Page 28 of 28 FirstFirst ... 18262728
Results 568 to 573 of 573

Thread: Nicolae Forminte a demisionat

  1. #568
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un articol ok...un alt punct de vedere!
    Mie chiar imi place, chiar daca eu am alta parere...total opusa.
    Foarte bine structurat.
    www.fangymnastics.com

  2. #569
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Nu , Mihai ...
    Este o modalitate perfecta de a demonstra cum poate fi torsionata realitatea ,in asa fel incat sa prezinti o realitate falsa .Cum poti sa minti o masa intreaga de oameni , cum o poti cumpara...Noi astia mai "uzati " ne mai amintim de rozul pictat in ziarele comuniste ...Ajunsesera ca unii sa fie fotografiati dintr-o singura parte ...cea estetica...sa arate bine !
    Exact asta s-a intamplat cu Forminte .Stia ca in veci nu ar fi fost un bun tehnician...never dupa B&B...singura lui sansa era sa fie un antrenor "cool" , "bland" ,"de gasca"...va aduceti aminte de pozele de dinainte de Beinjing ? Forminte cu fele in piscina , Forminte in sandale...v-a vandut o imagine si se pare ca multi au cumparat-o !
    Din pacate ,cei ce iubesc gimnastica de pe margine cad intr-un mare pacat ...Au tendinta de a ii transforma in zei , de a le ierta orice in numele medaliei . A fi sportiv,antrenor ,implicit gimnast-antrenor , nu inseamna ca ai capatat "imunitate parlamentara" , ca poti fi iertat de orice faci ...
    Sunt atatea exemple de sportivi-antrenori care au stiut sa-si pastre verticalitatea , bunul simt , echilibrul, moralitatea in orice conditi si indiferent de presiunile la care au fost supusi incat nu cred ca este nevoie sa le gasim scuze celorlalti sau sa ascundem realitatea despre cei ce nu au facut-o .
    Parerea mea ? Un articol ca cel de sus , care a prezentat o falsa realitate (si parerea mea pesonala este ca a facut-o in mod deliberat ), este extrem de periculos . Cei ca cel care a scris articolul au permis ca o "caricatura de antrenor" (nu-mi apartine sintagma mie ci unei persoane a carei judecata o apreciez deosebit cand vine vorba de gimnastica ) sa poate sa minta si sa se mentina in aceea pozitie atatia ani .
    Timpul va va arata cat de mare a fost raul facut de el fetelor de la lot si gimnasticii romanesti in general .

  3. #570
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cand a preluat lotul, si eu l-am sustinut pe Forminte. Pentru ca parea sa se comporte mult mai frumos cu gimnastele decat Belu si Bitang. L-am vazut drept un om cald si prietenos
    In ultimii 2 ani, mi-am schimbat incet-incet parerea - printr-o declaratie din presa, prin ceva vazut / auzit in sala, prin declaratiilor altor oameni din gimnastica si asa mai departe. Treptat, picatura cu picatura, pentru ca asa am gandit eu nu pentru ca mi-a impus cineva.
    Niagara, tu trebuie sa inveti sa accepti ca parerea ta nu e parerea tuturor. Ca daca cineva exprima o alta parere legat de lucruri / persoane impotriva carora esti foarte inversunata, nu inseamna ca deformeaza realitatea. Pentru ca parerea ta nu e realitatea absoluta. Bineinteles ca poti sa ai dreptate uneori, dar asta nu inseamna ca e normal sa incerci sa IMPUI ca toti ceilalti sa gandeasca la fel ca tine. Orice parere exprimata intr-un mod civilizat, cu argumente cand se poate sau subiectiva, personala [de gustibus], merita respectata, nu ironizata.

    Nu am citit integral articolul din CGM, dar din cate vad prezinta clar si partile negative...deci nu a prezentat totul in roz. Tu prezinti totul in cel mai adanc negru - asta nu e un alt gen de extrema? Nu apar pe nimeni, dar mi-e imposibil sa cred ca un om nu are absolut nici o calitate. Nici eu nu sunt de acord cu multe din lucrurile de acolo, dar de aici si pana la a spune ca fata care a scris [aceeasi care scrie un blog frumos, aceeasi care a facut articolele despre Cerasela Patrascu si analize amanuntite din trecutul si prezentul gimnasticii romanesti] l-a laudat pe Forminte in mod intentionat, pentru a minti o lume intreaga...e cale luuuuunga. Ea il regreta pe Forminte, dar nu a acut valva cu asta...acum a avut ocazia sa isi exprime parerea cap-coada. E un articol frumos si eu ii respect munca.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  4. #571
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Nimni n-a afirmat nimic de alb sau negru . Cred ca ma repet dar acum vreo doi ani spuneam ca nu exista alb sau negru ci o mare mare varianta de griuri. Numai ca unii asa de mult gri incat nici daca ai minus 7 nu il poti vedea altfel; decat negru ...Iar incercarile de a-i da conotati pozitive negrului sunt triste .
    Poate depinde si de unde cade lumina pe tablou...

  5. #572
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Catalina, nici ca puteai descrie mai bine si ceea ce simt eu cu privire la acest subiect...

    Eu ma simt bine cu mine insami crezand in oameni pana la proba contrarie (limitele le stabilesc eu, pentru mine), nu inteleg de ce trebuie sa dau cu pietre imediat cand cineva zice ca asa ar trebui sa fac.
    Last edited by ioanavol; 20th June 2010 at 16:31.

  6. #573
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanavol View Post
    Catalina, nici ca puteai descrie mai bine si ceea ce simt eu cu privire la acest subiect...

    Eu ma simt bine cu mine insami crezand in oameni pana la proba contrarie (limitele le stabilesc eu, pentru mine), nu inteleg de ce trebuie sa dau cu pietre imediat cand cineva zice ca asa ar trebui sa fac.
    Asta inseamna ca unii , avand cunostinte mai multe despre un anume subiect , poate o experienta mai mare si nu in ultimul rand date mai multe isi pot permite , fara probleme sa faca afirmatii transante .
    Si nu in ultimul rand , atunci cand ceva nu este in regula , SPUNETI cu VOCE TARE. Toleranta in fata problemelor legate de copii trebuie sa fie zero .
    Asta o spune o mama care candva s-a luptat cu multe . Si as fi vrut sa existe niste ochi care sa vada acolo unde eu nu reuseam sa vad .
    Cineva spunea ca e problema parintilor sa vada problemele .Ei bine , nu se pot vedea toate din pozitia aceea . Stiu ca poate nu intelegeti dar asa e .
    Ati vazut la campionatele pe unde ati fost lucruri care nu v-au placut si ati aplicat legea talionului ...Si voi nu ati fi avut nimic de pierdut ...
    Cred ca "Toleranta Zero" in ceea ce p[riveste comportamentul vis a vis de copii ar trebui sa devina lozinca . Pentru ca inainte de a fi gimnastele cu care voi vreti sa va mandriti ele vor trebui sa fie niste tineri fara traume sufletesti .
    Si pentru mamele de gimnaste : Sa nu va imaginati vreodata ca vor trece traumele provocate de comportamentul unui antrenor ! Nu permiteti nimanui sa treaca cu bocanci peste sufletul unui copil .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •