Page 4 of 230 FirstFirst ... 234561454104 ... LastLast
Results 64 to 84 of 4810

Thread: Guvernarea USd/Ponta 4

  1. #64
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    stiam despre premierul din umbra ca e...
    da' cica s-a lasat cand l-a braconat nastase si l-a lasat monocoi...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  2. #65
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    da, e vaduvita treaba, ai dreptate
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  3. #66
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    chiar mantzucherita...ce ,crezi ca numa' tu poti ?
    OT il dottore si-a iesit din pepeni cand o ziarista a avut tupeul sa-l intrebe despre noul program de guvernare...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  4. #67
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    e ceva criminologen, ce mai...
    Dar stiu ca nu te ataci cand e vorba de pdl-isti, doar esti neutru, cel mult ai vota cu pnl daca ar dispare Crin, dar pana la urma poate sa ramana, l-ai reevaluat

    deci, avem branconieri in acest guvern ? Sa stiu daca imi pun sau nu sperante in reforma profunda a statului.
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  5. #68
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    inainte de a comenta guvernarea Ponta 3 cred ca merita subliniat faptul ca lupta pentru demolarea USL a reusit.
    Au fost multe cauze interne USL dar si eforturi din afara. Ar fi interesant de aflat candva ce si cum.

    Cert e ca guvernul Ponta 3 nu pare a fi unul de durata mare. Cred ca nu trece anul in cel mai optimist caz.
    E bine ca au intrat oameni mai putin cunoscuti si cu CV aparent serios, cu siguranta mai bun decat al multor altor predecesori.

    Sunt foarte multi noi ministri ce nu au inca 40 de ani si asta poate fi si bine si rau.
    E bine ca sunt poate mai putin inglodati in mocirla sharlelor batrane din politica, e rau ca nu au experienta.

    De ex e destul de greu de crezut ca fata aia de 34 de ani poate performa ca ministru de finante, cu tot Harvardul din CV. In tarile dezvoltata asta e ministerul cel mai important; in Germania ministrul de finante e ala in fata caruia da inapoi inclusiv cancelarul, e ala de da verdictul final daca se finanteaza sau nu o anumita directie.

    Nu-mi place Oprea redivivus la interne, dar nu-mi place nici Ponta prea tare.
    Mai am cativa pe lista, inclusiv dintre cei nou numiti.

    E enervant ca au ramas un milion de ministere cu delegatie, desi multe dintre ele ar trebui sa fuzioneze cu ministerele pline sau sa se transforme in agentii guvernamentale (autonome sau sub coordonarea unui minister)...personal am o problema cu ministere pentru 'romanii de pretutindeni' precum am si cu parlamentarii alesi de 'diaspora'. Pana mea, asta tine de Ministerul de externe si atat, altfel nu vad ce fac astia pentru romanii de aiurea. Sa se concentreze pe aia din tara si cand i-o scoate la liman abia atunci sa-si puna probleme globale. Altfel Stanoevici e un actor pe care-l simpatizam cu peste 20 de ani in urma, canta si prin grupul Song al lui Mihalea si pare o persoana OK si acum. Dar ce naiba face un astfel de minister? organizeaza concerte de manele pentru capsunari, baga cip sub pielea celor ce pleaca din tara, legifereaza asupra romanilor de 'pretutindeni' peste legile locului in care se afla?
    Iarasi e ilar sa vezi cum avem minister al muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice dar si minister al tineretului si sportului. Adica batranii nu mai au treaba cu sportul, iar tinerii sunt in afara problemelor legate de familie, munca si protectie sociala.

    Dar ce stiu eu un simplu cetatean?
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #69
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    De ex e destul de greu de crezut ca fata aia de 34 de ani poate performa ca ministru de finante, cu tot Harvardul din CV.
    ai cumva mai multa incredere in ceilalti?
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  7. #70
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    personal am o problema cu ministere pentru 'romanii de pretutindeni' precum am si cu parlamentarii alesi de 'diaspora'. Pana mea, asta tine de Ministerul de externe si atat, altfel nu vad ce fac astia pentru romanii de aiurea. Sa se concentreze pe aia din tara si cand i-o scoate la liman abia atunci sa-si puna probleme globale. Altfel Stanoevici e un actor pe care-l simpatizam cu peste 20 de ani in urma, canta si prin grupul Song al lui Mihalea si pare o persoana OK si acum. Dar ce naiba face un astfel de minister? organizeaza concerte de manele pentru capsunari, baga cip sub pielea celor ce pleaca din tara, legifereaza asupra romanilor de 'pretutindeni' peste legile locului in care se afla
    Holy smokes, uti, exact asta gandeam si eu cu voce tare acu cateva zile!!!

    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Cristian David, ministru delegat pentru Românii de Pretutindeni

    Adica ministrul care ma reprezinta pe mine, pe miril, pe yoda si pe uti? sau ministrul care se ocupa de problemele noastre? stiam ca avem parlamentari care reprezinta circumscriptia electoarla Diaspora, cu totul si cu totul surprinzator sa fie ales fix acolo Petre Roman, dar ca avem un ministru pentru treaba asta mi-a scapat din vedere. Desigur probabil am citit dar nu am retinut

    Ce face un asa ministru? Pasapoartele le elibereaza politia, cu cerere la ambasada trimisa in tara prin MAE -- nu-i de compatenta lui.
    Sectiile de votare tot ambasada/consulatele le organizeaza.
    Institutele culturale sunt sub palartia Ministerului Cultelor.
    What else? Cand vine in concert Phoenix (daca mai vine) e chestie privata... Poate la vr-un spectacol Irina Loghin sa se bage ministrul asta.
    Sau poate asteapta investitorii romani emigranti sa vina cu malaiul la Otopeni, sa-i indrume cum sa investeasca in tara natala, bineinteles fara sa uite comisionul facturat printr-o firma de consultanta in afaceri.
    Gandesc cu voce tare... ce altceva poate face un asa ministru... Sa-i rezerve bilete lui Borcea la Tarom??

    Nu, cred ca e un post fictiv, varajeala politica sa se recompenseze serviciile anterioare.
    beleafer

  8. #71
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    ai cumva mai multa incredere in ceilalti?
    In mod sigur Uti, nu !!!
    Pana mai ieri ne plangeam ca avem tineri scoliti, destepti, dar sistemul politic clientelar nu-i lasa sa performeze. Ei bine, acum cand avem ocazia sa-i punem in valoare, apare gasca de lingai care inca mai plang dupa Igas sau Falca. Spre rusinea lor, nu au avut libertatea, curajul, sa gandeasca liberi nici atunci, dar, din pacate, nici acum...


    Revenind la tanara ( nu i-am retinut numele ) sper sa faca o figura frumoasa, sa puna in practica ce a acumulat bun.
    Nici Ialomiteanu nu avea mai multa experienta, asa ca...mult succes tinerei !
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  9. #72
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Cala,Bobi...in voi e toata baza,am pus o intrebare...merge coabitarea aia cu udmr-ul?
    mi-a raspuns doar Tim,dar baiatul asta o da mereu in diverse...
    granita la Orsova!

  10. #73
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    stai linistit, cala intra pe aici doar sa faca misto si sa bage nu stiu ce prin gard, nu e de luat in seama, iar bobi inca doar plange ca nu a primit carnet de membru pcr, nu are treaba cu psd-ul.
    beleafer

  11. #74
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    Cala,Bobi...in voi e toata baza,am pus o intrebare...merge coabitarea aia cu udmr-ul?
    mi-a raspuns doar Tim,dar baiatul asta o da mereu in diverse...
    da, merge, si eu m-am rugat sa nu iasa in 2012 la vot. Tu ?
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  12. #75
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Pentru cei care au memorie politica scurta: pe cand pontache era mare revolutionar de opozitie si guvernul MRU a aprobat infiintarea facultatii maghiare la Targul Mures, pontache a bagat motiune de cenzura jucand cartea nationalismului *******, unul dintre puncte a fost chiar impotriva acestei facultati. Bun, romanii verzi (necopti adica) l-au sustinut, iar acum, pentru ca sa ramana la ciolan, copiatorul sef are nevoie de sustinerea udmr, deci ce este de acord sa faca? Facultate in limba maghiara la Targu Mures! cool!
    Politica e curva sau doar ponta se prostitueaza?

    cam asa merge coabitarea cip, ca tot insisti.
    Last edited by TheIceMan; 6th March 2014 at 19:12.
    beleafer

  13. #76
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    ai cumva mai multa incredere in ceilalti?
    de buna seama ca nu aveam mai multa incredere intr-un Ialomiteanu ca sa preiau exemplul lui Cala sau metalurgul Pogea sau admirabilul scriitor Vosganian ca sa dau alte exemple.
    Dar aveam mai multa incredere in unul precum Mihai Tanasescu, respectiv oameni care au experienta in domeniu si zic eu ca se cam pricep la treaba asta cu finantele.

    Tanara Petrescu sunt convins ca e merituoasa, Harvard e o referinta foarte buna, a fost asistenta la Univ Maryland samd.
    Problema e ca nu stiu daca va putea face trecerea de la o cariera universitara remarcabila dar inca incipienta si dezvoltata pe teren american la gestionarea ministerului de finante in Romania.

    De acord cu tine ca poate oricum sa fie raul cel mai mic daca ne gandim la unii ministri de finante precum cei mentionati mai sus. Altfel vezi ce ministri de finante au tarile respectabile si cati tineri sub 40 de ani gasesti in functia de ministru sau chiar secretar de stat la finante.
    In Romania din pacate ne miscam dintr-o extrema intr-alta: ori idioti politici ce au atins varste onorabile, ori tineri fara experienta care nu prea au cum sa confirme pe pozitii care nu se ocupa de obicei la varste fragede pentru ca e nevoie de experienta castigata prin evolutie graduala in meserie.

    E un mare pariu al lui Ponta si daca va reusi cu domnisoara Petrescu atunci va avea tot respectul meu.
    Personal cred ca nu poate fi mai rau decat cu altii, dar nu prea cred ca va fi mult mai bine.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  14. #77
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    stai linistit, cala intra pe aici doar sa faca misto si sa bage nu stiu ce prin gard
    asa am crezut si eu la inceput...cred ca ne-a pacalit pe-amandoi
    Last edited by cip tm; 6th March 2014 at 19:24.
    granita la Orsova!

  15. #78
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    E un mare pariu al lui Ponta si daca va reusi cu domnisoara Petrescu atunci va avea tot respectul meu.
    va reusi ce? sa faca ce?
    beleafer

  16. #79
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    sa arunce in joc un tanar capabil care sa confirme si sa devina o optiune clara pentru viitorul politicii romanesti.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #80
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    sa arunce in joc un tanar capabil care sa confirme si sa devina o optiune clara pentru viitorul politicii romanesti.
    Wrong. Doamna Petrecu si-a luat concediu 1 an de zile de la Maryland "sa dea o mana de ajutor" guv Ponta, nu o intereseaza viitorul politicii, cica a venit pur ca tehnocrat.

    Si-a luat probabil sabbatical sau cum s-o numi in Maryland, si si-a lasat o portita deschisa, ma rog, nu portita, deci indiferent ce "reuseste ea acuma", se va intoarce la candurica la postul didactic acolo.

    Curios ca n-a dat o mana de ajutor cu Boc, sau MRU, dar in fine are si dansa afinitati politice, nu tehnice, in Romania.

    Porbabil s-o fi gandit ca ii da bine in resume (asa-i spune in America CV-ului) sa aiba si un punct "in industrie, in practica" nu doar academic. Ponta s-o fi gandit ca da bine la imagine cineva din afara, tehnocrat, iar cum majoritatea analistilor spun ca acest guvern nu va rezista 1 an, cel mult pana la alegerile pre$, deci intentiile lor s-au lipit manusa.
    Dansa isi infrumuseteaza resume-ul formidabil, in sabbatical-ul ei fix cat se preconizeaza ca tine guv asta. Ca va face lucruri cu adevarat uimitoare sau banale, sau nu va face nimica, este nerelevant pentru ea din moment ce se intoarce la catedra, iar ponta poa' sa se bata in piept cu ce cabinet "beton" a avut.
    Doar pentru noi, cei mai carcotasi, ramane de inteles cum de s-a intalnit Ponta cu doamna profesor de economie care 14 ani nu a fost in tara. Sa nu-mi spui ca si-a trimis resume-ul pe e-mail la guv.ro ca nu te cred . Mai mult, poate o data o sa apara in presa cum ca dna Petrescu este verisoara cu X care este cumnat cu Y care este vad de-al doilea cu Z care este colega de clasa cu Daciana. Doar zic.

    In rest, concret, 1) doamna ministru nu pare deranjata de accizele noi inventate de pontache, si 2) dupa cum am spus si inainte se vede ca a trimis un semnal clar evazionistilor (cica mici), stati calm ca nu va cautam, pe motiv ca o sa cheltuim prea multi bani sa va urmarim.
    Poate daca era dansa ministru can a inceput ancheta cu Gica Popescu si ceilalti 7, nu ar fi patit nimica pe motiv ca statul a cheltuit mai mult sa faca ancheta decat a recuperat.
    Nu stiu daca in aceste cazuri matematica economica A - B = -C sau +C trebuie sa primeze in fata legii, nu stiu daca din naivitate sau din convingere a declarat asta, dar este wrong. A inceput prost. Si pentru a incepe prost nu iti trebuie doctorat la Harvard.
    that's my 2 cent.
    beleafer

  18. #81
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Nu m-am hoarat sa-l postez pe subforum "la volan" sau "economie", il pun aici, are vizibilitate mai mare.
    Vedeti-l tot, si reflectati la xeroxul pe post de prim ministru.

    beleafer

  19. #82
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    Cala,Bobi...in voi e toata baza,am pus o intrebare...merge coabitarea aia cu udmr-ul?
    mi-a raspuns doar Tim,dar baiatul asta o da mereu in diverse...
    Merge traznet.
    Au 24 de parlamentari.
    Au primit 48 posturi (2:1), 14 secretari de stat, 2 ministri, 1 vice, 3 prefecti.
    Restul pana la 48, habar n-am.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  20. #83
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,268
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Merge traznet.
    Au 24 de parlamentari.
    Au primit 48 posturi (2:1), 14 secretari de stat, 2 ministri, 1 vice, 3 prefecti.
    Restul pana la 48, habar n-am.
    spor la treaba!
    granita la Orsova!

  21. #84
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    sa arunce in joc un tanar capabil care sa confirme si sa devina o optiune clara pentru viitorul politicii romanesti.
    Imi permit, cu voia ta, ca partea subliniata s-o transform in " sa devina o optiune clara pentru viitorul economiei romanesti. Economie ! caci de politica-politica lor- ni se falfaie !?!

    In rest, zau daca ai cu cine dialoga, nu intelegi ca si acest "partener" e suferind dupa alde`Igas&co ?
    Nu ti-e clar ca au nerusinarea de a da limbi ( scuza-mi expresia ) acolo unde romanul neoas a scuipat ?
    Pana si Presesdintele, ales si ras-ales, si-a exprimat parerea de rau ca a avut de-a face cu tampiti, astia nu si nu !
    Ei bine, eu sunt satul de demagogi, de farisei, de non-valori, de curve si puslamale, imi doresc o economie normala, o masa normala, o vacanta normala, o viata normala... M-am saturat de neaveniti si gasca lor de trepadusi aplaudaci care, de rusine, aplauda mai tare, mai zgomotos.
    Rusine lor !
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •