Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 37

Thread: Petrolul + Astra = FC Petrolul Astra

  1. #1
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0

    Petrolul + Astra = FC Petrolul Astra

    Cluburile Astra Ploiesti si Petrolul Ploiesti au fuzionat, noua grupare urmand sa se numeasca FC Petrolul Astra Ploiesti.
    Decizia privind fuzionarea celor doua cluburi a fost luata, joi, in cadrul unei intalniri intre presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, patronul gruparii Astra, Ioan Neculae, si presedintele Consiliului de Administratie al FC Petrolul Ploiesti, Florin Bercea.
    Noua echipa a orasului Ploiesti va evolua in sezonul 2003-2004 al Diviziei A dupa programul competitional stabilit pentru Petrolul Ploiesti. FC Petrolul Astra Ploiesti va avea un buget in valoare de doua milioane de dolari pentru noul sezon. Partidele se vor desfasura pe stadioanele "9 Mai", in cazul in care meciul trebuie sa se dispute in nocturna, si "Prahova", unde vor fi instalate 3.500 de scaune din plastic.
    In urma acestei fuzionari, locul ramas liber in Divizia A va fi preluat de Otelul Galati, care a retrogradat la finalul sezonului 2002-2003, dupa disputarea barajului.
    Sediul Primariei din Ploiesti a fost pichetat, joi, de aproximativ 250 de suporteri ai echipei Petrolul Ploiesti. Acestia au huiduit in momentul in care a fost anuntata decizia de fuzionare a cluburilor Astra si Petrolul.

  2. #2
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Re: Petrolul + Astra = FC Petrolul Astra

    Quote Originally Posted by Edgar
    Cluburile Astra Ploiesti si Petrolul Ploiesti au fuzionat, noua grupare urmand sa se numeasca FC Petrolul Astra Ploiesti.
    Decizia privind fuzionarea celor doua cluburi a fost luata, joi, in cadrul unei intalniri intre presedintele Consiliului Judetean Prahova, Mircea Cosma, patronul gruparii Astra, Ioan Neculae, si presedintele Consiliului de Administratie al FC Petrolul Ploiesti, Florin Bercea.
    Noua echipa a orasului Ploiesti va evolua in sezonul 2003-2004 al Diviziei A dupa programul competitional stabilit pentru Petrolul Ploiesti. FC Petrolul Astra Ploiesti va avea un buget in valoare de doua milioane de dolari pentru noul sezon. Partidele se vor desfasura pe stadioanele "9 Mai", in cazul in care meciul trebuie sa se dispute in nocturna, si "Prahova", unde vor fi instalate 3.500 de scaune din plastic.
    In urma acestei fuzionari, locul ramas liber in Divizia A va fi preluat de Otelul Galati, care a retrogradat la finalul sezonului 2002-2003, dupa disputarea barajului.
    Sediul Primariei din Ploiesti a fost pichetat, joi, de aproximativ 250 de suporteri ai echipei Petrolul Ploiesti. Acestia au huiduit in momentul in care a fost anuntata decizia de fuzionare a cluburilor Astra si Petrolul.
    Sunt ceva bani la mijloc pentru locul preluat de Otelul?

  3. #3
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    eu nu inteleg dupa ce criteriu s-a luat hotarirea sa joace otelul in divizia A! Cu toate ka a retrogradat, dar si Gloria Buzau a fost la un pas de a intra in A! Nu stiu pe ce baza s-a luat dar eu zic ka nu a fost o hotarire prea inteleapta!
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  4. #4
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1


    Suntem in tzara pacii....numa la noi daca se retrogradeaza in noul sezon joci tot in Divizia A.
    In fond cui ii pasa avem patru divizii B. Sa fim fericitit ca jucam in preliminariile Champion League din divizia B.Pentru ca e vai de capul nostru. Toata lumea plange ca nu are bani, dar cand te uiti in ograda unora itzi vine sa mori. A fost Bacaul, acum Otelul..cine urmeaza ?

    Tertipuri ieftine.
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  5. #5
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Sa nu uitam nici Timisoara, care cazuse din B in C si joaca in A...

  6. #6
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0

    Re: Petrolul + Astra = FC Petrolul Astra

    Quote Originally Posted by tudose
    Sunt ceva bani la mijloc pentru locul preluat de Otelul?
    Nu stiu tudose, o sa-l sun mai pe seara pe Nicu Boghici.

  7. #7
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Ayrton,

    cred ca prima promovare abuziva din istorie apartzine altora.

    Ghici Dinamo ce-i?
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  8. #8
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Re: Petrolul + Astra = FC Petrolul Astra

    Quote Originally Posted by Edgar
    Quote Originally Posted by tudose
    Sunt ceva bani la mijloc pentru locul preluat de Otelul?
    Nu stiu tudose, o sa-l sun mai pe seara pe Nicu Boghici.
    Intrebam daca macar oficial s-a spus ceva... Pentru ca, in urma fuziunii, apare un loc liber in Divizia A, si nu stiu pe ce criteriu (regulament) poate sa il preia automat Otelul.
    Stadionul "Prahova" de care vorbesti e cumva "Ilie Oana"? Din cate stiu eu, acesta are 20.000 de locuri, in timp ce "Astra" are doar 8.000, dar si instalatie de nocturna.

  9. #9
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    , deci meciul cu noi se va juca pe "astra"
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  10. #10
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    in cazul timisoarei a fost fuziune, care este permisa si in afara. Aek Bucuresti neavand stadion a facut fuziune cu Poli. Deci noua echipa a a decis sa joace la Timisoara.Deci eu cred ca e altceva dar Otelul cu cine a fuzionat iar Bacaul?

    eu nu am treaba cu Dinamo , Steaua ca ele nu au jucat in divizia B erau alte vremuri iar acum nu are rost sa dezgropam mortii...

    Ayrton am dreptate sau nu? fii fair play si spune parerea ta in cazul Timisoarei, lasand la o parte prostiile cu zonele geografice si alte chestii...

    nu o fi el Dobos si mai ales astia din PSD(vorbesc de Armas si mai ales de fotbal ca nu ma intereseaza politica..toti din politica sunt niste jegosi) sfinti dar oricum nu-l vor ajunge in mojicii pe Netoiu si Borcea. Nu se poate sa migrezi intr-o luna de la un club la altul asa ca vrei tu....pe un asemenea post...nu crezi? :?
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  11. #11
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eram sigur ca muscati momeala si sariti cu gura

    Quote Originally Posted by IlMILAN
    Aek Bucuresti neavand stadion a facut fuziune cu Poli.
    Dar in sezonul anterior, cand se numea Fulgerul Bragadiru unde a jucat meciurile, la patinuar?

  12. #12
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Ayrton nu a fost aceiasi situatie cu dinamo ca la AEK ???
    Pai veni Netoiu cu oltenii, n-aveau unde sa joace, nu? si ce s-au gindit hai la dinamo ca tot au luat campionatul, dar n-are rost sa schimbam numele echipei in Stiinta Bucuresti. 8)
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  13. #13
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Pai nu, ca nici cand s-a dus Netoiu la Craiova cu Preda, Dobre, regretatul C.Dinu, si ceilalti nu i-a zis Rocar Craiova... Doar la Timisoara i-a zis AEK ...

  14. #14
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    ayrton de ce esti rautacios....ce avea bragadiru era stadion? indeplinea normele pentru divizia A? nu cred, cel putin asa ziceau cei din presa si Toni Dobos...oricum ideea de fuziune a fost respectata....la fel si cand Netoiu a plecat cu jucatorii la Dinamo, problema e alta in cazul lui Netoiu...nu crezi? din prisma faptului ca azi era presedintele Craiovei si peste 1 luna era Dinamo in consiliul de administratie.Este mai mult problema de caracter. Da-mi un alt exemplu din lumea asta fotbalistica, ca am vazut ca nu esti habarnist in ce priveste fenomenu...

    Nu stiu care e defapt problema voastra cu Poli....serios...fara a fi rautacios Dinamo cred ca este cea mai injurata echipa...si asta numai datorita celor din conducere.Eu mi-as dori sa se termine cu injuraturile si trivialitatile. Sa fie competitie.....

    P.S Netoiu daca se supara o sa-si ia bagajele si pleaca si de la Dinamo si va merge la alt club.....lui ii este indiferent...

    nu crezi?


    A si inca ceva eu numai la noi am auzit de coproprietate a unor jucatori sa fie persoane fizice....totusi poate se mai intampla si in alte parti
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  15. #15
    Daddy Dolo IlMILAN's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    2,326
    Reputatie
    1
    Chestia cu AEK vine de la Dobos care poarta probabil un repect deosebit AEK-ului din Atena, de unde a castigat grosul banilor din fotbal .Nu esti de aceeasi parere...


    Offffff subiectivismul asta bata-l norocu.........
    [COLOR=Red][B]FORZA [/B] [/COLOR] [COLOR=Black][B] MAGICO [/B] [/COLOR] [COLOR=Red][B] MILAN [/B][/COLOR]
    [B][COLOR=Red] LE MIE RAGAZZE [/COLOR] MI VOGLIONO [COLOR=Red] CON LORO [/COLOR][/B]

  16. #16
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0

    Re: Petrolul + Astra = FC Petrolul Astra

    Quote Originally Posted by tudose
    Intrebam daca macar oficial s-a spus ceva... Pentru ca, in urma fuziunii, apare un loc liber in Divizia A, si nu stiu pe ce criteriu (regulament) poate sa il preia automat Otelul.
    Stadionul "Prahova" de care vorbesti e cumva "Ilie Oana"? Din cate stiu eu, acesta are 20.000 de locuri, in timp ce "Astra" are doar 8.000, dar si instalatie de nocturna.
    Eu doar am preluat stirea. Alte detalii nu am.

  17. #17
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timišoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Otelul nu va plati un leu. Dreptul de a juca in A revine echipei clasata in editia trecuta a Diviziei A imediat sub Poli AEK, deci Otelul.

    Bine ca n-au cumparat locul, ca le ieseau indienilor ochii.
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  18. #18
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Nu-ti fa probleme, am inteles ca o sa se renunte la AEK.
    Apropos stadionul din Stefan cel Mare indeplineste normele pentru divizia A, sint 10.000 de locuri? ca parca stadionul de la gara mica al UMT-ului ii mai mare.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  19. #19
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Vii cu d-astea si crezi ca eu sar sa=ti dau , dar te las in pace... Hai sa fim on topic si sa nu mai discutam despre stadioane si capacitati, ca am mai facut-o...
    Hai noroc, ca plec sa beau o !

  20. #20
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Timisoreanule normal ca asa se procedeaza afara.....chiar dobos trebuia sa ii lase numele de AEK Bucuresti si sa joace de la Timisoara (se le faca in ciuda la Dinamo cind ii bate ) cel putin asa e aici echipa pleaca in alt stat dar nu isi schimba numele si asta gasesti in orice sport in US.
    anti Dinamo, anti oier

  21. #21
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    motivul oficial pentru care a fost inscris otelul in locul buzaului a fost acela ka otelul a pierdut barajul dupa regula away-goals in timp ce buzau a pierdut la scor in fata timisoarei!
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •