Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 53 of 53

Thread: Arena Bucurestilor

  1. #43
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Detaliaza
    .
    ce sali are acuma buc pt competitii, concerte si orice alte manifestari?

    polivalenta 5300 locuri, inaugurata in 1974 urmata si sala Floreasca 1700 locuri, cu vreo 20 de ani mai veche. Sala floreasca nici nu poate gazdui handbal - competitii europene, ca n-are dimensiunile necasare.

    Asa au ajuns echipa de handbal a stelei sa se mute la chiajna iar cea a lui dinamo gazduieste de ani buni meciurile din cupe europene la buzau. Bine dinamo s-a mutat la brasov deci nu mai e de actualitate.

    Noua sala de 16.000 va fi (probabil) scumpa de inchiriat, ocupata de multe evenimente speram si Bucurestiu avea nevoie de o a 2 sala competitiva, mai mica. Actuala Polivalenta, renovata era perfecta ca un backup, dar ei se gandesc s-o demoleze

  2. #44
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    demoleaza si construiesc alta in loc...
    O solutie ar fi sa reconstruiasca si sala Floreasca si sa o faca la 2500 - 3000 locuri...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  3. #45
    junior
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    103
    Reputatie
    1
    Bai fratilor..ce aveti?
    Chiar credeti ca se va construi?
    Parca tot asa era vorba sa se construiasca si un aqua-parc tot in tineretului anul asta..si s-a facut la fel ca si noua polivalenta din pacate

  4. #46
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Aqua Park-ul nu se face pt ca s-a decis in consiliul local ca documentatia si tot ce era propus ( un parteneriat public privat - PPP) nu era conforma cu legislatia si s-a renuntat complet la proiect... e totul pesite-ul primariei .
    Cat despre sala... sunt sanse sa se faca... nu stiu eu as zice 40-50% .
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  5. #47
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Sala de sport multifuncțională care va fi construită în București, pe locul patinoarului Flamaropol, va avea 16.000 de locuri și va costa 260 de milioane de lei (aproximativ 60 de milioane de euro), potrivit unui proiect de hotărîre de Guvern.

    Investiția se va derula pe trei ani, începînd cu 2011 și va necesita o contribuție financiară de la bugetul de stat de 13 milioane de lei în primul an, 130,2 milioane lei în cel de-al doilea și 117,2 milioane lei în al treilea.

    Sala polivalentă va fi construită de Ministerul Dezvoltării Regionale și Turismului, prin Compania Națională de Investiții, pe un teren situat în Complexul Sportiv Național "Lia Manoliu", în zona patinoarului Flamaropol, care va fi pus la dispoziție cu titlu gratuit Ministerului Dezvoltării de către Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului.

    Totodată, în cadrul aceluiași complex, există deja două bazine de înot acoperite, precum și un bazin de înot descoperit, un stadion de atletism, patinoarul acoperit Mihai Flamaropol, dar și terenuri ale Federației Române de Baschet cu sală pentru jocuri.

    În luna aprilie, CNI a anunțat că vrea să contracteze lucrări de proiectare și construcție a unei săli polivalente de 20.000 de locuri în București, proiect estimat la 50 milioane euro, fără TVA.

    Sursa: Mediafax

    În direct la Radio GSP, Primarul general al Capitalei, sorin Oprescu, a declarat: "Am nevoie de ajutorul Guvernului pentru a încerca reabilitarea patinoarului. Este proiectul pe care îmi doresc să-l începem. În plus, o rog și pe doamna Elena Udrea să termine sala polivalentă promisă, o să fac și eu una, iar la final o să fim fericiți că avem două săli polivalente în București", a precizat primarul.

    În cadrul complexului există deja săli de antrenamente pentru discipline sportive precum gimnastică, haltere, judo, box sau atletism, folosite în prezent de loturile naționale sau olimpice.
    http://www.gsp.ro/gsp-special/divers...ei-251678.html
    stupid.in loc sa faca una,oprescu e in concurenta cu gasca pdl.la ce bun 2 sali polivalente in bucuresti?

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    ^ ? Cred ca sala polivalenta pe care vrea sa o faca Oprescu inseamna de fapt reabilitarea patinoarului.
    O sala polivalenta de 16.000 doar pentru concerte probabil... nicio echipa de club/nationala de handbal, baschet sau de orice sport de sala nu o poate umple, ma rog, poate doar daca mai joaca o echipa de handbal finala CL sau poate o gala de box, astea oricum se intampla la 10 ani. As fi mers pentru un upgrade al actualei polivalente: 6000->10.000.

  7. #49
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Sper ca se va finaliza acest proiect chiar daca o sa vedem o placuta "inceput de operescu terminat de..."

  8. #50
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Liviu View Post
    ^ ? Cred ca sala polivalenta pe care vrea sa o faca Oprescu inseamna de fapt reabilitarea patinoarului.
    O sala polivalenta de 16.000 doar pentru concerte probabil... nicio echipa de club/nationala de handbal, baschet sau de orice sport de sala nu o poate umple, ma rog, poate doar daca mai joaca o echipa de handbal finala CL sau poate o gala de box, astea oricum se intampla la 10 ani. As fi mers pentru un upgrade al actualei polivalente: 6000->10.000.
    da sa se renoveze sala floreasca nu vrei? O maresc de la 1500 la 2000 de locuri si gata

    inteleg ca nu vrei sa vezi nici macar o sala precum cea recent inauguarata de vecinii bulgari de 12.400 de locuri:
    http://www.skyscrapercity.com/showth...1121081&page=8

  9. #51
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    117
    Reputatie
    1
    Sunt sigur ca vrea ,cu toti vrem,dar la noi e mai greu cu proiectele si banuiesc ca se refera si la faptul ca ar costa mai putin si ar fi mai usor de facut,suma mai mica...eu unul mi-as fi dorit de 20.000

  10. #52
    junior
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    mie nu imi place cea de la bulgari ... o prefer pe cea de la sarbi sau cea de la unguri

    asta de la bulgari pare ingesuita rau ... aia de la unguri, chiar daca are capacitate ceva mai mica (parca doar 10-11.000) e mult mai aerisita si mai spectaculoasa (evident, parerea mea) ... de aia de la sarbi nu mai zic nimic, e fenomenala

    oricum in ultimul timp s-au facut ceva sali si se fac in tari din fostul spatiu sovietic (si/sau blocul est european) ... si in Polonia si Lituania s-au facut 2 super sali

  11. #53
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DanielCta View Post
    Sper ca se va finaliza acest proiect chiar daca o sa vedem o placuta "inceput de operescu terminat de..."
    Daca citesti mai bine vei vedea ca va fi inceputa de Udrea si terminata.... de cocos probabil..

    Planul lui Oprescu e tot cu Polivalenta... dar vom vedea
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •