Results 1 to 11 of 11

Thread: Propunere joc Echipa Fantastica

  1. #1
    junior El Radu's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Acasa
    Posts
    63
    Reputatie
    1

    Propunere joc Echipa Fantastica

    Ideea nu e originala,dar am facut ajustari.Am postat la Dinamo,dar mi-am dat seama ca e mai bine aici.

    Fiecare concurent trebuie sa-si faca propria sa echipa.Un lot de jucatori trebuie sa aiba minim 15 jucatori(minim 2 portari,minim 5 fundasi,minim 5 mijlocasi,minim 3 atacanti) si poate avea maxim 22 de jucatori.
    Jucatorii alesi trebuie sa joace la echipe din urmatoarele competitii: Premier League,La Liga ,Seria A, Bundesliga.
    Trebuie sa cumperi jucatorii pentru a face parte din echipa ta. Pretul acestora este dat de cota lor de piata de pe site-ul transfermarkt. Perioada de transferuri o vom stabili in aceste zile.

    Cum cumperi jucatori?Ideea este primul venit,primul servit,dar numai la jucatorii care valoreaza sub 10 milioane.De la 10 milioane in sus,se vor face licitatii. Cine doreste jucatorul trebuie sa ofere o suma egala cu cota de piata ,iar daca altcineva vrea sa cumpere acelas jucator trebuie sa ofere mai mult cu minim 500.000 de mii de euro. Se liciteaza maxim pana la 3/2 din valoarea jucatorului.Licitatiile dureaza maxim 3 zile.
    Bugetul de transferuri ar fi undeva la 160 mil de euro insa as vrea sa aud si opiniile voastre.

    Cum se puncteaza treaba:
    Iti faci o echipa de start.
    Echipa de start poate fi schimbata numai dupa ce se termina etapa in toate cele 4 competitii(la sfarsitul saptamanii/luni seara)

    Dupa fiecare etapa se vor acorada puncte dupa urmatorul sistem:

    portar - 2 puncte pentru clean sheet (0 goluri primite) ; 0.5 pentru o pasa de gol ; 0,5 pentru un gol
    fundas- 1,5 clean sheet ; 1 pentru pasa de gol , 0,5 pentru gol
    mijlocas- 2 puncte pentru pasa de gol ,1 punct pentru un gol
    atacant- 2 puncte pentru un gol , 1 punct pentru pasa de gol

    Fiecare trebuie sa aleaga un capitan. Punctele aduse de capitan vor fi dublate.

    Exemplu de punctaj:
    S-a terminat etapa in toate campionatele. Sa zicem ca il am pe Neuer in echipa care nu a primit gol (clean sheet) , Il am pe Vidic care a dat un gol , il am pe Pirlo care a dat o pas de gol si il am pe Robinho care e si capitan si a dat un gol. Restul jucatorilor nu au evenimente care sa fie punctate.
    Punctajul va arata cam asa : 2(Neuer) + 0,5 (Vidic)+2 (Pirlo)+ 2 (Robinho) *2 (Capitan) =8,5

    Punctele sunt adunate la finalul etapei si sunt puse la punctajul userului.La final,cine are cele mai multe puncte castiga!Este doar o idee,nu promit ca vom incepe concursul,sper sa existe interes pentru 4-5 useri,daca sunt mai multi voi avea nevoie de 1-2 ajutoare.Acestea sunt regulile de baza,cu restul revin dupa.De mentionat ca am mai postat pe un forum,daca sunt doritori acolo,incep acolo.
    Va rog sa-mi spuneti daca sunt doritori sau daca aveti sugestii sau nelamuriri!
    __________________
    Tu n-ai haz si nici macar n-ai fost pe faza, un poet batran ti-ar spune "bai tinere, mai fumeaza!"

  2. #2
    sport legend cataa.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    3,440
    Reputatie
    1
    interesant eu ma bag
    Noi murim, "U" niciodata!

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by El Radu View Post
    Am postat la Dinamo,dar mi-am dat seama ca e mai bine aici.
    Adica?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    baza de selectie e ceva cam mare dar..ok
    imi place ideea
    retired.

  5. #5
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    vrea sa spuna ca dinamovistilor nu prea le plac jocurile.
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  6. #6
    junior El Radu's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Acasa
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    La sectiunea suporter am mai postat. Va trebui sa deschid mai multe topicuri,ma mut la sectiunea "Diverse"
    Tu n-ai haz si nici macar n-ai fost pe faza, un poet batran ti-ar spune "bai tinere, mai fumeaza!"

  7. #7
    junior El Radu's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Acasa
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    Bun suntem 3 pana acum,Shinnok,delaparis astept confirmarea voastra.

    Echipa Fantastica

    1.Echipa organizatorica

    Am ajuns la concluzia ca e cel mai bine sa avem o echipa care sa se ocupe de transferuri,puncture,clasamente etc. Momentan sunt singurul din echipa insa astept doritori. 3 persoane ar trebui sa fie ok pentru a acoperi totul. In concluzie ,astept ca 2 utilizatori sa se ofere voluntari postand in acest topic.
    In cazul in care numarul de participant este mare si echipa nu reuseste sa tina pasul vom mai aduce doritori in echipa.

    2. Inscrierea

    Inscrierea va avea 3 parti. In prima parte trebuie sa completati un formular simplu:

    Username:
    Nume Echipa(nume al unei echipe din cele 4 campionate alese) :


    3. Echipa

    Jucatorii care fac parte din echipa trebuie sa joace la o echipa ce participa intr-un campionat din urmatoarea lista : Premier League , La Liga , Seria A, Bundesliga. Orice jucator ce nu participa in aceste competitii nu este luat in calcul.
    Numar minim de jucatori 15. Numar maxim de jucatori 22.
    Echipa trebuie sa aiba minim 2 portari , 5 fundasi,5 mijlocasi, 3 atacanti.
    Echipa trebuie sa aiba un prim unsprezece.Acest prim unsprezece poate fi schimbat numai dupa terminarea etapei.(in toate cele 4 competitii)
    Orice formatie de joc este acceptata cu anumite specificatii : nu pot exista 2 portari intr-o formatie  ,nu poti juca cu mai mult de 5 mijlocasi , nu poti juca cu mai mult de 5 mijlocasi , nu poti juca cu mai mult de 3 atacanti.

    4.1.Transferuri

    Transferurile de jucatori se pot efectua in perioada care o vom stabili.
    Bugetul de transferuri este acelasi pentru toti : 160 milioane de euro.Pretul unui jucator este dat de cota sa .
    Nu poti vinde jucatori in prima perioada de transferuri.
    Pentru a nu avea echipe care sa cumpere jucatori foarte ieftini doar pentru a avea numarul minim de jucatori : transferul jucatorilor cu cota sub 1 mil. Euro este interzis , o echipa nu poate avea mai mult de 7 jucatori cu cota sub 5 mil. Euro .

    Transferul jucatorilor cu cota intre 1 si 10 mi. Euro se face direct. Fiecare user posteza si cumpara acel jucator direct.
    Un lucru foarte important de precizat este urmatorul : postarile nu trebuie editate. Puteti sa stergeti postul sau sa create alt post insa nu sa-l editati.Cine editeaza este descalificat.

    Transferul jucatorilor cu cota peste 10 mil.euro se face sub forma de licitatie. Primul user trebuie sa ofere o suma egala cu cota.Timp de 2 zile userii interesati de jucator trebuie sa liciteze pentru acel jucator. Diferenta dintre oferte trebuie sa fie de minim 500.000 euro . Daca un user nu are suma necesara in buget atunci nu poate licita. Nu te poti retrage din licitatie.
    Daca este doar un user in licitatie nu se poate retrage sau refuza jucatorul.Daca sunt de exempul 3 useri,doar 2 se pot retrage.

    Nu se poate licita mai mult de 3 x cota jucatorului. Daca un user liciteaza acesta suma atunci va lua jucatorul direct.
    !!! Daca un jucator pe care il aveti in lot se transfera la o echipa ce nu face parte din lista cu cele 4 competitii atunci jucatorul va iesi din joc si veti primi o suma egala cu cota jucatorului.


    4.2 Lista de transferuri

    Dupa cum am precizat mai sus , veti putea vinde jucatori si veti putea face schimburi de jucatori in sezonul viitor(din vara)
    Veti putea pune un jucator pe lista de transferuri. Acel jucator trebuie sa aiba un deadline(o data si o ora exacta la care licitatiile pentru jucator se opresc).Deadline-ul minim trebuie sa fie la 3 zile de la punerea pe lista de transferuri. Userul care detine jucatorul poate schimba deadline-ul si poate accepta o oferta cand doreste el. Daca deadline-ul trece si userul nu vrea sa-l mai prelungeasca , atunci jucatorul va fi vandut cu cota sa de piata de la acel moment.
    Un jucator se poate transfera o singura data intr-o perioada de transferuri !
    Suma minima pentru transferul unui jucator intre useri: ½ din cota jucatorului
    Suma maxima pentru transferul unui jucator intre useri : 3 x valoarea jucatorului
    Schimbul de jucatori este asemanator .Poti pune un jucator pe lista de transferuri solicitand alti jucatori in schimb.In acest tip de transferuri se pot include si bani.


    5. Punctare

    Punctajele sunt acordate doar pentru meciurirle din : Premier League,La Laga,Seria A , Bundesliga.
    Meciurile din alte competitii precum Champions League, Copa del Rey etc. nu se puncteaza.
    Punctajul se realizeaza in felul urmator :
    portar - 2 puncte pentru clean sheet (0 goluri primite) ; 0.5 pentru o pasa de gol ; 0,5 pentru un gol
    fundas- 1,5 clean sheet ; 1 pentru pasa de gol , 0,5 pentru gol
    mijlocas- 2 puncte pentru pasa de gol ,1 punct pentru un gol
    atacant- 2 puncte pentru un gol , 1 punct pentru pasa de gol
    Punctele aduse de capitan se dubleaza. La finalul etapei se calculeaca punctele aduse in acea etapa si se aduna la punctajul echipei.
    La finalul celor 4 competitii , userul a carei echipa termina pe primul loc va fi declarat castigator.

    Bonusuri:
    Daca la finalul unei etape toti jucatorii unei echipe aduc puncte atunci echipa va primi un bonus de +5.
    La finalul sezonului , echipa care detine jucatorul care a dat cele mai multe goluri va primi un bonus de +15 , iar echipa care detine cel mai bun pasator va primi tot un bonus +15. Echipa care detine portarul cu cele mai multe clean sheeturi va primi un bonus de +10.

    6. Site-uri
    Site-urile pe care se bazeaza acest joc sunt urmatoarele:
    -www.transfermarkt.de – pentru cotele jucatorilor
    -ro.soccerway.com - pentru verificarea rezultatelor , a marcatorilor , etc.
    Tu n-ai haz si nici macar n-ai fost pe faza, un poet batran ti-ar spune "bai tinere, mai fumeaza!"

  8. #8
    junior El Radu's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Acasa
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    Cine mai doreste?
    Tu n-ai haz si nici macar n-ai fost pe faza, un poet batran ti-ar spune "bai tinere, mai fumeaza!"

  9. #9
    junior El Radu's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Acasa
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    Continuati cu inscrierile. Come on, we have cookies !
    Tu n-ai haz si nici macar n-ai fost pe faza, un poet batran ti-ar spune "bai tinere, mai fumeaza!"

  10. #10
    Moderator Aurel.D's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    11,443
    Reputatie
    1
    M-aș implica cu plăcere dacă aș avea suficient timp pt asta...

  11. #11
    junior El Radu's Avatar
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Acasa
    Posts
    63
    Reputatie
    1
    Deci aaaa....facem sau nu jocul?
    Tu n-ai haz si nici macar n-ai fost pe faza, un poet batran ti-ar spune "bai tinere, mai fumeaza!"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •