Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: Pretul Benzinei incotro?

  1. #1
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1

    Pretul Benzinei incotro?

    Scumpirea benzinei la 2-3 zile a devenit cosmarul romanilor. si nu doar al celor care au masina, ci si al gospodinelor, pentru ca mancarea se va scumpi ca urmare a majorarii tarifelor de transport. 1.600 de lei pe litru in numai 48 de ore. Asa s-a scumpit benzina de la inceputul saptamanii. Ce-i de facut?, se intreaba romanii. Noi incercam sa oferim solutii, ghidandu-ne dupa tarile din jurul nostru care simt la fel de acut ca si noi fluctuatiile preturilor internationale la titei. De exemplu, Polonia va reduce, incepand de la 15 septembrie si pana la sfarsitul anului, accizele la carburanti, pentru a limita cresterea preturilor la pompe, in conditiile in care costul ridicat al petrolului afecteaza dezvoltarea economica, a anuntat Ministerul Finantelor din Polonia. in prezent, un litru de benzina fara plumb costa in aceasta tara circa 4,5 zloti (40.000 lei), iar motorina este comercializata cu aproximativ 4 zloti (35.700 lei). Diferenta foarte mica fata de cat e la pompa acum in Romania. in aceste conditii, la polonezi, acciza va fi diminuata cu 0,25 zloti (0,079 dolari) pentru un litru de benzina fara plumb, de la nivelul actual de 1,57 zloti. Guvernul Romaniei poate lua aceasta decizie? De ce nu. in prezent, accizele la benzinele cu plumb sunt de 311 euro la 1.000 de litri, iar la benzinele fara plumb de 267 euro la 1.000 de litri. Ceea ce reprezinta nici mai mult nici mai putin de circa 30% din pretul la pompa, in cazul benzinei cu plumb, si 25% la cea fara plumb. Daca mai adaugam inca 1 cent la fiecare litru, care se duce intr-un fond special la Ministerul Finantelor pentru acoperirea asa-ziselor "datorii istorice" si inca 10% adaosul comercial, apoi la final calculam si taxa pe valoarea adaugata de 19%, vom constata ca circa 50% din pretul fiecarui litru se duce in marele buzunar al statului, sub forma de taxe. Pana la scumpirea din ultimele saptamani a barilului de titei, taxele reprezentau circa 60-70%. Lucru confirmat chiar si de omul de afaceri din domeniul petrolier Dinu Patriciu: "60-70% din pretul carburantilor la pompa e reprezentat de taxe. in tari din Europa cu potential turistic, cum sunt Spania sau Grecia, taxele sunt mai reduse tocmai pentru a incuraja turismul. Deja pretul carburantilor in Romania este peste cel din Spania sau din Grecia". Acum, scumpindu-se titeiul, pretul de rafinare este mai mare, asa ca proportia taxelor in pretul final a scazut spre 50%, ne-a precizat directorul general al Competrol Bucuresti, Florian Oprescu. Dar asta nu inseamna nimic pentru bietul sofer, care trebuie sa plateasca din ce in ce mai mult. in acest moment Romania a depasit orice tara din jur: Cehia - 1,087 euro/l, Slovacia - 1,033 euro/l, Slovenia - 1,031 euro/l, Serbia-Muntenegru - 1,020 euro/l, Bulgaria - 0,966 euro/l, Ucraina - 0,586 euro/l, Rusia - 0,514 euro/l.

    "Benzina europeana, salarii nu"

    Radu Zisu, 27 ani, economist: "E aiurea. A sarit deja de un euro. Probabil ca vor sa ne aduca la acelasi nivel cu alte state. Benzina e la nivel european, dar salariile nu". Laurentiu Popescu, 45 ani, administrator de firma: "Exact de aceasta scumpire mai aveam nevoie. Pana nu va iesi lumea din nou in strada nu se vor potoli cu scumpirile". Nicoleta Balan, 35 ani, consilier: "E neplacut. in doua zile sa se scumpeasca atat de mult, cu 1.600 de lei la litru, mi se pare cam mult."

    Guvernul trebuie sa reduca accizele!

    Romanii nemultumiti de scumpirea repetata a preturilor la carburanti trebuie sa completeze talonul de mai jos si sa-l expedieze pe adresa ziarului Libertatea. Toate plicurile vor fi trimise apoi Ministerului Finantelor.

    www.libertatea.ro
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  2. #2
    Anti-prostie Apolini's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Am auzit si eu de scumpirea asta ieri la stiri! Intr-adevar, ar putea sa mai reduca din taxe, mi se pare ridicol, ca un litru de benzina sa depaseasca 1 Euro (in Romania!!!).
    Avem de unde sa scoatem bani sa luam benzina europeana cu salarii de nimic! Daca nemtii se vaita ca benzina e scumpa si ei au salarii de 2000-3000 Euro, atunci noi ce sa facem?

  3. #3
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Sper sa nu fie considerata reclama
    Attached Images Attached Images

  4. #4
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Din ce ziceau astia...pana la sfarsitul anului benzina ar putea ajunge la 57.000 ....cred ca se va circula mult mai mult cu metroul si trenul

    @Ady
    Super tare

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    De circulat se va circula pe jos, cu busu, cu metrou, cu ce se va putea... dar nu e asta singura problema, din pacate. Iti dai seama ca toate preturile vor sari in aer odata cu cresterea pretului la benzina.

  6. #6
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    E jale. La salariile din Romania, in medie de 200-300 de euro, sa fazi benzina de un euro, in conditiile in care afara salariile sint de cel putin 7 ori mai mari, iar pretul benzinei la fel ca la noi. Astia vor sa ne bage in sapa de lemn, sa nu mai ai dupa ce bea apa. Benzina la noi ar trebui sa fie maxim 10.000 de lei...

  7. #7
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    La noi multe ar trebui sa fie pana in 10.000.... la salariile din Romania, multe produse si servicii au ajuns sa fie un lux....
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #8
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    10.000 nu cred ca acopera pretul de productie
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  9. #9
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Vadime...nici chiar asa
    Totusi...benzina aia costa s-o produci...nu vine gratis

  10. #10
    sports fan NY_giants05's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    563
    Reputatie
    1
    Cresc pretzurile in prostie in Romania..o sa creasca atat de mult incat peste vreo 50 de ani nu o sa ne mai permitem sa cumparam un sul de hartie igienica....o sa folosim frunze. In ce tzara traim , nu m-ar mira dak shi frunzele ar avea pretz.
    Cat de mult mi-as dori sa plec din tara asta...
    [I] [SIZE="2"]"Exista doua lucruri infinite : universul si prostia omeneasca"[/SIZE] [/I]

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Solutii sunt , mult mai economice si sanatoase (adica bicicleta si mersul pe jos care sunt gratis) pentru oras , instalatii de gaz (multi deja au ... e 17.000 litru de GPL) pentru cei care circula mult ...

  12. #12
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by NY_giants05
    Cat de mult mi-as dori sa plec din tara asta...
    Cat de mult mi-as dori sa ma intorc bogat in tara asta...

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul
    Solutii sunt , mult mai economice si sanatoase (adica bicicleta si mersul pe jos care sunt gratis) pentru oras
    Si sa te vad pe tine cand vrei sa parcurgi jumate din Bucuresti in 30 de min ( cu masina cred ca se poate ) cu bicicleta,ce te faci.Da' macar faci economie

  14. #14
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sharkie
    cand vrei sa parcurgi jumate din Bucuresti in 30 de min ( cu masina cred ca se poate )
    Nici cu masina nu stiu cat o sa reusesti in 30 minute. Daca prinzi super-aglomeratie.....
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #15
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sharkie
    Si sa te vad pe tine cand vrei sa parcurgi jumate din Bucuresti in 30 de min ( cu masina cred ca se poate ) cu bicicleta,ce te faci.Da' macar faci economie
    Cu bicicleta e criminal in Bucuresti, in afara ca iti risti viata la tot pasul din cauza soferilor inconstienti, ajungi plin de praf(in cel mai bun caz) si cu gatul uscat de la praf, noxe samd. Din pacate in Bucuresti bicicleta nu e o solutie.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    @Desde - Pai de asta am zis si eu,ca am auzit ca se mai circula infernal ma rog,idea era importanta

    EDIT:

    @fia - asta am sugerat si eu,ca nu e o solutie bicicleta,dar daca Paul se incumeta
    Last edited by Sharkie; 9th September 2005 at 10:43. Reason: new posts....

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Ieftinire de frica la carburanti

    Dupa avertismentul lui Traian Basescu si autosesizarea Consiliului Concurentei in privinta cresterilor in cascada ale preturilor la carburanti, Petrom anunta o ieftinire cu circa 900 lei pe litru la benzina. Asemenea minuni s-au mai intamplat si sa speram ca austriecii, proprietarii Petrom, nu vor proceda ca in Romania, unde minunile tin trei zile.

    Petrom a anuntat ieftinirea benzinei premium cu 900 de lei vechi, cu cat o scumpise miercuri, producand revolta mediului de afaceri. Acum sortimentele Petrom costa intre 36.000 si 39.300 de lei vechi. De asemenea, motorina este mai ieftina cu 700-900 de lei vechi, dupa ce luni fusese scumpita cu 700 de lei. Preturile motorinei sunt intre 32.200 si 33.300 de lei vechi.

    Jurnalul National

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Ceea ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca benzina este mai scumpa la noi ca in Grecia, de ex ...... de fiecare data facem comparatie cu Germania, Franta sau Italia..... noi suntem o tra mult mai saraca decat tarile cele mai slab dezvoltate din Uniunea Europena, Grecia, Portugalia, Spania... dar tot timpul facem comparatii cu tarile cele mai dezvoltate.

  19. #19
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Pe aici, prin Germanai, benzina a urcat vertiginos in cateva zile iar acum...a scazut la fel !
    Ce ma intereseaza pe mine, motorina, a scazut in 2-3 zile de la 1,189 la 1,119-1,129 Euro.

    Normal, eu mi-am umplut rezervorul marti cand era...1,189 !

  20. #20
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    @fia

    Bicicleta nu este o solutie, dar o motocicleta merge

  21. #21
    Ancient fia's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Pe pârtie
    Posts
    8,522
    Reputatie
    1
    Hai nu zau.... Ai mers vreodata cu motocicleta sau cu scooterul in bucuresti? Pai e mai rau decat cu bicicleta... Sa stai sa o freci prin intersectii. Plus ca toti astia cu masinile sunt parsivi si te baga in bordura... li se rupe ca pici tu de pe motor.... Vorbesc din fapte reale.
    [B][COLOR=DarkRed]C-asa sunt eu rapidist, c-asa sunt eu RAPIDist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]Niciodata nu sunt trist, niciodata nu sunt trist[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=DarkRed]Si la bine si la rau, si la bine la si la rau[/COLOR][/B]
    [B][COLOR=Silver]RAPID este clubul meu, RAPID este clubul meu.[/COLOR][/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •