Page 4 of 15 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 295

Thread: NANA, mosia NANA....

  1. #64
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Banca e serioasa, managerul e neserios, doar un slujbas care-si plateste postul.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  2. #65
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    si totusi, de ce inca nu a aparut Yoda ?
    ...probabil antibasistii au scris prea putin, e dupa cortina, asteapta
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  3. #66
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Cala, eu nu inteleg unde este ilegalitatea in cazul asta de se vrea cu orice pret impins pe prima pagina ca ceva extra foarte foarte nemaipomenit.

    ok, nu e un lucru de firecare zi ca cineva sa primeasca un imprumut de € 1,000,000+, dar nici ceva iesit din comun, cum ar fi fost acu 20 de ani daca vrei.
    beleafer

  4. #67
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Cala, eu nu inteleg unde este ilegalitatea in cazul asta de se vrea cu orice pret impins pe prima pagina ca ceva extra foarte foarte nemaipomenit.

    ok, nu e un lucru de firecare zi ca cineva sa primeasca un imprumut de € 1,000,000+, dar nici ceva iesit din comun, cum ar fi fost acu 20 de ani daca vrei.
    Creditul se incadreaza la trafic de influenta. Chioru l-a "influentat" pe Ghetea sa-i dea milionu.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  5. #68
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Calandrinon View Post
    si totusi, de ce inca nu a aparut Yoda ?
    ...probabil antibasistii au scris prea putin, e dupa cortina, asteapta
    ce comic esti ai o idee fixa.
    pe mine ma doare la basca pe cine alegeti in Romania. Eu personal ma uit doar la un meci si imi dau cu parerea despre jucatori. Mai important e NHL pentru mine sau NBA decat politica romaneasca. Politica romaneasca e ca un desen animat...ai de ce rade.

    tie o sa iti plece copiii din tara nemultumiti de coruptia neocomunistilor pe care ii tot alegeti. Si atunci tot Yoda o sa fie de vina evident.
    Oamenii inteligenti discuta idei. Oamenii mediocri discuta evenimente. Restul oamenilor discuta alti oameni.

  6. #69
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Creditul se incadreaza la trafic de influenta. Chioru l-a "influentat" pe Ghetea sa-i dea milionu.
    Mah Bobi, nu ai spus tu ca nu e nimic ilegal in cum s-a dat creditul? sa citim in urma.
    beleafer

  7. #70
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Mah Bobi, nu ai spus tu ca nu e nimic ilegal in cum s-a dat creditul? sa citim in urma.
    Cand am zis?
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  8. #71
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by krokobaursolzos View Post
    Dupa cum se vede, liberalilor incep sa le incolteasca niste neuroni. Pesedeilor inca nu, au "solul" inghetat bocna ca in anii '50

    "Creditul de un milion de euro luat de Ioana Băsescu este perfect legal. Asta afirmă senatorul liberal Petru Ehegartner, membru în comisia pentru anchetarea activității CEC Bank".

    Il cunosc pe asta, l-am votat.
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Buna dimineata.

    O fi legal, dar manarit de Ghetea.
    Bobi, ai taiat porcul?
    beleafer

  9. #72
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Bobi, ai taiat porcul?
    Sambata. "O fi" nu inseamna ca "este".
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  10. #73
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Sambata. "O fi" nu inseamna ca "este".
    ok.
    Sanatate maxima
    beleafer

  11. #74
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    ok.
    Sanatate maxima
    Multumesc.

    In Canada, cate garantii trebuie sa prezinti cand soliciti un credit de 1 mil usd?
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  12. #75
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Multumesc.

    In Canada, cate garantii trebuie sa prezinti cand soliciti un credit de 1 mil usd?
    Nu sunt 100% dar e cam asa: plata proiectata a creditului nu trebuie sa depaseasca 30% din venitul brut.

    Adica, daca iei un imprumut de $1M, si vrei sa-l platesti inapoi intr-un an cu dobada (de dragul calcuatiei) 5% => ai de plata $1,050,000 / 12 => $87,000 trebiue sa ai venit brut (inaite de impozit) de $250,000 lunar

    Daca iei imprumutul cu dobanda anuala 3%, rambursabil pe 30 de ani sa zicem, calcul aproximativ, ai de dat inapoi $2,400,000 / 360 => $6,000 +> deci trebuie sa ai venit brut de aprox $18,000 lunar.

    Cred ca similar este si in Romania. Nu?

    Lumea isi face de obicei calcului invers. La un venit de sa zicem $6,000, poti plati $2,000 pe luna, deci vrei sa scapi rapid de datorie, la plata asta imprumuti sa zicem $200,000 pe 10 ani, sau $400,000 pe 25 de ani.

    Asta considerand imprmutul efectiv, nu discutam de avans etc.

    uite aici un calculator online 99% acurate, pe site la banca, cand o sa semnezi actele o sa fie o vatiatie de cativa dolari in sus sau in jos

    http://www.tdcanadatrust.com/docs/mo...Calculator.jsp
    Attached Images Attached Images
    beleafer

  13. #76
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Pica guvernul neo-comunist si voi vorbiti despre prostii
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  14. #77
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Multumesc.

    In Canada, cate garantii trebuie sa prezinti cand soliciti un credit de 1 mil usd?
    Deci garantia este imobilul respectiv (cladire, teren, whatever) + venitul anual.

    De aici a plecat criza financiar recenta, pentru ca daca in mod normal un redneck se califica la un imprumut de $200,000 la dobanda standard de 5% si afacerile mergeau bine, cativa "destepti" de pe walll street s-au gandit sa ofere credite ipotecare la 0.5% dobanda, doar sa creasca afacerea prin volum, sa prinda noi clienti si apoi sa ridice dobanzile. Daca cineva nu mai putea sa plateasca, ok, banca lua casa si o revindea, simplu.
    Si asa, dintr-o data redneck-ul care altfel nu isi permitea credit, dar din cauza dobanii foarte reduse, plata lunara devenea redusa acuma primeste credit, dintr-o data ai sute de mii sau chiar milioane de noi clienti (socotind ca po****tia americana este de 300 milioane de suflete) si nu e vorba doar de cei care vroiau sa-si cumpere prima casa, ci si de cei care vroiau alta, poate mai mare, mai in centru, whatever.
    Avand dintr-o data clienti noi, pretul caselor a crescut, s-a dublat in unele zone, dar chiar si asa, cumparatori au fost buluc, din cauza dobanzilor extrem de mici. Dupa un an, doi, vazand ca afacerea merge bine, banci europene au plasat credite in bancile americane, iar astia au trecut la faza a doua, au ridicat incet dobanzile. Dobanzi mai mari, plata mai mare lunara. Si s-a trezit redneck-ul lacom ca nu mai poate plati, tragedie, bancile in prima faza au spus, ok, no worries, luam noi in proprietate imobilele si le revindem din nou. Le vinzi cui? ca aia care erau calificati la dobanda mica, nu mai sunt pe lista cumparatorilor, si brusc, bancile au devenit posesoare a sute de mii de locuinte, poate milioane pe care nu au avut cui sa le revanda. Marfa multa, cumparatori putini, pac, au scazut pretul caselor. Acuma, veste proasta este ca banca a acordat credit X pentru casa Y, iar creditul ala nu s-a mai recuperat. Falimente bancare, criza, aia care au investit in banci americane au pierdut la randul lor. Si asa, efectul dominoului, finaciar sufera toata lumea pentru niste incompetenti de pe wall street.
    Chestia asta nu s-a intamplat in Canada, pentru ca regulile bancare sunt mult mai stricte si nu le-a permis sa faca asa ceva, desi imi amintesc in anii din urma, colegi de munca canadieni ridicau in slavi USA si dobanzile de 0.5%, injurau guv Canadain ca nu lasa si la noi la fel, ca acuma sa se felicite ca nu au facut asa prostii si aici.
    Ma rog, ceva reguli asemantoare si Obama a promis ca va fi setup in USA pe viitor, treaba lor, dar trebuie sa evite pe viitor speculatii din astea la nivel global.
    beleafer

  15. #78
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Marius View Post
    Pica guvernul neo-comunist si voi vorbiti despre prostii
    Poate la Kiev, ai nostrii sunt bine mersi.
    beleafer

  16. #79
    sport legend Calandrinon's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    7,142
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Cala, eu nu inteleg unde este ilegalitatea in cazul asta de se vrea cu orice pret impins pe prima pagina ca ceva extra foarte foarte nemaipomenit.

    ok, nu e un lucru de firecare zi ca cineva sa primeasca un imprumut de € 1,000,000+, dar nici ceva iesit din comun, cum ar fi fost acu 20 de ani daca vrei.
    nu stiu si nu ma intereseaza. Suntem o tara democrata, avem institutii abilitate care se ocupa de asa ceva, de exz.o justitie total independenta. La nevoie, si comisii parlamentare.
    Alearga cainii cu democratia-n coada, nu alta.
    Fie sa renasca numai cel ce har,
    are de-a renaste curatit prin jar.

  17. #80
    aluzionist cimitiru' ghencea's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    suceava
    Posts
    12,345
    Reputatie
    1
    bah,nu ca n-as vrea sa par lipsit de personalitate,dar cum sa nu-i dau dreptate 1000% fracelui banatean: cum dreaq sa te preocupe un subiect atat de idiot si cu o finalitate atat de previzibila,exact ca ala cu casa lui basescu de nu stiu unde...
    FASSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

    tre' sa recunosc ca timache e un mani****tor aproape la fel de bun ca mentorul sau,ala cu ultimul pe lista...
    "The universe is a big place, perhaps the biggest."
    Kilgore Trout

  18. #81
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Trebuie mentionat ca Ioana a completat creditul cu 280.000 Euro, din surse proprii.

    Si ca veniturile sale lunare trebuie sa se invarte pe la 60.000 lei / luna.

    Ce parere aveti?
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  19. #82
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Trebuie mentionat ca Ioana a completat creditul cu 280.000 Euro, din surse proprii.

    Si ca veniturile sale lunare trebuie sa se invarte pe la 60.000 lei / luna.

    Ce parere aveti?
    ... slab, foarte slab. Sa vezi ce salariu are Mademoiselle (P)Lulache aia bani !!! DE LA BUGET !
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

  20. #83
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by krokobaursolzos View Post
    ... slab, foarte slab. Sa vezi ce salariu are Mademoiselle (P)Lulache aia bani !!! DE LA BUGET !
    Pe mine nu ma intereseaza ****che asta la care faci referire, ma interseaza Ioana Basescu.
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o pată de sânge care vorbește

  21. #84
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    Pe mine nu ma intereseaza ****che asta la care faci referire, ma interseaza Ioana Basescu.
    Aaa, deci te doare'n ... lulache de banii pe care-i platesti la impozit si nici nu te afecteaza kilowattul, doar de grija Ioanei (care nu e bugetara)

    cred ca usl au cel mai tare sampon: iti spala parul si sub radacina
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •