Page 3 of 230 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 4810

Thread: Guvernarea USd/Ponta 4

  1. #43
    republican
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4,332
    Reputatie
    1
    curios... incepe sa imi placa din ce in ce mai mult de Antonescu. e chiar amuzant uneori
    [b][color="navy"]Good Girls Go to Heaven!
    Bad Girls Go... Everywhere![/color][/b]

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Eu v-am zis ca asta e o tactica a lui Crin. Iata ,basistii au inceput sa muste.

  3. #45
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    daca e o tactica, e foarte buna. are sanse sa fie ales chiar presedinte...
    dupa aia il va desemna premier pe basescu...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  4. #46
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1

    Nu trageti in tonomat, el doar "play" ce era inregistrat dinainte

    Nu, nu-l apar pe Crin-cretin si nici nu-l reevaluez. Atacul la adresa lui Gadea e inutil. Gadea face "play-back", n-are idei proprii. Crin trebuie sa se lupte cu Felix, nu cu slugile sale.

    http://www.gandul.info/politica/schi...ena-3-12188967
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  5. #47
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cimitiru' ghencea View Post
    daca e o tactica, e foarte buna. are sanse sa fie ales chiar presedinte...
    dupa aia il va desemna premier pe basescu...
    pana mea,bine ca mi-ai deschis ochii
    eu eram chitit sa-l votez pe Boc,dar inteleg ca asta o sa fie vicepremier
    granita la Orsova!

  6. #48
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    na dracie. a demisionat cacaraul

    hai ca se incinge si aici. prea multe evenimentre intr-o zi. ametesc


    hai Poanto, tu ce mortii ******* astepti?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  7. #49
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    si-a ales prost momentul,trece evenimentul neobservat din cauza lotului...asa presedinte de partid,asa consiglieri ...
    granita la Orsova!

  8. #50
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Ministrul Finanțelor, Ioana Petrescu, ne imploră: „Cumpără usturoiul, dacă ești om”

    Citiți mai mult: Viitorul ministru al Finanțelor, Ioana Petrescu, ne imploră: „Cumpără usturoiul, dacă ești om” - Guvern > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/viit...#ixzz2v1L2uheF
    EVZ.ro
    beleafer

  9. #51
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Io zic sa fim atenti ...
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/roma...c-1085372.html

    Se apropie alegerile, primarii si baronii locali sunt nerabdatori sa-si rezolve "problema" cu justitia
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  10. #52
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Ministrul Finanțelor, Ioana Petrescu, ne imploră: „Cumpără usturoiul, dacă ești om”

    Citiți mai mult: Viitorul ministru al Finanțelor, Ioana Petrescu, ne imploră: „Cumpără usturoiul, dacă ești om” - Guvern > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/viit...#ixzz2v1L2uheF
    EVZ.ro
    Citeste-i mai bine CV-ul. Made in USA, ar trebui sa ai incredere in asemenea oameni.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  11. #53
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Citeste-i mai bine CV-ul. Made in USA, ar trebui sa ai incredere in asemenea oameni.
    Da, absolut made in USA, da, absolut, bine ai spus "ar trebui sa ai incredere", dar cand asa oameni scoliti se asociaza cu plagiatorul sef al Romaniei, increderea scade mult de tot, chiar spre cote foarte mici.

    Cand asociezi o diploma de la Harvard cu o diploma copiata, incepi sa te indoiesti despre valoarea respectiva. Poate ca dansa este bine intentionata, chiar naiva, dar trebuie sa fi prea "naiv" ca dupa 14 ani petrecuti in USA sa nu intelegi ce este psd-ul romansec. Ori, daca nu e naiva, poate familia are legaturi cu psd-ul si i se pare firesc sa colaboreze cu plagiatorul Ponta. Sau, poate o combinatie intre astea, si cum scriau altii pe net este "bagata in fata" de fatada ca batranii sa-si vada linistiti de afaceri.

    Eu sunt de acord cu ideea ca psd (sau oricare alt partid) atunci cand sunt la guvernare trebuie sa aduca oameni valorosi, dar in primul rand trebuie sa se scape de "puscariabili". Nu este de ajuns, zic eu, sa ai 10 idioti si un geniu in guvern, nu se face treaba.

    Dupa ce da exemplul metaforic cu usturoiul sa intelegem ca daca cumparam produse producatorul va plati taxe si deci vor fi bani la buget, nu trebuie doctorat la Harvard ca sa iti imaginezi asta, vezi ce zice doamna ministru:


    Totodată, Ioana Petrescu a arătat că lupta cu evaziunea se va duce pe criterii privind costurile acestei, raportate la potențialul câștig.

    "Când avem de-a face cu contribuabilii foarte mici, trebui pus în balanță costul verificării cu impozitul preconizat a fi încasat", a subliniat Ioana Petrescu.

    Citiți mai mult: PSD-iștii i-au arătat noii șefe de la Finanțe ce să facă pentru a intra în istorie - Taxe & Impozite > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/psd-...#ixzz2v2gWbQXe
    EVZ.ro


    Asta am retinut, citeste tot articolul.

    Deci, cu alte cuvinte, va urmari rau-platnicii, doar daca se renteaza. Adica daca baba aia de la care a cumparat usturoiul are de platit impozit 5 lei dar pe ministerul de finante il costa 10 lei sa faca dosar, declaratii etc., o lasa in plata Domnului pe baba.
    Cu alte cuvinte, cumparati usturoiul, dar baba nu are importanta daca plateste sau nu impozit.

    Sincer, nu stiu sigur daca asta a invatat la Harvard, dupa cate stiu eu aici in Canada si USA oricine e pasibil de un audit oricand cat priveste impozitele. CRA si IRS nu prea glumesc, nu merg pe "rentabilitate" ci pe respectarea legii de catre toti.

    anyway: timache, e bine, nu mai platesti impozit deloc.
    beleafer

  12. #54
    sport legend Fedayn's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    2,303
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim View Post
    Felicitari basistilor, ati reinstalat regimul totalitar pesedist. Acum nu va mai ramane decat sa faceti o fuziune si feseneul e ca nou.


    postarea asta este...cireasa de pe tort
    "Life is like a box of chocolate, you'll never know what you gonna get"

  13. #55
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Da, absolut made in USA, da, absolut, bine ai spus "ar trebui sa ai incredere", dar cand asa oameni scoliti se asociaza cu plagiatorul sef al Romaniei, increderea scade mult de tot, chiar spre cote foarte mici.

    Cand asociezi o diploma de la Harvard cu o diploma copiata, incepi sa te indoiesti despre valoarea respectiva. Poate ca dansa este bine intentionata, chiar naiva, dar trebuie sa fi prea "naiv" ca dupa 14 ani petrecuti in USA sa nu intelegi ce este psd-ul romansec. Ori, daca nu e naiva, poate familia are legaturi cu psd-ul si i se pare firesc sa colaboreze cu plagiatorul Ponta. Sau, poate o combinatie intre astea, si cum scriau altii pe net este "bagata in fata" de fatada ca batranii sa-si vada linistiti de afaceri.
    Ce sa zic de asociere... pana la urma te asociezi cu cine poti, conjunctural, asta e viata. Daca vrei sa ai de-a face doar cu oameni de treaba, te duci la manastire sau la spitalul de nebuni.

    "a facut cercetare in domenii precum impozitarea in tarile in curs de dezvoltare si emergente, economia subterana, antreprenoriat sau sanctiuni economice" (ziare.com)

    Sa vedem, s-ar zice ca e la locul potrivit. Mai bine nici ca se putea, are ce si-a dorit.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

  14. #56
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Daca se pricepe si la guvernare precum la vorbarie ii grava treaba.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  15. #57
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    na baieti,cum merge coabitarea cu udmr-ul ?
    granita la Orsova!

  16. #58
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Ce te intereseaza, numarul de steaguri secuiesti arborate sau nr. de busteni taiati?

  17. #59
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    daca l'ati cooptat pe kerestoly in guvern,doar nr de steaguri...
    granita la Orsova!

  18. #60
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Ce sa zic de asociere... pana la urma te asociezi cu cine poti, conjunctural, asta e viata. Daca vrei sa ai de-a face doar cu oameni de treaba, te duci la manastire sau la spitalul de nebuni.
    Nu e chiar asa, cand s-a dus sa-si faca studiile la Harvard s-a asociat bine, acuma nu a fortat-o nimeni sa se intoarca in Romania.
    Daca vei mai sus, subforuml asta este pe teme politice, discutam despre politica, deci nu ma focalizez prea mult pe pregatirea tehnica a dansei cat pe asocierea politica e ei, care se prezinta cu un CV beton, cu un copiator.
    Tu daca muncesti din greu pentru diploma ta, nu stiu cum sa-ti spun dar iti intra in sange "microbul" repulsiei fata de trisori, de copiatori, si instinctiv stai departe de ei, nu te asociezi cu ei. Asta ma gandesc ca ar fi o atitudine normala pentru cineva care a pus osul la greu la Harvard, as ami se pare normal. Nu e vorba de asociere conjuncturala aici, nu este un proaspat absolvent care sa accepte orice job ca prim job, putea bine mersi sa fi ramas profa la Maryland.
    Ok, o intereseaza binele tarii, si pe mine ca si pe Branzovenescu, dar eu o dau anonima , dar daca te intereseaza binele tarii si vrei sa participi activ acolo, nu crezi ca e normal sa judeci, sa vezi cu ce fel de dottore ai de-a face?

    Sincer, eu cred ca Ioana Petrescu este bine intentionata, chiar crede sincer in schimbare, ca poate ea personal sa indrepte lucrurile, iar cel mai probabil prin relatii de familie sau de prietenie, a ajuns in anturajul psd, iar aia de acolo nu zic nu sa mai spoiasca imaginea, sa nu mai zica lumea ca ca nu-s competenti. Cinic.

    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    "a facut cercetare in domenii precum impozitarea in tarile in curs de dezvoltare si emergente, economia subterana, antreprenoriat sau sanctiuni economice" (ziare.com)
    Poftim, dansa a fost vad consiliera lui Ponta deja de ceva timp pe aceleasi probleme. Cand ponta a spus ca mai baga o acciza pe carburanti, probabil dansa a fost de acord, ca si consilier, nu?
    Ma intreb asta a invatat la Harvard? cum sa ridice alte accize?

    Acolo unde este ea profa de economie in Maryland, TVA-ul este fix 6%, galonul de benzina azi in Baltimore se vinde cu $3.35, adica sub un dolar litrul.

    Ma astept de la cineva care a trait 14 ani (de la vastra de 19 ani) in liberalismul american, sa nu fie de acord cu o noua acciza inventata de limitatul dottore.

    Quote Originally Posted by Loup de Mer View Post
    Sa vedem, s-ar zice ca e la locul potrivit. Mai bine nici ca se putea, are ce si-a dorit.
    DA, sa vedem.
    beleafer

  19. #61
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by krokobaursolzos View Post
    Io zic sa fim atenti ...
    http://www.evz.ro/detalii/stiri/roma...c-1085372.html

    Se apropie alegerile, primarii si baronii locali sunt nerabdatori sa-si rezolve "problema" cu justitia
    da-i Doamne romanului mintea de pe urma !
    cacarau si-a dat si el seama ca "cine nu-i cu noi e cu ei" ,adica cine nu-l injura voiculescian pe basescu e basist,nu-i o chestie prea corecta...
    marturisesc ca mi-e greu sa vorbesc despre fostul candidat al usl la presedintie...
    daca-i spun crin ,ziceti ca acum ,ca s-a dat cu basescu , am devenit brusc vreun fan ...
    daca-i spun cacarau ,ziceti ca sunt dusmanul basist al peneleului ...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  20. #62
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Io zic sa nu-i spunem nicicum ... sa-l lasam sa doarma
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  21. #63
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    in guvernul asta avem branconieri ?
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •