Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
Evident, cand iei parte la asa ceva, de ce nu te-as blama?
Pentru ca, conform legislatiei laice, e dreptul meu privat sa fac ce vreau.

Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
In acelasi timp, sunt foarte multi care nu sunt in stare sa-ti spuna de ce sunt atei, dar ca sunt atei oricum ca le place cum suna cuvantul. Eu i-as renega pe aia.
astia-s cei mai multi

Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
Daca asa ar fi fost, religia inca le-ar fi promovat. Daca te uiti in istorie, numai principii morale nu a promovat religia.
Acuma va trebui sa spui care religie. Crestinismul tot timpul in istorie a promovat compasiunea si ajutoararea "aproapelui". Ca anumiti lideri (regi, whatever) politici s-au folosit de crestinism ca pretext sau pavaza pentru razboaie e altceva. Religia crestina niciunde nu spune ca trebuie sa omori evreii, si totusi Inchizitia a avut loc, iar daca privesti atent vezi ca averile averilor erau confiscate deveneau avere a preotilor. Good, am lamurit aici ca interesuul economic, s-a folosit de crestinism ca sa produca mass murder. Superficial dam vina pe crestinism. Or, in realitate religia crestina nu a impus asa ceva. Si altele.
Daca te referi la islam, povestea se schimba, pentru ca baza islamului este jihadul, struggle, lupta zilnica cu tine insuti sa "fii cel drept" -- asta insemana jihadul in cel mai "pur" mod. Asta este ceea ce zice Coranul lor, cartea primita de Mahomed. Problema la ei este ca analfabetul de Mahomed, dupa ce a primit Coranul a inteles ca jihad inseamna sa-i convertesti pe ceilalti, chiar prin forta.
De aici numeroasele acte de violenta in istorie pana in ziua de din aprtea musulmanilor.

Deci e bine sa specifici la ce religie te referi istoric


Quote Originally Posted by Eddy DoubleD View Post
Aici imi recunosc greseala. Am folosit termenul crestinism, referindu-ma la crestinismul ortodox, si catolicism referindu-ma la crestinismul catolic.
Aproape bine, asa mai vii de acasa, as apoate intelege si Sir ca mi-a dat quote aiurea, ca ceea ce am aratat acolo e gresit sa enumeri religie, islam, crestinism, catolicism. Religia e crestinism, cu diferite ramuri, catolicism, ortodox, protestant etc. similar religie islam, cu ramuri sunni, shia, etc.