Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 205

Thread: Anime

  1. #22
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Nu stiu, nu m-am mai interesat ce fac ei.
    Nici nu l-am vazut tot, asteptam sa termine abridged-ul asta, trebuie sa vad prima data daca l-au terminat!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #23
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanža
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    )

    Deja devine enervant Naruto...dar continui sa ma uit ca un prieten a spus sa e unu smecher Pain si tre sa il vad si eu ))
    Joc Dota

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Naruto merita vazut! O sa-ti placa mult fazele cu Pain si Akatsuki, imagineaza-ti ce naspa a fost pt cei care tot asteptau cate o saptamana sa apara un nou episod ca si... mine! Are si faze naspa, fillere o gramada... dar fazele misto sunt supreme in Naruto! Ca dealtfel in toate anime-urile astea "The Big 3". Sunt "Big" pentru ca uneori au si big bullshit, dar sunt big pentru ca atunci cand nu e bullshit, e marfa curata!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #25
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    M-ai intrebat la ce sa te uiti, pai iti zic eu, la Rurouni Kenshin aka Samurai X daca nu l-ai vazut!
    Asta alaturi de Claymore sunt anime-urile mele preferate, intre episoadele 30 si 65 e bestial, miezul animeului pe care l-am vazut de 5 ori!
    Anime-ul e despre un baietel de 5 ani, orfan, crescut putin timp de niste fete de care se ataseaza, fete care fug de niste samurai insetati de sange si sunt prinse si ucise sadic, una din ele il protejaza sa nu fie sesizat cu propriul ei corp in timp ce moare; un(singurul) maestru in arta sabiei numita Hitten Mitsourugy il gaseste ii propune sa-i fie unic ucenic deoarece nu avea nici unul si cineva trebuia sa-i duca arta mai departe dar il face sa jure ca nu se va implica in probleme guvernamentale sau chiar civice de niciun tip. Acoperit de sangele fetelor ce l-au protejat cu viata lor el accepta, dar il roaga macar sa-l ajute sa-si ingroape pe bietele fete care l-au ajutat si i-au salvat viata a 2-a oara. Desi nu recunoaste in fata maestrului sau, nutreste evident o sete nebuna de razbunare pe samurai, pe shogunat si tot ce inseamna absolutismul asta in forma bolnava care-ti da drept de viata si de moarte asupra omului de rand. La 14 ani cand antrenamentul ii e aproape complet nu mai rezista si fuge de la maestrul sau profitand si de o conjunctura de disensiuni la nivel civic unde au loc izolate rascoale a oamenilor de rand ce nu mai suportau sa fie tratati ca niste animale de catre shogunat si promotorii sai, respectiv samuraii. Rascoalele evident erau doar niste bai de sange in care samuraii isi afirmau inca o data puterea dar asta doar pana cand eroul nostru tocmai ajuns la varsta preadolescentei isi face aparitia. Acest stil Hitten Mitsourugy e un stil de a ucide extrem de rapid, din cateva miscari doar si asta-l transforma pe Kenji(Kenshin) al nostru, ca asta-i e numele, in foarte scurt timp in arma cea mai de temut a acestor oameni de rand ce in scurt timp aproape doar datorita lui incep sa poarte numele de rezistenta si sa capete tot mai multa anvergura, shogunatul fiind incet dar sigur pus in pericol de asasinatele lui extrem de precise, sangeroase si fara pic de scrupule. In timpul acestei adevarate revolutii ce s-a conturat in jurul lui si bailor de sange varsat din venele samurailor si nobililor shogunatului, Kenji incepe a fi cunoscut sub numele de Battousai Spintecatorul, deoarece majoritatea erau asa slabi comparativ cu el de Kenji ii ucidea dintr-o singura lovitura, practic lovitura prin care iti scoti sabia din teaca, teaca se numeste Battou, de aici si renumele sau de Battousai.
    Intr-un final revolutia are succes, shogunul e indepartat sau ucis, nu mai stiu sigur(dar asa s-a intamplat si-n realitate, e dupa evenimente reale creat anime-ul), si e instaurata pentru prima data democratia in Japonia in jurul anului 1800. Kenshin tanar de 18 ani la momentul asta deja ucigas de elita la o varsta incredibil de frageda, o data reusita atat rezbunarea cat si scopul ei nobil si anume indepartarea absolutismului scarbos, se trezeste practic din setea de sange si incepe sa se gandeasca la toti cei pe care i-a ucis si sa le regrete moartea, incepe sa vada lucrurile cu sufletul unui copil, lux pe care nu l-a avut pana in acel moment. O data reflexia activata nu mai poate fi oprita, devine profund indurerat de sangele pe care l-a varsat chiar daca intr-o cauza perfect justa si jura ca nu va mai ucide niciodata si ca va compensa toata viata lui ce i-a mai ramas acele crime prin a ajuta noua si tanara democratie si noii sai membrii total inca neobisnuiti cu ea, sa se ajusteze la noua viata si ii va proteja fara sa mai fie nevoit sa ia viata vreunui alt om vreodata. In acest scop roaga un celebru fauritor de sabii sa-i faca o sabie cu taisul inversat, practic partea care taie sa fie vesnic indreptata catre propriul corp si partea mata catre adversar, pentru a fi incapabil a-i lua acestuia viata intr-o lupta, indiferent de moment sau reflex.

    Timp de 10 ani dispare din peisaj, timp in care cutreiera Japonia sa vada cum se obisnuiesc oamenii cu noua lor stare de guvernamant si dupa 10 ani, la varsta de 28 ajunge intr-un orasel unde intalneste o fata simpatica ca era stapana unui Dojo(sala de antrenament) de Kendo, lupta cu sabiile de mambus in stilul samurailor. De aici practic incepe actiunea anime-ului nostru si primul episod intr-o calatorie epica prin cei mai zbuciumati ani a lui Kenshin de dupa revolutie in care va avea de infruntat adversari atat din timpul ei care au supravietuit cat si noi, adversari sangerosi, bolnavi, puternici si o va face de fiecare data cu sabia sa cu taisul inversat, mereu cu lama spre propriul corp, si sub pecetea juramantului de a nu mai ucide vreodata. Este practic anime-ul meu preferat, are si o baza cat de cat reala si e mult mai complex decat Claymore! Absolut genial!

    Tot ce-am povestit eu acum e defapt preambulul, nu e spoiler mai deloc deoarece o sa se releve treaba asta pe parcurs, dar parca e si mai interesant daca se stie din prima; din punctul meu de vedere e cel mai genial anime construit vreodata per total, muzica, ambianta, personaje, fir epic, complexitate, duritate a luptelor si chiar filozofii existentiale si interactiune intre aceste filozofii la nivel ideologic si faptic prin intermediul personajelor. Eu nu pot sa-l consider decat genial si sa-l recomand tuturor celor care au chef de o imbinare senzationala de arta cu usoare accente de comedie, multa drama si chiar iubire franta pe alocuri!

    Initial m-am gandit sa adaug un video dar aceste video-uri sunt doar spoilere si n-are sens sa fie cautate si vizionate, in schimb vad ca a inceput sa se faca o serie de filme din acest anime cu acelasi titlu, Rurouni Kenshin, si primul a aparut in 2012, urmatorul va aparea in acest an in septembrie. Din ce-mi dau seama filmele urmeaza aproape cu strictete anime-ul dar desi probabil foarte tari, nu vor fi la fel de impresionante. Anime-ul e cu mult peste orice film care incearca sa-l copieze chiar daca-i respecta firul epic in detaliu.
    Aici e si trailerul filmului facut dupa prima parte din anime, pentru curiosi:


    Recomandare: eu am vazut anime-ul dublat in engleza, il recomand tuturor asa, e foarte tare dublajul!
    In japoneza Kenshin are vocea unui copil teribilizat, nu mi-a placut, in engleza e o reflexie a propriului sau suflet, asa cum trebuie sa fie!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #26
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanža
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    Pare interesant, I'll give it a try.
    Joc Dota

  6. #27
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Nu m-ai intrebat care e personajul meu favorit din anime!
    Si nu, nu e Kenshin, Kenji Himura "The Battousai" e doar al 2-lea, o sa fac un mic spoiler dar doar despre personaje, nu despre actiune.
    Personajul care-mi place cel mai mult e Sojiro Seta "The Tenken" sau "Sabia Raiului", baiatul care poarta un iad sigilat inauntrul lui si apare in fata celorlalti ca un psihopat ucigash fara scrupule cu un suras etern pe fata. (Seamana intru catva cu personajul meu preferat din Bleach - Ichimaru Jin, si ala era similar din acest punct de vedere). Sojiro e cel mai agil dintre toate personajele, e atat de rapid de atunci cand fuge la maxim, nici nu poti sa-l vezi, dispare din campul vizibil!
    Personajul al 3-lea in lista mea trebuie ca e Aoshi Shinomori "The Leader"(in film nu apare inca, filmul nu respecta firul epic al animeului cu strictete doar partial), omu asta si-a sacrificat sufletul si viata pentru glorie alaturi de un grup pe care-l conduce dar a esuat in promisiunea sa catre ei de a-i transforma in eroi, asadar dupa revolutie continua sa fie alaturi de ei in incercarea de a le indeplini promisiunea facuta. Intre el si subordonatii sai exista cel mai inalt grad de incredere si respect reciproc care poate exista intre barbati, chiar Hania, unul din subordonatii sai, tipul cu masca pe fata(apare si in film, are cicatricea aia oribila pe care o ascunde) zice la un moment dat "Leaders orders are absolute!", daca i-ar cere sa se sinucida ar face-o in urmatoarea secunda fara a pune la indoiala ordinul primit.
    Last edited by Johnny D; 9th June 2014 at 16:57.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #28
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanža
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    Din ce am privit eu pana acum din RK, mi se pare un anime ok, nu asa de extraordinar cum l-ai descris tu....
    Joc Dota

  8. #29
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Asteapta pana pe la episodul 30, ti-am zis ca intre 28-65 e esenta!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #30
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Ce superb e episodul 30, am si uitat cat de misto a putut fi!

    Hajime Saito "The Wolf of Mibu", 3rd Leader of the Shinsengumi: "(...) Then they will be trialed under our law that states that evil must be eradicated!"(Shinsengumi motto: Aku Soku Zan=Slay Evil Immediately)!"
    Shibumi, corrupt politician "Please wait, I'll do anything, I'll give you all the money you want!"
    Hajime Saito: "You can train a dog with food, you can buy a person with money, but there isn't a man alive that is able to influence the Wolfs of Mibu!" cand splits Shibumi's head right off!
    Hagime Saito: "Some things will never change: a Wolf will always be a Wolf, the Sinsengumi will always be the Shinsengumi and a Manslayer will always be a Manslayer! Correct, Battousai?"
    Kenshin: "Mr. Okubo, you look rather tired, compared to 10 years ago!"
    Toshimici Okubo, secretary of the Interior: "I'm founding out slowly it is far more difficult to raise a new era than it is to break an old one! Ofcoarse I'm worn out. I'm hopping for a positive answer from you, Battousai!"
    Raspunsul pozitiv de a definitiva revolutia in cel mai greu ultim efort posibil! Briliant!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #31
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Lala Lullaby, din D.Gray-Man. E o poveste de aproximativ 2 episoade doar pe la inceputul anime-ului dar e poate cea mai frumoasa.
    Lala e o papusa care devine vie la un moment dat si tot ce stie e sa cante. Traieste singura sute de ani, si mereu cand vede pe cineva intreaba daca vrea sa-i asculte melodia. Toti care treceau pe acolo se speriau si zicea ca nu, si ea ii ucidea, si la un moment dat vine un baietel(e cel pe care-l tine in brate acolo) si el zice ca vrea sa-i asculte melodia. Si de atunci ramane cu baietelu ala care se indragoseste de ea, e superb de trist, ca el imbatraneste si moare, ea ramane tot asa.
    Una din cele mai triste povesti pe care le-am auzit eu si din lullaby-ul ei aproape ca poti intelege tot.

    Recunosc ca e si reclama pentru anime-ul D.Gray-man! Recomand!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #32
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    High School DxD 7.5/10, un anime f bun cu demoni, ingeri si ingeri decazuti precum si putin nud si senzualitate! Foarte bun pt fani anime!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #33
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Naruto, Bleach si altele sunt anime light, daca vreti ceva mai serios si cu adevarat impresionant va dau eu o lista de titluri.

    • Ghost in the Shell (film) - primul film, nu seria. Are cateva filme, dar primul e cu adevarat o opera de arta. James Cameron despre Ghost in the Shell: "the first truly adult animation film to reach a level of literary and visual excellence". Aceasta animatie a inspirat si creatorii Matrix, acest film avand la baza Ghost in the Shell. Lansat in 1995 a fost cu mult inainte vremurilor sale, o opera avangardista care a influentat o generatie.

      Nu ai voie sa fi fan anime si sa nu fi vazut acest anime.

    • Death Note - nu intru in detalii, vad ca deja s-a vorbit despre el si il urmariti. Totusi as mentiona ca exista diferente uriase intre cultura japoneza si cultura europeana. Sunt lucruri pe care le gasiti ciudate in comportamentul personajelor, dar e oarecum norma la japonezi.

    • Code Geass - daca iti place Death Note, ar trebui sa-ti placa si Code Geass. De asemenea o infruntare a intelectelor la nivel mondial dar Code Geass are mult mai multa actiune. In acelasi timp e putin mai copilaros cu toti robotii si alte lucruri neesentiale.

    • Sword Art Online (SAO) - un anime special, o sa va indragostiti de el. Nu vreau sa dau spoilere asa ca nu spun multe, dar actiune cat cuprinde, subiect original, executie si animatie superba.

    • Claymore - cel putin episodul 8 este considerat cel mai socant moment din animele non-hentai, dar ca sa intelegi episodul 8 trebuie sa le urmaresti si pe primele 7 ca sa te atasezi de personaje.

    • Elfen Lied - anime hard core, decapitari, nuditate, zeci de cadavre inca din primele minute. Sfarsitul e putin dezamagitor pentru ca nu este destul de socant raportat la restul episoadelor.



    Daca vrei momente epice:
    - Fairy Tail
    - Magi: The Labyrinth of Magic // The Kingdom of Magic
    - Btooom!
    - Naruto and Bleach - dar numarul mare de episoade a diluat calitatea. Intr-adevar, lupta cu Pain e bad-ass


    Cam asa arata top anime pentru mine. Cred ca am uitat multe titluri, o sa revin cu un post daca imi amintesc altele. Am vazut mult peste 100 de titluri.


    Ghost in the Shell e aproape imposibil sa-l gasesti in japoneza, asa ca urmariti-l dublat in engleza.

    Dar restul anime-urilor trebuiesc vizionate subtitrate! Un anime dublat, nu este cu adevarat anime. Anime-ul este facut in Japonie si in japoneza. Asa cum tigarile cubaneze nu sunt cubaneze daca nu sunt facute in Cuba de cubanezi!!!
    Last edited by Sevilla86; 10th August 2014 at 13:01.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  13. #34
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Nu-mi vine sa cred ca am uitat de Fullmetal Alchemist... sa-mi fie rusine!

    Fullmetal Alchemist - original, special, spectaculos. Nu se mai fac animeuri ca asta... EPIC!

    Ca tot vorbeam de momente epice: Tengen Toppa Gurren Langann - citeam pe alte forumuri, cineva a spus ca se trezea din somn tipand "who the hell do you think I am?!" - animatia nu impresioneaza, dar caracterele si momentele de inspiratie fac diferenta. Merita vazut!

    Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) - face momente absolut socante sa para normale. Nu am mai vazut un anime ca asta. E destul de now si original.

    D-Frag, Danshi Koukousei no Nichijou sau Blood Lad - daca vrei sa te pisi pe tine de ras.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  14. #35
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Elfen Lied e slab, nu prea are logica si are un curs extrem de irational al evenimentelor, e o bataie de joc, un fel de South Park dar fara partea comica. Mie mi se pare o bataie de joc acel anime, cum isi bate joc autorul de personajele sale, e demn de o comicarie, doar ca nu e comic, deci e doar trist.
    Claymore e clar cel mai bun in materie de anime cu blood and gore, si are si un fir al evenimentelor absolut genial, dar din pacate nu e continuat. Pe langa Claymore de recomandat e si Berserk, acelasi gen si aproape la fel de genial, iarasi necontinuat, cliffanger ending absolut agonizant.
    SAO incepe f promitator dar e extrem de dezamagitor pe parcurs, isi cam bat joc de nivelele de joc ce trebuiau explicitate, in loc sa vezi pt 100 de nivele 100 de bosi, ai maxim vreo 2 in tot anime-ul... si pe urma se trec la alte jocuri penibile cu elfi si rahaturi, nu mai insist, o mare dezamagire animeul ala care dupa primele 2-3 episoade promitea extrem de mult.
    Fullmetal Alchemist mi s-a parut slab, dupa 2 episoade n-am mai avut chef sa ma uit, insa Fullmetal Alchemist Brotherhood care e un remake mult mai beton si mai scurt e cu totul altceva, absolut genial acel anime de 64 de episoade parca, ala chiar il recomand cu mare certete!
    Ghost in The Shell e genial atat filmele cat si cele 2 sezoane, e un anime mecca dar atat de mecca de te poarta in cu totul alta dimensiune.
    E una din cele mai tari show-uri SF inventate de om, as zice undeva la nivelul Star Wars sau Star Trek din cadrul filmelor SF.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #36
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Pentru asa ceva te scot din testament!

    Fullmetal alchemist e mai scurt decat Brotherhood, nu invers. Daca te-ai oprit dupa 2 episoade bineinteles ca ti s-a parut slab.
    SAO e unul din marile anime-uri ale ultimelor ani. De curand a aparut SAO II, este ongoing.
    Pentru Elfen Lied nu te cert desi il critici in termeni destul de duri, nu e pe gustul tuturor.


    No game no life - si de asta uitasem... tot o infruntare a intelectelor in genul Code Geass si Death note, dar se pune baza pe comedie. Viata e un joc.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  16. #37
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Elfen Lied n-a fost rau asa ca anime comparandu-l cu alte anime-uri, dar putea fi grozav si a iesit ceva mediocru, foarte mediocru.
    La fel si SAO, ala putea fi un anime antologic, aproape inegalabil si-a iesit ceva doar supramediocru ca nu s-a insistat pe levelele din prima lume, aia unde daca mureai in joc mureai si-n realitate. Daca se facea un anime cu 200 de episoade doar din jocul ala, si macar 50 de boss-i atunci ar fi iesit ceva bengos asa... a fost doar o bataie de joc, si nu doar dupa parerea mea. Una din cele mai mari dezamagiri din istoria anime-urilor: Sword Art Online, putea fi GOAT si a iesit doar un supramediocru amarat.
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Fullmetal alchemist e mai scurt decat Brotherhood, nu invers.
    Ai dreptate, nu stiu de ce aveam impresia ca are sute de episoade. Pe IMDB are 8.7 iar Brotherhood are 8.9.
    Cum compari tu cele 2 anime-uri? Poate o sa-l reiau daca zici ca-i bun si are rost.


    PS: Code Geass chiar a fost bun, merita un loc in top-ul anime-urilor, dar nu stiu daca in top 10!
    Last edited by Johnny D; 11th August 2014 at 01:07.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #38
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Daca ti-a placut SAO prima parte, atunci iti recomand Btooom!, pacat ca e cam scurt si nefinalizat. Sper ca o sa-l continue.

    Marea problema cu animeurile ca Blood Lad, Btooom!, Shingeki no Kyojin etc, e ca se fac vreo 12 episoade doar ca sa promoveze manga. Anime-ul e o reclama care sa-ti trezeasca interesul si sa citesti manga.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Ai dreptate, nu stiu de ce aveam impresia ca are sute de episoade. Pe IMDB are 8.7 iar Brotherhood are 8.9.
    Cum compari tu cele 2 anime-uri? Poate o sa-l reiau daca zici ca-i bun si are rost.
    Sfarsitul la Brotherhood e mult mai bun, de 100 de ori mai bun. Sfarsitul la original e anticlimactic, dar ai grija sfarsitul il vezi in film, nu in ultimul episod al seriei. http://en.wikipedia.org/wiki/Fullmet...r_of_Shamballa

    Am vazut mai intai originalul si apoi Brotherhood, mi s-a parut umorul mult mai bun in original. Sunt multe asemanari dar si multe diferente, merita vazut.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    PS: Code Geass chiar a fost bun, merita un loc in top-ul anime-urilor, dar nu stiu daca in top 10!
    E putin mai copilaros in comparatie cu Death Note iar personajul principal mult mai slab. Dar sfarsitul la Code Geass merita toti banii. Aproape ca am plans, mi-a luat pamantul de sub picioare. Nu ma asteptam la asa ceva si judec un anime in functie de ce senzatii tari imi provoaca. Sfarsitul la Code Geass primeste nota 10.

    In comparatie, sfarsitul la Death Note m-a dezamagit.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  18. #39
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    De-acord cu tine, insa daca tin bine minte mie nu mi-a placut nici sfarsitul la Code Geass.
    Mie in genere nu-mi plac finalurile de anime-uri bune, indiferent cum se termina, mereu vreau sa continuie intr-un fel sau altul.
    De aceea nici finalurile la cele 2 serii de cate 50 de ep. din Gundam Seed desi pana la urma in ciuda razboaielor si victimelor acestora, finalurile sunt teoretic destul de ok considerand ce victime ar trebui sa fie si cate-s defapt dar tot nu ma satisface stiind ca se termina si cam asta e tot.
    Intre timp am vazut si primul sezon din Darker than Black, e destul de bun anime-ul chiar daca se moare pe capete mai ales in debut.
    Probabil ma voi uita si la sezonul 2 desi am auzit ca e putin cam dezamagitor. Asta e, mai bine dezamagitor decat deloc!
    Mai demult am vazut si Black Lagoon, e chiar bun pentru cei carora le plac actiunea si scenele de un realism si o duritate ridicate.
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    In comparatie, sfarsitul la Death Note m-a dezamagit.
    Pai anime-urile cu final aiurea se cunosc, si asta e unul din cele mai cunoscute in domeniu.
    Dar cum ziceam e ceva mai rau decat un anime cu final aiurea, macar ala are final si anume:
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Marea problema cu animeurile ca Blood Lad, Btooom!, Shingeki no Kyojin etc, e ca se fac vreo 12 episoade doar ca sa promoveze manga. Anime-ul e o reclama care sa-ti trezeasca interesul si sa citesti manga.
    Asta e prostie, nu poti compara un anime cu schitele alea alb-negru. E chiar enervant ca fac prostii din astea.
    Last edited by Johnny D; 11th August 2014 at 08:30.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #40
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Darker than Black mi-a placut, am vazut doar primul sezon. Al doilea sezon m-am uitat la doua episoade si m-a lasat rece.

    [SPOILER="Code Geass"]Stai asa ca la Code Geass nu e cum crezi. S-a lasat loc de continuare. E posibil ca Lelouch sa fi primit nemurirea de la CC asa cum avea si taica-su. Uita-te de la 9:20 si o sa intelegi. Cine e ala care conduce caruta, de ce nu-i arata fata? "Right Lelouch?" Cu cine vorbea CC? https://www.youtube.com/watch?v=f2WTEnevdPs daca mai tii minte, frati-su e sub controlul Geassului lui Lelouch, car Geass are o limita de timp, functioneaza maxim cateva luni. Asa ca frati-su o sa se trezeasca mai devreme sau mai tarziu. Avem un personaj negativ si o sa avem nevoie de Lelouch sa-l opreasca.[/SPOILER]

    Am vazut si Black Lagoon. Si cand te gandesti ca lucruri de genul asta exista si se intampla chiar acum... e de o realitate crunta.


    Stiu, stiu, nici pe mine nu ma atrage manga. Am incercat, dar nu-mi place.
    Chestia e ca la japonezi manga e religie, sunt nebuni dupa ea.
    Asa ca nu trebuie sa ne placa noua, trebuie sa le placa alora care cumpara manga si aduc bani pentru companii. Noi ne luam de pe internet for free asa ca suntem egal cu 0 pentru producatori.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  20. #41
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Daca o sa continue Claymore, Berserk si chiar Bleach io promit ca le cumpar tot ce vor ei, si cerneala de la pix!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #42
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    X-Men varianta anime 2011:
    http://www.imdb.com/title/tt2070571/

    Pe filelist am gasit doar varianta in japoneza, cea originala.
    E foarte ciudat sa-i auzi pe X-Men cum vorbesc in stil japonez... <<Hai-Hai>>, in veci n-ar zice Logan asa ceva, mai degraba un adolescent japonez trepidant.... Pana si Storm zici ca e o mironosita armonioasa, nici o treaba cu originalul... nu sunt deloc asa cum ar trebui sa fie caracterele lor dar ne putem bucura de un alternate X-Men sa zic asa, cu totul altul fata de original!


    Dar pentru un efect si mai realistic, si mai X-Men, trebuie cautat varianta dublata in engleza sau english dub! Sunt convins ca tuturor v-ar placea mult mai mult asa, caracterele lor sa fie cele care au fost menite din start! Eu stiu ca o s-o caut!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •