Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 85 to 94 of 94

Thread: Românii din Bundesliga

  1. #85
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Ce trebuie să faci ca să nu fii criticat de Becali? Iată răspunsul lui Gabi Matei!

    Nu puțini au fost cei care au simțit mînia lui Becali în ultimul sezon și, după ce au fost făcuți "cu ou și cu oțet" în presă, aceștia au ajuns să se despartă de Steaua.

    Gabi Matei spune însă că știe ce să facă pentru a se impune în echipa lui Ronny Levi și pentru a atrage simpatia patronului. Fundașul de 21 de ani adus în această vară de la Pandurii spune că Steaua va fi doar un pas în cariera sa și vrea ca evoluțiile în tricoul roș-albastru să-i aducă nu numai laudele patronului ci și selecții la echipa națională și, de ce nu?, un transfer în Bundesliga.

    "O să dau tot ce pot ca să le demonstrez șefilor că nu s-au înșelat în privința mea. Nu mi-e frică de criticile lui Becali, e patron și poate spune ce vrea. Cu ambiție, continuitate la antrenamente și mult angajament mă pot impune în prima echipă. Sper din tot sufletul să nu dezamăgesc.

    Visul meu e să ajung la o formație de top din Germania și știu că Steaua mă poate ajuta să-mi îndeplinesc acest vis. Mă văd în viitor jucînd și în tricoul echipei naționale", a spus Gabi Matei.

    gsp
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  2. #86
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Emil Jula și chinezul Shao au planuri mari cu MSV Duisburg

    Zebrele au dat o lovitură de grație celor de la Energie Cottbus după ce au reușit să-i convingă pe Emil Jula și Jiayi Shao să se mute la Duisburg din această vară.

    Cei doi au semnat contracte cu MSV pentru o perioadă de doi ani și au planuri mari. În timpul cantonamentului din Italia, Jula și Shao au vorbit despre momentul în care au acceptat oferta de la Duisburg.

    Jucător de bază în ultimii trei ani la Energie, Jula susține că avea nevoie de motivație pentru a putea evolua la același nivel. "Știu că Wollitz Pele a fost nervos pentru că am ales o schimbare. Am vorbit cu el pentru o prelungire, dar pur și simplu ce am primit de la MSV a fost mult mai bun."

    Împreună cu atacantul român, Shao e convins că va face treabă bună la Duisburg. "Decizia lui Emil de a semna cu MSV a fost una decisivă pentru ca și eu să accept oferta. E un atacant foarte valoros, iar la Duisburg putem realizat lucruri mai bune decât la Energie".

    Colosul de 1,92 m a marcat de 25 de ori pentru Energie Cottbus în ultimele trei sezoane, dar nu a făcut parte niciodată din lotul tricolor. "Nu am avut nici măcar un contact cu cei din România. Nu sunt dezamăgit. asta e situația", afirmă Emil Jula.

    În sezonul trecut, MSV Duisburg a ratat promovarea în Bundesliga în ultimele etape, astfel că acum, șefii zebrelor sunt deciși să nu mai repete greșeala. "Obiectivul nostru e clar promovarea", anunță aceștia.

    bundesliga.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  3. #87
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Andrei Cristea la Radio GSP: "Îmi doresc ca Gabi Torje să ajungă în Germania pentru că e alt fotbal aici"

    Andrei Cristea a avut un retur excepțional la Karlsruher
    Andrei Cristea a intervenit la Radio.GSP.ro în direct din Germania unde a discutat despre campionatul Bundesligii și despre sezonul pe care tocmai l-a încheiat cu Karlsruher. Acesta i-a trasmis un mesaj lui Gabi Torje, pe care l-a avertizat în ceea ce privește un impresar care face rău jucătorilor.

    "Mă bucur că am avut un sfîrșit de sezon fericit, echipa a rămas în Liga a II-a. Îmi doresc mult mai multe din sezonul viitor pentru a nu mai avea deloc emoții. A fost un sezon destul de ciutat pentru că am venit într-o țară foarte civilizată, fără pregătire, am avut o scurtă pauză datorită unei accidentări, am revenit, important e că s-a terminat cu bine. Îmi doresc să vină jucători de valoare, pentru că în Germania vine foarte multă lume la meciuri. Sînt mereu stadioanele pline, iar Liga a 2-a e pe locul 5 în Europa la numărul de spectatori!", a precizat Cristea la Radio.GSP.ro.

    "Îi doresc lui Gabi Torje să ajungă în Germania pentru că este un alt fotbal aici. Oricum vreau să-i fac lui un anunț, dar și celor care intră în contract cu diverse persoane care fac legături cu cluburile din Germania. Sorin Radu, de exemplu lucrează cu o firmă care este extrem de periculoasă!

    Au fost foarte multe persoane care au vrut să se bagă în transferul lui Gabi prin Germania! Eu am avut probleme cu acest băiat, dar am trecut cu bine peste problemele pe care le-am avut! Am vorbit cu Gabi și i-am atras atenția și sper că ajungă la o echipă puternică", a spus Andrei Cristea la Radio.GSP.ro. Sorin Radu este fost jucător la Jiul Petroșani și FC Argeș și sînt mai multe persoane în fotbalul românesc care se plîng că au fost păcălite de acesta.

    gsp
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  4. #88
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    "Punct și de la capăt!" MESAJUL lui Marica pentru cei de la Stuttgart, după ce și-a REZILIAT contractul

    Atacantul a mulțumit, într-o postare pe blogul său, clubului german și foștilor săi colegi, pentru cei "patru ani frumoși" și a menționat că va "păși pe un alt drum, plin de speranță și de încredere".

    "Eu, Ciprian Marica sunt începând de azi fotbalist liber de contract. Pentru mine VfB Stuttgart reprezintă deja trecutul. Le mulțumesc celor de la club pentru acești patru ani frumoși. De asemenea, mă simt mândru că am împărțit vestiarul cu niște băieți adevărați. Dar de-acum, punct, și de la capăt!

    Voi păși pe un alt drum de azi, plin de speranță, de incredere! Am fost tot timpul deschis în relatia cu fanii și am ales să împărtășesc cu voi acest moment. Vă voi tine la curent cu tot ce se va întâmpla în viitorul apropiat. Tocmai pentru a nu apărea zvonuri, negocieri și oferte fantomă", a scris Marica .

    Atacantul și-a reziliat pe cale amiabilă contractul cu VfB Stuttgart. În cei patru ani petrecuți în Germania, Marica a jucat în 93 de meciuri și a marcat 19 goluri.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  5. #89
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1

    Schalke confirmă interesul pentru Marica

    Schalke confirmă interesul pentru Marica! Ce risc își asumă nemții cu atacantul român

    Pus pe liber de VfB Stuttgart, Ciprian Marica este dorit de mai multe echipe, atacantul român urmând să se decidă în perioada următoare unde va juca din sezonul viitor.

    Una dintre echipele care și-a manifestat interesul pentru internaționalul român este Schalke 04.

    Managerul sportiv, Horst Heldt, al grupării din Bundesliga a confirmat faptul că negociază transferul lui Marica, iar tranzacția s-ar putea încheia în următoarele zile.

    "Marica are multe din calitățile pe care le căutăm la un atacant. Pe de altă parte, trebuie să ținem cont de faptul că ne asumăm un risc, deoarece nu a reușit să se impună la Stuttgart. Oricum, la întoarcerea echipei din cantonament vom lua o decizie în cazul său", a spus Horst.

    Cel mai important avantaj al lui Marica este faptul că vine din postura de jucător liber de contract, lucru recunoscut și de managerul lui Schalke.

    "Celelalte variante sunt prea scumpe pentru noi. Cisse de la Freiburg costă 15 milioane, iar Roux de la Brest opt milioane", a mai spus Heldt.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  6. #90
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1

    Ciprian Marica - noul jucator al lui Schalke 04

    Ciprian Marica: Este o onoare pentru mine să joc alături de Raul

    Proaspăta achiziție a lui Schalke 04, Ciprian Marica, a efectuat în această dimineață alături de noii săi coechipieri. Internaționalul român s-a declarat mândru că poate să joace în aceeași echipă cu o legendă a fotbalului modern, Raul Gonzales.

    "Sunt foarte fericit că am ajuns aici și abia aștept să cunosc pe toată lumea în zilele ce urmează. E o provocare extraordinară pentru mine să joc la Schalke. E o diferență între a te antrena singur sau cu o echipă, însă în tot acest timp în care nu m avut angajament m-am pregătit. Avem mulți jucători tineri și de mare valoare în lot. Sunt fericit că am devenit coleg și cu jucători experimentați ca Raul și Metzelder", a spus Marica într-un interviu acordat site-ului oficial al lui Schalke.

    Atacantul în vârstă de 25 de ani a semnat un contract valabil doi ani cu echipa minerilor, cu opțiune de prelungire pe încă unul.

    bundesliga.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  7. #91
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Ciprian Marica și-a ales la Schalke tricoul cu numărul 8.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  8. #92
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Sepsi a ales Gloria! A refuzat Steaua pentru Poli Timișoara 2

    Jucătorul care a refuzat să ofere un răspuns Stelei a jucat azi pentru formația secundă a Timișoarei, într-un amical cu Gloria Reșița.

    Fundașul stânga se pregătește de o săptămână exemplar cu echipa a doua. După conflictul avut cu managerul Daniel Stanciu, Laszlo Sepsi a refuzat să răspundă ofertei venite din Ghencea, deși conducerile celor două cluburi s-au înțeles. El vrea să plece în Germania, conform lui Jochen Kientz, agentul lui. Ieri, jucătorul a fost chemat la răspundere de către conducere, dar refuzul de a pleca împrumut la Steaua îl menține pe Sepsi la satelitul Poli II. Acesta a jucat în repriza a doua azi în amicalul cu nou promovata în Liga a III-a, Gloria Reșița și s-a limitat să-și îndeplinească strict sarcinile postului. Poli II a învins cu 1-0 prin golul lui Magdaș din penalty.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  9. #93
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Ciprian Marica a debutat la Schalke 04! L-a înlocuit pe Raul

    Internaționalul român Ciprian Marica, viitoul căpitan al naționalei României, a debutat pentru Schalke 04 în victoria clară de pe teren propriu cu FC Koln, scor 5-1(1-1)

    Fostul jucător de la Stuttgart a fost trimis în teren de Ralf Rangnick în locul veteranului spaniol Raul, în minutul 82 al meciului, la scorul de 4-1.

    Golurile lui Schalke au fost marcate de Huntelaar(42, 47, 84), Holtby(48) și Raul(59). La Koln, Alexandru Ioniță nu a făcut parte din lot.

    bundesliga.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  10. #94
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Fotbalist român, suspendat în Germania pentru că ar fi trucat meciuri!

    Un fotbalist român a fost suspendat de Federația Germană de Fotbal fiind suspectat că ar fi aranjat mai multe meciuri în ultimii ani.

    Cosmin Uilăcan, în vârstă de 30 de ani, este suspectat că ar fi fost implicat în mai multe blaturi pentru echipa de divizie inferioară, SC Verl, pe parcursul anului 2009.

    Federația nu are momentan nicio dovadă că fotbalistul român, care este legitimate în prezent la TSV Ustersbach, ar fi participat la aranjarea de partide, dar a primit interdicție să mai joace sau să antreneze în Germania.

    Uilăcan trebuia să se prezinte azi la audieri, dar a lipsit motivând că este bolnav. O decizie finală urmează să fie luată în perioada imediat următoare.

    bundesliga.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •