Results 1 to 17 of 17

Thread: Rachete de tenis

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Rachete de tenis

    Ce parere aveti ? Ce marca folositi? Unde se pot procura rachete bune la preturi acceptabile si cu un vanzator care sa si stie ce-ti vinde (ma refer in Bucuresti dar si in alte orase pt cei din provincie)???

    Amgasit un site interesant ( www.tenniszon.com ) unde sunt prezentate o serie de rachete dar sunt poe caprarii pe joc de fund, atac defensiva, ofensiva. Ce mai te doare mintea. Ceva universal nu exista? :?

  2. 30th June 2003, 19:26
    Reason
    off topic

  3. #2
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Eu personal folosesc rachete marca Wilson si Dunlop dar din pacate nu sunt in RO asa ca nu pot sa-ti spun de unde sa cumperi rachete.

  4. #3
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Folosesc un Head (combinatie de titanium si grafit) din pacate nu mai gasesti un Head numai din grafit ! ca magazine iti recomand hipermarket-urile (Cora, Carrefour, Metro s.a.m.d.)dar nu ai ajutor de specialitate sau da-te pe langa celebrele terenuri de tennis din Herastrau , BNR si este suficient sa arunci o intrebare ca vrei o racheta si vei avea oferte si ajutor!

  5. #4
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    salut,
    stie cineva la ce folosesc margelele astea mici din
    racordaj?

    http://www.platformdev.com/ebay/Nov2003/DSCF0032.JPG

  6. #5
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Este ca sa nu mai "fuga" racordajul, sa stea fix, in forma asta.

  7. #6
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    ma gandeam sa cumpar un Head i.Radical dar citisem pe undeva
    ca e usoara si e posibil sa ai probleme la incheieturi...
    daca a jucat cineva cu modelul asta, sa-mi spune-ti
    si mie impresiile. multumesc.

  8. #7
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    In urma cu ceva ani, m-am dus cu o racheta la racordat.
    Un batrin care, trecind pe linga tine pe strada, nu-ti atragea cu nimic atentia...

    Pe atunci, jucam intr-un club din oras.
    Batrinul m-a privit o clipa, m-a masurat de...sus pina jos si m-a intrebat : "cind ai antrenament ?"
    "Hm ! mi-am spus, asta vrea sa intre, asa, in vorba ?!"
    "Vin cu tine sa te vad cum joci !"

    Si...a venit !
    Dupa antrenament, a mai ramas cu mine citeva minute si mi-a cerut sa execut anumite lovituri, servicii...
    Apoi, dupa citeva zile am primit racheta !
    Parca...era o alta !

    Deci, racordajul nu este UNIVERSAL ! Se face in functie de multe criterii: forta jucatorului etc.

    P.S. Dupa citeva luni de zile, cu o noua racheta (de schimb), am sunat la usa batrinului. N-a mai raspuns ! Plecase dintre noi...

  9. #8
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    http://listings.ebay.de/aw/plistings...x.html?from=R4

    Poate...gasesti ceva...

    Cred ca in ziua de azi, daca faci performanta in cadrul unui club serios, exista aparatura care sa-ti masoare forta loviturilor .

  10. #9
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ricky
    http://listings.ebay.de/aw/plistings...x.html?from=R4

    Poate...gasesti ceva...

    Cred ca in ziua de azi, daca faci performanta in cadrul unui club serios, exista aparatura care sa-ti masoare forta loviturilor .

    Un vis ar fi sa apuc sa joc si eu macar un set pe unul din terenurile Academiei Nick Boletieri , cred ca iti masoara si cat de tare ti-ai strans sireturile la adidasi! Hei si stiti ceva ? Chiar am sa plec pana in iulie ...

  11. #10
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Quote Originally Posted by alexandrul
    ma gandeam sa cumpar un Head i.Radical dar citisem pe undeva
    ca e usoara si e posibil sa ai probleme la incheieturi...
    daca a jucat cineva cu modelul asta, sa-mi spune-ti
    si mie impresiile. multumesc.
    salut! eu folosesc racheta d vreo 5 luni si nu am nici un fel d probleme d genu asta. Parerea mea e k e o racheta f buna si isi merita banii! Din cate mi-o mai spus si antrenorul meu si din cate am observat racheta ii buna si ofensiv si defensiv, dar totusi cwl mai bine ii dak ai un joc mai mult ofensiv pt k te ajuta f mult l acoperitu mingii si chestii din astea! La serviciu s nu mai zic: merge super si ai un control foarte bun. Greutatea scazuta nu-i un dezavantaj aici pt k e echilibrata destu d bine si iti da putere! Astea sunt parerile mele! Racheta buna in comparatie cu pretul(d afara, k din tara ...)

  12. #11
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    KLAUS, eu ma refeream la cluburile din tara.

    Pe cind am facut eu tenis, afara de un teren cu...nocturna, aveam un...perete de antrenament !
    Pina si mingile le aduceam noi !

    Acum, dupa 90, terenul...nu mai exista !
    S-au ingrijit noii tovarasi... :p

  13. #12
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by putzu
    salut! eu folosesc racheta d vreo 5 luni si nu am nici un fel d probleme d genu asta. Parerea mea e k e o racheta f buna si isi merita banii! Din cate mi-o mai spus si antrenorul meu si din cate am observat racheta ii buna si ofensiv si defensiv, dar totusi cwl mai bine ii dak ai un joc mai mult ofensiv pt k te ajuta f mult l acoperitu mingii si chestii din astea! La serviciu s nu mai zic: merge super si ai un control foarte bun. Greutatea scazuta nu-i un dezavantaj aici pt k e echilibrata destu d bine si iti da putere! Astea sunt parerile mele! Racheta buna in comparatie cu pretul(d afara, k din tara ...)
    multumesc pentru raspuns!
    eu am un head ti.radical acuma. e bunicica, dar ma gandeam sa cumpar
    una mai buna: head i.Radical/i.Prestige/wilson pro staff tour. ce parere ai
    despre ultimele doua? Din pacate nu stiu nici un magazin de la care sa
    pot inchiria o racheta pe-o zi ca s-o pot testa. cred ca www.etenis.ro ofera
    astfel de servicii, doar ca ei nu au head-uri

  14. #13
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alexandrul
    multumesc pentru raspuns!
    eu am un head ti.radical acuma. e bunicica, dar ma gandeam sa cumpar
    una mai buna: head i.Radical/i.Prestige/wilson pro staff tour. ce parere ai
    despre ultimele doua? Din pacate nu stiu nici un magazin de la care sa
    pot inchiria o racheta pe-o zi ca s-o pot testa. cred ca www.etenis.ro ofera
    astfel de servicii, doar ca ei nu au head-uri
    despre wilson nu stiu ce sa-ti spun ca nu am jucat niciodata cu alte rachete care nu eru head , da' prestige-ul e bun pt ca "vine" f bine peste minge si accelereaza destul de mult viteza mingii(ii f buna la servicii)!

  15. #14
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    eu am jucat cu wilson (de fapt am invata sa joc tenis cu un wilson ), dar am fost cam dura si acum nu o mai am. din cate stiu eu, la cluburi se regleaza si racordajul, daca esti la un club...
    eu am vazut mai demult la metro ceva rachete, dar nu m-am uitat cu atentie. cat despre sfaturi de la vanzatori, in timisoara nu cred ca gasesti un asemenea magazin.

  16. #15
    incepator
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Nu poti sa schimbi rachetele pur si simplu cand vrei tu. Nu ai sa stii vreodata sa joci bine asa. Eu consider ca difera foarte mult constructia si fiecare marca are punctele ei forte. Eu folosesc un head si am jucat putin cu o alta marca si mi-am "dereglat" mana cu ea.

  17. #16
    incepator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    asa e mintea omului... judeca fara sa ia in calcul si celelalte posibile optiuni.
    este un timp cand simti ca trebuie schimbata racheta. nu o schimb pur si simplu,
    ci dintr-un motiv bine intemeiat.

  18. #17
    incepator
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by misterb
    Ce parere aveti ? Ce marca folositi? Unde se pot procura rachete bune la preturi acceptabile si cu un vanzator care sa si stie ce-ti vinde (ma refer in Bucuresti dar si in alte orase pt cei din provincie)???

    Amgasit un site interesant ( www.tenniszon.com ) unde sunt prezentate o serie de rachete dar sunt poe caprarii pe joc de fund, atac defensiva, ofensiva. Ce mai te doare mintea. Ceva universal nu exista? :?
    Exista un site pe care l-am vizitat si l-am gasit interesat:
    http://www.tennis-warehouse.com/
    De acolo poti cumpara echipament de tenis on-line dar mai important cred eu sunt alte doua aspecte. Exista o prezentare a tehnologiilor existente in rachetele de tenis si o zona care prezinta sfaturi pentru alegerea rachetei in functie de jucator si de stilul sau.

    Dupa ce am dat o geana pe acolo eu am ajuns la concluzia ca cea mai buna racheta este Head Agasii pe care il poti cumpara on-line si din Romania la un pret relativ rezonabil la:
    http://www.sport.actual.ro/subcateg/...?mainc=7&top=6

    Din pacate daca alegerea ta se opreste la alta marca de rachete nu stiu de unde s-ar putea cumpara decat de la magazinele Metro sau Carrefour.

    Nu am fost influentat in alegere de simpatia mea pentru Agassi (probabil ca asa cum a zis el cei mai mari 5 jucatori de tenis sunt Sampras, Sampras, Sampras, Sampras, Sampras) si nu am nici o legatura cu Head.

    Eu joc cu o racheta Qiangli Titanium pe care am dat in jur de un milion de lei si sunt multumit. Dar daca iau hotararea sa o schimb pentru o racheta mai buna in sezonul outdoor atunci alegerea ar fi Head Liquidmetal Radical Racquet.

    Ca o observatie de americanii ar trebui sa plateasca doar 180US$ pentru asa ceva iar romanii mai saraci 7.500.000 lei. In plus daca esti in continetal USA ai posibilitatea de la tennis warehouse sa testzi gratuit 4 rachete pentru saptamana.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •