Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 52

Thread: Amical FRA - ROU - BEL 2014

  1. #22
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Avem 3 DTY-uri, ce bine!!!! Eram putin ingrijorat pentru sarituri. Perfect.

    Sper ca Andreea M este bine cu sanatatea pentru ca alta explicatie nu prea gasesc. Nu-i sta in obicei sa rateze, dimpotriva. La paralele sper ca nu i s-a instalat vreo teama de aparat dupa accidentarea de anul trecut, de la mana. E pacat pentru ca are tinuta frumoasa. Oricum, la Europene nu avem alta solutie si trebuie riscat asa. Iese - super, nu iese....asta e. Cam ca in 2012 cu paralelul lui Pitic. Si acum imi amintesc cum nu am respirat pana nu a terminat exercitiul in finala pe echipe!

    Sunt tare curios de notele lui Didi. E extraordinar cum a revenit dupa accidentare. Iar Stefi devine din ce in ce mai constanta, bravo ei. Sper ca dupa Europene sa-si mai adauge si ea cateva zecimi si sa traga la sarituri, acolo e o paine de mancat.

    Abia astept notele finale cu D-uri si E-uri, vorba Cristinei. Vreau sa analizez

    Highlight-ul este barna lui Iridon. Super exercitiu, o barna adevarata! De asemenea Laura la sol, un exercitiu foarte reusit, in special coregrafia si modul de prezentare.

    Paste Fericit, tuturor!
    www.fangymnastics.com

  2. #23
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    https://www.youtube.com/watch?v=i7OIC7fmQGA
    Andra Stoica la sol cu o tzukahara pe prima linie

    Stefi e din ce in ce mai stapana pe ea. a facut un concurs curat si la Jesolo, ceea ce nu poate decat sa ne bucure. la sarituri potentialul ei tb valorificat, lucru valabil si pt Ocolisan. in plus Ocolisan poate fi o paralelista buna. echipa pt Mondiale sper s-o includa si pe ea.

  3. #24
    junior
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    103
    Reputatie
    1
    Eu cred ca o sa facem f bine la europene, Rusia nu mai e asa buna la paralele, nici macar Aliya, a ratat in ambele zile recent, iar la celelalte aparate sunt o catastrofa. Se bat pt locul 2 in Sofia.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Roxy77 View Post
    Eu cred ca o sa facem f bine la europene, Rusia nu mai e asa buna la paralele, nici macar Aliya, a ratat in ambele zile recent, iar la celelalte aparate sunt o catastrofa. Se bat pt locul 2 in Sofia.
    fiecare vede lucrurile altfel. eu nu prea le-as subestima pe rusoaice. sariturile par sa ridice pb, dar noi avem paralelele, asa ca se compenseaza. pt aur se vor bate cu romancele si nu stiu daca e cazul sa ne vedem deja cu aurul la gat. cine va sta pe aparate cred ca va castiga.

  5. #26
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Roxy, tu parca le stii mai bine pe rusoaice, de ce nu au luat-o pe Rodionova in echipa? Ar fi fost cea mai potrivita pentru a o inlocui pe Komova la paralele si barna.

    Insa mie imi e teama de englezoaice. Daca reusesc sa stea pe aparate atunci vor putea sa castige cu usurinta. Nu prea sunt ele constante de la natura, dar nu stii cum li se aliniaza planetele Oricum, pe hartie stau cel mai bine dintre toate echipele pentru ca nu prea au aparate slabe (dpdv al dificultatii).

    Sunt tare curios daca Mustafina va putea si de aceasta data sa traga echipa dupa ea si sa scoata un rezultat bun. Sunt de acord cu faptul ca rusoaicele nu mai sunt asa bune la paralele, bune in sensul sa le ofere un avantaj in fata celorlalte echipe. Rusia nu prea sta bine la niciun aparat, daca ne uitam la imaginea de ansamblu. Le lipseste o Afanasyeva, o Nabieva, o Paseka...chiar si o Grishina. Au foarte multe absente importante.
    Last edited by mikeyy; 20th April 2014 at 18:15.
    www.fangymnastics.com

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Marea Britanie a scos la amicalul cu Germania 167.950 pct. sunt cu aproape 5 pct sub noi, nu mi-e teama de ele, nici la jun si nici la senioare. la Europene presimt ca vom asista la duelul clasic Romania vs Rusia.


    Rodionova e accidentata, parca asa am citit undeva, dar nu mai sunt sigura..... batranetea

  7. #28
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Si ea e accidentata? Ma intreb daca mai e cineva intreg pe acolo.
    www.fangymnastics.com

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Si ea e accidentata? Ma intreb daca mai e cineva intreg pe acolo.
    nu lua de bun ceea ce am scris, caci nu mai sunt sigura de ceea ce imi amintesc ca am citit. sunt multe accidentari in echipa Rusiei si e posibil sa le fi incurcat.
    caut pe net sa vad daca gasesc ceva in sensul asta.

  9. #30
    junior
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    Marea Britanie a scos la amicalul cu Germania 167.950 pct. sunt cu aproape 5 pct sub noi, nu mi-e teama de ele, nici la jun si nici la senioare. la Europene presimt ca vom asista la duelul clasic Romania vs Rusia.


    Rodionova e accidentata, parca asa am citit undeva, dar nu mai sunt sigura..... batranetea
    O sa vedem, GBR la junioare are 3 DTY si soluri dificile , stau mai prost cu executia la barna si in special la paralele.

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    https://www.youtube.com/watch?v=b9CUOAnIXd0
    Ciurusniuc sol, frumoasa combinatia de piruete, se poate construi pe acest ex
    urmariti acest user de pe youtube, caci vor mai aparea filmulete

  11. #32
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Imi place Ciurusniuc. Nu mi se pare insa inspirata alegerea pentru prima diagonala, din whip sa intri intr-un element cu aterizare cu fata. Din punctul meu de vedere e mai greu de controlat. Mai bine adauga un salt inainte dupa 900 sau muta whip-ul la unul dintre salturile duble. Sau adauga undeva o saritura artistica. Bonusul e acelasi si ai o multitudine de variante mai usoare si mai safe.

    Mi-a placut de Ciurusniuc si la barna. A avut ceva emotii, insa trebuie sa nu uitam ca ea nu s-a bucurat pana acum de prea multe competii, nu stiu motivul. Parerea mea e ca s-a descurcat foarte bine si o vreau la Europene Sper sa-i apara si paralelul.

    E imbucurator si faptul ca Iridon a revenit la FTY. Vom avea ceva concurenta pentru locul de la Olimpiada de Tineret din vara, ceea ce e foarte bine.
    www.fangymnastics.com

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    Mihai nu poate trasforma prima diagonala in whip, whip, 1080?

  13. #34
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Probabil asta vor sa pregateasca in timp. Da, se poate transforma diagonala in whip + 1080 pentru un bonus de 0.2. Sau doua whip-uri in cazul in care aleg o legare indirecta. Insa mai mult ca sigur va merge pe direct: whip + ceva.
    www.fangymnastics.com

  14. #35
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Tsuka pentru Asiana la sol: https://www.youtube.com/watch?v=TNArjDFp_RI
    www.fangymnastics.com

  15. #36
    incepator AxlGymFan's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Craiova
    Posts
    22
    Reputatie
    1
    Rodionova nu e accidentata. In logica lor, se gandesc ca Kramarenko face toate 4 aparatele. Asta a facut la Penza, chiar daca notele nu au sarit de 13.800 in finala pe echipe dupa ce in calificari obtinute note mai bune. Rodionova a facut sarituri si paralele in calificari iar in finala pe echipe numai paralele, unde iar fel a obtinut o nota mai mica.

    Rusii oricum zisesera ca vor alege echipa dupa nationalele lor. Pe undeva sa zicem ca e justificata alegerea. Insa in ultima perioada a crescut mult Rodionova mai ales la paralele. Personal cred ca era o alegere mai buna. Poate inca se gandesc la ce s-a intamplat la Anvers, nu stiu. Parerile sunt impartite si in randul fanilor rusi.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    s-au afisat rezultatele pe siteul Federatiei fr.
    http://www.ffgym.com/ffgym/actualite..._19_avril_2014
    avem acum material pt despica firul in patru

  17. #38
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    m-am uitat si eu pe D-uri, totusi nu e chiar asa de rau... Diana a revenit nesperat de bine dupa accidentare, imi place ca si Stanila e in grafic cu D-urile, poate mai poate upgrada pana la Europene si mai ales, de ce nu, sa devina si ea om de baza pentru echipa de la Rio (vad ca deja e cazul, veste care nu poate decat sa ma bucure).
    Pacat de paralele, vad ca Lari are 6.1, nu inteleg de ce notele la executie sunt ATAT de mici. Iar o sa fie loterie cu paralelul dar eu nu-mi fac griji. Ne-au tot iesit treburile si fara paralel de multi ani incoace, eu sunt optimista (azi ).
    Ma tot intreb cine va fi a cincea fata de la noi in echipa de europene
    In rest, chiar cred si eu ca Stanila ar trebui sa traga la sarituri, poate iese ceva bun, o noua campioana olimpica, de ce nu?

  18. #39
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    un concurs bun pt Iordache, Bulimar si Stanila.
    a 5 a fata in echipa va fi cu siguranta Zarzu. poate ajuta echipa la sol si la sarituri. dty-ul ei a fost mai bun decat al lui Munteanu. din pacate Teodoru pare sa fi iesit din calculele pt Europene, poate va progresa pana la Mondiale.
    E-urile senioarelor la paralele nu sunt atat de mici, D-urile in schimb sunt, de aici totalurile care nu trec, cu exceptia Larisei, de 14.000;
    cred ca Stanila va fi a 3 a fata la paralele, a avut surprinzator cea mai mare nota la executie dintre romance, 8.550.
    nici pt Munteanu nu a fost cel mai bun concurs al carierei, cu execeptia barnei. dty-ul e ok, dar nu grozav, la paralele a ratat de doua ori, la sol pare privind nota, ca a ratat.
    asa cum scria Gaia echipa nu sta atat de rau pe cat ne-am fi asteptat. cu siguranta pana la CE se va mai adauga cate ceva in ex.
    aaaaaaa, eram sa uit, Larisa face saritura artistica dupa pirueta, un Popa cred(sper ca nu am scris o tampenia)

  19. #40
    junior
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    103
    Reputatie
    1
    [QUOTE=Gaia88;4007321
    Pacat de paralele, vad ca Lari are 6.1, nu inteleg de ce notele la executie sunt ATAT de mici. Iar o sa fie loterie cu paralelul dar eu nu-mi fac griji.[/QUOTE]

    8,350 la executie nu e rau deloc, foarte rar se ia peste 8,5 la paralele.
    Iata notele din finala la paralele de la ultimele mondiale

    1 HUANG Huidan 6.6 8.800
    2 ROSS Kyla 6.4 8.866
    3 MUSTAFINA 6.5 8.533
    4 BILES Simone 6.1 8.616
    5 SCHEDER Sophie 6.4 8.283
    6 YAO Jinnan CHN 6.9 7.733
    7 HARROLD Ruby 6.3 8.033
    8 DOWNIE 6.4 7.400

    ps: a raspuns Axl in locul meu, subscriu la comentariu

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    au mai aparut filmulete pe youtube la acelasi user
    Larisa e Larisa, nu are cum sa nu iti placa
    Diana B un concurs bun avad in vedere accidentarea, pauza aferenta
    Stanila imi place pe zi ce trece tot mai mult
    Stupide ratarile lui Munteanu la paralele. fata asta tb sa manance ex pe paine pt caci dupa parerea mea, e cea mai frumoasa pe aparat. are tinuta, ritm, standurile sunt bune. ar fi mare pacat sa nu progreseze.

  21. #42
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    ce i cu asiana de a regresat asa la paralele? doar 4.9?
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •