Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 23 of 23

Thread: De ce nu se exprima preturile apartamentelor, telefoanelor in moneda nationala?

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Spui ca de ce fac intotdeauna comparatie cu ce era acum 22 de ani? Pentru ca mi se pare ca acum preturile apartamentelor si chiriilor sunt exagerat de mari, de aia! De ce pe timpul lui Ceausescu erau chiriile asa mici incat nu aveai ce face cu un salariu de 2500-3000 de lei sa zicem, iar azi chiriile pleaca de la 250 euro si la cea mai amarata garsoniera, adica mai mult de un salariu minim?
    Cum poti tu sa-i ceri omului 10 milioane/luna cand stii ca el de-abia castiga 700-800 de lei? Nu te gandesti ca nu are ce manca si cu ce sa se intretina, ca nu-i mai raman bani de nimic? Eu inteleg ca toata lumea vrea sa faca profit, dar nici asa sa jupoi pielea de pe om, sa-ti bati joc de el. Chiar am uitat sa mai fim oameni? Eu daca imi inchiriez apartamentul vara la marginea drumului, nu-mi da nimeni mai mult de 80 lei/noapte/camera, pur si simplu nu merge, orice as face, daca tii la pret pleaca la Costinesti sau in vama.
    DAR daca eu vreau sa ma duc sa stau cu chirie in Bucuresti (doar un exemplu) mi se cere din start 250 de euro cel putin!
    Cum de a crescut apartamentul achitat in '94 de la 750000 lei la 2 miliarde lei vechi si de ce tocmai casele au crescut in asemenea hal, eu asta nu pot sa inteleg! De ce atunci imi permiteam sa-l iau iar astazi nu mi l-as permite? Nu e clar ca se traieste mult mai prost azi?
    Aici am vrut sa ajung, de aia am facut comparatia aia, ca termen de raportare!
    din nou sesizezi un singur aspect in loc sa apreciezi situatia in genera. In 1989 returnam datorii de 2 mld USD pe an, in 2009-10 am imprumutat 25 mld (USD, aprox).
    In 1989 daca aveai camera de inchiriat o dadeai cu 600 lei si gaseai musteriu (am avut atunci 3 camere inchiriate si castigam la fel ca cineva care se ducea la servici zilnic, deci urca in autobuz, tocea pantofi, blugi). Acum gasesti si cu 500 E, dar si la gazda, cu 50, sau te cuplezi cu altcineva (de ce sex vrei tu). Poti sta singur in vila sau cu o babeta de 80 de ani. Problema se pune invers: de ce nu castigi 700 E ca sa nu te deranjeze cei 250 chirie. Pentru ca nivelul nostru de salarii este tinut jos, in plus cheltuim imens pe circ in loc sa intram pe piata UE (cel putin). In Bucuresti s-au pierdut zeci de mii de joburi in industrie, dar reconversia aia e sublima si lipseste cu desavarsire. Sigur ca sunt locuri in bursa, banci, TV, etc, dar astea nu sunt pentru amaratii tarii. S-ar putea face de maine salariul minim 1500, dar vei vedea rapid inca 1 mln someri care ar trebui sa munceasca pentru cei cu 2500, in plus vei inchide tot ce inseamna muzica clasica, teatre, chiar stadioane ca nu va mai da nimeni 50 lei pe bilet). Sunt salarii in Buc foarte mari, problema este ca nu ai ce sa le oferi, ori stau 10 ore cu nasul in PC si fug repede la fast unde da 15 lei (ceea ce este mult pentru noi), ori nu le mai trebuie nimic.
    Un salariu de 2500-3000 il luai in ultimii ani ai lui Ceausescu, ca urmare a cresterii cretine de salarii (bani luai, dar nu gaseai ce vroiai sa cumperi, era o inflatie mascata).
    Inainte sa compari 1994 cu 2011, vezi si cat era salariul atunci si cat acum. Nici in vest nu navaleste lumea sa cumpere apartamente cu banii jos (2mld = 50.000 E, eftin ca braga un apartament in vest), ci mai degraba vand unul, isi fac credit si cumpar altul.
    De ce au crescut preturile ? Pentru ca exista oameni care-si permit, dupa cum vezi, de cand cu criza lu Boc preturile au scazut si nu mai construieste nimeni, asa ca Boc forteaza bancile sa-si bage din nou banii in piata ca sa iasa el PM si dupa 2012. Doamne fereste!

  2. #23
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Dude, ne-am prins.Ai fi vrut sa traiesti pe vremea comunistilor, in mare parte din lipsa de coaie, asta pentru ca ti-ar fi asigurat cumva statul o viata, cel putin nu te lasa sa mori.
    Dar acum pe bune, crezi ca puteai sa faci 1000 de threaduri in care sa zici ca era mai bine pe vremea monarhiei sau ceva de genul?
    Chiar crezi ca un om se poate considera implinit daca are casa, masina si mancare ? :|

    Oricum daca vrei o forma similara de indoctrinare, ai putea sa te faci corporatrist.Trebuie sa muncesti mai mult cu o facultate si ceva specializare fata de muncitorul la strung care puteai deveni in vremea raposatului.Dar dupa vreo 4-5 ani de munca, viata va deveni la fel.Munca multa, iti vei permite o masina, o casa si mancare cata vrei.Timp de citit ceva, vazut un film, nu va mai fi ca doar trebuie sa faci extra-hours, sa mergi prin team-buildinguri and stuff.La televizor te vei uita probabil tot o ora ca atunci, si in ora aia vei da pe A3 sau RTV unde vor fi vrajeli.Asa ca de ce nu emulezi comunismul capitalist ? Iti e prea lene?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •