Page 3 of 103 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 43 to 63 of 2150

Thread: Terorismul si fețele lui multiple, de la Zealots, la Al-Qaeda si Isis

  1. #43
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    93. Deocamdata.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #44
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mr. Eko View Post
    Nu frate,torturat ....sa moara in chinuri , in momentul in care urla,ii implora sa il omoare ca nu mai suporta trebuie chinuit mai tare.
    daca faci asta, nu esti cu nimic mai bun decat el. cu ce drept sa ii iei viata unui om, cine esti tu sa stabilesti daca merita sa mai traiasca sa nu?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  3. #45
    Moderator Celeb Sir. Eko's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    14,366
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by dede View Post
    daca faci asta, nu esti cu nimic mai bun decat el. cu ce drept sa ii iei viata unui om, cine esti tu sa stabilesti daca merita sa mai traiasca sa nu?
    Sunt mai bun ca el.Dar el cine ii sa stabileasca cine moare si cine nu?
    Ca pe vremuri sa aruncam cu pietre in el pana moare !Mai bine,tras pe roata !

  4. #46
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Hai fii serios. Vreau sa cred ca nu mai traim ca pe vremuri, unde trasul pe roata si arsul pe rug erau raspunsurile, si traim intr-o lume cat de cat civilizata.

    Va plati pentru ce a facut, dar nu cu moartea. Daca o luam dupa cum gandesti tu, ca merita sa plateasca pentru tot ce facut, moartea nu mi se pare o pedeapsa indeajuns de aspra, in schimb o viata intreaga in inchisoare nu cred ca e usor de trait.
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  5. #47
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dede View Post
    Hai fii serios. Vreau sa cred ca nu mai traim ca pe vremuri, unde trasul pe roata si arsul pe rug erau raspunsurile, si traim intr-o lume cat de cat civilizata.
    Intr-adevar, solutiile mentionate sunt trase de par dar daca ai impresia ca lumea in care traim e civilizata te inseli. Actele de violenta sunt din ce in ce mai raspandite si mai salbatice. Paradoxal, noi, cei din Romania, suntem inca protejati de astfel de experiente.

    Quote Originally Posted by dede View Post
    Va plati pentru ce a facut, dar nu cu moartea. Daca o luam dupa cum gandesti tu, ca merita sa plateasca pentru tot ce facut, moartea nu mi se pare o pedeapsa indeajuns de aspra, in schimb o viata intreaga in inchisoare nu cred ca e usor de trait.
    O daaaa. Va platiiiiiiii . 21 de ani intr-o inchisoare in care tu ai plati bani buni ca sa locuiesti. Inchisoarea respectiva este hotel de 3-4 stele. Saracul nefericit. Deja imi este mila de el.

  6. #48
    sport legend Bobi Cearton's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Intr-o lume relativa
    Posts
    16,667
    Reputatie
    1
    sunt momente cand titlul topicului pare "fetele teroristului..."
    NICHITA STANESCU
    Eu nu sunt altceva decât o patã de sânge care vorbeºte

  7. #49
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Aha, chiar. Sa modifice cineva si titlul threadului. Asta e orice mai putin atac terorist.

  8. #50
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Avion View Post
    O daaaa. Va platiiiiiiii . 21 de ani intr-o inchisoare in care tu ai plati bani buni ca sa locuiesti. Inchisoarea respectiva este hotel de 3-4 stele. Saracul nefericit. Deja imi este mila de el.
    tu ce propui atunci? hai sa-i omoram pe toti?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  9. #51
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Unde am sugerat eu asta. Ti-am spus doar in ce conditii va "plati" nefericitul ala.

    Este imposibil evident, dar hai sa incercam un exercitiu de imaginatie. Gandeste-te ca persoana cea mai draga tie ar fi fost pe acea insula. Esti sigur ca aveai aceleasi idei acum?

  10. #52
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    beleafer

  11. #53
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Avion
    Este imposibil evident, dar hai sa incercam un exercitiu de imaginatie. Gandeste-te ca persoana cea mai draga tie ar fi fost pe acea insula. Esti sigur ca aveai aceleasi idei acum?
    Da, probabil l-as blestema si mi-as dori sa-l vad mort pe acel individ, de ce sa nu recunosc, dar totusi, in acel moment as gandi foarte subiectiv, din punctul meu de vedere. Acum, daca stau sa gandesc putin toata treaba asta, nu pot sa fiu de acord cu pedeapsa cu moartea, in nicio situatie, nu suntem Dumnezei sa decidem cine merita sau nu sa traiasca.

    Iar eu cand vorbeam de trait o viata intreaga in inchisoare, nu ma refeream la conditiile pe care le va avea acolo, dar vreau sa cred ca acelui om nu ii va fi usor sa duca o viata normala, chiar si din inchisoare, stiind ce a facut, ce om sanatos poate trai cu asa o vina, asta bineinteles daca intelege ce a facut. Daca e dus cu capul, tot acolo... aia nu e viata.
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  12. #54
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    mi-ar placea sa ma intalnesc cu flecsus in Norvegia.
    as primi cel mult o tragere de urechi amicala
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  13. 25th July 2011, 20:40
    Reason
    prostii !!

  14. #55
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    prima data si eu am crezut ca-i vorba despre fetele teroristului
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  15. #56
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    Eu privesc altfel situatia. Odata cu viata unui copil, acel animal a luat si viata parintelui sau. Nu e vorba ca esti subiectiv sau obiectiv, nu mai esti capabil sa gandesti, punct. Instinctele pun stapanire pe tine complet si actionezi in consecinta.

    Daca omul ala ducea o viata normala, nu recurgea la o asemenea fapta. Pentru el, o viata normala nu e acelasi lucru cu conceptul nostru (in mare) de viata normala. Omul a renuntat de mult la viata si si-a creat o lume fantastica, fantezista, doar a lui. Vezi WoW (Parca Datenshi era si el fanatic cu jocul asta ). S-a refugiat in joc si si-a creat o viata noua care-i dadea energie sa continue mai departe.

    Natura umana este in asemenea fel incat atunci cand ceva iti este luat de langa tine, trebuie inlocuit cu altceva. Orice, atat timp cat simti ca s-a produs un oarece echilibru. Legea compensarii. Familiile victimelor vor la randul lor dreptate. 21 de ani intr-un hotel de 3-4 stele avand la dispozitie majoritatea facilitatilor nu mi se pare corect. Trebuie mai mult.

  16. #57
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    mi-ar placea sa ma intalnesc cu flecsus in Norvegia.
    as primi cel mult o tragere de urechi amicala
    n-ai vrea mai bine sa te intalnesti cu jiji?
    beleafer

  17. #58
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Avion View Post
    EFamiliile victimelor vor la randul lor dreptate. 21 de ani intr-un hotel de 3-4 stele avand la dispozitie majoritatea facilitatilor nu mi se pare corect. Trebuie mai mult.
    21 de ani pentru fiecare victima * 93 dupa 1,953 de ani de munca silnica va fi liber.
    Last edited by TheIceMan; 25th July 2011 at 21:02.
    beleafer

  18. #59
    ...
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    2,314
    Reputatie
    1
    P-asta ai scos-o tu sau ai citit undeva?

  19. #60
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Avion View Post
    P-asta ai scos-o tu sau ai citit undeva?
    filosofie proprie, dar am auzit ca se aplica cu success in jurisdictii unde death penalty is not available.
    beleafer

  20. #61
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Teroristul ala merita sa moara in chinuri groaznice.

  21. #62
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Avion View Post
    Aha, chiar. Sa modifice cineva si titlul threadului. Asta e orice mai putin atac terorist.
    Politia norvegiana il considera asa, asa ca n-am de ce sa pun sub semnul intrebarii incadrarea autoritatilor, mai ales ca investigatiile sunt pe departe de a fi finalizate. In plus, definitia terorismului nu implica neaparat participarea a mai multor persoane ci ia in considerarea aspectul calitativ al actiunii.

    "Terrorism refer to those violent acts which are intended to create fear (terror), are perpetrated for a religious, political or ideological goal, and deliberately target or disregard the safety of non-combatants (civilians)".

    Asa ca nu te supara pe mine ca nu voi schimba titlul topicului.
    Last edited by miril; 25th July 2011 at 21:18.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  22. #63
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Avion View Post
    Natura umana este in asemenea fel incat atunci cand ceva iti este luat de langa tine, trebuie inlocuit cu altceva. Orice, atat timp cat simti ca s-a produs un oarece echilibru. Legea compensarii. Familiile victimelor vor la randul lor dreptate. 21 de ani intr-un hotel de 3-4 stele avand la dispozitie majoritatea facilitatilor nu mi se pare corect. Trebuie mai mult.
    Da, vor dreptate, dar totodata fiintele dragi pierdute nu se vor mai intoarce niciodata, indiferent de pedeapsa pe care ar primi-o vinovatul. In fine, mereu vor exista discutii pro si contra pedepsei cu moartea, nu vad de ce s-ar opri acum.

    Vad ca tot repeti numarul 21. Nu am fost atenta la ultimele stiri, deja se stie perioada in care va fi inchis?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •