniți de undeva de prin Scandinavia de astăzi, care după ce au făcut prăpăd prin teritoriile poloneze, de acum firește, au ajuns la granița răsăriteană cu Imperiul Roman, adică teritoriile de la nordul Daciei Romane ...
    Faptul ca au venit din nord nu ii face mai speciali decat ceilalti germanici, toti au coborat spre Europa centrala de acolo, din Scandinavia. Astia de care vorbeste capitanul, gotii, au lasat si urme acolo, in teritoriile de bastina. Numele orasului Goteborg de astazi ne indica foarte bine zona de unde s-au pus in miscare.
    Pe de alta parte, as propune ceva : daca tot ii facem albie de porci pe dacii nostri (justificat, in multe privinte ), hai sa nu ii ridicam in slavi pe germanici, ca nu au fost cu nimic mai breji. In afara faptului ca erau multi, singura lor calitate era aceea ca ... erau disperati, adica faceau foamea si mureau de foame, la propriu, mai ales iarna. Faptul ca s-au pus in miscare spre sud nu este altcumva decat normal.
    Pe de alta parte, ei si-au facut intrarea in istorie ... distrugand, de la bun inceput. Altceva nu faceau, ca nu stiau. De bine, de rau dacii sau getii nostri aveau destule ocupatii sedentare si serioase din care isi asigurau traiul : pastoritul, agricultura, unele mestesuguri, negotul (in afara de cules din pomi, vanat si pescuit, de astea stiau si germanicii). Plus ca aveau deja asezari stabile, orase, cetati, sanctuare si au fost in contact cu marile civilizatii, din cele mai vechi timpuri.
    Si daca distrugerea si genocidul au fost de la bun inceput apanajul germanilor, ei au facut tot posibilul sa ne aduca aminte de asta si in timpurile moderne.

  16. #100
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Si daca distrugerea si genocidul au fost de la bun inceput apanajul germanilor, ei au facut tot posibilul sa ne aduca aminte de asta si in timpurile moderne.
    iata o declaratie politica in distonanta cu restul postului. nu ca restul postului nu ar mai avea cate o lacuna marunta
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  17. #101
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,272
    Reputatie
    1
    eu tot nu m-am lamurit,Tapae e Nucsoara sau ce?
    sau mergem spre Ohaba de sub Piatra?
    unde e bre Tapae asta,decat intreb
    granita la Orsova!

  18. #102
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    eu tot nu m-am lamurit,Tapae e Nucsoara sau ce?
    sau mergem spre Ohaba de sub Piatra?
    unde e bre Tapae asta,decat intreb
    In Mehedinti trebuie sa fie.
    Pe langa Portile de fier, in sus pe unde a fost Ada Kaleh.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  19. #103
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Poarta de Fier a Transilvaniei, trecatoare intre culoarul Bistrei si depresiunea Hateg.
    Nimic nu stie Iozsi Carcalete.

  20. #104
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Poarta de Fier a Transilvaniei, trecatoare intre culoarul Bistrei si depresiunea Hateg.
    Nimic nu stie Iozsi Carcalete.
    Eu nu sunt de pe acolo, localnicii trebe sa cunoasca arealul, raul, ramu.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  21. #105
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Franz View Post
    iata o declaratie politica in distonanta cu restul postului. nu ca restul postului nu ar mai avea cate o lacuna marunta
    destul de corecta afirmatia olteanului, dar nu este tema discutiei, altfel cu siguranta ar fi amintint ca religia, crestinismul i-a domolit din barbarie pe germani ca si pe unguri, si alti invadatori slavici, iar Martin Luther a deschis drumul spre harnicia si corectitudinea germana.
    beleafer

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •