View Poll Results: Este oportuna introducerea votului prin corespondenta pentru romanii din diaspora?

Voters
35. You may not vote on this poll
  • DA

    14 40.00%
  • NU

    21 60.00%
Page 5 of 24 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 486

Thread: Votul prin corespondenta pentru romanii din diaspora

  1. #85
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elgorriaga View Post
    Dacă la alegerile "cu buletinul în mînă" cei din diaspora au votat la foc automat, 1 vot la 10 secunde (mă rog, nu ei au votat, ci escrocii portocalii au făcut-o, în numele lor), îți dai seama ce randament o să aibă la votul ăsta prin corespondență? Cred că o să voteze vroe 6-7 milioane de români din străinătate, întorcînd sorții luptei electorale și aducînd jegurilor pedeliste o nouă majoritate parlamentară.

    Ce, nu sînt atîția români în străinătate? O să fie, buey, proștilor, hă hă hă, v-am ciuruit bine, hă, hă, hă ...
    La 10 secunde? Cred ca te inseli. Eu stiam de 7 secunde, dar se poate sa ma insel, altfel cum ar fi votat 6.000 de romani in toata Franta. Multi domnule, multi. Parca ii si vad pe toti romii stand la cozi sa voteze.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #86
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Ce sau pe cine ti-ai futut tu nu ma intereseaza. In loc sa ataci problema - votul din strainatate sa nu fie fraudat - te apuci sa-i ataci pe cei 10% din cetatenii romani din strainatate care au votat?
    Apropo. Stie cineva cati romani sunt plecati la munca in strainatate?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #87
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Ce sau pe cine ti-ai futut tu nu ma intereseaza. In loc sa ataci problema - votul din strainatate sa nu fie fraudat - te apuci sa-i ataci pe cei 10% din cetatenii romani din strainatate care au votat?
    Da.
    Pentru ca ei au basculat votul.Pe ei pica responsabilitatea.

  4. #88
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    De ce n-a luat atunci Geoana 52% in tara, sa nu mai conteze ce voteaza cei din strainatate?
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Apropo. Stie cineva cati romani sunt plecati la munca in strainatate?
    Am gasit articolul asta, care vorbeste de 2,5 pana la 3 milioane.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  5. #89
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Italia si Spania, despre asta-i vorba.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Elgorriaga View Post
    Dacă la alegerile "cu buletinul în mînă" cei din diaspora au votat la foc automat, 1 vot la 10 secunde (mă rog, nu ei au votat, ci escrocii portocalii au făcut-o, în numele lor), îți dai seama ce randament o să aibă la votul ăsta prin corespondență? Cred că o să voteze vroe 6-7 milioane de români din străinătate, întorcînd sorții luptei electorale și aducînd jegurilor pedeliste o nouă majoritate parlamentară.

    Ce, nu sînt atîția români în străinătate? O să fie, buey, proștilor, hă hă hă, v-am ciuruit bine, hă, hă, hă ...
    Te vad citind mai demult pe aici.Ma bucur ca ai renuntat la pasivitate si ti-ai spus parerea!

  7. #91
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Am gasit articolul asta, care vorbeste de 2,5 pana la 3 milioane.
    Acum il citeam si eu. 3 milioane? Destui. Din astia cati au votat la alegerile din 2009? 100.000 sau mai multi?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Acum il citeam si eu. 3 milioane? Destui. Din astia cati au votat la alegerile din 2009? 100.000 sau mai multi?
    100.000?
    80% cu realesul?

    QED!

  9. #93
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ti se par multi? 100.000 din 3 milioane? Cred ca majoritatea au votat la Paris.

    Tu ai fi vrut sa-l voteze pe Geoana? Chiar atat de prosti ii crezi pe romani?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  10. #94
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Geoana nu reprezenta niciun pericol pe Natiune, spre deosebire de Basescu. Putea fi schimbat daca nu corespundea. Care sunt atunci prostii? De asta ne arata lumea cu degetul, de destepti ce suntem? Adica 50,4% destepti si restul, cum? Deci, Basescu face ce stie el mai bine pentru Natiune, o imparte in doua. Una buna, care voteaza destept si alta... Sa fim seriosi. Aici este vorba de cine manipuleaza mai bine, implicit fraudeaza, daca interesele o cer. Geoana nu avea cum sa o faca. Basescu, in schimb, da.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #95
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Putea fi schimbat daca nu corespundea?

    Ai auzit de alegeri? Sunt o data la 5 ani.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  12. #96
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ma faci sa zambesc. De asta se grabeste Presedintele jumatatii destepte sa schimbe Constitutia? Sa fie clar, Basescu este cel mai mare pericol pentru Romania. Si jumatatea desteapta nu o vede. Din naivitate sau...nu.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  13. #97
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Poti sa si razi. Constitutia este cea mai proasta si interpretabila lege din Romania. Ar fi si cazul s-o schimbe. Sa nu uitam ca legea a fost facuta dupa chipul si asemanarea lui Nastase, iar acum culegem roadele. Noroc ca n-a fost pentru cine s-a pregatit.

    Iar obsesia asta cu schimbarea constitutiei este doar o petarda arunca de unii ca tine aflati in necunostinta de cauza. Daca ai avea minime cunostinte despre cum se poate schimba Constitutia, n-ai mai arunca cu petarde in stanga si-n dreapta.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #98
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bobi Cearton View Post
    lasa-i sa voteze. le e dor de tara. sunt unii romani care trec zilnic pe langa sediul FMI. pt acest amanunt cat si pt cel cel cu doru merita sa pocneasca stampila pe buletinul de vot.
    bai "firfizonule", daca te referi la mine, eu nu am drept de vot pentru ca nu mai am cetatenie romania. Si da, cunosc pe cativa de la FMI si the World bank si stiu si cate ceva despre cazul romania. Tu de la tine de acolo din berceni de la et 7 sau din catzelu evident ca le stii pe toate....de la tine din apart se invarte lumea...LOL

    Si de facut ceva pentru romania noi cei din diaspora facem mai mult decat cei din tara. Banii trimisi in tara care sunt de ordinul a miliarde de USD cu care sustinem economia...banii astia se duc in consum.
    Eu concret am sustinut si firma romaneasca sa nu se falimenteze...ca sa nu mai spun ca lucrand pentru guvernul USA fac lobby pentru RO ori de cate ori am ocazia.

    dar evident ca nici macar un banal drept de vot nu trebuie sa aiba romanii din diaspora..oricum sunt putini care se mai intorc si putini care merg la vot din cauza distantelor f mari fata de centrele de votare. mai trimitem bani cat mai avem familii si rude acolo...dupa aia se rupe filmul cu tara de bastina.
    Last edited by YodaRo; 23rd January 2011 at 15:42.

  15. #99
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Ti se par multi? 100.000 din 3 milioane? Cred ca majoritatea au votat la Paris.

    Tu ai fi vrut sa-l voteze pe Geoana? Chiar atat de prosti ii crezi pe romani?
    Nu.
    Romanii sunt isteti si smecheri.Nu l-au votat ei pe papitoiul ala de Ratiu care a venit in tara ca sa le puna nu's ce botnite.
    Popor ales ,ce mai....

    L-au ales atunci pe iliescu,iar acum se dau mari anti-iliescieni!
    Intelegi ce vreau sa zic?

  16. #100
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Nu cum o face Basescu, pe genunchi. Sa inteleg ca esti de acord ca Geoana poate fi schimbat, implicit, invocand si interpretabilitatea Constitutiei. Orice lege in lume este interpretabila, caci nu poate acoperi realitatea complexa, important ca cei care o aplica sa o interpreteze in spiritul ei, nu sa obstructioneze mersul lucrurilor asa cum o face Basescu care incalca legea de cand a pasit in Cotroceni. In Constitutie i se da un rol de mediator nu unul de jucator, dar asta nu l-a impiedicat nici pe el si nici pe sustinatorii lui sa inchida ochii. Este foare grav ce se intampla in Romania, acum. Din pacate nu exista forte credibile sa indrepte lucrurile, singurul mijloc la dispozitia po****tiei este schimbarea politica, prin vot, "raul cel mai mic", pana se va gasi acea forta si acei politiceni sa o faca.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #101
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Intelegi gresit.

    Adevarul este ca e si greu.

    Tu faci o afirmatie, eu te intreb daca chiar crezi prostia asta si tragi concluzia ca iti dau dreptate. Ai probleme mari de logica.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  18. #102
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Sorine, ce putea sa faca domne' Geoana mai rau decat Basesc?. Pot sa spun si eu ca toti aia care l-au votat pe Basescu si il sustin incontinuare imi provoaca o greata profunda? Ca ii consider inconstienti? Pot asta Sorine sau vii sa-mi zici de Geoana, de Iliescu, de moguli, de Vantu, de...
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  19. #103
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin Blaj View Post
    Poti sa si razi. Constitutia este cea mai proasta si interpretabila lege din Romania. Ar fi si cazul s-o schimbe. Sa nu uitam ca legea a fost facuta dupa chipul si asemanarea lui Nastase, iar acum culegem roadele. Noroc ca n-a fost pentru cine s-a pregatit.

    Iar obsesia asta cu schimbarea constitutiei este doar o petarda arunca de unii ca tine aflati in necunostinta de cauza. Daca ai avea minime cunostinte despre cum se poate schimba Constitutia, n-ai mai arunca cu petarde in stanga si-n dreapta.
    Hahahaha, bine ca e Boc mai destept decat Nastase.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  20. #104
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    Sorine, ce putea sa faca domne' Geoana mai rau decat Basesc?. Pot sa spun si eu ca toti aia care l-au votat pe Basescu si il sustin incontinuare imi provoaca o greata profunda? Ca ii consider inconstienti? Pot asta Sorine sau vii sa-mi zici de Geoana, de Iliescu, de moguli, de Vantu, de...
    Ia o lamaie, de fapt ia mai multe. E singurul sfat pe care ti-l pot da.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  21. #105
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Da, chiar e singurul.

    Avand in vedere e ca tie iti placea si cand intra Sumi in concurenti ca sa castige, nu ma mira ca esti fan infocat al lui Basescu si al furtului.
    Last edited by Datenshi; 23rd January 2011 at 16:00.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •