Page 2 of 409 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 22 to 42 of 8570

Thread: FC Juventus Torino

  1. #22
    junior
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    76
    Reputatie
    1
    E chiar culmea daca ajungem sa ne certam din cauza echipelor cu care tzinem - aflate peste muntzi shi mari distantza de noi.Juve e prima echipa din strainatate la care am tzinut cu adevarat.Cu Real n-am nimic,de fapt am ceva,un fular pe care l-am cumparat deoarece era alb-violet... sun

  2. #23
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ionutze tata... da' rau mai faci la betie... si cand te trezesti, iti pare rau Pune matale mana si editeaza frumusel intaiul tau mesaj, cand fierbeai de nervi... Noi avem aici un forum de avertismente si banari, da' uite ca de data asta am zis sa te iertam. Semeni din profil leit cu Sobbo, din fata parca ar mai fi ceva sanse de recuperare, dar depinde de tine.
    Cu umilinta... nu a zis nimeni ca trebuie sa recunosti ca Juve e mai buna... Dar, indiferent ce idee sustii, o faci in alt mod. Ia numara tu pana la 10 si rasufla adanc si poate trec si nervii... 8)

    P.S. Nu sunt fan nici Real, nici Juventus, intrasem si eu in discutie si mi-am dat cu parerea... culmea e ca am scapat neatins , ai avut tu ce ai avut cu Edgar, ti-a placut mai mult de el...

  3. #24
    manager seby's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Piatra-Neamţ
    Posts
    276
    Reputatie
    1
    Tudose cu ce echipa tii?
    Faci o treaba buna ca moderator.
    Leave me alone!

  4. #25
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Astept in continuare opinii chiar si reclamatii despre Juve manifestate insa altfel nu cum face Dumitrescu Ionutz /nope/

  5. #26
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Da tudose, are lumea ce are cu mine Eu n-am nimic cu Ionutz. Daca s-a calmat, e foarte bine. 8)

  6. #27
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by seby
    Tudose cu ce echipa tii?
    Faci o treaba buna ca moderator.
    Intra pe forumul suporter la F.C. Arges si o sa afli raspunsul

  7. #28
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    bai da mult caz mai faceti pe asta ma miam cerut scuze nu?? cred ca e momentul sa incheiem discutia
    P.S.-Cine e ma Sobbo :?

    REAL 4EVER

  8. #29
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    A si sa nu uit puneti si voi istoria lui juve ca io am puso pe alu real sa o citesc si io si so comparam (fara suparare) Cu toate ca nu sunt suporterul acesatei echipe nu miar strica sa ma "documentez" despre alte echipe

    REAL 4EVER

  9. #30
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dumitrescu Ionutz
    Cine e ma Sobbo :?
    Sobbo e un individ care a zburat de pe forum la recomandarea mea expresa, dupa ce i-a injurat pe multi si dupa ce toata lumea se plangea de el.
    Nu e nici o aluzie, poti sa stai linistit...

  10. #31
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0

    Istoria clubului Juventus FC

    La cererea expresa a domnului Dumitrescu Ionutz, iata istoria clubului Juventus.

    In anul 1897, un grup de elevi ai liceului D'Azeglio din Torino se decid sa infiinteze o societate sportiva al carei scop principal era practicarea fotbalului. Numele ales initial este Augusta Tourinorum, dar dupa scurt timp acesta este schimbat in Juventus. Juventus FC se naste pentru joc, pentru distractie, pentru dorinta de noutate. La acea vreme, fotbalul era un sport care se raspandea rapid in intreaga Europa, dar mai ales in Marea Britanie. In 1900, Juventus debuteaza in prima liga italiana. Juventus alege sa-si joace meciuri de "acasa" pe stadionul din Piazza D'Armi, care este si acum un loc po****r de intalnire al suporterilor. Echipa foloseste initial un echipament de culoare roz, folosit si acum ca a treia optiune de echipament. In 1903, in urma unei incurcaturi de expediere, Juventus primeste din Anglia un echipament similar cu al echipei Nottingham County, alb cu dungi negre. Debutul sub culorile alb-negre nu este prea fericit, Juventus pierzand titlul in fata celor de la Genoa cu scorul de 0 - 2. In 1904, Juventus se inclina iar in fata celor de la Genoa: 0 - 1. Societatea, al carei prim presedinte este Enrico Canfari, lupta contra unor formatii mai experimentate din oras, echipe mult mai organizate. Totusi, in 1905, Juventus castiga primul sau titlu, dupa un sezon in care s-a luptat pana la final cu Genoa si Milanese.
    In ciuda cresterii valorice, pana la izbucnirea primului razboi mondial, Juventus ramane in umbra puterilor fotbalistice ale vremii: Pro Vercelli si Casale, dar dupa razboi reintra in lupta pentru titlu avandu-i in echipa pe portarul Giacone si fundasii Novo si Bruna - primii fotbalisti de la Juventus selectati in echipa nationala a Italiei. Presedinte devine poetul Corrado Corradini, autor al imnului echipei, imn pastrat pana in anii 60.

    In 1923, debuteaza in prima echipa Giampiero Combi, unul din cei mai mari portari ai tuturor timpurilor. Edoardo Agnelli - fiul fondatorului uzinelor Fiat - este ales presedinte. Din cauza numarului mare de suporteri, Juventus se muta pe stadionul din strada Marsiglia. Primul antrenor adevarat este Jeno Karoly, care-l aduce la echipa pe mijlocasul de banda stanga Hirzer. In echipa sunt deja nume mari ca: Rosetta, Combi, Munerai, Bigatto si Grabbi. In 1925/26 Juventus castiga cel de-al doilea scudetto, avand de luptat pana in final cu Bologna si Albo Roma. Intre 1930 si 1935, bianconerii domina autoritar fotablul italian, castigand titlu dupa titlu. Antrenor al echipei este Carlo Carcano sub bagheta caruia evolueaza vedete ca: Orsi, Caligaris, Monti, Cesarini, Varglien I si II, Bertolini, Ferrari si Borel II. Nationala italiana care castiga campionatul mondial in 1934 are in componenta sa multi fotbalisti ai echipei torineze. Juventus participa in aceasta perioada in Cupa Europei (viitoarea Champions League) ajungand de patru ori in semifinale. In 1933, Juventus se muta pe Stadionul Comunal construit pentru Jocurile Universitare Mondiale. Bianconerii vor juca pe acest stadion pana in 1990.

    In 1947, Giovanni Agnelli devine presedinte. Jucatorii emblematici ai acestei perioade sunt Carlo Parola, danezii John Hansen si Praest dar, mai ales, Giampiero Boniperti care detine recordul de prezente (444) si goluri (177) sub culorile alb-negre. In 50 si 52, Juventus isi trece in palmares inca 2 titluri. In 1955, fotoliul de presedinte este ocupat de fratele mai mic al lui Giovanni Agnelli, Umberto. Avandu-i in echipa pe Omar Sivori si John Charles, bianconerii castiga titlul in 58, 60 si 61. Juventus este prima echipa italiana care are dreptul sa poarte steaua pe echipament pentru 10 titluri nationale castigate.

    In 1967 Juventus castiga din nou titlul (presedinte Vittore Catella). In 1971, odata cu instalarea ca presedinte a celui mai emblematic fost jucator - Giampiero Boniperti, se deschide un ciclu triumfal pentru echipa torineza. In 15 ani, la palmares se adauga 9 scudetti ('72, '73, '75, '77, '78, '81, '82, '84, '86), Cupa Cupelor ('84), Cupa Campionilor, Supercupa Europei si Cupa Intercontinentala, toate in 1985. Antrenori in aceasta perioada au fost Vycpalek, Parola si mai ales Giovanni Trapattoni. Culorile Juventusului sunt aparate de jucatori ca Zoff, Scirea, Tardelli, Cabrini, Causio, Paulo Rossi, Gentile, Furino, Anastasi si Roberto Bettega (vicepresedintele actual). Alaturi de acesti mari campioni italieni, apar si vedete din afara Peninsulei. Cel mai rasunator nume este cel al lui Michel Platini, care in 5 ani la Juventus a castigat 2 campionate, 2 cupe europene, o Cupa Intercontinentala, trei titluri de golgeter si 3 editii ale Balonului de Aur. Urmeaza o perioada mai putin fericita, Juventus reusind sa mai adauge la palmares dubla Cupa UEFA (contra Fiorentinei) - Cupa Italiei in 1990 (presedinte Vittorio Chiusano, antrenor Dino Zoff) si din nou Cupa Uefa in 1993 (contra Borussiei Dortmund).

    O noua echipa manageriala formata din Antonio Giraudo, Luciano Moggi si Roberto Bettega (va fi poreclita "Triada") preia destinele echipei torineze in 1994. Primul pas este aducerea unui nou antrenor - Marcello Lippi, care dupa 9 ani de abstinenta aduce titlul pe Delle Alpi. In acelasi an castiga Cupa Italiei, dar pierde in finala Cupei UEFA in fata celor de la Parma. In anul urmator alb-negrii castiga trofeul care le lipsea din palmares: Supercupa Italiei. Totusi, atentia clubului este concentrata asupra Champions League, competitie castigata contra cormoranilor in tragica noapte de la Bruxelles. In finala de la Roma, Juventus da piept cu campionii "en titre" - Ajax Amsterdam. Dupa 1 - 1 in timpul regulamentar, se trece la loteria loviturilor de la 11 m, castigata multumita abilitatii lui Peruzzi si calmului aratat de Ferrara, Pessotto, Padovano si Jugovic. Sezonul urmator incepe in cel mai bun mod posibil: Cupa Intercontinentala castiga in fata argentinienilor de la River Plate la Tokyo (decisiv Del Piero), Supercupa Europei castigata in fata celor de la PSG. Juventus castiga si titlul cu numarul 24, insa este nevoita sa se incline in fata celor de la Borussia Dortmund in finala Champions League de la Monaco. Astfel Juventus rateaza sansa de a deveni prima echipa din lume care realizeaza "the grand slam". Lippi incearca din nou in anul urmator: Supercupa Ligii, eliminare in Cupa Italiei, 25-lea scudetto si finala Champions League pierduta in favoarea echipei Real Madrid. Sezonul 1998/99, considerat unul de tranzitie, devine un adevarat cosmar pentru suporterii Juventusului. In etapa a 8-a, Juve e pe primul loc, dar in meciul cu Udinese, Del Piero se accidenteaza grav. Pe 7 februarie 1999, dupa meciul cu Parma, Marcello Lippi demisioneaza. Antrenor este numit Carlo Ancelotti, dar titlul pare sa le alunece printre degete jucatorilor torinezi. In iunie 2001, dupa o aventura nefericita cu Internationale, Lippi revine pe banca la Juventus. In sezonul 2001/02 Juventus castiga titlul in Seria A, dar nu reuseste sa se califice in sferturile de finala ale Champions League. In 2002/03 Juventus ajunge la cota 27 titluri, dar pierde finala Champions League in fata rivalilor de la Milan, dupa ce elimina in semifinale pe Real Madrid - detinatoarea titlului.

    Palmares:

    Scudetti - 27
    1905 1925/26 1930/31 1931/32 1932/33
    1933/34 1934/35 1949/50 1951/52 1957/58
    1959/60 1960/61 1966/67 1971/72 1972/73
    1974/75 1976/77 1977/78 1980/81 1981/82
    1983/84 1985/86 1994/95 1996/97 1997/98
    2001/02 2002/03

    Cupa Italiei - 9
    1937/38 - 1941/42 - 1958/59 - 1959/60 - 1964/65 - 1978/79 - 1982/83 - 1989/90 - 1994/95

    Supercupa Italiei - 3
    1995 - 1997 - 2002

    Cupa Cupelor - 1
    1983/84

    Cupa UEFA - 3
    1976/77 - 1989/90 - 1992/93

    Cupa Campionilor - 2
    1984/85 - 1995/96

    Supercupa Europei - 2
    1985 - 1996

    Cupa Intercontinentala - 2
    1985 - 1996

    Cupa Intertoto - 1
    1999

    Stadio delle Alpi

    Capacitate: 71012
    Dimensiunile terenului de joc: 105m X 68m
    A fost proiectat de Sergio Hutter si construit pentru CM 1990.

  11. #32
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Dacă tot am citi ce ai scris tu Edgar mi-am amintit de Paolo Rosi. Un mare jucători poate cel mai mare din lume și un mare golgeter.

  12. #33
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Cind mi-ai amintit de Rossi pot sa va povestesc ca in 1982 cind noua campioana a lumii Italia venea la Bucuresti si lua bataie cu 1 - 0 prin golul lui Boloni am avut bucuria sa pot patrunde din timp in hotelul Flora unde echipa a fost cazata si am reusit sa obtin autografe de la TOTI inclusiv Rossi , Zoff , Bettega , Bearzot , Alltobeli ,Tardelli etc .Si am strins mina multora ...!!!! Ce zi !!!! Dorin,

  13. #34
    manager seby's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Piatra-Neamţ
    Posts
    276
    Reputatie
    1
    Edgar, mi-a plăcut chestia cu istoricul.

    Dorin ești un mare norocos.
    Leave me alone!

  14. #35
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by seby
    Edgar, mi-a plăcut chestia cu istoricul.
    Multam fain, seby!
    Cat am lipsit eu de pe forum se pare ca s-au intamplat o multime de evenimente...

  15. #36
    junior
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    76
    Reputatie
    1
    Juve umbla dupa un atacant shi va alege dintreCruz(Bologna),Tomasson(Milan) shi Bazzani(Sampdoria)... Deocamdata 11-ule cu care Juve va ataca drak tot ce se poate,esteBuffon-Thuram,Legrottaglie,Montero,Zambrotta-Appiah,Tacchinardi,Davids-Nedved-Del Piero,Trezeguet 8)

  16. #37
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Bine că a venit Legrotagllie ca să-i țină locul lui Ferrara că era cam bătrân. Cu Manuele Blasi și cu Fabrizio Miccoli ce se mai aude?
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  17. #38
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    Noile tricouri vor fi tot alb-negru, dar numarul de pe spate si numele jucatorilor vor fi scrise cu galben
    Moggi i-a dat un avertisment lui Camoranesi pt. ca si-a prelungit singur vacanta /fu/
    cam slabuta activitatea suporterilor lui Juve pe pagina lor
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #39
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Asta e pagina de opinii

  19. #40
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    procuratorul lui Camoranesi ia raspuns in termeni foarte duri lui Moggi , iar acesta declara ca nu e exclus ca, Camoranesi sa-si caute alta echipa
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #41
    junior
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    76
    Reputatie
    1
    Inter,galben e a treia culoare a lui Juve,de Camoranesi imi pare rau intr-un fel,putea mai mult... Oricum Juve are in proprietate cei mai multzi jucatori din Europa,se pot face 3 loturi de serie A... :sun:

  21. #42
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,062
    Reputatie
    1
    se preconizeaza un schimb Fiore - Camoranesi , in urma scandalului de ieri, Mancini si-l doreste pe argentinian in lot
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •