Ziaristul Daniel Nanu a publicat īn Gazeta Sporturilor din 7.10.2004 un interviu cu antrenorul-blatuitor, Mircea Lucescu. Inca o ocazie de a i se face imagine pozitiva antrenorului care a infiintat cooperativa. Nimic nou. Se stie ca beleliul este generos cu ziaristii si ca nu se zgarceste la cateva sute de dolari pentru care acestia sunt in stare sa scrie tot ce doreste marele maestru al blaturilor.
Nu m-ar fi deranjat, daca autorul interviului sau, ma rog, alt ziarist, ii lua si lui Iordanescu un interviu privitor la meciul din 14.11.1971, cel mai bun meci al acestuia in nationala. Au trecut 33 de ani, dar imi amintesc perfect cum fundasul dreapta al cehilor, Dobias, a fost facut harcea-parcea de Iordanescu. A fost, repet, un meci senzational facut de “general”, el fiind si jucatorul care a scos penalty-ul ratat de Lucescu. Dar asa ceva nu trebuie mediatizat. Cum sa apara in ziarul lui Ioanitoaia un articol pozitiv la adresa lui Iordanescu!!!!! Si uite asa, beleliul mai castiga cativa suporteri din randul tinerilor care n-au trait acele timpuri si care pot fi mani****ti prin astfel de articole, iar lui Iordanescu ii sunt marginalizate realizarile.



"Tehnicianul lui Şahtior Doneţk a rememorat pentru Gazetă episoade legate de īntīlnirile cu reprezentativa fostei Cehoslovacii

- Domnule Lucescu, care din meciurile disputate contra cehilor v-a produs cea mai puternică amintire?
- Păi, sīnt vreo 3 astfel de partide. Două ca jucător, una ca antrenor al echipei naţionale. E vorba despre cea de la Bratislava, īn urma căreia ne-am calificat la Campionatul European din 1984. A fost o performanţă fantastică, eram unul dintre cei mai tineri selecţioneri din Europa... Aveam, la ora acelui meci, 38 de ani... Am pregătit excelent jocul. Īmi amintesc că īnaintea partidei am făcut un stagiu de pregătire īn Olanda, undeva līngă Heerenveen.

„Puteai aduna un camion de sticle goale”

- De ce acolo?
- Era linişte, foarte multă linişte. Cehii aveau nevoie de victorie, nouă ne ajungea şi egalul. I-am surprins prin cīteva mutări la care nu se aşteptau. Am jucat şi cu Negrilă, şi cu Rednic, ultimul pe post de mijlocaş dreapta, dar i-am folosit şi pe Gabor, Cămătaru şi Geolgău. N-am mers la Bratislava să ne apărăm cu orice preţ.

- Geolgău a şi deschis scorul.
- Da, apoi ei au egalat cu cinci minute īnainte de final, prin Luhovi. A greşit Augustin o pasă şi de acolo a venit golul. Pe Augustin īl introdusesem prin minutul 80 şi l-am şi scos imediat cum a gafat. Au urmat minute de infern, zburau sticle din tribună īncīt, la sfīrşit, se putea īncărca un camion, atīt de multe erau. M-am temut un pic pentru finalul meciului. Pierdusem, ca jucător, la Bratislava din cauza unui gol primit īn minutul 88...

Amendat cu 1.500 de lei

- Meci disputat īn 1971, īn preliminariile altui Campionat European, cel din 1972.
- Exact. Ne-au īnvins cu 1-0, după ce rataseră şi un penalty, prin Adamec, fostul meu adversar din meciurile lui Dinamo cu Spartak Trnava. Apoi, īn returul de la Bucureşti am ratat eu un penalty... Ce meci am avut atunci! Se juca pe fostul "23 August", arhiplin. Am deschis scorul prin Dembrovschi, apoi am avut penalty. Īn campionat, transformasem opt penaltyuri pentru Dinamo. Eram prea sigur pe mine. Am şutat līngă bară, dar Viktor, portarul lor, s-a īntins şi a respins... Apoi, la o gafă a lui Rică, īn stilul lui cunoscut, au egalat. Capkovici se numea autorul golului lor. Răducanu se prăbuşise, ne-am dus la el, l-am īmbărbătat... Apoi am pus mingea la centru şi m-am lansat īntr-o cursă pe extremă. Dobrin mi-a simţit gīndurile şi s-a demarcat. Am centrat, el a plonjat la disperare şi a marcat cu capul. Nu-mi amintesc alt gol al lui Dobrin cu capul, cel puţin la echipa naţională. M-a mīhnit īnsă ce s-a īntīmplat la cīteva zile după meci.

- Ce s-a īntīmplat?
- Ni s-au īnmīnat primele pentru victorie. Toată lumea primise cīte cinci mii de lei. Eu aveam doar 3.500. Am īntrebat motivul. Mi s-a explicat că e un fel de amendă pentru ratarea penaltyului.


--------------------------------------------------------------------------------

Romānia - Cehoslovacia 2-1 (1-0)
14.11.1971, Bucureşti
Stadion: 23 August
Spectatori: 70.000
Preliminariile Campionatului European
Au marcat: Dembrovschi (26), Dobrin (52)/ Capkovic (51)
Romānia: Răducanu - Sătmăreanu, N. Lupescu, C. Dinu, Deleanu - D. Anca, R. Nunweiller - Lucescu, Dembrovschi (72 Domide), Dobrin, Iordănescu. Selecţioner: Angelo Niculescu
Cehoslovacia: Viktor - Dobias, Hrivnac, Hagara, Taborski - Pollak, Kuna, Hrdlicka - Vesely (71 Nehoda), Stratil, Capkovic. Selecţioner: Ladislav Novak
Arbitru: Milivoje Gugulovici (Iugoslavia)

"Ei au acum un ascendent valoric. Au fost la ultimul Campionat European unde au lăsat o excelentă impresie. Trebuie să-i determinăm să greşească şi putem face asta prin disciplină tactică şi printr-o mare precizie a paselor

„Au un cuplu de atacanţi, format din Koller şi Baros, deosebit de puternic. De felul īn care-i vom anihila pe cei doi ar putea depinde soarta meciului"
Mircea Lucescu, antrenor Şahtior Doneţk"