Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 61 of 61

Thread: Javier Fernandez

  1. #43
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Last edited by Tracoromana; 31st March 2015 at 13:09.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #44
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Fernandez dethrones Hanyu in Shanghai/Fernandez il detroneaza pe Yuzuru in Shanghai
    http://www.japantimes.co.jp/sports/2.../#.VRrwEo7h3CM

    Javier Fernandez wins upset World Championship; top American fourth/Javier Fernandez castiga Campionatul mondial, cel mai bun american pe 4
    http://olympictalk.nbcsports.com/201...n-jason-brown/
    “I still don’t believe it,” Fernandez said. “To beat Yuzu, the Olympic champion, one time, is unbelievable. I don’t know if it’s going to ever happen again.”
    "Inca nu imi vine sa cred", a spus Fernandez. " Sa il bat pe Yuzu, Campionul Olimpic, o data, e de necrezut. Nu stiu daca se va mai intampla vreodata."

    “Honestly speaking, I feel really, really frustrated,” Hanyu said, according to the Japan Times. “But right until the very, very end, I am happy I could give it my all on this rink — especially on this rink [where Hanyu suffered a scary warm-up collision in November].”
    "Sincer vorbind, ma simt foarte frustrat, " a spus Hanyu, dupa cum scriu cei de la Japan Times. "Dar chiar pana la sfarsit, ma bucur cam dat totul pe acest patinoar-in special pe acest patinoar(unde Hanyu a suferit o ingrozitoare coliziune in noiembrie)."

    “We’re teammates; in the competition we’re still rivals,” Fernandez said. “Yuzu just told me that he was happy for me. He even dropped a couple of tears.”
    "Suntem coechipieri, in competitii suntem rivali, a mai spus Fernandez. " Yuzu mi-a spus ca e bucuros pentru mine. Chiar i-au curs cateva lacrimi."
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  3. #45
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #46
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Ce mica eraaaa Liza Doi fosti juniori pe atunci, acum campionii lumii
    Zbor pana la stele.

  5. #47
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  6. #48
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Javi a dat ieri seara lovitura de start la Real - Almeria, el fiind un mare fan al campioanei Europei, nascut fiind in capitala Spaniei -

    http://i60.tinypic.com/j8fgiu.jpg
    Zbor pana la stele.

  7. #49
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  8. #50
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Javier impreuna cu sora lui, Laura, pe gheata http://bit.ly/1Hflo6K
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #51
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    interviu cu Javier si Miki:
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  10. #52
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Interviu cu Javier ( gazduit pe insideskating.net):http://www.insideskating.net/2015/12...anything-in-me
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Cu regele si regina Spaniei la palatal regal.

    https://pbs.twimg.com/media/CgpD4JXWIAAm0uS.jpg

    Javier a meritat onoarea care i s-a facut.

  12. #54
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Cu regele si regina Spaniei la palatal regal.

    https://pbs.twimg.com/media/CgpD4JXWIAAm0uS.jpg

    Javier a meritat onoarea care i s-a facut.
    Categoric a fost anul lui.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  13. #55
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Javier implineste azi 26 de ani.

    Happy Birthday, Javier Fernández!
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #56
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  15. #57
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    La Museo de Cera din Madrid a fost realizata figura din ceara a lui Javier Fernandez imbracat in costumul Don Quijote.
    Poze
    https://twitter.com/MuseoCeraMadrid/...22774502125569
    https://twitter.com/MuseoCeraMadrid/...41675549741057

    Articole
    https://www.reuters.com/article/us-o...-idUSKBN1E60Q4
    http://www.europapress.es/madrid/not...212202932.html

    Multe felicitari pentru Javier!!


    Nu sunt multi patinatori care sa fi fost onorati cu imortalizare in ceara. Am cautat patinatorii " de ceara" si am mai gasit: Michell Kwan, Torvill/Dean, Joannie Rochette, Mao Asada.
    http://skateguard1.blogspot.ro/2014/...rs-in-wax.html
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #58
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Javier Fernandez a ajuns la finalul carierei competitive. A participat la 13 campionate europene, 11 campionate mondiale, si 3 olimpiade. Nu multi pot sa spuna asta.

    La inceputul sezonului 2018-2019 avea in palmares 6 titluri europene, 2 titluri mondiale si 1 Bronz Olimpic si o intreaga colectie de medalii de la competitiile de elita ale planetei. Dar ii mai lipsea o piesa din colectia unui deceniu in circuitul de seniori: a saptea medalie europeana, care sa egaleze performanta lui Plushenko. Acesta i-a fost obiectivul pentru acest sezon si l-a indeplinit. La Campionatul European de la Minsk, ultima competitie din cariera, a devenit pentru a 7-a oara consecutiv Campion European.

    Javier si-a organizat o retragere frumoasa. Programele pentru concurs si pentru Gala nu au fost alese intamplator, sunt tipic spaniole: melodia Malaguena De Lecuona pentru SP, personajul Omul de la Mancha pentru FS si programul de Gala pe melodia "Prometo" interpretata de Pablo Alborán. (video)

    Iar versurile muzicii din ultimul sau program "Omul de la Mancha" il caracterizeaza cel mai bine (Poza).

    Mesajele transmise de colegi cu ocazia ultimei competitii:
    https://www.youtube.com/watch?v=9qtOZiQPni8

    Iar acesta este speech-ul de adio al lui Javier: (de pe blogul jfls.tumblr.com}
    https://jfls.tumblr.com/post/1823745...ell-speechwhen

    Pentru ca ne-a incantat de fiecare data Gracias, Javi!
    Last edited by Tracoromana; 4th February 2019 at 14:02.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #59
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Asa ciudat mi se pare - pe deo parte am inca senzatia ca javier e un pusti si parca ieri a aparut pe scena patinajului si in acelasi timp am impresia ca il stiu de o viata.
    O sa-mi lipseasca!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #60
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Interviu cu Javier Fernandez
    Traducere din News.ru
    11 Nov 2020
    Poza

    Importanta lui Javier Fernandez pentru patinajul artistic din Spania nu este supraestimată. De sapte ori campion european, de două ori campion mondial, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice din 2018 - nici chiar patinatorii din tările cu traditie in patinajul artistic nu se pot lăuda cu astfel de realizări. De-a lungul câtorva ani din cariera sa profesională, tipul modest si zâmbitor din Madrid a redesteptat interesul pentru patinajul artistic în tara sa. Insa Javier nu se va opri aici. După finalizarea carierei sale sportive, Fernandez organizează spectacole pe gheată si intentionează să-si deschidă propria academie în viitorul apropiat. Într-un interviu exclusiv pentru NEWS.ru, Javier Fernandez a vorbit despre planurile de viitor, despre problemele patinajului artistic în Spania si a evaluat, de asemenea, perspectivele de antrenor ale lui Evgeni Plushenko si perspectivele sportive ale lui Evgenia Medvedeva.

    - A trecut mai bine de un an de când ti-ai finalizat cariera sportivă. Povesteste-ne despre viata ta din aceasta perioada. Ti-e dor de vremurile vechi?

    - Aceasta este cu sigurantă o viată diferită. Sunt lucruri de care mi-e dor: să pot vedea constant patinatorii, să simt atmosfera competitiei. Există momente pe care le poti experimenta doar în turnee mari, iar acestea sunt lucruri care nu se vor mai întoarce niciodată. Acestea sunt lucrurile care îmi lipsesc cel mai mult. Cu toate acestea, concurenta are un dezavantaj: nervii, depresia. După finalizarea carierei mele, am avut ocazia să mă relaxez în acest sens. Acum am o multime de proiecte la care lucrez. Unele lucruri nu pot fi combinate. Proiectele mele nu ar putea continua în acelasi timp cu antrenamentele si competitia.

    - Într-adevăr, ai părăsit sportul cu o multime de idei. Acestea sunt Academia, sau showul Revolution. Din câte stiu, cu Revolution ati făcut turnee în toată Spania în 2019 si urma să mergeti în China si Japonia anul acesta. Dar dintr-o dată a venit coronavirusul ... Cât de mult ti-a schimbat planurile?

    - Această situatie a afectat totul. Voi spune că acesta este un an special. Un an de sperantă. Un an în care este nevoie de putină răbdare până când se găseste o solutie. Odată ce problema cu acest virus va fi rezolvată, vreau să continui spectacolul. Si, în mod firesc, acum obiectivul nostru este să trecem dincolo de granitele Spaniei, să mergem în jurul lumii.
    În acelasi timp, chiar vreau să încep să lucrez la crearea Academiei. Va avea sediul în Spania. Copiii de diferite vârste vor putea să studieze cu noi, unde vor avea toate facilitătile sa se dezvolte si, eventual, vor putea deveni patinatori de talie mondială în viitor. Nu este usor să atingem acest obiectiv, dar cu efortul adecvat si cu sprijinul pe care îl vom oferi copiilor, există speranta că vom reusi să obtinem succes.

    - Dar antrenorii?

    - Voi fi antrenorul principal al Academiei. În Spania, modul de lucru este putin diferit si vreau să îl schimb. În opinia mea, studentii ar trebui să vadă unele beneficii în acest sport. Nu am niciun scop să devin un fel de director sau manager. Da, într-o oarecare măsură va fi necesar să combinăm aceste responsabilităti. Dar obiectivul principal este să fii cu elevii în fiecare zi.

    - Imediat dupa ce ti-ai terminat cariera, ai spus că încă nu te străduiesti să începi complet antrenoratul. Ce ti-a schimbat părerea?

    - Aceasta este o decizie la care mă gândesc de mult timp, nu este nouă. Chiar înainte de sfârsitul carierei mele sportive, stiam că voi ajunge la asta. Doar că acum mi-am dat seama că a sosit momentul să încep o muncă mai amănuntită în această directie. Îmi doresc foarte mult ca problema cu Academia să fie rezolvată în viitorul apropiat. Cu toate acestea, nu este nevoie să ne gândim că vom părăsi spectacolul - se va lucra si la el. Vom încerca să sustinem ambele directii.

    - Toată lumea stie că, cu realizările tale sportive ai adus o contributie uriasă la dezvoltarea patinajului artistic în Spania. Cum se vede aceasta?

    - Dorinta oamenilor de a urmări si practica patinajul artistic a crescut. Dar până în prezent, principala problemă este că avem putine patinoare. Lipsa patinoarelor nu permite invitarea oamenilor la patinaj artistic, pentru că nu vor fi suficiente locuri pentru toată lumea. Si patinoarele sunt absente în majoritatea oraselor. Cu toate acestea, în ciuda acestui fapt, în ultimii ani a existat o crestere semnificativă a cererii de patinaj artistic.

    - Câte Campionate Europene trebuie organizate pentru ca o reprezentare puternică din Spania să apară în patinajul individual masculin?

    - Ar trebui să treacă suficient timp. Avem copii buni, talentati. Cu toate acestea, trebuie să întelegeti că Europa, Campionatele Mondiale si seria Grand Prix sunt turnee de cel mai înalt nivel. Nu am văzut încă copiii spanioli având un nivel atât de ridicat pentru a fi în pozitiile de lider în aceste turnee. Trebuie să mai asteptăm câtiva ani. De aceea vreau să deschid o Academie care să-i ajute pe copiii nostri să meargă pe acest drum cât mai repede posibil, pentru a încerca să-i apropie de nivelul mondial.

    - În general, nivelul scăzut al patinajului artistic este o problemă pentru majoritatea tărilor europene. Ce îi lipseste Europei pentru a se apropia de succesul Rusiei?

    - Părerea mea în această privintă este următoarea: pentru a vă apropia de succesele Rusiei, trebuie să se lucreze chiar mai mult decât în Rusia. Dacă se doreste ca un sport sau un sportiv să fie la nivelul elitei, este necesar ca sa existe o pregătire la nivelul adecvat. Nu antrenament normal, nu obisnuit, ci antrenament la cel mai înalt nivel! Există multe aspecte care trebuie implicate în procesul de instruire. Am venit la patinoar, am patinat si am plecat - nu va functiona. Acesta este un proces mai complex. Nu este nevoie să faci sport de dragul sportului. Dacă se doreste participarea la cele mai bune competitii si obtinerea de rezultate, este nevoie de o abordare diferită.
    Cu toate acestea, în multe tări nu există patinoare sau oameni pentru scopuri mari. În Rusia există. Există multi antrenori specializati, cu mare abilitate. Au propria lor tehnică, propria bază de cunostinte, care se acumulează încă din copilărie. Un copil minune sau un campion olimpic nu va iesi dintr-un băiat sau fată dacă nu se face munca atotcuprinzătoare. Nu va exista niciun rezultat dacă vă antrenati doar o oră. Am petrecut o oră la patinoar, m-am dus să mă antrenez la sala de sport, m-am întors la gheată - numai asa. Trebuie să existe coregrafi si regizori buni. Rusia are totul. Iar Spania trebuie să se străduiască în acest sens.

    - Există multi activisti de patinaj artistic în Spania ca tine?

    - Da si nu. Un număr mare de oameni din Spania se concentrează pe afaceri. Desigur, pe de o parte, trebuie să existe profit pentru a putea continua activitătile academiei. Dar aceasta nu este de dragul banilor, ci de dragul produsului, care se manifestă la nivelul patinatorului, în succesul său viitor. Cu toate acestea, fapt este că majoritatea patinoarelor din Spania sunt de natură comercială. Ei trebuie să găsească ore pentru scoală, trebuie să găsească ore pentru evenimente publice. Pentru a întelege, patinajul artistic, hochei, curling, evenimente deschise pot avea loc pe acelasi patinoar. Acest lucru nu este potrivit pentru performanta sportivă. Există activisti, dar acest lucru este foarte dificil de aranjat. Prin urmare, este nevoie de un ajutor suplimentar a statului sau sponsorilor, care ar putea ajuta la realizarea unei scoli bune cu preturi accesibile. La noi, majoritatea oamenilor plătesc pentru tot:

    - Urmăriti ce se întâmplă acum în patinajul artistic rusesc?

    - Urmăresc câteva dintre competitii, dar nu le urmăresc, verific doar rezultatele. În prezent, tinerii si tinerele din Rusia sunt cei mai buni patinatori din lume. Cred că în următorii ani, toate podiumurile vor fi câstigate de patinatori din Rusia. Acest lucru va afecta cu sigurantă nivelul concurentei. Va creste pe măsură ce sportivii din întreaga lume va lucra din greu pentru a urca pe podium. Nivelul patinajului feminin în Rusia este acum deosebit de ridicat. Chiar si fetele foarte tinere au o bază tehnică foarte complexă. Mi se pare că în Rusia există multi copii talentati care muncesc din greu, au date bune, un nivel ridicat, dar trebuie să îsi întindă nivelul cel putin câtiva ani. Dacă nu pot concura în functie de vârsta lor, va fi foarte rău.
    Sportivii cresc, axele lor se schimbă în timpul săriturilor, corpul se schimbă în cele din urmă. Sunt momente foarte delicate si personale. Prin urmare, vedem adesea că unii patinatori mai în vârstă nu sunt capabili să performeze la un nivel foarte ridicat. Drept urmare, au evoluat câtiva ani si au dispărut, au performat si au dispărut.

    - Ati auzit cu sigurantă despre revenirea Medvedevei în Rusia. Cât de corectă este această decizie?

    - Recunosc că situatia în care ne-am aflat cu totii a influentat-o foarte mult. Nu se poate călători, sau circula liber ... Stim, de asemenea, că pentru a rămâne în Canada permanent, este nevoie de viză. Toate acestea sunt foarte dificile. Multi antrenori, multe academii se află într-o situatie dificilă tocmai pentru că sportivii lor sunt adunati din întreaga lume.
    În cele din urmă, a ajuns într-un loc în care era confortabil, acolo unde a învătat multe de la fostii ei antrenori. Deci acum ii este mai bine. Este o fată matura si o bună prietenă de-a mea, de asemenea. Stiu că Brian Orser este de aceeasi părere. El va face totul pentru a o face să se simtă bine. Dacă este mai bine pentru ea să fie în Rusia, atunci va fi Rusia.

    - Asa cum ai observat, acum există multa concurentă în patinajul artistic feminin. Fetele tinere care fac salturi quadruple câstigă toate podiumurile. Ce perspective sportive are în acest caz Medvedeva? Se mai poate impune?

    - Sincer, nu stiu. Doar ea poate răspunde la această întrebare. Singurul lucru pe care îl stiu sigur este că Evgenia este o patinatoare cu multă experientă. Este literalmente o femeie pe gheată. Când a început să obtină rezultatele sportive, era încă o fată, acum nu mai este.
    Una dintre sarcinile importante, în opinia mea, cu care se confruntă comunitatea de patinaj artistic este mentinerea unui patinaj matur pentru femei. Cu toate acestea, acesta nu este un proces usor. Este greu pentru federatiile de patinaj artistic să facă un pas în această directie, deoarece fetele tinere obtin rezultate incredibile, câstigă premii mari pentru tările lor. Dar această problemă ar trebui reglementată în primul rând de sus. Întorcându-ma la Evgenia, ea se prezintă pe gheată mult mai bine decât majoritatea patinatorilor tineri, pur si simplu pentru că sunt încă tineri, inca îsi studiază corpul.

    - Nu pot să nu întreb despre Evgeni Plushenko. Acum se confruntă cu o nouă rundă de aprecieri în patinajul artistic. Deja a intrat într-un nou statut. Crezi că va reusi să obtină aceleasi rezultate grozave ca antrenor ca si pe parcursul carierei sale sportive?

    - Este aproape imposibil să obtii rezultatele pe care le are Plushenko în cariera sa sportivă. Este o mare legendă. Cel putin pentru mine. Când vine vorba de perspectivele sale de antrenor, face o treabă grozavă. El a format o echipă care lucrează pentru a obtine în viitor nu doar un rezultat excelent, ci si inaltimi incredibile în patinajul artistic rusesc. Doar ca acest lucru necesită timp. Ce este acum? Există si mai multă concurentă între copii. Evgeny, împreună cu alti antrenori, le oferă copiilor posibilitatea de a concura, de a progresa si, eventual, de a deveni campioni în viitor. Totusi, nu uitati că multe depind si de sportivi. În orice caz, Evgeny poate lua în considerare întotdeauna optiunea cu Spania (râde) .
    Sper cu adevărat că va putea creste patinatori de lungă durată, si nu pe cei care dispar după doi sau trei ani. Patinajul artistic, după părerea mea, este o poveste despre patinajul adultilor. Sportului nostru îi lipseste acum acest lucru.
    Last edited by Tracoromana; 21st November 2020 at 12:27.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #61
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Televiziunea spaniolă RTVE, în cooperare cu alte persoane a realizat un documentar în trei părti despre cariera si viata lui Javier Fernandez. Este disponibil gratuit și are subtitrare în engleză.
    Primul episod este despre tineretea lui Javi si despre plecarea la antrenament în străinătate, al doilea despre trecerea la Brian Orser, primele succese si dezamăgirea Olimpiadei de la Soci, iar partea a treia este despre titlurile de campion mondial si Olimpiada din 2018.

    Se poate urmări aici.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •