Results 1 to 7 of 7

Thread: Cum sa construiesti un teren de golf low -cost ? Iata cum :

  1. #1
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1

    Cum sa construiesti un teren de golf low -cost ? Iata cum :

    Incep prin a va spune ca solutiile de aici sunt aplicabile unui proiect cu o desfasurare pe minimum 4 ani si nu reprezinta un plan de mare acuratete ci o linie fina care poate da idei doritorilor. Fiind inca in Suedia in momentul in care va scriu , sunt nevoit sa va spun ca am vazut - desi acoperite cu zapada - doua astfel de terenuri chiar aici, undeva in zona Dalarna.

    Terenurile de "cinci stele" sunt un vis al unor tembeli care nu au facut sport in viata lor. In Romania este loc pentru vreo doua astfel de terenuri. Ele vor putea gazdui competitii internationale grele si ... atat. Pierderile vor aparea imediat, mai ales ca acest standard poate fi atins doar cu o investitie de aprox . 5 000 000 USD. Terenul ( 40 - 100 ha minimum la acest nivel) trebuie decopertat pana la 150 cm , solul decopertat inlocuit cu nisip si straturi de drenare, dotat cu sisteme de irigatii ( TORO ori Hunter ) apoi plantat cu gazon special creat pentru zona respectiva etc. Sunt multe alte operatiuni , dar nu fac obiectul discutiei noastre. Incerc sa fac o prezentare simpla, pe intelesul tuturor. Daca vreti sa fac pe desteptul ... Nu vreau sa uit arhitectul terenului si semnatura acestuia. Daca este un fost nr 1 mondial puteti scapa cu "doar" 1 000 000 USD. Cele mai tari terenuri costa 1 000 000 / gaura . Pentru ca figurile din tarisoara asta fac ca golful sa fuga de noi in loc sa se apropie , foarte multi pronunta cuvinte mari cu gura plina. De pilda :" teren cu semnatura", "standard"," nivel inalt", " de top ", "recunoscute international", "omologate " sunt doar cateva dintre cuvintele ce vor fi mestecate pe langa urechile voastre de catre tot felul de baieti care umbla pe afara sa-si arate tricourile de golf de “ultima creatie”. Vai de capul lor. Realitatea este ca , asa cum este normal, costurile de construire ridicate vor atrage dupa sine costuri mari pentru jucatori. Politicile de marketing vor impacheta "problema" in tot felul de minciuni, dar , adevarul este cel enuntat anterior : Preturile mari vor alunga jucatorii. Pe un teren cu membership de 100 000 USD ori mai mult, mergi doar daca intalnesti un magnat cu care vrei sa interactionezi. De aceea nu vor merge terenurile acestea in Romania. Nu ai pe cine intalni. Nu-i business , nu-i teren de cinci stele ! Simplu ! A priceput toata lumea ? Nici nu vad vreun idiot care sa le construiasca doar pentru ca nu are Condratov unde sa joace la nivelul asteptarilor lui.
    In tara asta este loc pentru aproximativ 150 de terenuri de calitate medie. Astea sunt baza oriunde si nu-i sperie pe cei care vor sa inceapa. Stiti vreun copil care ar vrea sa mearga la terenul lui Trump ? Daca aceste terenuri vor fi construite cu 250 000 - 1 000 000 EUR vor aduce profit rapid. Se poate si mai ieftin !
    Cum puteti face ? Va spun imediat , dupa ce recunosc faptul ca eu nu am facut asa, lasandu-ma influentat de vorbele auzite in jurul meu, spuse de catre tot felul de "jucatori plimbati si instariti" , dar care locuiau prin garsoniere.

    Ce greseli am facut eu ? Iata cateva :

    - clubhouse prea mare
    - investitie tarzie in irigatii
    - lucrul cu prea multe companii
    - refuzul acceptarii de consultanta la prima plantare de gazon
    - primele utilaje achizitionate au fost prea ieftine, implicit proaste
    - acceptarea tuturor cererilor de membership si reguli relaxate
    - strat de nisip adaugat tarziu ( scuzati dezordinea ... )

    Cum de totusi mi-a iesit ? Dumnezeu joaca golf !

    Acum , cum sa faceti voi ? Eu cred ca asa :

    Etapa 1 - Achizitie teren 48 - 100 000 EUR

    Maximum 50 - 60 Km in jurul Sibiului , Clujului, Constantei ,Iasiului, Giurgiului , Craiovei, Timisoarei ,Galatiului, Aradului etc. Incadrati -va in maximum 4000 EUR per ha in aceste vremuri.12 -15 ha pentru 9 cupe, 18 - 25 ha pentru 18. Uitati de balivernele cu sutele de hectare necesare ! Sa nu fie mai departe de 500 m de un drum asfaltat si de curent. Buna proportie intre laturi.Trebuie sa permita si lungimi ale traseelor de pana la 450-500 m. Panza freatica abundenta ( 5 mc / h din trei puturi) la maximum 30 metri adancime. O panta lejera va ajuta sa nu aveti mari probleme cu drenarea. Ganditi fairway-uri de minimum 30 m latime si spatiu de siguranta de 10 - 20 m intre ele.
    Terenul trebuie sa fie agricol si asa sa si ramana. Nu aveti nevoie de autorizatii pentru plantare de gazon. Iarba rezultata din tundere va fi folosita la cresterea singurei capre din zona. Stiati ca faceti zootehnie ? V-am spus eu . Aceasta "faneata" va oferi si POSIBILITATEA practicarii golfului.

    Etapa 2 - stabilire/proiectare trasee si plantari de pomi 30 - 60 000 EUR. Cu consultantul discutati separat , dar veti fi placut surprinsi sa vedeti ca pomii au fost mai scumpi.

    Intai, deseneaza-ti singur terenul. Cupe (http://www.golflink.com/how_704_buil...203;green.html ) , tee-uri, bunkere (www.ehow.com). Lasa-ti imaginatia sa zburde. Apoi suna la Henrik Lund. El iti va spune unde ai gandit prost, de ce ai gandit prost si cum poti sa faci mai bine. Este fost profesionist olandez, dar sta in Bulgaria si lucreaza mult cu cei de acolo. Aflati datele lui contactand clubul meu ( selas.ro). Dupa ce ai traseele planteaza-ti copacii intre ele si pe marginea intregului teren. Nu uita sa alternezi cu arbusti si sa nu-i pui in linii perfect drepte. Alege specii cu crestere rapida si cu frunza mica. Puncteaza ici colo cu copaci nobili ( platani, artari mesteceni) . Cumpara puieti din pepiniere arondate primariilor si planteaza in Noiembrie. Ai nevoie de 5-6000 fire puieti si vei plati 1-5 EUR / buc
    Acum poti sa respiri. Anul asta vei avea doar grija de pomi. Raman peste 90 % daca-i uzi in prima vara. Altceva nu mai faci. Anul urmator este mai greu.

    Etapa 3 -montat sistem irigatii - gazonare max 150 000 EUR

    Terenul trebuie arat ( printre pomii deja plantati ), discuit, presarat cu o sararita cu 3-6 cm de nisip, apoi incorporat superficial nisipul si insamantat cu o semanatoare de grau cu tuburile scoase. Dupa asta treceti urgent la montarea sistemului de irigatii. Daca o faceti inainte de toate astea, atunci plugul va va smulge capetele de dispersie a apei. Irigatiile nu vor depasi 80 -100 000 EUR pentru 18 gauri daca apelati la www.amsis.ro
    Pentru gazonare puteti suna la Henrik Lund ( foarte bun) , la Adascalitei( PGA – bun si el ) ori la Dologa( Gazonul srl –vechi in bransa si cu rezultate )
    Amenajarea drumului si curentul nu pot costa peste 20 000. Nu faceti ca mine( uitati de extravagante ) ca nu are sens. Nu uitati de pozitia si cerintele de la etapa 1.
    Septembrie este cea mai buna luna pentru insamantat gazon.
    Un green va costa 1000 - 3000 EUR. Depinde cum il faceti. Lund, Dologa sau Adascalitei le pot executa foarte bine.


    Etapa 4 - Drivingrange si utilaje 30 - 80 000 EUR

    Platforme mocheta driving , mingii, echipamente , markere driving, plase siguranta - max 15 000 pentru 6 posturi. Lund reprezinta cateva companii in domeniu.

    Doua masini tuns green-uri de la Jacobsen sau TORO 6000/ buc ( Henrik Lund sau Adascalitei)
    Masina tuns fairway 10 000 ( mobile.de)- reapers
    Masina dispersie nisip ( mobile .de) - constructions
    Trimere, masini de tuns obisnuite, aerator etc.
    Masina tuns rough 8 000 (mobile .de)- reapers
    Masinute golf 6000 / buc

    Atapa 5 -mini clubhouse 20 000 EUR

    Recomand casa mobila ADRIA de la Otopeni ( 15 000 EUR) deoarece are statut de rulota si nu necesita autorizare. Are loc un mic restaurant inauntru , cu vestiare, dusuri, birou. etc. Un cort suplimentar rezolva si terasa de vara. Unul profi pentru 10 mese costa 5-7 000. Nu stau sa socotesc maruntisurile.


    Sfat final – Asta este un nivel minimal. La mine lucrurile stau mai bine de atat, am mai multe utilaje etc. Va veti dezvolta si voi pe parcurs. Nu fugiti de 9 gauri si nu incercati cu tot dinadinsul par 72 la 18 cupe. Un Par 65 frumos este mai bun decat un 72 tras de par.Nu sunati la federatie decat daca va plictisiti singuri in casa. Mai bine sunati la pompieri cu alarme false. Va si aresteaza si este mai nostim...
    La PGA puteti suna. Va vor ajuta cu ce pot.


    Informez carcotasii din domeniul asta ca nu sunt actionar in firmele lor sau asociat cu cei pe care-i recomand. Nu inca ...

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Bravo !!!
    Dorin
    THE TRUTH IS OUT THERE

  3. #3
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Asta e ideea . 9 gauri e ideal. Simplu , fairway larg, tolerant. Green mare daca se poate si cat mai corect facut. Caci la urma urmei aici se loveste mingea cel mai mult. Putterul este cea mai folosita crosa ! Putting green de antrenament este de aceea foarte important!!!
    Si foarte avantajos pentru copii, chiar gratis daca se poate. Caci la urma urmei ii atrage usor pe parintii copiilor care tot vin cu ei la teren.
    Nu e sportul regilor , lorzilor. Ci al oamenilor care iubesc miscarea si vor sa stea in natura si nu in fata computerului sau la televizor. Si se poate practica individual, fara mare planificare din partea celui care practica. Asta e problema clubului !!!
    Jocul sa se prioriteze si nu restaurantul. Crenvursti tip IKEA e cel mai simplu! Si preferat.
    Terenuri standard se fac cind ai cateva mii bune de jucatori care sa joace cu pasiune. Altfel este falimentar.
    THE TRUTH IS OUT THERE

  4. #4
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1

    Corect ! Problema este ca sunt foarte greu de scos fitele din cap ...

    Jaro Jaroslav se numeste cehul care joaca la clubul meu ca un descreierat. A jucat de Craciun si a venit si astazi. Am crezut ca nu vad bine. Zapada era pana la genunchi. De rusinea lui am dat si eu o mingie , ba chiar l-am pus si pe frate-miu. Joaca foarte bine si este de o simplitate si o modestie cum rar ai vazut. Are pantofii de vreo cinci sute de ani. Stii cine are echipament tare ? Vine un roman coborat direct din vitrina magazinului cu echipament de golf, doar ca daca-l lasi sa dea cu driver-ul sapa pana-n panza freatica. Stiu ca ai si ghicit ce masina are. Ce intrebare crezi ca mi-a pus la prima vizita ? Daca-i terenul "acreditat" !!! Nu-i un dulce ?

    Quote Originally Posted by Dorin View Post
    Asta e ideea . 9 gauri e ideal. Simplu , fairway larg, tolerant. Green mare daca se poate si cat mai corect facut. Caci la urma urmei aici se loveste mingea cel mai mult. Putterul este cea mai folosita crosa ! Putting green de antrenament este de aceea foarte important!!!
    Si foarte avantajos pentru copii, chiar gratis daca se poate. Caci la urma urmei ii atrage usor pe parintii copiilor care tot vin cu ei la teren.
    Nu e sportul regilor , lorzilor. Ci al oamenilor care iubesc miscarea si vor sa stea in natura si nu in fata computerului sau la televizor. Si se poate practica individual, fara mare planificare din partea celui care practica. Asta e problema clubului !!!
    Jocul sa se prioriteze si nu restaurantul. Crenvursti tip IKEA e cel mai simplu! Si preferat.
    Terenuri standard se fac cind ai cateva mii bune de jucatori care sa joace cu pasiune. Altfel este falimentar.

  5. #5
    senior
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    168
    Reputatie
    1

    Multumiri pentru promovare

    Cineva m-a transformat din "junior" in "senior". Multumesc pentru apreciere , dar nu merit. Sunt junior intr-ale golfului. Astazi am observat schimbarea.



    Quote Originally Posted by Dorin View Post
    Asta e ideea . 9 gauri e ideal. Simplu , fairway larg, tolerant. Green mare daca se poate si cat mai corect facut. Caci la urma urmei aici se loveste mingea cel mai mult. Putterul este cea mai folosita crosa ! Putting green de antrenament este de aceea foarte important!!!
    Si foarte avantajos pentru copii, chiar gratis daca se poate. Caci la urma urmei ii atrage usor pe parintii copiilor care tot vin cu ei la teren.
    Nu e sportul regilor , lorzilor. Ci al oamenilor care iubesc miscarea si vor sa stea in natura si nu in fata computerului sau la televizor. Si se poate practica individual, fara mare planificare din partea celui care practica. Asta e problema clubului !!!
    Jocul sa se prioriteze si nu restaurantul. Crenvursti tip IKEA e cel mai simplu! Si preferat.
    Terenuri standard se fac cind ai cateva mii bune de jucatori care sa joace cu pasiune. Altfel este falimentar.

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Incredibil. E primul site din lume care trateaza costurile unui teren de golf asa detaliat. Daca stai sa cauti pe google, nu gasesti decat indicatia "consultati un designer"...
    Acum cativa ani ma batea gandul sa fac, si costurile erau doar cu putin mai mici, bine nu ma gandisem la sistem de irigatie Toro (sunt cateva terenuri celebre unde se mai foloseste furtunul), sau utilaje Jacobsen/John Deere - potrivit unor forumisti din SUA, sunt utilaje Honda care se pare ca ar fi la fel de performante si putin mai ieftine . Chiar gasisem un teren langa Calugareni, dar nu mi-a iesit cu finantele...

    Oricum terenul arata super in poze, nu am trecut pe acolo de mai mult de un an... sper sa ajung la o runda de pasti.

    Super job la Selas.

  7. #7
    incepator belaZ's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    Da, stiu ca e iarna si economia nu mai "duduie" dar daca mai e cineva interesat
    https://sites.google.com/a/edwinroal...enului-de-golf

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •