Results 1 to 7 of 7

Thread: Houston Rockets

  1. #1
    Tyler's Rage Florian GG's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    548
    Reputatie
    1

    Houston Rockets

    Hai sa deschid eu thread-ul asta! Urmaresc cu mare atentie miscarile echipei si meciurile din presezon. Pana acum am vazut primele 2 meciuri cu Memphis si Atlanta si azi au aparut pe Davka si urmatoarele 3 cu Mavs; Milwaukee si San Antonio asa ca o sa am treaba Cred ca sezonul acesta regulat va fi cel putin la fel de bun (chiar mai bun) decat cel din 2005/2006 si in mod special cred intr-un T-Mac healthy care are de demonstrat multe si pt asta se va mobiliza. Echipa este mult mai puternica prin aducerea lui Battier si Bonzi Wells (care dupa parerea mea este marele castig al echipei) Dupa cele 2meciuri vazute (btw fara Yao) am tras urmatoarele concluzii:

    1. T-Mac se misca bine pe teren si stats-urile spun astea (17 puncte si 5 assist-uri in 18 min cu Memphis si 13 puncte 5 pase decisive si 5 recuperari in 17 min cu Atlanta) In astea 2 meciuri am vazut de toate adik power throw-down-uri (pot sa spun ca acestea sunt McGrady's signature dunks ); great fade-aways si chiar si un 4-point-play si excelenta abilitate de a gasi jucatorul liber cand echipa adversa face double-team al el

    2. Rafer "Skip to My Lou" Alston incet incet prinde curaj si arunca mai mult si mai eficient (bine nu stiu cat va arunca el in sezon cu un T-Mac si Yao healthy)

    3. M-a impresionat si rookie-ul Steve Novak cel putin in meciul cu Atlanta pare un shooter bun si daca va continua asa va juca minute importante la inceputul sezonului (este un Forward desavarsit joaca si PF si SF)

    4. In rest Shane in nota lui obisnuita (vorba lui McGrady "he doesn't do anything great but all he does is good and well"); Chuck Hayes pare promitator si e probabil ca va fi back-up lui Juwan Howard insa are un dezavantaj si anume inaltimea; Luther Head versatile guard a jucat excelent in meciul cu Atlanta mai ales cand pasele au curs "Suns style" sa zic si eu asa

    Echipa tip pare a fi:

    C - Yao Ming
    PF - Juwan Howard
    SF - Shane Battier
    SG - Tracy McGrady
    PG - Rafer Alston

    +

    6th Man - Bonzi Wells

    insa pot exista si alte formule in care Shane sa joace PF, McGrady SF si Bonzi SG starter. Urmeaza sa vad cele 3 meciuri sa vad cum se misca si Yao + alte lucruri (stiu ca e presezon si poate ma hazardez insa cred in potentialul echipei ).

  2. #2
    manager StephonTrue 15's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    302
    Reputatie
    1
    what about Snyder, din declaratiile lui Van Gundy am inteles ca va intra in rotatie, la fel si head.
    despre Alston, degeaba zici ca a prins curaj....el avea curaj de mult, nu e vb de asta. el nu e tipul care sa primeasca liber si sa arunce, e obisnuit sa isi creeze aruncarea si asta din cauza ca e PG!!
    e adevarat ca daca raman sanatosi yao si t-mac au sanse la finala, de fapt expertii apreciau acest lucru din sezonul trecut, acum macar au mai multe antr. impreuna, pacat ca nu si meciuri..
    "I don't sit in a room in a little circle, in the corner, in the wee hours of the night and question myself," he said. "I don't think people can do that if you're going to be successful."

  3. #3
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    deocamdata e preseazon..nu trebuie sa ne hazardam; asa au facut shi anu trecut in preseazon..mi se pare ca au pierdut doar 1 sau 2 meciuri shi anuntau un parcurs bun in sezon..dar t-mac si yao s-au dus din cauza accidentarilor, dupa aia s-a dus shi swift(nu ca ar fi aratat cine stie ce pe teren, fiind rezerva lui juwan howard) ..asa ca nu putem decat sa speram la un t-mac+yao+battier+wells sanatos .Steve Novak e exact ce cauta j.v gundy, un shooter bun, dar din pacate e rookie asa ca nu cred ca o sa aiba prea mult curaj sa ingroape cosurile cand conteaza.In meciu cu san antonio rockets nu au jucat kiar asa de bine chiar daca i-au invins pe S.A la vreo 20 de pcte...la un moment erau condusi cu 20 d puncte de o ekipa a lui san antonio care nici macar n-a deplasat starurile...deci tot mai are de lucrat ceva van gundy...sa speram ca anu asta houston prinde playofful

  4. #4
    Tyler's Rage Florian GG's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    548
    Reputatie
    1
    Oh yeah stiam c-am uitat pe cineva! Snyder a avut momente bune, e un jucator cu probleme la aruncarile de la semi-distanta cel putin insa e un juc bun in faza defensiva si cu explozii impresionante cand se duce pe dunk (sa nu uitam dunk-ul peste Von Wafer parca din sezonul trecut cand juca la Hornets impotriva lui Lakers )

    Asa e Muad Dib momentan e presezon meciurile nu au miza se lucreaza practic doar la roster si roster positioning (cine tr pastrat; cine va avea minute mai multe; cine nu). Oricum sezonul asta va fi extrem de interesant cel putin in sud-vest

  5. #5
    H8ER phyxius's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,741
    Reputatie
    1
    eu zic ca rockets au sanse destul de mari sa aiba un sezon chiar foarte bun si sa intre si in playoffs.... hai sa zicem in primele 5 echipe din playoffs pe partea vestului. toate astea desigur daca t-mac revine in forta si yao joaca bine....mai ales ca acum a venit si battier (de care chiar mi-a placut la CM2007)
    [SIZE="1"][B]You mustn't be afraid to dream a little bigger, darling.[/B][/SIZE]

  6. #6
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    houston a castigat impotriva lui wade care a avut double double..nice....cred ca anu asta (daca ramane sanatos) yao o sa joace un baschet frumos shi eficient(aseara cu heat a avut double double); poate o sa fie cel mai bun C din vest ...oricum ekipa are omogenitate, van gundy a lasat jucatorii sa alerge pe fast break shi alston isi face treaba(mai bine zis, are cu cine sa-si faca treaba )

  7. #7
    Tyler's Rage Florian GG's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    548
    Reputatie
    1
    Am reusit sa vad si celalte meciuri din presezon in afara de cel cu Orlando. Cel mai reusit joc e a fost cel cu Milwaukee zic eu. Meciul cu Dallas nu a fost gozav desi au castigat. Well here is the thing

    1. Yao se misca bine, a facut jocuri reusite cel putin cu San Antonio si partial cu Miami insa mai are de lucrat mult la aruncare...rateaza cam muult desi are avantajul clar al inaltimii. Insa sa-l vedem in sezon la lucru.

    2. Steve Novak ma impresioneaza din ce in ce mai mult. Un excelent aruncator pot sa zic de la 3 puncte. In meciul cu San Antonio parca a dat 4 consecutive dintre care 3 in vreo 2-3 min de 3 puncte (Si in meciul cu Miami a avut 4 aruncari reusite consecutive de la 3). Btw a fost castigatorul College 3 PT Shootout (n-o stiam p-asta). Sper sa-l vad la lucru cat mai mult in sezonul ce urmeaza

    3. Kirk Snyder are sanse sa inceapa chiar ca starter dupa cum a jucat in presezon (daca nu oricum o sa aiba minute pretioase ca sub). Bun in defensive si are momente chiar f bune in ofensiva. Juc puternic si in acelasi timp rapid.

    4. Nu tine de Rockets insa Wade a jucat extraordinar. La un moment dat in joc chiar ma intrebam cand o sa rateze D Wade I mean cred ca a dat vreo 6 aruncari consecutive plus o faza spectaculoasa pe sub inel a nice lay-up

    Ultimele stiri: Houston release Ryan Bowen si Casey Jacobsen; Yao a iesit accidentat din meciul cu Orlando (cred ca nu e ceva grav)

    Saptamana asta echipa joaca 2 meciuri:

    Miercuri 1 @Utah
    Sambata 4 vs Dallas
    Duminica 5 @New Orleans


    Sper intr-un 3-0 (de ce nu ) sau macar un 2-1 dupa prima saptamana de joc

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •