Page 1 of 54 1231151 ... LastLast
Results 1 to 21 of 1127

Thread: Universitatea Craiova vs Steaua Bucuresti - duel

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1

    Universitatea Craiova vs Steaua Bucuresti - duel

    Quote Originally Posted by Duba View Post
    Pai nici pe partea sportiva nu le zice bine. El si alti trogoditi ca si el au crezut si inca mai cred (sunt dusi rau cu capul saracutii) ca doar Steaua si dinamo erau echipele sistemului, iar celelalte erau conduse de anticomunisti convinsi, asa cum a a fost, de exemplu, ministrul de externe Stefan Andrei, protectorul adevaratei U. Craiova, sau mai stiu eu de secretar de partid pe judet care avea/aveau intre atributii si finantarea echipelor din provincie, sau ca Gheorghiu-Dej, presedinte de onoare la rapid, era doar cu numele secretar general al PCR. Cata prostie zace-n capatanile unora chiar si dupa 25 de ani de la marea bulibaseala din decembrie ...
    ... da' nici tu nu ratezi vreo ocazie sa demonstrezi asta.

    Tin minte ca ti-am mai explicat : Stefan Andrei a fost ministru de externe in perioada 1978-1985. Singurul ajutor venit de la el a fost ... cazarea echipei U Craiova la ambasada din Lisabona. Pentru ca nu aveau bani de hotel, restaurant, cico. Atat de favorizat de sistem era clubul din Craiova.
    Sau vrei sa spui ca din cauza lui Andrei era Steaua ciuca batailor in perioada aia ?

  2. #2
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Tin minte ca ti-am mai explicat : Stefan Andrei a fost ministru de externe in perioada 1978-1985. Singurul ajutor venit de la el a fost ... cazarea echipei U Craiova la ambasada din Lisabona.
    Gigele, cand spui despre altul ca scrie prostii ai grija sa nu scrii tu altele mult mai mari. Ia vezi mai jos

    Quote Originally Posted by Stefan Andrei View Post
    La formarea Craiovei Maxima s-au unit mai multe forțe. Nu puteai să obții rezultate fără să ai susținere la Comitetul Județean de Partid, să fie acolo oameni care să fie legați de echipă. Noi am avut acolo cîțiva prim-secretari cărora le-a plăcut fotbalul. Se deschideau foarte multe uși. La Universitatea de Stat, un prorector se ocupa numai de echipă. Vara, el îmi trimitea mie în plic secret lista cu oamenii care să intre la admitere. O aprobam imediat.

    Mititelu are dreptate cînd spune că și Craiova era privilegiată de comunism. Eu și Adrian Păunescu țineam enorm la Universitatea și avem grijă de echipă. Am puterea să recunosc asta, dar trebuie făcute și cîteva precizări. Noi aveam o poziție defensivă, în sensul în care apăram interesele echipei, în vreme ce aceia care conduceau Dinamo și Steaua erau ofensivi.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Gigele ...
    Arata o postare de a mea in care ti-am pocit numele. Da' repede, te rog.

    Cat despre ce ai scris mai departe ... nici o deosebire intre tine si Duba. Faptul ca au fost ajutati de Consiliul judetean sau Universitate e firesc. Se intampla in toate judetele ca administratia locala si unitatile economice/institutiile sa ajute sportul. Dar ... nu toti au avut performante.
    La Steaua si Dinamo a fost cu totul si cu totul si cu totul altceva. Pricepi ? Nu pricepi, ca daca ai fi priceput nu postai perla asta.

  4. #4
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,470
    Reputatie
    0
    Ai si tu putina intelegere, Gigel este cosmarul lui Marius . Deci ?
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Cu moderatorii nu sunt niciodata intelegator. Mai ales cu astia aroganti.

  6. #6
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,470
    Reputatie
    0
    Te ungem mod si o dai parte-n parte . Ai toate calitatile si cel mai important esti oltean, ca tot zic astia ca le suntem sefi .
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Nu vreau sa fiu mod. In general vorbind, nu imi place sa vin cu bani de acasa.

  8. #8
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Faptul ca au fost ajutati de Consiliul judetean sau Universitate e firesc. Se intampla in toate judetele ca administratia locala si unitatile economice/institutiile sa ajute sportul. Dar ... nu toti au avut performante.
    La Steaua si Dinamo a fost cu totul si cu totul si cu totul altceva. Pricepi ? Nu pricepi, ca daca ai fi priceput nu postai perla asta.
    Cu alte cuvinte, ceausescu a fost un om bun daca-l compari cu stalin si hitler.

    Am mai intalnit logica asta ilogica "nu conteaza ca echipa mea a facut magarii mari, important e sa gasesc o rivala despre care sa spun ca a facut magarii mai mari" la unii rapidisti. La fel de lipsita de substanta.
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  9. #9
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Cu alte cuvinte, ceausescu a fost un om bun daca-l compari cu stalin si hitler.

    Am mai intalnit logica asta ilogica "nu conteaza ca echipa mea a facut magarii mari, important e sa gasesc o rivala despre care sa spun ca a facut magarii mai mari" la unii rapidisti. La fel de lipsita de substanta.
    eu cel mai des am intalnit-o la stelisti...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  10. #10
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Ma indoiesc, nu e Steaua "raul suprem" in fotbalul romanesc?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  11. #11
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Ma indoiesc, nu e Steaua "raul suprem" in fotbalul romanesc?
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  12. #12
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    cine plm e Steaua?
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  13. #13
    sport legend Jeleul's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,421
    Reputatie
    1
    Steaua este o noua marca de branza venita chiar din varful muntelui Pipera. A' mai pura branza din lume.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Razvan T. View Post
    cine plm e Steaua?
    Si ce treaba are cu klaus?

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Apostroful trebuia pus in stanga lui A.
    Last edited by Leul Oltean; 26th January 2015 at 18:41.

  16. #16
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Ma indoiesc, nu e Steaua "raul suprem" in fotbalul romanesc?
    Acuma, da! Acu' 25 de ani, nu
    beleafer

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Si acu' 25 ani era, Stelistule Polar.

  18. #18
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Arata o postare de a mea in care ti-am pocit numele. Da' repede, te rog.

    Cat despre ce ai scris mai departe ... nici o deosebire intre tine si Duba. Faptul ca au fost ajutati de Consiliul judetean sau Universitate e firesc. Se intampla in toate judetele ca administratia locala si unitatile economice/institutiile sa ajute sportul. Dar ... nu toti au avut performante.
    La Steaua si Dinamo a fost cu totul si cu totul si cu totul altceva. Pricepi ? Nu pricepi, ca daca ai fi priceput nu postai perla asta.
    Cineva sa copieze asta pe threadul cu "perlele"

    E socant sa aflu ca era pe vremea aia era ok sa fie sprijinita Craiova, dar nu Steaua. Cu ce e bre mai rau ca statul si partidul au ajutat Steaua fata de ajutorul benefic dat Craiovei??? Sau aberatiile FC Olt Scornicesti, Flacara Moreni pentru astea a fost ok ajutorul, pentru Steaua nu? Pe ce criteriu judecam ? Ajutorul primit de echipa securitatii Dinamo Victoria cum e? Normal ca la Craiova sau anormal?
    beleafer

  19. #19
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Si acu' 25 ani era, Stelistule Polar.
    Simtul umorului, plecat in vacanta
    beleafer

  20. #20
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,280
    Reputatie
    1
    gigel...
    granita la Orsova!

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Simtul umorului, plecat in vacanta
    In primul rand, se vede si de la Polul Sud ca esti stelist.
    In al doilea, ai logica binara (de tip 0 sau 1) - asta singur era un indiciu suficient sa imi dau seama ca esti stelist.
    Nu ai inteles nici tu, nici pretenii tai stelisti ce am scris. ''Ajutorul'' primit de Craiova a fost ca la oricare alta echipa din provincie : de la Consiliul Judetean. In concluzie, banii/fondurile/posibilitatile pe care le avea clubul erau foarte foarte foarte reduse in comparatie cu Steaua si Dinamo, sustinute de cele mai puternice ministere. Pricepi ?
    Asta referitor doar la avantaje/posibilitati materiale. Nu mai vorbesc de traficul de influenta (pe teren si in afara lui), dau un singur exemplu aici : in perioada cat a fost Andrei ministru de externe, Craiova a transferat un singur jucator : Octavian Popescu (probabil nimeni de pe forum nu a auzit de el). Iin acelasi timp, S+D au adunat tot ce era mai bun in tara, inclusiv de la Craiova au luat jucatori.
    Pricepi ? Nu pari a avea logica necesara.
    Last edited by Leul Oltean; 26th January 2015 at 19:41.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •