Page 356 of 382 FirstFirst ... 256306346354355356357358366 ... LastLast
Results 7,456 to 7,476 of 8016

Thread: Lista rusinii

  1. #7456
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,140
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    cultura ta se reduce la hotnews?

    Mai bine citeste Idiotul / Dostoievski. Poate te regasesti in personaj.
    Idiotul lui Dosto nu are nicio legatura cu prostia...

    P.S. Salut si eu decizia judecatoreasca privitoare la Voiculescu, cultura romana are numai de castigat. Ma gandesc ca daca omul a scris 11 carti in 12 luni, in 120 de luni va scrie 110 carti, un adevarat tezaur cultural.
    Last edited by Tyler Durden; 10th January 2017 at 22:03.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  2. #7457
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    tylere,si tu joci rolul lui evgheni pavlovici? parca asta ii spunea 'idiotului' ca nu este idiot. este doar de o extraordinara naivitate. de unde stii ca paul nu s-a referit la aspectul naivitatii excesive a userului olsist pentru ca isi ia informatia de la hotnews?

    eu astept ca patrimoniul cultural al nostru sa se imbogateasca cu operele alese ale familiei basescu...

  3. #7458
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordliv View Post
    iceule,aprofundeaza legea 227/215...si pe urma vorbeste de incheierea anului fiscal.
    ok, deci n-am inteles eu bine si in Ro anul fiscal se incheie la 31 Decembrie, point taken, nici o problema

    Cand domnul prim ministru Dragnea va face prognoza veniturilor pe 2017?
    Sa notezi numarul prognozat, si peste un an sa compari numarul realizat atunci cu cel de acum, si sa zici daca va avea 'gaura' sau nu
    beleafer

  4. #7459
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    ice,citeste doar aceste randuri din ziarul financiar.

    "Cum este posibil ca în 23 noiembrie 2016 să estimezi că vei avea venituri la bugetul general consolidat de 48 de miliarde de lei în noiembrie și decembrie 2016, iar în execuție acestea să fie de doar 34 miliarde de lei, adică cu 30% mai mici?

    Pentru că în 23 noiembrie se cu­noș­tea execuția pe octombrie. Pe pri­mele 10 luni din 2016 veniturile fuseseră de 188 miliarde de lei, cu 4 miliarde de lei sub cele 192 miliarde de lei la 10 luni 2015. ȘI totuși, în proiectul de rectificare se estimează venituri de 236 miliarde de lei pentru 2016, mai mari cu 3 miliarde de lei decât în 2015!

    Unde au zburat 14 miliarde de lei, de ce nu s-au realizat ca venituri, pe ce bază au fost făcute aceste estimări și care a fost rațiunea pentru care lucrarea a fost înaintată secretarului de stat, ministrului, care a supus rectificarea aprobării guvernului?"

    de aici rezulta si crima financiara facuta de tehnocrati.cum am mai spus,gaura sau nu, necorelarea bugetului de stat consolidat intre previziuni si executie este ceva grav pentru guvern.fie incapacitate crasa, fie cheltuirea unor bani existenti doar pe hartie.
    pe timpul lui gherghina nu se intamplau astfel de rateuri.
    dragnea & co banuieste guvernul de rea vointa.stiind in noiembrie ca vor pierde alegerile si-au batut joc si de colectare dar si de rectificarea pe plus.sa nu uitam de suma de care au beneficiat multinationalele la aceasta rectificare.ca ajutor din partea statului.in detrimentul cresterii salariilor,par example.

    eu cred ca orice nou guvern ar banui de rea credinta vechiul guvern in astfel de situatii.adica sa obtii cea mai mica realizare la venituri din ultimii 10 ani-29% din pib...

  5. #7460
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,982
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    trebuie taiat pana la sange




    trebuie sa curga sange


    cine e naiv sa creada ca SECURITATEA cedeaza fara sange, e un naiv.


    AM ZAS!
    Usor.
    Vezi ca ne suparam noi trei. Lordliv, tu si eu
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #7461
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    trei intr-o barca.cu sau fara caine?

  7. #7462
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordliv View Post
    ice,citeste doar aceste randuri din ziarul financiar.

    ȘI totuși, în proiectul de rectificare se estimează venituri de 236 miliarde de lei pentru 2016, mai mari cu 3 miliarde de lei decât în 2015!

    Unde au zburat 14 miliarde de lei, de ce nu s-au realizat ca venituri, pe ce bază au fost făcute aceste estimări și care a fost rațiunea pentru care lucrarea a fost înaintată secretarului de stat, ministrului, care a supus rectificarea aprobării guvernului?"

    de aici rezulta si crima financiara facuta de tehnocrati.cum am mai spus,gaura sau nu, necorelarea bugetului de stat consolidat intre previziuni si executie este ceva grav pentru guvern.fie incapacitate crasa, fie cheltuirea unor bani existenti doar pe hartie..
    "crima financiara"... my ass

    Estimari, fraticule, compari mere cu mere murate. Ti-am subliniat mai sus esentialul, ca sa intelegi, tu subliniasi abureli. Cheia acolo in textul tau este " pe ce bază au fost făcute aceste estimări ", pricepi? Pai sa raspunda VVPonta pe ce s-a bazat cand el facu estimarile pentru veniturile bugetare pe 2016. Cu ce-i de vina Ciolos ca a incasat la buget 96% din ce a visat VVPonta?

    "În anii 2013-2015, pentru a arăta doar situația bugetară din ultimii ani ai guvernării PSD, există, de asemenea, diferențe între veniturile realizate și cele estimate. Astfel, în anul 2015, veniturile bugetare realizate au fost de 98,9% din cele estimate. În anul 2014, veniturile bugetare realizate au fost de 98,1% din cele estimate. În anul 2013, veniturile bugetare realizate au fost, atenție!, de numai 97,5% din cele estimate. Adică, probabil, foarte aproape de nivelul din anul 2016. Dacă vom continua prezentarea cifrelor vom constata că în niciun an de după 1989, veniturile bugetare realizate nu au fost egale cu cele estimate în buget."

    http://www.rfi.ro/economie-92330-ana...0-miliarde-lei
    Deci stai linistit, ramane cum am stabilit, nu e nicio gaura, doar un efort jalnic al prim ministrului Dragnea de a face valuri.
    beleafer

  8. #7463
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Idiotul lui Dosto nu are nicio legatura cu prostia...

    P.S. Salut si eu decizia judecatoreasca privitoare la Voiculescu, cultura romana are numai de castigat. Ma gandesc ca daca omul a scris 11 carti in 12 luni, in 120 de luni va scrie 110 carti, un adevarat tezaur cultural.
    Ti-a explicat Lordliv. Nu mai insist. Dar, uneori si naivitatea in exces e nociva.

  9. #7464
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    SERIALUL sau Incremenirea si Tacerea

    'Nu-mi imaginez că agentul PH scrie basme. Poate să mai dreagă povestile din condei, poate să-i mai evite pe prietenii săi, dar de mintit grosolan nu minte. Urmele marilor afaceri de coruptie, ale marilor jocuri făcute de SRI în politică si justiție sunt arhi-cunoscute. Degeaba încearcă Laura Codruta Kövesi să sară peste subiect. Tot de el se împiedică pentru că nu este vorba de un science fiction. Nici cu plagiatul, nici cu RCS&RDS, nici cu fratele ei de la Transgaz. Toate aceste povesti au apărut în piată independent de Victor Ponta si Sebastian Ghită și chiar de SRI. Dacă ar fi putut, mai tot sistemul le-ar fi blocat. Negatiile Laurei Codruta Kövesi au aceeasi greutate ca si părerile ei despre teza sa de doctorat. Sau ca declaratiile sale despre victoriile spectaculoase în anticoruptie. Am crezut-o cît am crezut-o pînă viata si faptele Laurei Kövesi m-au convins de contrariu.

    Că nu zice nimic doamna procuror-sef DNA nici nu contează. Colaborările sale cu SRI sunt cunoscute. Chiar cunoscute de Livia Stanciu. S-a lăudat si SRI-ul cu ele. Au fost si judecătorii dusi în centre de perfectionare pentru a colabora mai bine cu SRI. Nu se mai pot întoarce lucrurile la iluzia anticoruptiei nevinovate, cîtă vreme am început să aflăm despre tîrguieli, afaceri, abuzuri falsuri si procese trîntite. Fața anticoruptiei este îndeajuns de umflată. De ce încearcă Laura Kövesi să minimalizeze situatia creată de toate cazurile care o încurcă, de la plagiat la dezvăluirile lui Ghită? Pentru că speră să rămînă sef al DNA si după ce trece acest val de dezvăluiri.

    De ce tace Klaus Iohannis?'

    ps- cred ca a amutit de groaza.

  10. #7465
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Ne dam cu parerea, emitem axiome, acuzam, fara a stapani deloc fondul problemei. Dar ce conteaza, trebuie sa-i aparam, ca doar de asta suntem si frumosi, si liberi...
    Dar sa nu plictisesc, am sa ma rezum doar la cateva consideratiuni:
    *Bugetul estimat pentru 2016 a fost de 231 miliarde lei, mai mic decat incasarile anului 2015 care au fost de 233 miliarde lei. Deci, la estimarea bugetara pentru 2016 nu a fost vorba de vise ci de cifre concrete. Asa se face un buget, pe cifre !
    *Cu toate ca incasarile pe 2016 au fost mai mici decat prognoza bugetara, guvernul in functie a facut doua rectificari bugetare pozitive, in loc sa le faca negative, asa cum se impunea: in august si noiembrie

    Probabil si acum aparatorii patriei il vor acuza tot pe premierul din 2015
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  11. #7466
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    "crima financiara"... my ass

    Estimari, fraticule, compari mere cu mere murate. Ti-am subliniat mai sus esentialul, ca sa intelegi, tu subliniasi abureli. Cheia acolo in textul tau este " pe ce bază au fost făcute aceste estimări ", pricepi? Pai sa raspunda VVPonta pe ce s-a bazat cand el facu estimarile pentru veniturile bugetare pe 2016. Cu ce-i de vina Ciolos ca a incasat la buget 96% din ce a visat VVPonta?



    Deci stai linistit, ramane cum am stabilit, nu e nicio gaura, doar un efort jalnic al prim ministrului Dragnea de a face valuri.
    profunde constatari.dupa nordul magnetic sau geografic?

  12. #7467
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post
    Ne dam cu parerea, emitem axiome, acuzam, fara a stapani deloc fondul problemei. Dar ce conteaza, trebuie sa-i aparam, ca doar de asta suntem si frumosi, si liberi...
    Dar sa nu plictisesc, am sa ma rezum doar la cateva consideratiuni:
    *Bugetul estimat pentru 2016 a fost de 231 miliarde lei, mai mic decat incasarile anului 2015 care au fost de 233 miliarde lei. Deci, la estimarea bugetara pentru 2016 nu a fost vorba de vise ci de cifre concrete. Asa se face un buget, pe cifre !
    *Cu toate ca incasarile pe 2016 au fost mai mici decat prognoza bugetara, guvernul in functie a facut doua rectificari bugetare pozitive, in loc sa le faca negative, asa cum se impunea: in august si noiembrie

    Probabil si acum aparatorii patriei il vor acuza tot pe premierul din 2015
    Asa se vad lucrurile din Tulcea? Curios, din Canada se vede viceversa!

  13. #7468
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    Asa se vad lucrurile din Tulcea? Curios, din Canada se vede viceversa!
    Foarte interesant, cala s-a straduit sa scrie articulat si sa demonstreze... nimic. Adica, totusi, a demonstrat ca nu e nicio gaura

    Keep up the good job
    beleafer

  14. #7469
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Nici nu am pomenit despre subiectul gaura in buget. Oricum, termenul nu este cel potrivit, e imposibil ca cineva sa fure bani din bugetul tarii.
    Dar prosteala tot a fost, prosteala celor cu dinti in gura si cam atat. Sa explic, foarte pe scurt:

    *Facand rectificarile pozitive succesive pe fondul unor incasari submediocre, guvernul si-a permis cheltuieli pe datorie. Mai pe intelesul tuturor ( sper ), a facut achizitii de bunuri si servicii cu termen de plata scadent peste-sa zicem- 60-90 zile, adica a pasat pisica achitarii sumelor cheltuite ( dar neacoperite ) altora.

    *O alta prosteala pe care dintosii nu o inteleg este faptul ca reducerea cheltuielilor de investitii si a cheltuielilor cu proiecte UE ( 4,20 miliarde lei ) au permis incadrarea in deficitul prognozat dar cu pretul prabusirii economiei. Mai pe romaneste: sa va frec, eu de maine plec

    Daca va place comportarea lor, periati-va dintii in continuare
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  15. #7470
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post
    Nici nu am pomenit despre subiectul gaura in buget. Oricum, termenul nu este cel potrivit, e imposibil ca cineva sa fure bani din bugetul tarii.
    Dar prosteala tot a fost, prosteala celor cu dinti in gura si cam atat. Sa explic, foarte pe scurt:

    *Facand rectificarile pozitive succesive pe fondul unor incasari submediocre, guvernul si-a permis cheltuieli pe datorie. Mai pe intelesul tuturor ( sper ), a facut achizitii de bunuri si servicii cu termen de plata scadent peste-sa zicem- 60-90 zile, adica a pasat pisica achitarii sumelor cheltuite ( dar neacoperite ) altora.

    *O alta prosteala pe care dintosii nu o inteleg este faptul ca reducerea cheltuielilor de investitii si a cheltuielilor cu proiecte UE ( 4,20 miliarde lei ) au permis incadrarea in deficitul prognozat dar cu pretul prabusirii economiei. Mai pe romaneste: sa va frec, eu de maine plec

    Daca va place comportarea lor, periati-va dintii in continuare
    care crezi ca e parerea cimitirului ghencea in aceasta speta?
    care e parerea ta despre disparitia cimitirului ghencea? avem un frace orfan?

  16. #7471
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    care crezi ca e parerea cimitirului ghencea in aceasta speta?
    care e parerea ta despre disparitia cimitirului ghencea? avem un frace orfan?
    Nu se pricepe Cimi la d`astea. A, daca era Ponta, ar fi avut certitudini, nu pareri, dar asa...
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  17. #7472
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Pinalti, condamnat la 3 ani cu executare în dosarul privind finantarea PDL.

    Potrivit DNA, la nivelul anului 2009, în cadrul PDL a existat o întelegere între secretarul general Vasile Blaga si vicepres™edintele Gheorghe S˜tefan, în sensul obtinerii de bani pentru partid.

  18. #7473
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    un joc interesant asta, chiar mai interesant decat dosarul lui dracnea cu organizarea batalioanelor ambulante de votanti. daca se intra in doasrul asta cum trebuie ramanem fara clasa politica.


    cu exceptia usr-uluiaparut prea tarziu TOATE PARTIDELE si includ aici alde si psd au aceasta problema cu banii negri. sume imense de bani vor iesi la lumina.

  19. #7474
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Generalul cu patru stele Florian Coldea a fost decazut. In consecinta, la SRI, vom vedea importante schimbari in varful piramidei. Cutremurul Coldea, insa, va avea si consecinte structurale si in politica generala a celui mai important serviciu secret din Romania. Din aceasta perspectiva, vidul creat prin indepartarea directorului operativ este, pentru moment, mult mai amplu decat isi imagineaza cetatenii si chiar analistii. Reverberatiile unor mutatii se vor resimti atat in plan intern, cat si in plan extern.
    Nu este deloc intamplator faptul ca presedintele Klaus Iohannis isi asuma riscul de a enerva o tara intreaga tacand atunci cand ar trebui, in calitatea sa de comandant suprem, de presedinte CSAT, de presedinte al Romaniei, sa dea explicatii despre ceea ce se intampla in cel mai important serviciu secret pe care il are Romania. El nu poate vorbi pentru ca inca nu are o perspectiva clara asupra mutatiilor care urmeaza sa se produca in SRI. Pentru moment, aceasta se traduce prin faptul ca presedintele Klaus Iohannis a scapat situatia de sub control.

    Despre derapajele din ce in ce mai grave ale generalului cu patru stele Florian Coldea, numit director operativ SRI de catre Traian Basescu, care i-a si pus patru stele pe epoleti, si mentinut in functie de catre Klaus Iohannis, s-a vorbit mult in ultimii ani. Incepand chiar de la incidentul, extrem de grav, generat de pierderea de catre Coldea a unui biletel pe care erau facute cateva insemnari. Ele se refereau la dosarele reale sau care urmau sa fie deschise pe numele unor judecatori de la Curtea Constitutionala a Romaniei atunci cand Traian Basescu a fost suspendat si urma ca CCR sa dea un aviz. Judecatorii Curtii Constitutionale urmau sa fie santajati si probabil au si fost santajati de catre directorul operativ SRI. A fost, atunci, pentru prima data, pus la dispozitie generalul Coldea. A urmat un simulacru de ancheta interna, un alt simulacru de ancheta in Comisia parlamentara SRI, iar batista pusa pe tambal. Nu sosise inca noaptea generalului.

    De atunci si pana azi, dezvaluiri de tot felul au inceput sa curga despre seful operativ al SRI, ele circumscriindu-se aproape in totalitate ideii ca acesta isi infiltrase puternic oamenii serviciului in toate sfere societatii, in special in Justitie, Paralment si Executiv, si influenta in mod agresiv cursul evenimetelor, alterand dramatic democratia.

    In asociere cu Traian Basescu, i-au dat lui Florian Coldea un ultim bobarnac. Care, iata, de aceasta data, ii este fatal. S-a intamplat dupa ce, in mod straniu, Coldea fusese scos temporar din carti de catre Eduard Hellvig de circa o luna si jumatate, perioada in care presedintele Klaus Iohannis i-a cautat acestuia un job de ambasador. Si dupa ce Coldea a revenit miraculos si spectaculos la sefie, preluand in maini ferme toate haturile serviciului.

    De ce vorbesc despre un simplu bobarnac? Pentru ca, oficial, Coldea e scos din carti, intrucat si-a petrecut niste concedii impreuna cu Sebastian Ghita, pe atunci un om de afaceri. Si, probabil, pe banii acestuia. Fata de ceea ce a facut Coldea in realitate rau pentru SRI, pentru institutiile democratice ale acestei tari, pentru democratie in ansamblul ei, motivele invocate azi, cel putin la nivel formal, sunt simple mizilicuri.

    Despre voiajurile turistice ale executivului de la SRI, mult mai numerose decat cele semnalate de Sebastian Ghita, oamenii informati stiau de ani de zile. Iar cel mai informat era George Maior, directorul politic al serviciului, caruia Coldea trebuia sa ii raporteze si sa ii ceara permisiunea pentru orice destinatie de acest fel. Si abia apoi presedintele Traian Basescu, care pretinde ca a tinut institutia sub control. Si daca tot nu a contat, atunci a raspuns insusi domnul Maior unei invitatii de acest fel la Dubai, intr-una dintre cele mai luxoase locatii, Hotelul Atlantis, in anul de gratie 2012, alaturi de domnii Oprea, Ponta si Sarbu. Acolo, s-a incercat o distributie a functiilor in viitoare arhitectura a puterii si „suntarea” lui Crin Antonescu, care se pregatea pentru a deveni presedintele Romaniei. Cel ales la acea data, e drept, la Dubai si nu in tara, era George Maior. Iar Oprea, programat sa sara dintr-o barca politica in alta, ceea ce a si facut, urma sa preia sefia SRI. Cel care le-a pus bete in roate a fost Coldea.

    Inchizand paranteza de mai sus si revenind la Serviciul Roman de Informatii, vom fi foarte atenti, in viitor, sa vedem cum institutia va deveni cu adevarat eficienta, se va extrage total din jocuri politice si din jocuri in justitie, va renunta la afaceri veroase prin societati acoperite care nu fac altceva decat sa privatizeze, in folosul unor persoane, avutia nationala si se va transforma, dintr-o organizatie supraponderala, intr-una supla si sanatoasa. Daca nu care cumva acest obiectiv va ramane un simplu ideal.

    Florian Coldea va trage dupa el, la fund, administrativ, disciplinar sau chiar penal, si alte persoane. Dar cea mai importanta schimbare de acest fel si cea mai spectaculoasa totodata o vom vedea, aproape cu certitudine, la sefia DNA. Pentru la Laura Codruta Kovesi a venit la sefia institutiei in urma unui joc operativ al SRI, executat de Coldea care, prin natura activitatii sale si a parteneriatului euro-strategic, avea larg deschis canalul de comunicare cu Marele Licurici. Coldea a reusit, cu sprijinul omologilor sai din Statele Unite, sa convinga autoritatile de la Washington ca singura contrapondere pentru un USL prea puternic instalat in urma alegerilor din 2012 era Laura Codruta Kovesi adusa la DNA. Dupa care a fost floare la ureche pentru Coldea sa-i convinga pe oamenii de decizie de la Bucuresti ca, de fapt, aceasta este dorinta Marelui Licurici.

    Ei bine, acum, aceasta constructie se prabuseste. Soarta lui Coldea, viitorul SRI, dar si al Laurei Codruta Kovesi se hotaraste nu numai la Bucuresti, ci si la Washington. Asa cum s-a intamplat mereu, cel putin in ultimul deceniu'€.

    Sursa: corectnews.com

  20. #7475
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,053
    Reputatie
    1
    ..rectnews.ro


  21. #7476
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Cele mai importante declaratii facute de Alina Bica la postul Romania TV:

    'Mergand pe metoda brevetata de Directia Nationala Anticoruptie in ultimii doi ani de zile, consider ca exista suspiciunea rezonabila care impune cercetarea persoanelor implicate in aceeasi maniera in care au fost cercetati si altii. Pentru ca am vazut persoane plecand la penitenciar pentru 1.500 de euro, nu pentru 20.000, nu pentru milioanele care s-au vehiculat in aceste dosare.

    Eu vreau sa ies din zona 'uite factura mea, arata-mi factura ta', eu vreau sa fie o justitie egala pentru toata lumea. Indiferent ca te numesti domnul Coldea, sau ca te numesti Alina Bica, sau ca te numesti Victor Ciutacu. Daca s-a aplicat metoda in ceea ce ma priveste, iar eu am stat nevinovata in puscarie, pentru o presupusa luare de mita de 17.000 de euro, 50 de zile, domnule Ciutacu, si am facut pneumonie acolo pentru ca am stat la 16 grade in camera, timp de 50 de zile la Penitenciarul Targsor, eu vreau sa se aplice aceeasi metoda pe justitie egala - dupa metoda doamnei Macovei - egala pentru toata lumea. Daca murim, murim cu totii, daca traim, traim cu totii. Ca daca nu, vreau inapoi unde am fost. Ca inseamna ca ce am facut eu nu este infractiune. Ca, iata, domnul Coldea isi pastreaza functia, si doamna Kovesi este incorupta si necoruptibila si neprihanita. Pai, atunci, si eu am fost neprihanita. Da?! Si vreau inapoi.

    Nu, n-aveti cum sa-mi intelegeti supararea ca nu ati facut pneumonie stand la 16 grade 50 de zile. Credeti-ma, nimeni nu are cum sa imi inteleaga mie frustrarile. Nimeni. Pentru ca eu am primit o repunere pe rol a unui dosar in care niste judecatori au venit si au spus: se schimba incadrarea din luare de mita. Si atunci, asta seara, cred ca am dreptul sa vorbesc despre durerea mea pentru prima data in ultimii doi ani. Ca nu m-ati auzit venind la televizor sa povestesc ce am suferit si pe unde am trecut. Pentru ca nu am avut nevoie de simpatie si nici sa cer mila cuiva.'

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •