Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 258

Thread: Senna vs Schumacher

  1. #43
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Zici tu ca Schumacher e un las? Nu prea cred! Poti sa il numesti las daca nu ar fi acceptat vreun duel cu Montoya, sau cu altii. Daca cei de la Mecedes nu au reusit nici macar sa il ajunga pe Schumi din urma, sau nu au reusit sa il depaseasca pe Barichello asta nu inseamna ca Schumi e las, nu?

  2. #44
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    Re: F1

    Quote Originally Posted by Cristian
    Shumacher e un las , pune pe Barichelo si pe frates-o sa-l apere si dupaceea sa-l lase sa treaca infata lor dar anul asta cei de la MERCEDES ii vor pune mari probleme la cei doi (LASI ) .
    ANUL ASTA E AL MERCEDESULUI
    M.... Ferari


    bai ciocoflendere , da acu 4-5 anisori , cand "frates-o" nu prea exista , iar Barri de abia se nastea , cine il mai para ??

    (nah , ca fac si versuri )

    o sa rezolve toate problemele !!
    Schumi? the only one!

  3. #45
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1

    Re: F1

    Quote Originally Posted by oaspetele
    acu 4-5 anisori , cand "frates-o" nu prea exista , iar Barri de abia se nastea , cine il mai para ??

    (nah , ca fac si versuri )

    o sa rezolve toate problemele !!
    Ai cam dat-o-n bara cu postu' asta... Acu 4 si acu 5 ani campion mondial era Mika Hakkinen!

  4. #46
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam meritul lui Schumi: el a adus Ferrari acolo unde este acum. Benetton dupa plecarea sa s-a scufundat in pluton. Asta spune mult despre abilitatile sale tehnice.
    Si eu sunt un fan Schumi, dar recunosc ca anul trecut am inceput sa mai ratez curse. Nu e vina lui Schumi, ci a plutonului care parca se multumeste cu locul 2. Mai are Montoya cate o stralucire si atunci i se duce motorul. Sper sa isi gaseasca un adversar redutabil, sa nu mai zica lumea ca e bun pt. ca ceilalti sunt slabi (o prostie de altfel).
    PS: Si anu acesta o sa ii termine pe toti. Spectacolul va lipsi din nou. Poate doar regula cu carburantul sa mai schimbe tactica, dar doar atat.

  5. #47
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    Re: F1

    Quote Originally Posted by ayrton
    Quote Originally Posted by oaspetele
    acu 4-5 anisori , cand "frates-o" nu prea exista , iar Barri de abia se nastea , cine il mai para ??

    (nah , ca fac si versuri )

    o sa rezolve toate problemele !!
    Ai cam dat-o-n bara cu postu' asta... Acu 4 si acu 5 ani campion mondial era Mika Hakkinen!
    io unu nu prea am tinta , deci mi-ar fi destul de greu sa nimeresc bara !!!

    cand am zis 4-5 ani , am fost destul de vag , m-am referit la peroada trecuta , nu special la un sezon.
    iar diferenta dintre mertanu si ferrariu de atunci ma face sa-mi mentin afirmatia....aproape neschimbata.
    Schumi? the only one!

  6. #48
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    io ma uit la F1 cam de cand o inceput televiziunile de la noi sa transmit a, adica ma rog TVR p evremea aia parca era numa , chiar dupa 90 , shi peatunci vedeam shi imagini mai vechi cu curse dinainte de 90, o comparatzie intre cei doi cam greu de realizat, Senna era super tehnic lucru care lui Shumacher ii cam lipseshte , Senna era la fel cum ii shi Shumi bun strateg al cursei , atat ca Shumacher ii mai calculat , da dupa mine nui potzi compara nici cum pe cei doi , Senna ceo izbutit sa cashtige o cashtigat prin pilotajul lui in schimb Shumi ... mai mult datorita mashinii care o are la dispozitzie, Senna tot timpu se batea inca cu cel putzin 2-3 care erau pe mashini cam echilibrate, era o placere sa te uitzi atunci la curse , deshi io tzineam cu Prost pe vremea aia.
    Dintre pilotzii deacuma io cred ca cam numa Villeneuve iar putea face fatza shi eventual Montoya lui Shumi da pt asta lear trebuii mashini mult mai performante decat ceea ce au momentan. Cand o luat titlu Villeneuve lo cam tzinut l aRespect pe Shumi
    Ma rog astai parerea mea shi recunosc ca nul prea simpatizez pe Shumi dar trebuie sa recunosc cai un pilot mare, unii zic ca shi norocos , dar norocul shil mai fac eshi omul cu mana lui , deci ...

  7. #49
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by kutzu
    io ma uit la F1 cam de cand o inceput televiziunile de la noi sa transmit a, adica ma rog TVR p evremea aia parca era numa , chiar dupa 90 , shi peatunci vedeam shi imagini mai vechi cu curse dinainte de 90, o comparatzie intre cei doi cam greu de realizat, Senna era super tehnic lucru care lui Shumacher ii cam lipseshte , Senna era la fel cum ii shi Shumi bun strateg al cursei , atat ca Shumacher ii mai calculat , da dupa mine nui potzi compara nici cum pe cei doi , Senna ceo izbutit sa cashtige o cashtigat prin pilotajul lui in schimb Shumi ... mai mult datorita mashinii care o are la dispozitzie, Senna tot timpu se batea inca cu cel putzin 2-3 care erau pe mashini cam echilibrate, era o placere sa te uitzi atunci la curse , deshi io tzineam cu Prost pe vremea aia.
    Dintre pilotzii deacuma io cred ca cam numa Villeneuve iar putea face fatza shi eventual Montoya lui Shumi da pt asta lear trebuii mashini mult mai performante decat ceea ce au momentan. Cand o luat titlu Villeneuve lo cam tzinut l aRespect pe Shumi
    Ma rog astai parerea mea shi recunosc ca nul prea simpatizez pe Shumi dar trebuie sa recunosc cai un pilot mare, unii zic ca shi norocos , dar norocul shil mai fac eshi omul cu mana lui , deci ...

    mai fecior , daca te uiti de atunci la f1 , ai fi vazut ca Schumi a facut impresie buna inca de la debut .
    daca citesti cu atentie acest topic ..........da mai bine sa-ti reamintesc :



    poi vorbesc chiar despre asta ..............Schumi nu putea sa emita pretentii din primu sau al doilea an de pilotaj , a castigat totusi cate o cursa in fiecare an , iar in 94?????

    ce pilot a castigat din primul an zeci de mari premiii??

    1992---iata rezultatele:
    Races: 16
    Start: 03/01/1992
    End: 11/08/1992
    Drivers Championship
    1st Nigel Mansell 108,000
    2nd Riccardo Patrese 56,000
    3rd Michael Schumacher 53,000


    deci in primul an de F1 , Shumi a iesit al treilea si l-a invins pe Senna , la general

    apoi , in 1993 , Senna a trecut pe o masina mult mai buna!!!!!!!
    a cucerit locul 2

    apoi , in 1994............cuvintele sunt de prisos! .....................................

    cam asta e !!
    iar primele 2 titluri ale lui Schumi nu au fost cucerite pilotand prima masina a momentului !!!
    ca sa nu vorbim de primii 2 ani de la ferrari !!!

    cat despre faza cu Villneuve , daca ala l-a tinut la respect atunci pe Schumi , atunci in ultimele 2 sezoane ce a facut schumi cu urmaritorii ?????????
    Schumi? the only one!

  8. #50
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    pai mai bine primadata citeste atent ce-am scris eu si dupa mai gandestete. nam zis ca nui pilot mare sau ca nu-i bun, atata ca dintre cei doi mie Senna mi se pare peste el, si iti amintesc si io ca pe atunci nu prea era o masina la care sa-i zici masina momentului ca erau cam echilibrate asa ca ... ar fi culmea sa zic ca Shumi nui pilot bun , recunosc ca nu-l pot suporta da cei a lui i a lui si nui poate lua nimeni .
    Da dupa ce-mi place mie la un pilot de F1 adica in primu rand sa fie foarte tehnic, shi alte chestii mie mi se pare ca senna era mult mai bun .

  9. #51
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by kutzu
    pai mai bine primadata citeste atent ce-am scris eu si dupa mai gandestete. nam zis ca nui pilot mare sau ca nu-i bun, atata ca dintre cei doi mie Senna mi se pare peste el, si iti amintesc si io ca pe atunci nu prea era o masina la care sa-i zici masina momentului ca erau cam echilibrate asa ca ... ar fi culmea sa zic ca Shumi nui pilot bun , recunosc ca nu-l pot suporta da cei a lui i a lui si nui poate lua nimeni .
    Da dupa ce-mi place mie la un pilot de F1 adica in primu rand sa fie foarte tehnic, shi alte chestii mie mi se pare ca senna era mult mai bun .
    tocmai.
    ca am citit atent , si la un moment dat zicei ca nu-i putem compara.
    uite ca putem.
    ti-am reamintit rezultatele anilor cand au concurat impreuna.
    masina momentului era cea mai buna masina din acel moment.
    ca diferentele nu erau asa de mari , sunt de acord. dar niciodata masinile nua au fost si nu vor fi egale.............

    inca ceva : defineste pilot tehnic.
    Schumi? the only one!

  10. #52
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Stiu ce-am scris, nu tre sa tot pui shi textu meu , dupa mine un pilot tehnic i ala care shtie sa faca depasiri lucru la care tre sa recunosti ca Shumi nul prea facea, da shi depasiri frumoase nu ca are masina puternica de numa si trece pe langa restu ... , depasiri tehnice sai caute la ala din fata punctul slab si dupaia sa atace acolo , sau sa tina pe unu mai rapid ca el in spatele lui , asta cam inteleg io prin pilot tehnic, adica ma rog poate nui chiar corect exprimat pilot tehnic, ca in definitie ar intra mai multe , da astea is cele mai importante pentru mine shi dupa asta cataloghez io in principal.

  11. #53
    incepator
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    47
    Reputatie
    1
    Nu stiu cum poti zice ca Shumi nu face, sau facea, toate chestiile care le-ai zis tu?!?! La inceputul carierei lui era un adevarat lup... Il tin minte la Silverstone in '93 cum l-a calarit pe Senna... Si nu numai atunci, era un sacal nu ierta nimic... Acu in ultimii ani s-a mai lasat pt ca nu a vrut sa mai riste pt ca era sigur pe victorie... Si nu ma refer la victoria din cursa ci la cea din campionat... Da' cind era gata sa-si scoata adversarul de pe pista sa cistige? Ce numesti asta? Este un pilot foarte combativ treaba e ca acum nu mai are adversari pe masura... Cam atata...
    Stay Cool

  12. #54
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Si Schumi este/era un pilot tehnic.... imi aduc aminte la SPA, in 95 sau 96 cum l-a tinut pe Hill tururi bune in spate desi ploua, si Schumi avea cauciucuri slick, in timp ce Hill avea cauciucuri de ploaie....

    REMEMBER???

    Oricum in prezent nu mai conteaza tehnicitatea pilotului la fel de mult ca inainte - strategia de echipa are un rol destul de important in economia unei curse!

  13. #55
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1

    F1

    Eu cred ca cei mai buni piloti sunt filandezii, vezi Mika Hakkinen si pilotii din WRC. Cat despre Shumi cred ca este un mare pilot (cu toate ca nu imi place deloc de el) cu toate ca este cam egoist si uneori lipsit de fair-play(vezi cursele din Austria din anul 2001,2002 curse in care l-a depasit pe Barichello pe ultimii meri datorita ordinelor de echipa. Drept sa spun in locul lui mi-ar fi fost rusine si nu l-as fi depasit pe Barichello pt ca era in joc onoarea lui de mare campion). Daca tot fac unele modificari conducatorii F1 ar trebui sa interzica si ordinele de echipa pt a acorda sanse toturor pilotilor, poate ar fi mai dinamica intrecerea. Cred ca modificarile aduse si cele care vor urma cu siguranta vor dinamiza F1,dar dincolo de adeste modificari ar fi bine totusi daca ar fi mai multe echipe in competitie i nloc de 10 sa fie cel putin 15, care cred ca vor putea supravetui daca se fac modoficarile despre care tot s-a vorbit. Aceste modificari s-au vazut chiar din prima cursa dar cred ca cu toate ca Shumi&Ferrari se vor impune din nou (trebuie sa recunoastem ca masina Ferrari este cea mai competitiva si Shumi est4e cel mai bun deocamdata) va fi mai mult spectacol, totul va depinde de strategia echipelor. Totusi Shumi cred ca va acea in curana o mai mare concurenta datorita lui Montoya si Raikkonen care au un talent imens( vezi duelurile dintre Shumi-Montoya, Shumi-Raikkonen) dar le mai trebuie si experienta lucru vazut si in prima cursa atat la Montoya( care a facut o eroare care l-a costat victoria) cat i la Raikkonen( care a avut viteza prea mare in dreptul boxelor si a fost penalizat lucru care l-a costat prima s-a victorie)

  14. #56
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Intradevar am vazut in cursa de azi cat este de tehnic Schumi, tipic pt el inceputu de cursa, crede ca daca el i Schumacher ceilalti trebuie sa se dea din fata lui, el intra direct in adversari sau incearca sa-i intimideze sa-i scoata de pe pista. Si ultimele 6 tururi cand a stat in spatele lui Truli si nu a putut sa-l depaseasca desi totusi el are un Ferrari nu Renault, io la asta m-am referit .

  15. #57
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by kutzu
    Intradevar am vazut in cursa de azi cat este de tehnic Schumi, tipic pt el inceputu de cursa, crede ca daca el i Schumacher ceilalti trebuie sa se dea din fata lui, el intra direct in adversari sau incearca sa-i intimideze sa-i scoata de pe pista. Si ultimele 6 tururi cand a stat in spatele lui Truli si nu a putut sa-l depaseasca desi totusi el are un Ferrari nu Renault, io la asta m-am referit .

    tipu a recunoscut ca a gresit , a declarat ca s-a concentrat mai mult pe partea drepta , la David......
    de gresit gresesc cu totii , a recunoscut-o direct.
    in plus si-a creut scuzele de rigoare , a fost penalizat cu un drive through si nu pass through- cum o zis boratu ala de comentator , exemplu de prostie !!!
    si cred ca nu a mai atacat la sfarsit tocmai pentru ca il avea in fata pe Truli , caruia ii datora ceva.......

    daca vrei tehnica , ce zici de cele 2 depasiri intr-un singur tur ???

    inca ceva : pe Truli tocmai il depasise , iar cu cateva ture inaintea derapajului italianului , Schumi tocmai facuse fastest lap.............
    Schumi? the only one!

  16. #58
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Acuma totusi hai sa fim obiectivi, asta cred ca nici tu nu o crezi ca Schumi nu o vrut sal depaseasca pe truli pt ca lo accidentat in primu tur , sa fim seriosi. Sa nu zici ca lo mustrat constiinta, m-as mira sa aiba asa ceva.
    Si ce conteaza ca o recunoscut? Pe aia care io scos din lupta pentru primele locuri crezi ca-i intereseaza ? Daca ar fi la prima sau a doua astfel de manevra ar fi una dar la Schumi ...
    Si in legatura cu comentatorii cursei nustiu daca are rost sa mai zicem ceva ca inafara de aberatii aia nu stiu sa scoata nimic pe gura. Mie cel putin mi-ar placea sa ma uit la cursa si sa nu aud nici un comentariu decat asa ceva, mai mult mi-ar placea sa auzim numai sunetul motoarelor, ca oricum ar fi mai interesant decat ceea ce spun ei .

  17. #59
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1

    F1-comentatorii

    Quote Originally Posted by kutzu
    Si in legatura cu comentatorii cursei nustiu daca are rost sa mai zicem ceva ca inafara de aberatii aia nu stiu sa scoata nimic pe gura. Mie cel putin mi-ar placea sa ma uit la cursa si sa nu aud nici un comentariu decat asa ceva, mai mult mi-ar placea sa auzim numai sunetul motoarelor, ca oricum ar fi mai interesant decat ceea ce spun ei .
    comentatorii???- eu cred ca acestia impreuna cu cei de la B1-Tv care comenteaza meciurile de fotbal (daca nu i-ati auzit pana acum uitati-va si voi de curiozitatela un meci si o sa va convingeti) sunt cei mai "mari boi" din ultimul deceniu. Drept sa spun acuma cand F1 s-a mai animat putin o strica comentatorii cu gafele lor imense si in plus mai si vb amandoi odata ca ... Cel putin cand este F1 eu ma uit pe RaiUno chiar daca nu inteleg totul macar nu aud toate prostiile lor

  18. #60
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by kutzu
    Acuma totusi hai sa fim obiectivi, asta cred ca nici tu nu o crezi ca Schumi nu o vrut sal depaseasca pe truli pt ca lo accidentat in primu tur , sa fim seriosi. Sa nu zici ca lo mustrat constiinta, m-as mira sa aiba asa ceva.
    Si ce conteaza ca o recunoscut? Pe aia care io scos din lupta pentru primele locuri crezi ca-i intereseaza ? Daca ar fi la prima sau a doua astfel de manevra ar fi una dar la Schumi ...
    .
    Schumi nu a facut-o intentionat.
    ar trebui sa fii prost sa afirmi asta.

    intr-adevar , nu cred ca Schumi nu a atacat din cauza mustrarilor de constiinta.
    da faptul e ca a produs cea mai tare depasire de pana acum a anului.......
    la asta nu ai prea raspuns !!

    inca ceva : Schumi e vinovat doar pentru atingerea lu Truli !!!!!
    ca si alti piloti au avut de suferit , asta nu cred ca e vina lui !!

    Schumi rules !!
    Schumi? the only one!

  19. #61
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    N-am zis ca o vrut sa intre in Truli, o vrut numai ca de obicei sa-l intimideze cu metodele lui, cat despre depasirea anului ... mai bine dai pace, uitate mai bine in ce moment al cursei a fost depasirea de care zici tu, el era cu rezervorul aproape gol asa ca ... El numa la intimidare stie face asa ceva, el trebuia la sfarsitul cursei sa treaca de Truli , da io am vazut ca Truli la cam tinut la respect.

  20. #62
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by kutzu
    N-am zis ca o vrut sa intre in Truli, o vrut numai ca de obicei sa-l intimideze cu metodele lui, cat despre depasirea anului ... mai bine dai pace, uitate mai bine in ce moment al cursei a fost depasirea de care zici tu, el era cu rezervorul aproape gol asa ca ... El numa la intimidare stie face asa ceva, el trebuia la sfarsitul cursei sa treaca de Truli , da io am vazut ca Truli la cam tinut la respect.
    parca aia din fata aveau rezervorul super-plin.......
    ramane depasirea anului..........
    si tu un mic ofticat.......


    Schumi? the only one!

  21. #63
    incepator
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Senna si Schumi

    nu stiu daca se poate face o comparatie intre talent cu carul (Senna) si caracter de invingator cu orice pret(Schumi) insa dupa parerea mea pe timpul lui Senna erau multi mai multi piloti capabili sa-i puna acestuia probleme pe cand Schumi daca are 2 opozanti seriosi e mare lucru. In tot cazul parca Schumi cu pragmatismul lui si cu modul de a simti masina, pare un pilot mai mare. Eu am fost fun Prost iar acum Schumi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •