Page 7 of 21 FirstFirst ... 5678917 ... LastLast
Results 127 to 147 of 427

Thread: Noua Sală Polivalentă din Cluj-Napoca

  1. #127
    senior
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti, Romania
    Posts
    184
    Reputatie
    1
    Păi, are... când ai foarte mulți turiști, cum are o capitală culturală, e posibil să meargă și la meciuri sau evenimente găzduire de un stadion/sală - concerte, expoziții etc.

    Ar fi nasol să nu aibă hochei

  2. #128
    sport legend Jeleul's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,421
    Reputatie
    1
    Santierul Salii Polivalente a fost ingradit total in ultimele zile, astfel ca o portiune din strada Uzinei Electrice si din Aleea Stadion au devenit, practic, parte din el.

    Multi clujeni se intreaba ce se afla dupa panourile albe ridicate mai mult sau mai putin in mijlocul drumului, mai ales ca autobuzul 30 nu mai opreste in statia Uzinei Electrice din aceasta cauza. Dupa imprejmuirea amplasamentului mai multe utilaje au inceput sa niveleze pamantul depozitat acolo in timpul construirii stadionului Cluj Arena si in zona a fost adusa si o macara.

    Cum va fi impartita Sala Polivalenta

    Cu un regim de inaltime de 1S+P+3E, sala va avea 7.070 de locuri si va fi impartita in trei zone principale. Zona VIP si tehnica, cu acces dinspre strada Uzinei electrice, va fi dispusa pe trei niveluri si va gazdui un foaier de nivel, un foaier in zona de acces, sali de sedinte si conferinte, birourile de administratie, cabinele tehnice pentru sala, zona de supraveghere si anexele acestora.

    Zona Publicului, cu acces dinspre piateta Sala-Stadion va fi organizata pe trei niveluri, din care primele doua vor avea rol in distributia publicului pentru accesul in sectoarele din sala si anexele aferente si un ultim nivel care adaposteste un spatiu panoramic.

    Zona Sportivilor si a anexelor salii se afla la parter si cuprinde doua vestiare pentru doua echipe, birouri pentru antrenori, sali de discutii, medic, teste antidoping, sala de antrenamente cu anexe de depozitare si depozite pentru echipament de sala.

    Foto: http://www.citynews.ro/cluj/din-oras.../galerie-foto/

    Sursa: citynews.ro

  3. #129
    incepator zol_21's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Lucrarile la Sala Polivalenta de langa stadionul municipal "Cluj Arena" incep luni, a anuntat primarul Sorin Apostu. Proiectul a fost usor modificat, iar cladirea a fost "rotita" cu fatada spre Somes.

    Primarul Sorin Apostu a prezentat proiectul si modificarile in cadrul unei vizite pe care a efectuat-o pe santierul viitoarei Sali Polivalente, insotit de reprezentantii firmei CON-A si arhitectul Serban Tiganas, proiectantul cladirii.

    "Am intors Sala Polivalenta cu fata spre Somes pentru a putea amplasa acolo o piata care urmeaza sa permita accesul si spre stadion. Initial, Sala Polivalenta trebuia sa aiba deschiderea spre strada Uzinei Electrice, dar am decis, dupa discutii cu arhitectii, ca trebuie rotita si fatada sa fie spre Somes", a declarat primarul Sorin Apostu.

    Arhitectul Serban Tiganas a explicat ca Aleea Stadion va fi transormata intr-o zona pietonala, dar va fi acces auto numai in zilele in care sunt competitii.

    "Cladirea va avea o fatada moderna , cu folii care isi schimba culoarea pentru a fi in ton cu stadionul municipal. Folosim o tehnologie speciala, care speram sa demonstreze ca sala din Cluj va fi cea mai moderna din tara si la standarde europene", a spus Serban Tiganas.

    Sapaturile la santierul Salii Polivalente vor incepe luni, 22 mai, iar lucrarile de constructie vor dura 1 an.

    In interior cladirea este impartita in 3 zone relationate cu sala principala, dupa cum urmeaza:

    Zona VIP si tehnica, cu acces dinspre str. Uzinei electrice dispusa pe 3 niveluri (parter, etaj 1 si etaj 2) ce gazduieste 1 foaier de nivel, un foaier in zona de acces, sali de sedinte si conferinte, birourile de administratie, lojele VIP, cabinele tehnice pentru sala, zona de supraveghere si anexele acestora.

    Zona Publicului, cu acces dinspre piateta Sala-Stadion, organizata pe 3 niveluri din care primele doua (etaj 1 si etaj 2) cu rol in distributia verticala si orizontala a publicului pentru acces in sectoarele din sala si anexele aferente si un ultim nivel ce adaposteste un spatiu panoramic atat spre sala cat si spre apus si Somes cu rol in evacuarea de urgenta.

    Zona Sportivilor si a anexelor salii dispusa la parter pe 3 laturi va cuprinde: 2 vestiare pentru 2 echipe, birouri antrenori, sali de discutii, medic, teste antidoping, sala de antrenamente cu anexe de depozitare, depozite pentru echipament de sala. In aceasta zona sunt dispuse si un restaurant public si o zona cu spatii comerciale inchiriabile ambele cu acces separat din exterior.

    Zona spatiilor tehnice, adiacenta celei pentru sportivi va cuprinde spatii pentru depozite sala, depozite generale, centrale termice si de tratare, centrale de ventilatie, camera pompelor, bazin de apa, camera tablou electric general, camera curenti slabi, camera curatenie.
    http://www.stiridecluj.ro/politic/lu...-video-si-foto

  4. #130
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Foarte bine!
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #131
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    putina imaginatie la design-ul exterior.seamana cu o lada de bere.

  6. #132
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    poate gazdui si ice hockey?

  7. #133
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1

  8. #134
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jeleul View Post
    Santierul Salii Polivalente a fost ingradit total in ultimele zile, astfel ca o portiune din strada Uzinei Electrice si din Aleea Stadion au devenit, practic, parte din el.

    Multi clujeni se intreaba ce se afla dupa panourile albe ridicate mai mult sau mai putin in mijlocul drumului, mai ales ca autobuzul 30 nu mai opreste in statia Uzinei Electrice din aceasta cauza. Dupa imprejmuirea amplasamentului mai multe utilaje au inceput sa niveleze pamantul depozitat acolo in timpul construirii stadionului Cluj Arena si in zona a fost adusa si o macara.
    deci pe mine ma enerveaza treaba asta. Se circula foarte aiurea in zona aia de cand au pus gardurile alea pe drum. au redus nr de benzi, au desfiintat trotuare, au desfiintat treceri de pietoni fara sa mai faca altele in locul lor in apropiere... nu stiu cum arata proiectul final si daca asa va ramane si dupa ce va fi gata sala, dar nu se puteau limita putin si sa nu intre si pe drum?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  9. #135
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    N-au intrat pe drum, chestia asta ii temporara, ca sa aiba loc sa lucreze in tihna. Cat despre benzi, sunt tot cate una pe sens ca inainte. Problema e ca nu mai este trotuar pe partea aia. Oricum, din cate stiu io, aleea Stadion o sa fie pietonalizata candva dupa finalizarea stadionului si a salii. Legat de hochei, nu stiu daca au renuntat ori ba la idee.

    Last edited by zebe; 22nd May 2011 at 21:09.
    Am zis!

  10. #136

  11. #137
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    oare ce i-a trecut prin cap la arhitect, cand a ales design-ul exterior....nu doar ca arata ca o lada de bere, zici ca-i o halapacat de banii romanilor.o fi membru pdl? puteau sa-i foloseasca mai cu imaginatie.asa, si eu pot sa fac o astfel de arena(design extern).
    Last edited by SwedishMafia; 22nd May 2011 at 21:13.

  12. #138
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    asa, si eu pot sa fac un astfel de arena(design extern).
    Fa, atunci. Cat despre replica ta legata de "hala"... Denota cam cate stii tu in domeniu. Te-ai uitat la forma, ai zis ca-i patrata sala si gata, e hala? Ce altceva te face sa spui asa ceva? Banuiesc ca nu suprafetele multimedia de la exterior sau invelitoarea.

    Conceptul e romanesc, calitativ probabil ca va fi undeva sus, iar pretul e mic, cam cum e treaba cu stadionul. Aici nu se fac invarteli, nu se dubleaza suma initiala care oricum e imensa.
    Last edited by zebe; 22nd May 2011 at 21:16.
    Am zis!

  13. #139
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    N-au intrat pe drum, chestia asta ii temporara, ca sa aiba loc sa lucreze in tihna. Oricum, din cate stiu io, aleea Stadion o sa fie pietonalizata candva dupa finalizarea stadionului si a salii.
    cum sa nu intre pe drum? au intrat chiar bine, numai du-te odata pe jos pe langa gardurile si ai sa vezi cat sunt de zgariate de masini si autobuze pe uzinei electrice au luat o banda intreaga, iar pe aleea stadionului abia au loc sa treaca 2 masini una pe langa alta. de pietoni nici nu mai zic.
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  14. #140
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Pe aleea Stadion nu a fost niciodata mai mult de o banda pe sens. Din Uzinei Electrice n-am vazut sa fi luat nimic, da' adevarul ii ca nici n-am fost pe acolo de vreo saptamana si ceva.
    Am zis!

  15. #141
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    poate gazdui si ice hockey?
    este un pdf pe aici,document oficial,in care sunt prezentate sporturile care se vor putea desfasura in sala.hocheiul nu apare.
    aici,pagina 15.

  16. #142
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Au intrat si pe aleea Stadion si pe Uzinei Electrice destul de bine Zebe, oricum daca era dupa mine inchideam aleea Stadion si rezolvam tot.
    Oricum astept sa termine sala sa prind si io bilet la finala campionatului de baschet in viitor.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  17. #143
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Pe aleea Stadion nu a fost niciodata mai mult de o banda pe sens. Din Uzinei Electrice n-am vazut sa fi luat nimic, da' adevarul ii ca nici n-am fost pe acolo de vreo saptamana si ceva.
    Inainte treceau doua autobuze fara probleme unul pe langa celalalt, acuma cu greu trece un autobuz si o masina.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  18. #144
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Pe aleea Stadion nu a fost niciodata mai mult de o banda pe sens.
    da, stiu, dar vorbeam de masinile care vin din fata.

    Din Uzinei Electrice n-am vazut sa fi luat nimic, da' adevarul ii ca nici n-am fost pe acolo de vreo saptamana si ceva.
    pai saptamana trecuta au tot montat la gardurile alea. du-te si ai sa vezi despre ce vorbesc

    Quote Originally Posted by Razvan T. View Post
    oricum daca era dupa mine inchideam aleea Stadion si rezolvam tot.
    sa o inchida, masinile pot merge si pe dincolo, nu e problema, dar cu pietonii ce au? eu mergeam zilnic pe jos prin zona aia, acum nu mai am nici trotuoare, nici treceri de pieton, nimic. doar drumul, care si ala e ingust rau de tot.
    Last edited by dede; 22nd May 2011 at 21:32.
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  19. #145
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dede View Post
    sa o inchida, masinile pot merge si pe dincolo, nu e problema, dar cu pietonii ce au? eu mergeam zilnic pe jos prin zona aia, acum nu mai am nici trotuoare, nici treceri de pieton, nimic. doar drumul, care si ala e ingust rau de tot.

    Bine macar ca o schimbat ruta pentru 30 cand vine spre Grigo.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  20. #146
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    este un pdf pe aici,document oficial,in care sunt prezentate sporturile care se vor putea desfasura in sala.hocheiul nu apare.
    aici,pagina 15.

    nici tenis nici hockey.. dezamagitor
    Pai in sec 21 orice sala mai mare este gandita sa acopere toate tipurile de manifestari, probabil costa un pic mai mult dar se renta

  21. #147
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    Bine macar ca o schimbat ruta pentru 30 cand vine spre Grigo.
    da, doar ca, daca vreau sa o iau din statia aia spre sala polivalenta, nu exista trecere de pietoni pe acolo.
    Ce-i drept, si daca ramanea dincolo statia nu ar fi existat trecere de pietoni, de cand au desfiintat-o deci tot un
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •