Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 53

Thread: Ce trebuie facut pentru insanatosirea fotbalului romanesc?

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Ce trebuie facut pentru insanatosirea fotbalului romanesc?

    Fotbalul romanesc traverseaza o criza grava, atat in planul competitiilor interne, cat si la nivelul reprezentarii internationale. Ce poate fi facut pentru depasirea situatiei?
    Posibile solutii:
    - schimbarea conducerii FRF si LPF
    - reorganizarea competitiei interne
    - eliminarea meciurilor aranjate din campionat si pedepsirea drastica in cazul descoperirii acestora
    - dezvoltarea de centre de copii si juniori
    - reducerea problemelor din arbitraj
    - aparitia de investitori seriosi
    - implicarea primariilor si a factorilor locali in sustinerea echipelor

    Despre toate astea s-a mai discutat pe forum. Eu le-am strans pe toate intr-un singur subiect, sa comentam despre care credeti ca ar fi mai important din toate si ce ar trebui facut in mod concret la fiecare punct enumerat (sau poate aveti si alte idei...).

  2. #2
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea, primariile, prefecturile, samd, nu pot sustine o echipa doar prin stadioane, terenuri de antrenament, unele facilitati acordate cluburilor, asta deoarece nu poti face mare lucru din bugetul si asa subtire care se intoarce.
    Un regulament facut dupa standarde europene care sa fie cit se poate de clar atit in privinta aspectelor financiare, cit si cu privire la disciplina jucatorilor (ba il suspend, ba nu il suspend), disciplina specatorilor precum si a oamenilor de ordine.
    Conducatori care trebuie sa aplice aceste regulamente, exact dupa cum scrie in acel regulament, nu dupa ureche, pentru unii muma si pentru altii duma (cam greu de gasit in momentul de fata astfel de oameni in Romania).
    Juniorii si tineretul, trebuie ajutati sa creasca in conditii cit de cit "normale", acordata mult, mult mai multa atentie acestor viitori fotbalisti (un lucru care nu este inteles inca de nimeni). Deoarece resursele s-au terminat, am ajuns la fundul sacului, copii se duc mai bine la biliard, disco, sau alte ocupatii deoarece nu sint atrasi spre sport in general.
    Aparitia de investitori seriosi este o problema care dupa parerea mea nu se poate rezolva deocamdata deoarece nu exista nici o lege care sa se aplice, care sa spuna: ai bagat atitia bani in sport... esti scutit de impozit, de TVA, poti recupera bani astfel. Deocamdata in sport sint intrati oameni care investesc deoarece iubesc fenomenul, sau folosesc aceste echipe drept paravan pentru afaceri murdare, sau pur si simplu cu gindul ca vor avea de cistigat prin vinzare de jucatori.
    Eliminarea jocurilor strategice, un capitol greu de depasit atita timp cit fara jocuri strategice nu ar putea exista divizia A, vezi aici oamenii care conduc fotbalul romanesc, conduc echipele de cluburi, nu are rost sa-i mai enumar pentru ca ii stim cu totii.
    Ar fii multe de spus, dar eu asa vad deocamdata fotbalul romanesc.
    Insanatosirea fotbalului romanesc, la ora actuala o himera, o iluzie. In cazul nostru nu anii vor aduce schimbarile ci generatiile viitoare.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  3. #3
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    primele 3 are duce la o schimbare radicala de 80% fii sigur ca nici arbitrilor nu o sa le convina sa mai faca prostii.

    Investitori sint daca se fac acele schimbari o sa ii vezi ca ciupercile dupa ploaie.
    anti Dinamo, anti oier

  4. #4
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    INTERESANT SUBIECT! INSA PREA AMPLU. TREBUIA DEFALCAT PUTZIN.

    Nu shtiu daca cuvantul "insanatoshire" a fost folosit intamplator sau nu.

    Pt a insanatoshi ceva, trebuie stabilit intai cauza bolii iar mai apoi eliminatzi microbii unul cate unul.

    ASTA CA O PRIMA MASURA. REVIN IMEDIAT
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  5. #5
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    INTERESANT SUBIECT! INSA PREA AMPLU. TREBUIA DEFALCAT PUTZIN.
    Cam stufos, e drept... Dar toate problemele se leaga intre ele si, daca pomeneam de unul, sigur ajungeam si la altele. Si apoi, sa tot vorbim pe forum

    Quote Originally Posted by viole(n)t
    ASTA CA O PRIMA MASURA. REVIN IMEDIAT
    Hai ca te-astept. 8)

  6. #6
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Nu era chiar asha de imediat, Tudose.

    Scriam de eliminarea microbilor, unul cate unu...
    Mai ar fi un scenariu...care ar arata cam asha:
    ...se aduna puroiul ce se aduna shi dintr-o data buuuum, explodeaza BUBA.
    DE CAND ASHTEPT UN SCANDAL CARE SA SE PROPAGE, SA SE EXTINDA... SA CADA CAPETE, SA SE DEA IN VILEAG UNUL PE ALTUL, ETC.

    O alta oportunitate de a insanatoshi fotbalul ar fi implicarea politicului (ce-i drept, nu in forma pe care o cunoashtem), in sensul instituirii unor controale peste tot...

    DAR, ca sa fiu realist, cred ca toate se vor schimba in timp, prin inlocuirea treptata a conducatorilor. Anul trecut au aparut Razvan Lucescu shi Toni Dobosh, anul acesta poate vin altzii... shi pas cu pas dispar totzi dinozaurii la care ne referim.

    will be back!!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  7. #7
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    DAR, ca sa fiu realist, cred ca toate se vor schimba in timp, prin inlocuirea treptata a conducatorilor. Anul trecut au aparut Razvan Lucescu shi Toni Dobosh, anul acesta poate vin altzii... shi pas cu pas dispar totzi dinozaurii la care ne referim.
    will be back!!!
    O luam incetul cu incetul... dar cam prea incet O sa iesim la pensie sau o sa treaca de 3-4 ori termenul de 20 de ani al lui Brucan

  8. #8
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Tudose eu am scris ca vor trece generatii, acuma sintem ceva de genul: ajungem melcul din spate, ii vedem coada . Iti dai seama cit ne mai trebuie sa fim egalul altora.
    Acuma incepem sa fim cel putin in partile mai avansate economic, cum erau Ungaria, Polonia, Cehia prin '91, 92 si asta cu multa bunavointa. Ce sa mai astepti de la alte domenii.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1

    Fotbalul nostru

    1. Parerea mea e ca trebuie sa se insiste asupra cresterii de jucatori, ca talente sunt, dar multe se irosesc.
    2. Presa sa incerce sa scoata in evidenta ceea ce este bun, nu sa scrie numai despre scandaluri, meciuri aranjate, meciuri trucate, blaturi si alte murdarii. Mai ales tinerii fotbalisti trebuie incurajati, daca nu-i putem stimula material cum se intimpla in alte campionate.
    3. Sa dispara din fotbal toti cei care se pretind investitori, dar dupa realizarea unui profit nu mai vor sa investeasca.
    4. Curatenie crunta in rindul conducatorilor si a arbitrilor.
    ....Vor trece cam multi ani pana sa se realizeze ceea ce trebuie, dar daca nu se face nici un pas inainte, la ce sa mai speram ?
    Presa sportiva ar putea fi un factor principal, daca n-ar fugi numai dupa bani si daca domnii ziaristi ar lasa orgoliile la o parte.

  10. #10
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Cind se fac blaturi si se fura meciuri ca in codru care e idea sa mai stimulezi jucatorii financiar?
    anti Dinamo, anti oier

  11. #11
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    NOI PUTEM SA FACEM UN SINGUR LUCRU. SA HUIDUIM SI FLUIERAM PE TOTZI BLATISTII SI BANDITZII.
    IN REST, PROBABIL CA NUMAI ATUNCI CAND ROMANIA VA INTRA IN RANDUL TARILOR CIVILIZATE, SE VOR MAI REZOLVA PROBLEMELE.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FatFrumos
    Cind se fac blaturi si se fura meciuri ca in codru care e idea sa mai stimulezi jucatorii financiar?
    Raman la parerea pe care mi-am exprimat-o deja. Oare dece se fac blaturi, se fura sau se aranjeaza meciuri ? PENTRU BANI ! Daca jucatorii ar fi stimulati material n-ar mai accepta tot felul de murdarii.

  13. #13
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    ferko tu chiar crezi ca jucatorii fac?....fi serios se invirt bani grei in fotbal....bani ce nu ai visat vreodata si poti vedea cine ii are cei cu hotele noi si investitii masive ca sa spele bani murdari din fotbal.
    anti Dinamo, anti oier

  14. #14
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    O sa le iau incet-incet pe rand.
    Primul punct de pe lista mea era: "schimbarea conducerii FRF si LPF".
    In orice afacere sau intreprindere care merge rau, se incearca sa se modifice ceva. Daca nu se reuseste nimic notabil, se schimba oamenii care sunt in frunte (sigur, Corleone si cu Nasu' o sa spuna mereu ca de fapt merge foarte bine ). Actuala conducere a fotbalului romanesc este corupta si incompetenta. Ei s-au bazat ani in sir pe rezultatele la care cel mai important aport il aveau jucatorii si antrenorii. Din punct de vedere managerial, realizari nu prea au existat, iar aceasta a condus si la disparitia rezultatelor, dupa ce s-au retras jucatorii de baza.
    Ce ar trebui facut? Cine ar putea sa vina in loc? Eu cred ca tot jucatorii "generatiei de aur" ar fi cei mai potriviti. Ei au evoluat ani buni in campionate puternice, au capatat o mentalitate profesionista, sunt tineri si dornici sa faca ceva pentru fotbalul romanesc. Gh. Popescu, Lupescu si Dan Petrescu sunt primii candidati de luat in seama. Dar cat de repede ar putea sa ii inlocuiasca pe vechii "mamuti"? Greu, greu de tot sa ii dai jos pe cei care tin de scaune cu atata inversunare...

  15. #15
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1

    Numai sa asteptam...

    Din pacate, am mai spus-o, nu se poate vorbi la aceasta ora de insanatosirea fotbalului romanesc. In actualele conditii social economice din Romania, ar fi ca si cum ai incerca sa tratezi durerea de la degetul mic de la piciorul unui canceros ! Adica o tara in care oamenii merg la munca pe 100 USD pe luna, impozitele sunt de 60 %, iar preturile peste cele din tarile dezvoltate, sa aibe campionat adevarat cu fotbalisti si oameni de fotbal cinstiti (cat-de-cat !), cu stadioane civilizate, cu cifre de afaceri de milioane (sau zeci de milioane) de USD care sa le permita concurarea cluburilor cu adevarat profesioniste din afara ???? Poate cineva sa-mi spuna cum ar fi posibil ???? O sa mai curga multa apa pe Dunare....! Din pacate ! :x
    (A)

  16. #16
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Fotbalul romanesc este o copie in miniatura a societatii. E greu sa vindeci sportul, atat timp cat acesta e legat atat de mult de societate. Exemplul cu bolnavul canceros e cel mai potrivit. Voi incerca sa revin cu comentarii pe aceasta tema.

  17. #17
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    I'm back!!! (as I promised)

    Quote Originally Posted by tudose
    Fotbalul romanesc este o copie in miniatura a societatii. E greu sa vindeci sportul, atat timp cat acesta e legat atat de mult de societate. Exemplul cu bolnavul canceros e cel mai potrivit. Voi incerca sa revin cu comentarii pe aceasta tema.
    Totushi, tudose... parca fotbalul a ramas de carutza. Prea "pe fatza" se fac unele chestii shi cu prea mare nesimtzire.

    Se vorbea aici de creshterea de tinere talente. vreau sa va spun ca sectorul juvenil e la pamant. La federatzie, domeniul juniorilor e condus de un cuplu de "super-incompetentzi" (D. Ionescu shi N. Pantea).
    Uitatzi-va la rezultatele de la acest nivel ale Romaniei shi va vetzi da seama.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  18. #18
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    I'm back!!! (as I promised)

    Quote Originally Posted by tudose
    Fotbalul romanesc este o copie in miniatura a societatii. E greu sa vindeci sportul, atat timp cat acesta e legat atat de mult de societate. Exemplul cu bolnavul canceros e cel mai potrivit. Voi incerca sa revin cu comentarii pe aceasta tema.
    Totushi, tudose... parca fotbalul a ramas de carutza. Prea "pe fatza" se fac unele chestii shi cu prea mare nesimtzire.

    Se vorbea aici de creshterea de tinere talente. vreau sa va spun ca sectorul juvenil e la pamant. La federatzie, domeniul juniorilor e condus de un cuplu de "super-incompetentzi" (D. Ionescu shi N. Pantea).
    Uitatzi-va la rezultatele de la acest nivel ale Romaniei shi va vetzi da seama.
    Totusi, coruptia din fotbal e o consecinta a coruptiei din tara. Poate ca percepem noi mai mult chestiile din fotbal, pentru ca sunt facute publice in mass-media si sunt mai usor de vazut de noi toti. Fotbalul este un teren propice, pentru ca acolo se invart si multi bani, are priza la public, de aici si amploarea pe care o iau afacerile necurate in interiorul sau... Posibil sa o fi luat inaintea coruptiei generale din tara... :x
    Sectorul juvenil e la pamant in fotbal, dar nu uita ca si in alte domenii pleaca pe capete tinerii talentati in strainatate, si nu se mai intorc! Nu mai vorbesc de starea invatamantului, care insemna pana la urma tot cresterea tinerilor...

  19. #19
    X
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    London
    Posts
    1,063
    Reputatie
    1
    Eu zic sa-l ducem la doctor(ita) si sa-i umplem fundul de injectii! :oops:
    AFC Red member

  20. #20
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    La momentul actual cred ca este totusi o utopie sa vorbim de insanatosirea fotbalului romanesc. Atita timp cit reforma economica, administrativa si politica sint la pamint in Romania, nu cred ca se poate vorbi de asa ceva.
    Doar un mic exemplu: am un prieten in Germania care joaca in liga a 7-a la ei, dar echipa are 3 terenuri, din care unul este sintetic iar doua au instalatie de nocturna, cit despre terenuri, poti juca linistit biliard. Nu vreau sa par prea drastic in ceea ce spun dar, si ma refer doar la Poli, noi am vrea sa avem conditiile lor.
    Am uitat sa precizez, daca mai era nevoie sint AMATORI, singurul platit este antrenorul-jucator, tot un roman care a jucat pe la CFR - Stefanovici.
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  21. #21
    manager Albastreata's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    315
    Reputatie
    1
    ...Doar un mic exemplu: am un prieten in Germania care joaca in liga a 7-a la ei, dar echipa are 3 terenuri, din care unul este sintetic iar doua au instalatie de nocturna, cit despre terenuri, poti juca linistit biliard. Nu vreau sa par prea drastic in ceea ce spun dar, si ma refer doar la Poli, noi am vrea sa avem conditiile lor.
    Am uitat sa precizez, daca mai era nevoie sint AMATORI, singurul platit este antrenorul-jucator, tot un roman care a jucat pe la CFR - Stefanovici....

    Stai linistit ! Am vazut deja pe cineva scriind ca in Romania la ora asta e raiul pe pamant ! Si asta fiindca in situatia actuala, Dinamo se lafaie mai ceva decat in Epoca de Aur ! Asa ca economia, situatia politica, deci sportul si fotbalul in special, sunt pe drumul cel bun !
    (A)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •