Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 211 to 231 of 258

Thread: Senna vs Schumacher

  1. #211
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    williams rule din 93 pana in 97. ce mai. noroc ca le-a interzis cutia aia continua ca mai rupeau cativa ani tot. mansell, prost, hill, villeneuve toti au beneficiat de masina aia magica.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  2. #212
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    si da, e vorba de o comparatie intre cei doi superpiloti.
    dar se aduc argumente pentru pilotul preferat, nu se da cu piciorul in celalat.
    daca urmaresti topicul cu atentie, vei descoperi ca nici un fan Schumi nu-i contesta calitatile lui Senna (ar fi culmea) si nici nu-l denigreaza.
    de ce nu incerci si tu acelasi lucru ??
    pai cand spui ca sChumi a fost mai bun ca senna e ca si cum iai contesta calitatile ....pai ce eu i leam contestat lui sChumi ....cat de aruncat cu kk asta kiar nu am facuto(dami niste exemple)...dar uneori poti sa evidentiezi plusurile unui personaj cu ajutorul minusurilor altor personaje si asta nu inseamna ca le denigrezi sau ca arunci cu kkt in ele.... cat despre datul cu piciorul... aici nu cred ca am picioare destule
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  3. #213
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    cand spun ca Schumi a fost mai bun (si este), aduc niste argumente prin care imi sustin afirmatia. in aceste argumente nu e vorba nicaieri de minusuri la adresa lui Senna.
    asta una.

    si partea a doua : deja incepi sa arunci in derizoriu acesta discutie, zic eu interesanta. incearca sa ramai la subiect. daca nu esti in stare, nu te retinem.

    Schumi? the only one!

  4. #214
    Eternal Marquise MGP's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    galati
    Posts
    2,594
    Reputatie
    1
    singurele argumente pe care le aduceti sunt titlurile castigate.....iar marele minus al lui senna a fost ghinionul ca sa stins din viata mult prea repede.......
    I shall not fear.Fear is the mind-killer.Fear is the little death that brings total obliteration.I will face my fear.I will allow it to pass over and through me.And when the fear has passed I will turn the inner eye to see its path.There will be nothing.Only I will remain.

  5. #215
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    parca suna altfel.......... multumim.


    sa revenim
    Schumi nu doar ca a castigat titluri, ci a facut posibila existenta monopostului Ferrari de azi, un adevarat rege al fiabilitatii.
    Schumi a castigat curse cu masini mai slabe decat ale competitorilor, si nu una.
    pe langa titluri, Schumi mai detine o serie de recorduri, unele mai importante, altele mai putin. (fastest lap, tururi ca nr.1, puncte, podiumuri etc)
    Schumi a avut curajul sa schimbe echipa castigatoare, in anul 96.
    e drept, a mai carat cu el cativa oameni, dar nimeni nu poate nega faptul ca masina din 96 poate fi concura la categoria "cea mai putin fiabila masina din ultimul deceniu".
    imi pare rau ca nu pot atasa un filmulet cu tehnica de condus a lui Schumi.
    ascensiunea lui fulgeratoare poate fi o alta dovada a calitatilor lui.
    chiar si longevitatea lui ca pilot ar trebui remarcata, uita-te la piloti ca david, mika etc............
    ar mai fi multe de zis.
    da inchei cu clasamentul urmator:
    1992---iata rezultatele:
    Races: 16
    Start: 03/01/1992
    End: 11/08/1992
    Drivers Championship
    1st Nigel Mansell 108,000
    2nd Riccardo Patrese 56,000
    3rd Michael Schumacher 53,000
    precizez ca era vorba de cel de-al doilea an al lui Schumi in F1 (primul nu a fost chiar un an intreg, dar treaca-mearga)
    si mai precizez ca unul dintre competitorii din acel an se numea Ayrton Senna.
    Last edited by oaspetele; 13th February 2005 at 21:00.
    Schumi? the only one!

  6. #216
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    oaspetele : VREAU FILMUL !!!!!!!!!!

    pun la bataie ce am si eu. filmuletze mai mici despre schumi, senna si f1 in general
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  7. #217
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    adresa

    ba, nu stiu de ce, dar nu am adreesa ta
    Schumi? the only one!

  8. #218
    Schumy fan ADY19's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Iasi
    Posts
    418
    Reputatie
    1
    Nimeni nu neaga valoarea lui Senna dar multi dintre cei care dau in Schumacher o fac deoarece au auzit ei ca germanul castiga titlul dupa titul...F1 este plictisitoare din cauza lui si ca Senna ar fi fost mai bun decat el desi cum a spus si oaspetele au fost sezoane in care Schumacher si Senna s-au batut.
    24 feb 2005 ziua in care STEAUA a stralucit din nou deasupra Europei

  9. #219
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    am primit filmul. este o analiza dusa la matematica care explica pe undeva ceva din talentul lui schumi. constanta si simtul masinii, cam astea ar fi concluziile. nu e sigur ca este singurul care face asta,.. desi daca ma uit la ulimele sezoane as putea zice altceva

    o sa incerc sa il pun undeva sus pe net sa il puteti lua care mai vreti.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  10. #220
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Onlinesport.ro (Eroii sportului)
    In 1994 Ayrton Senna l-a avut coleg pe Mika Hakkinen la Williams. A fost pe Pole Position in Brazilia, Pacific si in Grands Prix-ul de la San Marino. Apoi a urmat acea zi oribila de la San Marino in care a lovit parapetul cu 300 de kilometri la ora si a murit. Nici azi nu se cunosc motivele adevarate ale acelui accident.
    Pe langa faptul ca articolul mi se pare slabut, pentru un pilot asa mare ca Senna, apar neconcordante... si o tona de greseli de gramatica, dar alea sa zicem ca nu ar face obiectul reprosului.
    In fine, gasiti greseala din citat! Premiu (?): la latitudinea Webmasterului.

  11. #221
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    nu era Hakkinen coleg la williams
    nu a fost niciodata hakkinen la williams
    in 94 la williams a fost hill

    si ar mai fi o eroare: se cunsosc toate detaliile accidentului
    Last edited by grig_jr; 20th February 2005 at 05:04.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  12. #222
    incepator Robokapp's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    44
    Reputatie
    1
    sunt piloti din ere diferite. senna a murit cand schumacher inca d-aia debuta iar senna era o elita. Niger mancil, senna, prost, schumacher, Lauda...toti au fost buni la timpu' lor, dar schumacher este singur acum, in timp ce senna avea rivalitate de pa prost.

  13. #223
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Nu cred ca se poate face o comparatie obiectiva intre cei 2. Im primul rand pentru ca nu au concurat in aceeasi perioada. In al doilea rand pentru ca probabil Senna si-ar mai fi putut imbunatati palmaresul daca nu ar fi avut accidentul ala nenorocit, si in al treilea rand pentru ca palmaresul lui Schumi este mult mai spectaculos decat al lui Senna datorita faptului ca el nu a avut niste competitori de calibrul lui Alain Prost sau Nigel Mansell.

  14. #224
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    SENNA si SCHUMACHER sunt intre primii cinci piloti pe care ia avut Formula 1, alaturi de Prost, Lauda si Fangio.

  15. #225
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    prost ?!?!?! poate, ... in zilele fara ploaie
    personal, nu cred ca se poate plasa un pilot in top 10 daca atunci cand incepea ploaia parca la boxe sau lovea masina intentionat

  16. #226
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Grig jr. Unde dau clic dau de tine. Poate uiti ca daca o comparatie intre SENNA si SCHUMACHER este putin fortata deoarece au concurat foarte putin impreuna si pot sa aduc foarte putine argumente palpabile, in schimb SENNA si PROST au concurat sezoane bune impreuna (9 ani, intre 1984 si 1993, cu exceptia anului 1992 cand PROST nu a concurat) si, mai mult, si-au c-am impartit titlurile, cu un plus pentru PROST (in acea perioada PROST a castigat 4 titluri, iar SENNA 3).

  17. #227
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj
    SENNA si SCHUMACHER sunt intre primii cinci piloti pe care ia avut Formula 1, alaturi de Prost, Lauda si Fangio.
    Care e motivul pentru care Fangio este in top 5, dupa parerea ta ?

    Cum sa evaluam 5 titluri luate in 1930 cu 3 sau 4 titluri in 1990 ?

    Mi-a venit o idee ... pentru un nou thread ...

  18. #228
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Toate aceste clasamente pot sa fie subiective, pentru ca fiecare dintre noi are o anumita optica. Dar in acelasi timp trebuie sa recunosti ca de Fangio au auzit toti fanii Formulei 1, tocmai pentru ca a castigat 5 titluri de campion.
    O intrebare. Cine crezi ca isi va aduce aminte de Montoya peste ani, daca nu va castiga nici un titlu in Formula 1?

  19. #229
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Daca astepti de la mine un raspuns favorabil despre Montoya, ai gresit omu ... poate Corrado sa ti-l laude pe columbian.
    Cum tie ti se pare fortata o comparatie intre Senna si Schumi, asa mi se pare si mie inegala o comparatie intre 5 tilturi ale lui Fangio cu cele 2 ale lui Hakkinen, de exemplu ...
    Putem sa ne gandim la un clasament "All-time" ... care pentru mine ar fi cam asa:
    1. Schumi
    2. Piquet
    3. Senna
    4. Prost
    5. Fittipaldi

    Tu cum crezi ca ar trebui sa arate un astfel de top ?

    Spuneti-va toti parerea !!!

  20. #230
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    sorine, pe f1, moto, auto, oriunde o sa dai click o sa dai de mine si inca nu a inceput sezonul f1

    profetu: referitor la intrebarea ta: "are e motivul pentru care Fangio este in top 5, dupa parerea ta ?" mi-am adus aminte de o poveste. este o poveste din vremuri mai vechi decat cele ale lui Fangio. de pe vremea lui Ascari. cand in f1 se alerga cu mecanicul in masina. tzineti minte acele masini?
    noa,.. un ziarist cunoscut al vremii l-a rugat pe ascari sa il ia cu el in masina pe un tur de pista. zis si facut, cu mentiunea ca ascari l-a rugat ca in momentele cand il avertizeaza sa se "bage la cutie". adica sa se ascunda cumva in cockpit in momentele riscante. cei doi fac turul de pista si ziaristul relateaza in articolul sau mai tarziu: "am vazut linia de start finish dupa care m-a rugat sa ma "bag la cutie" si acolo m-a tzinut tot turul, zicandu-i la fiecare viraj sa se ascunda"
    poate de aia merita si acesti mari campioni ai pionieratului f1 mentionati. conditiile in care au concurat ii face adevarati eroi, si-au riscat viata cursa de cursa pt pasiunea lor, nu?

  21. #231
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Profetu. Nu am vrut sa fac un clasament all-time, dar daca ma provoci, pentru mine ar arata astfel:

    1. Michael Schumacher
    2. Ayrton Senna
    3. Niki Lauda
    4. Alain Prost
    5. Juan Manuel Fangio

    In ceea ce priveste Montoya, tocmai de aceea l-am dat ca exemplu, pentru ca este comparat de multi cu Schumacher in ceea ce priveste pilotajul iar el nu are nici o performanta cu care sa se poata mandri.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •