Results 1 to 4 of 4

Thread: CSM București

  1. #1
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1

    CSM București

    CSM București este nou promovată în Liga Națională de handbal masculin. Jucători cunoscuți la echipa bucureșteană sunt Iulian Stamate și Georgescu. Antrenor este Dragos Dobrescu.
    Last edited by Nilatac; 17th March 2011 at 18:47.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  2. #2
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Poarta de nationala: Pleaca Ciobanu, vine Irimus

    CSM Bucuresti pare a fi o formatie activa pe piata transferurilor, pana si banca tehnica suferind modificari, Robert Licu fiind cel care va lua loc pe banca bucurestenilor in locul lui Dragos Dobrescu, antrenorul care a stat un sezon la CSM. In aceasta saptamana, echipa bucuresteana astepta rapsunsul internationalului Ionut Ciobanu cu privire la prelungirea contractului scadent in aceasta vara, el punand umarul serios la obiectivul de evitarea retrogradarii in returul campionatului trecut. Cele doua parti nu au ajuns la un acord si diriguitorii clubului finantat de muncipalitate s-au orientat catre un alt portar de mare valoare, fostul jucator al Universitatii Cluj.

    Ionut Ciobanu a spus pentru handbalvolei.ro motivele plecarii sale de la CSM : ,,Mi-am facut datoria la CSM, in cele 6 luni de contract m-am comportat ca un jucator profesionist si am aparat culorile clubului. Din pacate oferta CSM-ului nu a fost conform asteptarilor mele si de aceea am decis sa ma orientez catre alte formatii, in special din campionatele externe. Le urez bafta in continuare si sper sa construiasca o formatie competitiva, pentru ca Bucurestiul are nevoie de minim o echipa cu un cuvant de spus in Liga Nationala.

    Adrian Irimus, internationalul in varsta de 24 de ani care a activat sezonul trecut la UCM HC Caras-Severin si Universitatea Transilvania Cluj a semnat ieri un contract valabil pe doua sezoane cu gruparea bucuresteana. Irimus s-a remarcat cu evolutii bune la cele doua echipe, memorabila fiind semifinala de cupa pierduta la limita impotriva HCM-ului din Constanta de catre echipa clujeana : ,,Am semnat cu CSM Bucuresti un contract pe doua sezoane si ma declar multumit de alegerea facuta, formatia bucuresteana formand un lot de jucatori tineri dar de valoare, cu ambitii mari in urmatoarele sezoane. Cred ca lotul momentan se contureaza, si abia dupa ce va fi definitivat, putem spune ce obiectiv avem." Despre fosta echipa, Irimus a declarat : ,,Mi-a facut placere sa joc la Cluj si sa lucrez cu domnul Constantin Stefan, un antrenor care a stiut sa construiasca un adevarat grup de prieteni la Universitatea." Vrea acelasi lucru la CSM : ,,Am venit la CSM pentru ca mai cunosc anumiti jucatori care sunt din Baia Mare, orasul meu natal si cred ca imi va fi usoara acomodarea. Este foarte important sa ne omogenizam si sa devenim un grup unit, fara a forma o adevarata familie nu poti face performanta."

    Gruparea bucuresteana a mai perfectat si alte transferuri dupa sosirea lui Marian Rapciuga de la Steaua Bucuresti in special pe filiera HC Odorhei. Astfel, sub forma de imprumut au ajuns extrema dreapta Mihaita Miroiu si interul dreapta Gabriel Daninfeld, ultima oara la CSM Oradea. Alaturi de ei este foarte probabil sa ajunga si interul stanga Razvan Rapciuga, cel care si-a reziliat contractul cu gruparea harghiteana pentru a juca la CSM.

    handbal volei
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  3. 26th June 2011, 11:24

  4. #3
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    CSM București a câștigat ,,Cupa Steaua"
    Bucureștenii au câștigat toate cele trei partide disputate


    CSM București a reușit să câștige turneul amical organizat de CSA Steaua, disputat în sala ,,Concordia" din Chiajna. Echipa antrenată de Robert Licu a câștigat și ultima partida disputată, 37-29 (15-17), în fața gazdelor acestui turneu. Deși au început partida bine, CSM a avut un sfârșit slab de primă repriză, astfel că tinerii jucatori de la Steaua au reușit să preia conducerea și să încheie în avantaj prima repriză, 17-15.

    Robert Licu a mutat însă decisiv în a doua parte a jocului, schimbând sistemul de apărare din 6-0 în 4+2, cu Miroiu și Stăncioiu avansați, iar din acel moment au început problemele pentru elevii lui Ovidiu Mihăilă. Rezultatul apărării avansate s-a văzut imediat, CSM distanțându-se repede pe tabelă (22-19) și din acel moment au avut de îndeplinit o simplă formalitate. Per total o evoluție bună pentru CSM București, continuând seria de rezultate bune. Pop a prins o zi foarte bună, totalizând șapte parade în cele 20 minute în care a evoluat, iar Stăncioiu a punctat de cinci ori pe contraatac. În cealaltă partidă a zilei, CSM Ploiești a învins HC Vaslui cu 31-28 (15-12) și și-a adjudecat poziția secundă.

    Clasament final:
    1. CSM București 6p 106-71
    2. CSM Ploiești 4p 85-82
    3. CSA Steaua 2p 80-88
    4. HC Vaslui 0p 67-97

    Cel mai bun portar al turneului - Țenghea Adrian (CSA Steaua)
    Golgheterul turneului - Marian Răpciugă (CSM București)

    handbalvolei.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  5. #4
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Lucian Ghiulai a fost mutat la echipa de fete.
    Bozo Rudic si Ovidiu Mihaila sunt noii antrenori de la echipa de baieti. Nu am gasit niciun comunicat in care sa vad specificat cine este antrenor principal sau cine este second.... sau sunt amandoi principali.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •