Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 210

Thread: Batrana Doamna , intre mit si realitate

  1. #85
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,276
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dextercioby View Post
    Alternativa ar fi ca UT Arad Arad sa dispara.
    gasesc ei solutii,sunt maestrii-n fuzionari...doar ca nu recunosc,de fapt e posibil habar sa nu aibe,stand toata ziua cu ochii cascati si urechile ciulite pe capitala regiunii...
    si-apoi cine si-ar dori,pai noi de cine mai radem?
    granita la Orsova!

  2. #86
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    ARAD. Marțian a ajuns la Arad, astăzi, la orele prânzului, dar nu a preluat pachetul majoritar de acțiuni . Iar asta, deoarece s-ar putea să existe o piedică în calea „fericirii”. Avocații acestuia, împreună cu cei ai lui Catanzariti, vor vedea, mâine, dacă se pooate face transferul de „influență”.
    Cei doi conducători ai UTA-ei nu sunt siguri dacă o societate poate vinde acțiuni, având datorii la Fisc. Aici s-ar putea bloca totul, spre disperarea fanilor , care au mers peste acționari, chiar la hotel „Gio”. Mai mult de o oră, delegația de zece suporteri, a cerut socoteală lui Marțian și Catanzariti dar au plecat acasă la fel de nedumeriți cum au și venit . Nu de alta, dar Marțian le-a promis că totul se rezolvă, face echipă la Arad, chiar dacă e puțin târziu, exact ceea ce au mai auzit de atâtea ori din gura acestuia. Mațian s-a și bătut cu „cărămida în piept”, cum că are banii la el, într-o servietă, fiind pregătit să arate tuturor celor care nu cred că e plin de bani .
    Între timp, Catanzariti a declarat că nu are nicio problemă în a-i da clubul lui Marțian, nu are pretenții suplimentare. Pe tereasă, la discuții, cei doi au schițat un lot de jucători, s-a discutat și despre un antrenor, dar și despre obiectiv, care va fi menținerea în liga secundă. Rămâne, acum, de văzut dacă preluarea clubului va avea loc.
    Vrea să continue
    Catanzariti și Marțian se tem că nu se poate opera, la Registrul Comerțului, schimbarea administratorului, căci – cred ei – o societate cu datorii la Fisc nu ar putea vinde acțiuni . Aici s-a blocat discuția de astăzi, despre preluarea pachetului majoritar de acțiuni de către Adrian Marțian.
    Chiar și „în ceață”, Marțian promite că va fi bine: „Nu cred că asta ar fi o problemă. O dezlegăm noi cumva. Am venit să facem treabă. Nu e târziu, oricum nu ne vom propune promovarea . Dacă nu doream să rămân la UTA nu mă vedeați azi aici. Am banii la mine, îi arăt celor care vor să vadă” – a spus Marțian.
    S-a simțit îngrădit
    Adrian Marțian spune că vrea la UTA și peste capul fanilor. „Suporterii nu mă vor, dar rămân, peste capul lor. Vreau să fac treabă la UTA. Sunt dezamăgit de ei, dar să știți că m-am simțit îngrădit până acum. Lucrurile se vor schimba și o să vedeți că vom face treabă bună. Nu într-o zi, ci în timp” – spune Marțian.
    Fără Atletico
    Marțian nu acceptă ca UTA să ajungă pe mâna lui Meszar și Țucudean, lucru care l-a spus răspicat și fanilor, care s-au strâns la hotel „Gio”. „Nu mă mai întrebați nimic de ei. Dacă vor să vină alături de mine, îi primesc cu plăcere. Dar nu le dau UTA. Putem colabora și cu jucători, dar este exclus să le predau clubul” – a completat prietenul lui Mutu.


    se invarte baronul in pamant....Doamne Iarta-ma
    https://t.me/pump_upp

  3. #87
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Suporterii l-au încolțit pe Marțian, care - însă - nu se lasă: „Preiau clubul și fac echipă!”
    A venit și ziua în care principalul finanțator al „alb-roșiilor” a revenit la Arad pentru a convinge pe toată lumea că e bine intenționat și are și ceva bani să continue la UTA. Adrian Marțian s-a întâlnit cu Giovanni Catanzariti la hotelul acestuia, însă s-a pomenit și cu vizita inopinantă a aproximativ zece fani din peluză. Dejeanul a trebuit să răspundă „tiradei” suporterilor, care nu mai acceptă să fie duși cu preșul când în joc se află echipa lor de suflet.

    Încă odată, Marțian s-a întrecut în cotraziceri . Când dorea să continue cu Catanzariti, când singur, când preia clubul vineri, când săptămâna viitoare, când are bani, când nu prea are, când mută echipa la Dej , când o ține la Arad, așa că după două ore de discuții cu fanii nu s-a ajuns o concluzie clară. Nouă Marțian ne-a declarat că: „Mâine (astăzi) mă duc cu Giovanni la Finanțe, eșalonez datoria și preiau clubul. Apoi achit o parte din restanțele către angajați, jucători și restul și fac echipă. Anul acesta nu vom trage la promovare , dar vom avea echipă bună. Nu știu de ce se tot vorbește de insolvență la UTA atâta timp cât eu sunt la Arad și am puterea să rezolv toate problemele”.

    Cert este că Marțian le-a mărturisit lui Catanzariti și suporterilor că dorește să garanteze la Stat, în contul datoriei de 230 de mii de euro, cu…cinci CIV-uri (carte de identitate) de autovehicule de marcă: Mercedes, Ferrari sau Aston Martin. Președintele „Bătrânei Doamne” a acceptat să facă drumul la Finanțe alături de partenerul său, dar și de un reprezentant al Suporter Club UTA, pentru a se convinge dacă garanția va fi sau nu acceptată. În cazul unui răspuns pozitiv, Adrian Marțian are șanse mari să devină patron cu acte în regulă în Calea Aurel Vlaicu, deși suporterii vor dori să se asigure că omul de afaceri știe ce vrea și mai ales că are potența financiară să conducă gruparea emblemă a orașului.

    În paralel, se lucrează și la dosarul de insolvență. Catanzariti a fost convins că nu mai poate pierde timpul în acest punct al sezonului și, ori îi dă clubul lui Marțian, ori alege insolvența, agreată în cele din urmă și de omul de afaceri Marius Țucudean și clubul Atletico. Dacă vineri nu se întâmplă nimic concret la nivel de conducere, cu siguranță începutul săptămânii viitoare va aduce mult așteptatele clarificări. Într-un sens sau altul.
    https://t.me/pump_upp

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    991
    Reputatie
    0
    Numai eu vad sau astia chiar au aceeasi poveste de vreo 6-7-8 saptamani

  5. #89
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Bah dar vad ca va manca de grija noastra...grija(nia) lu' recas sa va fie bre...
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Batrana doamna trebuie sa se cupleze cu tanarul Tucudean, asa rezolva problema A-ului suplimentar din denumire: Uzinele Textile Atletice Arad.

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    991
    Reputatie
    0
    Mai newcool noi aici vorbim serios , vorba austriecei din Modling , ach Rumanien , SOFIA , schon !

  8. #92
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Columbienii au venit la Arad pentru a se antrena singuri
    Situațiile comico-tragice nu se mai termină în Calea Aurel Vlaicu. Aduși cu surle și trâmbițe la Arad, cei trei fotbaliști ce au avut tangențe cu naționalele de juniori și tineret ale Columbiei au găsit un vestiar gol la UTA.

    După cum au promis, jucătorii s-au solidarizat cu George Neagu, care a plecat în weekend acasă și, până ce nu i se vor rezolva problemele legate de plata chiriei și restanțele salariale, nu concepe să mai revină în „alb-roșu”.

    O parte dintre utiști luptă și pentru cauza lor, în sensul în care Bîrză, Monac, Raț sau Gornic sunt și ei neplătiți de luni bune de zile, iar ceilalți, care s-au pregătit benevol de o lună de zile fără antrenori, habar nu au ce le rezervă viitorul apropiat.

    Doar Firțulescu și Roșca au fost la stadion luni seara, însă nu au îmbrăcat echipamentul. Așa că lui Daniel Santa Moreno, Luciano Ospina și Fernando Junior Medina nu le-a rămas decât să facă o alergare ușoară, de dezobosire după lungul drum parcurs din America de Sud, într-o liniște de înmormântare.
    https://t.me/pump_upp

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    991
    Reputatie
    0
    Mai , da o stire despre UT nu-i ? Ca astea-s "tot aceeasi" de vreo 2 luni .

  10. #94
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Catanzariti îi cedează creanțele lui Marțian, care va băga UTA în insolvență
    UPDATE: Aseară târziu, Catanzariti, Marțian și avocații lor, Iulian Zaharia și Dan Idita se aflau la sediul din Calea Aurel Vlaicu pentru a semna în sfârșit și acte. Varianta finală ar fi următoarea: italianul îi cedează toate creanțele (sumele de bani cu care a creditat clubul din 2010 încoace) lui Adrian Marțian, care, din postura de creditor majoritar, poate băga clubul în insolvență. Mai departe, omul de afaceri dejean ar trebui să se ocupe și de formarea unui lot de jucători pentru Liga a 2-a, numirea unui antrenor și tot ce presupune activitatea normală la un club de fotbal. Pentru asta ar avea disponibili 100 de mii de euro, însă până la această oră nimeni nu are garanția că se vor băga într-adevăr bani la echipa emblemă a orașului.

    La un moment dat, se punea problema ca Marțian să renunțe la creanțele sale în favoarea lui Catanzariti pentru achitarea sumei de 250 de mii de euro (suma investită de prietenul lui Mutu la UTA) în decurs de 3 ani de zile, însă italianului îi era greu să-i ofere o garanție partenerului său că va respecta termenele și înțelegerea.

    În fine, din toată ecuația lipsește Marius Țucudean, care numai prin intermediul telefonului i-a comunicat lui Catanzariti că el va prelua UTA doar în condițiile puse inițial, respectiv cedarea fără pretenții a tuturor acțiunilor și anularea creditărilor celor doi finanțatori.

    O altă negociere nu a existat și nici nu va mai exista de aici înainte, mai ales că de vineri dimineță, „Bătrâna Doamnă” ar trebui să fie în totalitate a lui Adrian Marțian.

    Sunt din nou clipe fierbinți în Calea Aurel Vlaicu. Giovanni Catanzariti și Adrian Marțian vorbesc cu cărțile pe față despre viitorul UTA-ei. Fiecare dintre ei ar dori să preia clubul, însă niciunul nu pare a avea forța financiară să întrețină activitatea sportivă măcar până în iarnă. S-au cerut garanții de-op parte și de cealaltă dacă o parte renunță în favoarea celeilalte.

    Din informațiile noastre, Marțian solicită 250 de mii de euro în trei ani de la partenerul său, în timp ce Catanzariti dorește să vadă efectiv banii cu care dejeanul ar ține echipa în viață.

    Aproximativ 20 de fani sunt la porțile clubului, așteptând un răspuns din partea celor doi și a avocaților lor. Lui Marțian i s-a comunicat din nou că nu este a
    great la Arad și a fost sfătuit să plece de la Arad
    https://t.me/pump_upp

  11. #95
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Arad. Lucrurile încep să fie dramatice pentru UTA, care este în pragul falimentului. Marțian și Catanzariti nu au ajuns la nicio înțelegere, iar fanii au reacționat imediat și au plecat în căutarea salvatorului, pe nume Marius Țucudean.
    Întâlnire nocturnă
    Câțiva reprezentanți ai Suporter Club UTA s-au deplasat la „Gemi Center”, pentru a discuta cu Țucudean despre o eventuală preluare a UTA-ei și despre sprijinul necondiționat de care ar avea parte.
    „Am discutat cu câțiva băieți, sunt bine intenționați, m-au impresionat. Mi-au promis sprijin din partea lor dacă preiau clubul. Le-am spus cum stau lucrurile, sper să fi înțeles că nu pot prelua în condițiile impuse de cei doi acționari pe care îi are UTA la ora actuală” – ne-a spus Marius Țucudean.
    Nu acceptă condițiile
    Giovanni Catanzariti este într-o situație foarte dificilă și încearcă, pe orice căi, să scape de club și – implicit – de o eventuală răspundere penală, în calitate de administrator al societății. Din nou, în această seară, italianul vrea să discute cu Marius Țucudean, poate reușește să-l convingă. „Este adevărat, m-a sunat Giovanni Catanzariti pentru a-mi explica punctul său de vedere. I-a spus că nu sunt în Arad, până după ora 19, dar nu i-a promis că o se întâlnim. Pentru mine este destul de simplu: preiau clubul în condițiile pe care le-am expus acum o lună. Nu preiau creditările lui Marțian sau a nu stiu cui. Este exclus. Așa că, orice încercare de a mă convinge să preiau UTA, cu tot cu creditări, este sortită eșecului. Cred că sunt destul de clar, de explicit. Mai mult decât atât, nu am nevoie ca Giovanni Catanzariti să bage clubul în insolvență, asta e treaba mea, îl bag eu dacă este cazul. Trebuiau să-l bage până acum, au avut la dispoziție două luni. Creditorii trebuie să renunțe la bani și gata, sunt dispus și acum să preiau UTA, deși e târziu și începe campionatul” – ne-a declarat, acum câteva minute, Marius Țucudean.
    Așadar, încercările de a-l lămuri pe Marius Țucudean, să preia UTA în condițiile pe care le vrea conducerea UTA-ei sunt tardive. Catanzariti și Marțian sunt într-un hău și nu mai știu cum să iasă din el, iar acum încearcă, în ceasul al doisprezecelea, să scape basma curată.
    https://t.me/pump_upp

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    991
    Reputatie
    0
    Incet incet UT se apropie de mit ca in realitate se pare ce nu prea mai este .

  13. #97
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Marțian a semnat actele de preluare a UTA-ei dimineață la ora 5, Trică ar putea fi noul antrenor

    Așa cum vă informa site-ul nostru în exclusivitate aseară, cei doi finanțatori ai „Bătrânei Doamne” au ajuns în sfârșit la o înțelegere privind viitorul echipei fanion. Adrian Marțian a devenit oficial șeful UTA-ei odată ce i-au fost cedate oficial 80% din acțiuni, dar și creanțele deținute de Giovanni Catanzariti. Actele s-au semnat în jurul orei 5, la notarul Scântee, la timp pentru ca fostul președinte al „textiliștilor” să prindă avionul pentru Italia.

    Marțian a rămas în orașul nostru pentru a încerca să pună pe roate echipa în vederea noului sezon, iar mâine se va deplasa din nou la Cluj pentru a-și înmormânta mama. După antrenamentul de dimineață, jucătorii vor trece pe rând pe la birouri pentru o discuție față în față cu noul șef al arădenilor, care și-a și ales antrenorul. Inițial, era vorba ca Alin Artimon să preia „corabia”, însă, până la urmă, s-a apelat la serviciile lui Eugen Trică. Fostul tehnician al lui CFR Cluj ar trebui să ajungă în această seară în orașul nostru și să-și înceapă rapid treaba în vederea debutului în campionat, ce va avea loc sâmbăta viitoare la Oradea.

    De ce a fost nevoie și de o trecere a creanțelor lui Catanzariti la Marțian? După cum vă spuneam și aseară, prietenul lui Mutu va alege și el calea insolvenței, dosarul urmând a fi depus la Instanță chiar marția viitoare. Peste alte 3-4 zile, odată ce va fi deschisă acțiunea, orice datorii din urmă a UTA-ei vor fi înghețate. Între timp, va fi stabilit și planul de reorganizare, respectiv să se fixeze termenele de plată a datoriilor către jucători, angajați, terți și Stat. De toate acestea s-ar putea ocupa Iulian Zaharia, avocatul lui Giovanni Catanzariti care a acceptat să rămână în mijlocul evenimentelor ca un garant al bunului mers al acestora.

    Rămâne, însă, de văzut dacă Marțian se va ocupa cu adevărat (adică va avea banii necesari) pentru a susține activitatea clubului pe termen scurt și mediu. Pe de altă parte, nu e târziu ca UTA să treacă în mâna oricărei societate comercială sau om de afaceri interesat cu condiția de a-i înapoia lui Marțian cu suma creditată (250 de mii de euro) chiar și în câteva rate fixe. Sau pretențiile dejeanului s-ar putea diminua în cazul avansul ar fi mai consistent. Deocamdată însă nimeni nu mai e interesat de preluarea celei mai titrate echipe din Provincie.
    Last edited by newcool; 30th August 2013 at 18:26.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Stiu ca exagerez dar ii dau eu un avans consistent de 5 oiro.

  15. #99
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tim View Post
    Stiu ca exagerez dar ii dau eu un avans consistent de 5 oiro.
    Nu te muti la Nice? Ca am auzit ca frantuzii nu impoziteaza exagerat..
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  16. #100
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by newcool View Post
    .... prietenul lui Mutu va alege și el calea insolvenței....
    nimeni nu mai e interesat de preluarea celei mai titrate echipe din Provincie.
    https://t.me/pump_upp

  17. #101
    sport legend
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    991
    Reputatie
    0
    Am dubii , ce a postat newcool despre UT e de bine sau de rau ?

  18. #102
    trolleador six's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    9,845
    Reputatie
    1
    ARAD. Am intrat în „săptămâna mare” pentru UTA. Sâmbătă începe campionatul, cu o deplasare la Oradea, contra vecinilor de la FC Bihor, un duel tradițional, care naște ambiții și orgolii. Pe acest fond, noul patron al UTA-ei, Adrian Marțian trebuie să se miște repede, căci e nevoie de jucători, actualul lot nefiind unul care să facă față cerințelor ligii secunde. Vreo 3-4 jucători de valoare ar trebui să ajungă cât mai repede la Arad, căci noul antrenor, Eugen Trică îi așteaptă. Marțian nu a venit „la muncă” duminică seara , așa cum a promis, dar – probabil – o va face mâine. Iar problemele care-l așteaptă nu sunt deloc puține.
    Restanțe și lot
    Primele lucruri pe care trebuie să le rezolve sunt legate de bani. Jucători precum Neagu sau Bârză își tot așteaptă restanțele, sunt vreo șase luni de când sunt neplătiți, iar cu câte 500 de euro nu poți rezolva nimic, așa cum a încercat noul patron. E nevoie de bani și nu puțini.
    Pe de altă parte, tot de latura financiară se leagă și formarea lotului. Trică mai are nevoie de cel puțin 3-4 jucători de valoare, pentru a face față rigorilor ligii secunde. Asta înseamnă bani, nemaipunând la socoteală că și cei care vor semna cu UTA, din actualul lot, vor dori ceva „mărunțiș”. Plus antrenorii Trică și Ceaușu, care nu au semnat încă un contract cu echipa fanion a Aradului. Apoi, legitimările la FRF, care costă, iar, bani. Și toate trebuie făcute în 3-4 zile.
    Ajutor de la Catanzariti
    Cel mai probabil, mâine, administratorul clubului UTA, Giovanni Catanzariti îi va da o mână de ajutor lui Adrian Marțian și va băga clubul în insolvență . Surse din anturajul clubului spun că cei doi s-au înțeles deja, datoriile fiind prea mari pentru ca prietenul lui Mutu să poată continua cu actuala societate.
    https://t.me/pump_upp

  19. #103
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by pffv View Post
    Am dubii , ce a postat newcool despre UT e de bine sau de rau ?
    habar n-am.
    cand aud de uta, ma gandesc la arad.
    cand aud de timisoara, ma gandesc la tot spatiul extracarpatin, exsovietic si exoderil. pana si ciupercile dintre degetele mele se baga sub pamant cand aud de timisoara fotbalistica

  20. #104
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ZEROSASE View Post
    ..............................Surse din anturajul clubului spun că cei doi s-au înțeles deja, datoriile fiind prea mari pentru ca prietenul lui Mutu să poată continua cu actuala societate.
    Deci alta? Cum era cu bannerul ala cu "identificati-va"? Eu zic sa fuzionati cu ASU, voi oras pedelist, ei echipa pedelista , sustinerea si compatibilitatea ati dovedit-o........asa ca nu vad ce v-ar sta in cale.

  21. #105
    sport legend krokobaursolzos's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    La Bolta Rece
    Posts
    4,235
    Reputatie
    1
    06, un aradean polist, e acuzat voalat ca tine cu UTA ... mare e gradina
    Unde am fi azi daca s-ar fi aplicat Punctul 8 ?
    Cine uita e complice!
    Pana ce clasa politica nu se reformeaza de la sine, ICCJ are de lucru ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •