Page 3 of 61 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 43 to 63 of 1270

Thread: Mondiale 2013 - Antwerp (Belgia)

  1. #43
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    P.S. Stiu ca poate e intrebare stupida dar mie nu mi-e deloc clar unde vor fi CM: la Antwerp sau la Anvers ?
    Antwerp in flamanda si Anvers in franceza e unul si acelasi oras. Belgia are doua limbi oficiale si doua regiuni istorice importante: flamanda (limba este germanica, seamana cu olandeza) si regiunea francofona.
    Lamurita? Nici eu nu stiu de ce jurnalistii jongleaza cu amandoua variantele, inmod normal ar fi trebuit sa lase denumirea francofona a orasului pt noi, si anume Anvers.

  2. #44
    sport legend degetica's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,345
    Reputatie
    1
    eu nici nu pot sa zic Antwerp. Desi sunt familiara cu germana de pilda, mi se strepezesc dintii. Anvers all the way

  3. #45
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Mie imi place Antwerp sau Antwerpen. Suna mai bine. Insa e mai usor sa pronunti Anvers, intr-adevar.
    www.fangymnastics.com

  4. #46
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gaia88 View Post
    Antwerp in flamanda si Anvers in franceza e unul si acelasi oras. Belgia are doua limbi oficiale si doua regiuni istorice importante: flamanda (limba este germanica, seamana cu olandeza) si regiunea francofona.
    Lamurita? Nici eu nu stiu de ce jurnalistii jongleaza cu amandoua variantele, inmod normal ar fi trebui sa lase denumirea francofona a orasului pt noi, si anume Anvers.
    As corecta putin spunand ca limba este chiar olandeza,nu doar seamana.Diferentele sunt mici si tin mai mult de pronuntie, accent,o diferenta nici mai mare nici mai mica decat intre engleza vorbita de britanici si cea vorbita de americani.

    Probabil jurnalistii folosesc varianta Antwerp din doua motive,unul ar fi ca e preluat din engleza si doi ca este mai apropiat de varianta originala Antwerpen un oras situat in Flandra,totusi...

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    De ce face Maroney AA? Au simtit americanii ca anul acesta au concurenta serioasa din partea Larisei si a Mustafiney chiar in conditiile in care amindoua au avut probleme de sanatate? Eu zic ca este semn bun pentru noi.

  6. #48
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Martha are planul cu doar 3 gimnaste la CM inca de la Nationale.
    www.fangymnastics.com

  7. #49
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    http://www.gymnastike.org/coverage/2...ina-Stanila-UB

    Imi place Stefi la barna. Poate cineva sa imi zica dificultatea? pls. Vreau finala la BB pt ea.

  8. #50
    junior endera's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    iasi
    Posts
    95
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Issos View Post
    Desi postez foarte, va citesc in fiecare zi, doresc sa le urez mult succes fetelor noastre si sa se intoarca sanatoase. sunt convinsa ca vor da tot ce pot.
    Subscriu si eu!!!

  9. #51
    sport legend remm's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    661
    Reputatie
    1
    Stiri TVR- Romanian Gymnastics News - 28.09.2013- http://www.youtube.com/watch?v=YoOWtRnJxGg

  10. #52
    senior Ana_Kitano's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Japonia-Kumamoto
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Dumnezeule !! in e fel arata Biles..orice dificultate ar avea parca omoara gimnastica artistica..zici ca-i acrobat ci nu gimnasta ..pe bune?!..sa-mi iertati rautatile deoarece sunt convinsa ca munceste mult si-i respect munca dar ...te lasa no coment ...

  11. #53
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    De pe TCG, noi elemente pt cod care urmeaza sa fie introduse la CM-ul de acum.
    Pazea, ca vine TTY-ul cu 6.8 D... wow...
    http://www.sportcentric.com/vsite/vc...s-item,00.html
    Last edited by Gaia88; 29th September 2013 at 16:03. Reason: bla

  12. #54
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1
    nu vom vedea nici un TTY, gimnastei nord-coreence abia ii iese amanarul.

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    679
    Reputatie
    1

  14. #56
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina561 View Post
    Merrciii!!! Lari si Sandra or fi in ultima subdiviziune?

    Dar e live? ca o vad pe Biles..
    Last edited by Alina Nicoleta; 29th September 2013 at 17:52.

  15. #57
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1

  16. #58
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gaia88 View Post
    Antwerp in flamanda si Anvers in franceza e unul si acelasi oras. Belgia are doua limbi oficiale si doua regiuni istorice importante: flamanda (limba este germanica, seamana cu olandeza) si regiunea francofona.
    Lamurita? Nici eu nu stiu de ce jurnalistii jongleaza cu amandoua variantele, inmod normal ar fi trebuit sa lase denumirea francofona a orasului pt noi, si anume Anvers.
    Clar a fost o intrebare stupida, tb sa caut inainte pe Google in loc sa ma avant cu intrebarile. Stiu ca Belgia e o tara bilingva dar traiam cu impresia ce e vb de doua orase diferite
    Oricum multumesc pt raspuns dar si pt lamuriri
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  17. #59
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1

  18. #60
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Laria a evoluat la paralele, ex ei e postat pe couch gymnast. 'same as nationals, but much cleaner'
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  19. #61

  20. #62
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ana_Kitano View Post
    Dumnezeule !! in e fel arata Biles..orice dificultate ar avea parca omoara gimnastica artistica..zici ca-i acrobat ci nu gimnasta ..pe bune?!..sa-mi iertati rautatile deoarece sunt convinsa ca munceste mult si-i respect munca dar ...te lasa no coment ...
    Poate ca munceste, dar la sol are gratia unui elefant in magazinul de portelanuri, deja ceea ce vad la ea nu mai e gimnastica artistica.

  21. #63
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    care sunt sansele ca maroney sa o ia pe larisa la invidual? m am uitat la sol si arata binisor, la sarituri e clar mult mai buna; la paralele si barna cum se prezinta? lari mi s-a parut cam nesigura la barna si mult mai ok la paralele decat la nationale
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •