Page 233 of 258 FirstFirst ... 133183223231232233234235243 ... LastLast
Results 4,873 to 4,893 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #4873
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Mai exista. Claire Danes e chiar mai buna decat ....mine. Vorbesc foarte serios.

  2. #4874
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Stranger things revine pe 27 octombrie cu sezonul 2.
    Asta nu avea thread pe Seriale? Parca stiu ca s-a mai vorbit despre el.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €˛tatucul politiei politice ceausiste

  3. #4875
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Mindhunter --- sezonul 1, sint pe la jumatate acum, foarte bun!

  4. #4876
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,863
    Reputatie
    0
    superb, cel putin ptr mine, Mindhunter.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  5. #4877
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Mi-am scos "La Piovra", ca voiam sa ma uit cum nu l-am vazut ca a fost dinainte de vremea mea, listen to this:

    Si am sfarsit prin a ma uita la Black Mirror. Un serial despre ce se poate intampla cel mai rau datorita tehnologiei.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #4878
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    6h ago: Just seen the pilot from La Piovra, a serial almost without special effects. Addictive. Brilliant. Now I see why the guy who wrote the book on which this movie is based upon is so much above anyone else on this topic, because he knew the true italian mob in it's intimicy, the brutality and real feel of the people that dealt with it and knew how to capture it into words that later on transformed into this epic serial; and not the nearly caricatural Al Capone, Lucky Luciano, etc. from the american side that now seem to me like show-like figures in their respective movies. They are not badly presented, don't get me wrong, but compared to the original sicilian mafia and the down to earth people that have demeanor just like you and me - not actor-like in any way, they seem like cheap knock offs. It's the real feel of it all, the disguise of normal people no one would suspect to be monsters that made this pilot for me a standard must see for the rest.

    Note: Normal people under extraordinary stress behave awkwardly and clumsy, not cool or composed like the show-like movies (or even anime) would like you to think. I definitely enjoyed the pilot of La Piovra more than the pilot of Black Mirror although that was quality also, you can spot it's showmanship by a country mile.

    Now: So hooked as hell, couldn't stop till I've completed all of the 6 episodes from the 1st season throughout the whole night. It's just too damn good, it's been a while since I've seen such quality! Drama within human weakness, strength, stupidity, wits, tenderness, aggressiveness, eagerness, patience and everything in between! Pure art. The strange thing about this show is that you hear today people who've seen it and enjoyed it about a quarter of a century ago when it was on vogue and when they wore young, but in which concerns me, it's not at all worse to be seen right now, by anyone. This serial goes straight to my top 5 ever after just one season! Better than House of Cards, yes, that's too much balloony.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #4879
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    This is above The Sopranos, easy.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #4880
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    This is above The Sopranos, easy.
    Evidence, S02e03, quote:
      Spoiler: {option} 
    Corrado Cattani forcing himself into a milled smile sais: "Proprio stringere la mano al Terrasini... Si proprio quel momento *gasps slightly*, o capito che stanno diventando el complice degli assassini di mia figlia. Ecco perche sono qui a lei. Voglio distruggerli tutti." Where else can you hear something like that? It's even a pity translating it.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #4881
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,636
    Reputatie
    0
    Ce ziceti de Chicago Fire?

  10. #4882
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am vazut Manhunt: Unabomber.
    http://www.imdb.com/title/tt5618256/
    Miniserie de 8 episoade bazata pe un caz real.
    Produs de Discovery, distribuit de Netflix.
    Cu Sam Worthington si Paul Bettany printre altii.

    Foarte bun, tot cu un FBI profiler in centrul povestii precum Mindhunter, dar mult mai dinamic si cu un story mai elaborat.
    Plus valoarea vine si din faptul ca reproduce destul de bine cazul real care este interesant in sine.
    Poate ca ultimul episod este un pic grabit, dar asta nu afecteaza prea mult storyul foarte interesant.

    Avand in vedere similitudinile cu True detective (iarasi) as paria ca va urma candva un nou sezon bazat pe o poveste diferita.
    In orice caz, mi-as dori un nou sezon care, daca va fi, sper sa fie la acelasi nivel.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #4883
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    M-ai convins sa il pun la descarcat o sa las aici feedback-ul dupa ce voi avea timp sa il urmaresc

  12. #4884
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Astept fidbacul.
    Daca ti-au placut Mindhunter si True detective atunci cred ca o sa-l digeri bine si pe asta. Nu e niciunul la fel dar sunt cam pe aceeasi autostrada chiar daca pe benzi diferite.
    Eu l-am inceput intr-o doara, m-a prins si l-am consumat intr-un weekend.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #4885
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Primul sezon din True Detective e pentru mine cel mai bun serial mi-a placut si al doilea sezon, cu o constructie putin mai diferita de asemenea si Mindhunter a mers foarte bine

  14. #4886
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Atunci cred ca merge si Manhunt.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #4887
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    am vazut Manhunt: Unabomber.
    http://www.imdb.com/title/tt5618256/
    Miniserie de 8 episoade bazata pe un caz real.
    Produs de Discovery, distribuit de Netflix.
    Cu Sam Worthington si Paul Bettany printre altii.

    Foarte bun, tot cu un FBI profiler in centrul povestii precum Mindhunter, dar mult mai dinamic si cu un story mai elaborat.
    Plus valoarea vine si din faptul ca reproduce destul de bine cazul real care este interesant in sine.
    Poate ca ultimul episod este un pic grabit, dar asta nu afecteaza prea mult storyul foarte interesant.

    Avand in vedere similitudinile cu True detective (iarasi) as paria ca va urma candva un nou sezon bazat pe o poveste diferita.
    In orice caz, mi-as dori un nou sezon care, daca va fi, sper sa fie la acelasi nivel.
    Suna bine. Nu auzisem de el pana acum.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  16. #4888
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Atunci cred ca merge si Manhunt.
    A mers destul de bine ultimele 4 episoade vazute intr-o singura seara. Eram prea curios sa vad ce se intampla la final

    Uti, daca mai ai recomandari de genul sunt binevenite

  17. #4889
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Nikita.

  18. #4890
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Ala de nici nu l-au lasat pe piata insa a fost terminat de filmat cu Kevin Spacey.



    Ce prosti!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #4891
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E clar ca sunt la moda mini-serialele cu sezoane distincte.

    Un exemplu este American Crime Story: http://www.imdb.com/title/tt2788432/?ref_=ttep_ep_tt
    Un serial axat pe crime si criminali celebri, cu mini-sezoane de cate 10 episoade.

    Deocamdata am vazut doar primul sezon: The People vs O.J. Simpson
    http://www.imdb.com/title/tt6205862/?ref_=tt_rec_tt

    Evident ca mini-seria reda cazul celebru de crima in care a fost implicat OJ Simpson la inceputul anilor '90.
    Mai precis procesul este subiectul principal si este destul de bine redata "lupta" dintre procurorii de caz si avocatii apararii, un dream-team de avocati de top din perioada respectiva.
    O batalie dezechilibrata din start prin prisma probelor ce-l incriminau pe O.J. dar in acelasi timp dezechilibrata in sens opus prin prisma fortei echipei apararii.
    Probabil ca inca este cel mai mediatizat proces ever.
    Stiam cazul dar nu cunoasteam detaliile asa ca mi s-a parut fascinant si educativ sa vad un studiu de caz pe un sistem de justitie functional, cu bune si cu rele.


    Ma opresc aici ca sa nu dau spoilere.

    Distributia este plina de nume si fetze cunoscute printre care: Cuba Gooding jr (O.J.), David Schwimmer (aka Ross din Friends in rolul lui Kardashian), John Travolta in rolul unui avocat al apararii (si producator executiv totodata).
    Un casting bun zic eu, poate mai putin Cuba Gooding care ca de obicei isi imprima stilul personajului, uitand ca nu e fictiune iar personajul real avea o personalitate a lui. Nici procurorul adjunct nu mi s-a parut jucat prea bine, insa e posibil ca scenariul sa nu-l fi ajutat.
    Schwimmer te duce cu gandul la Ross (greu sa nu te duca), dar per total se achita bine de un rol deloc comic. Btw, il joaca pe acel Kardashian, tatal surorilor ce au devenit mai tarziu celebrele panarame media.
    De remarcat asemanarea caracterelor din film cu personajelor reale pe care le joaca (arata asta pe genericul de final al ultimului episod).

    Cred ca e un mini-serial ce ar place in special amatorilor de procese a l'americaine.
    Nu este wow, dar are destule calitati si per total mi-a placut.
    Nu are 100 de twisturi precum serialele de fictiune cu avocati, dar are suficient de multe pentru un caz real si asta il face cu atat mai interesant.


    Mai incolo o sa vad si sezonul 2 care e despre uciderea lui Versace.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #4892
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    am vazut Manhunt: Unabomber.
    http://www.imdb.com/title/tt5618256/
    Miniserie de 8 episoade bazata pe un caz real.
    Produs de Discovery, distribuit de Netflix.
    Cu Sam Worthington si Paul Bettany printre altii.

    Foarte bun, tot cu un FBI profiler in centrul povestii precum Mindhunter, dar mult mai dinamic si cu un story mai elaborat.
    Plus valoarea vine si din faptul ca reproduce destul de bine cazul real care este interesant in sine.
    Poate ca ultimul episod este un pic grabit, dar asta nu afecteaza prea mult storyul foarte interesant.

    Avand in vedere similitudinile cu True detective (iarasi) as paria ca va urma candva un nou sezon bazat pe o poveste diferita.
    In orice caz, mi-as dori un nou sezon care, daca va fi, sper sa fie la acelasi nivel.
    La recomandarea de aici am vazut si eu serialul si mi-a placut. Procesul lui OJ l-am vazut deja. Alte idei de seriale?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #4893
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    greu de vazut seriale bune in ritm alert, mai ales ca mini-seriile nu sunt inca mainstream.

    Nu stiu daca sa-l recomand sau nu, dar acum urmaresc Aquarius.
    http://www.imdb.com/title/tt3768572/
    Deocamdata sunt disponibile doar doua sezoane, fiecare a cate 13 episoade.
    Iar din descriptivul ultimului sezon pare ca povestea va continua.
    Cu David Duchovny in rol de detectiv LAPD.

    Subiectul filmului este cazul real al lui Charles Manson si "familia" lui de hipioti (mai mult hipioate) ce se dezvolta intr-un cult bizar ce va sfarsi dramatic dupa cum bine stim (cine nu stie gaseste pe wiki).
    Scenariul insa nu reproduce cazul real ci este o fictiune in jurul faptelor istorice.
    Ca o paranteza: Manson asta e cel dupa care si-a luat Marylin Manson ce-l de-al doilea nume de scena.

    Mai precis, actiunea se intampla prin partea a doua a anilor '60, pe cand Manson abia isi dezvolta cultul.
    Duchovny aka detective Hodiak este contactat de o fosta amica, acum maritata, careia ii dispare fata de acasa.
    Care fata este atrasa in grupul lui Manson.
    Restul il vedeti in serial.

    La partile negative as spune ca serialul mi se pare cam prea lungit/lalait, nu are factorul wow.
    De aceea te prinde greu, nu e genul care sa te faca sa-ti doresti sa vezi n episoade odata, actiunea e lenta si nu simti neaparat nevoia sai vezi continuarea.
    In particular Duchovny pare ca joaca plictisit, asa cum o tot face de ceva vreme. Cred ca este si efectul Dosarelor X dar probabil ca este si din cauza scenariului molcom.

    La partile pozitive as spune ca povestea lui Manson este interesanta, respectiv modul in care a reusit sa prosteasca o gramada de tineri si mai ales tinere, convingandu-i sa faca aproape totul pentru el.
    Nu stiam ca Manson era si cantaret in devenire si a avut cateva compozitii si cantece dintre care unele au fost preluate de trupe/cantareti mai celebri.
    E destul de bine facuta si reconstituirea perioadei respective.
    Iar per total scenariul este digerabil si decent facut.

    poate fi incercat desi sunt deja convins ca nu multi il vor vedea pana la final.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •