Page 14 of 39 FirstFirst ... 4121314151624 ... LastLast
Results 274 to 294 of 819

Thread: Micile gimnaste din Romania

  1. #274
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    cine are inregistrarea de duminica de pe antena3 intre 10-11 cu css cetste deva?

  2. #275

  3. #276

  4. #277

  5. #278
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    wow! in orice caz e bine ca se scrie despre gimnastica. chiar credeam ca e un sport uitat pt presa. sper sa mai apara articole si sa fie mediatizata din ce in ce mai mult si poate se vor misca lucrurile si pe la minister, federatie, etc...

  6. #279
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Articolul din Romania Libera e rusinos...10-12 ore de antrenament pe zi? Asa ceva e incredibil....rusine acestui ziar ca publica asemenea minciuni.

    Nadia Comaneci a ajuns un "sindrom"? Chiar si intre ghilimele mi se pare o exprimare exagerata.

    Bursele vor veni incepand din 15 septembrie...nu inteleg de ce in articolul acesta se spune contrariul.

    www.fangymnastics.com

  7. #280
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    ok, merci Mikkey pt precizari. Eu chiar nu aveam habar. deci sperante sunt.
    mie imi place cu suna sindromul "Nadia". adica fascinatia pe care ea a starnit-o si care i-a determinat pe romani sa-si dea copiii la gimnastica.

  8. #281
    suporter vlad001's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,385
    Reputatie
    1
    Am si eu cateva nelamuriri:
    Am vazut mai demult un interviu cu un profesor de la Deva, in care spunea ca aproximativ 800 de elevi de la Deva beneficiaza de burse de performanta, si ca cei care le iau sunt cei cu premii la concursurile nationale. Bursele cred ca erau oferite de ministerul educatiei
    S-au retras aceste burse? Daca nu, n-ar trebui ca Asiana sa beneficieze de o astfel de bursa, pentru ca are premii la nivel national.
    Luna trecuta am vazut un alt interviu cu Ecaterina Andronescu in care spunea ca anul viitor se vor aloca 50 de burse special pentru gimnastele de la Deva si Onesti. Erau vorbe in vant sau la Deva nu s-a aflat de asta?
    Suma de 50 de lei pe luna/cazare si 9,9 lei/zi pentru masa mi se pare extrem de rezonabila. Copilul trebuie hranit si daca sta acasa, practic raman in discutie cei 50 de lei/luna. E chiar asa de impovarator pentru un parinte?
    In unul din articole se spunea ca echipamentul pentru noua sala va costa in jur de 60 000 de euro si ca aceste costuri ar trebui suportate de parinti.
    Sigur nu e o exagerare? Sigur nu exista sponsorizari pentru asta? Asta da, as vede-o ca pe o problema, parintii a 14 fetite sa suporte o asemenea suma.
    --[B]Blaise Pascal:[/B]
    It is the fight alone that pleases us, not the victory.

  9. #282
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Articolul din Romania Libera e rusinos...10-12 ore de antrenament pe zi? Asa ceva e incredibil....rusine acestui ziar ca publica asemenea minciuni.

    Nadia Comaneci a ajuns un "sindrom"? Chiar si intre ghilimele mi se pare o exprimare exagerata.

    Bursele vor veni incepand din 15 septembrie...nu inteleg de ce in articolul acesta se spune contrariul.

    Citeste atent, si iti vei da seama ca aceste burse au fost la nivel de proiect....si tare sper sa se concretizeze, dar nu ca a fost aplicat pana acum.

  10. #283
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Nu am de ce sa citesc atent...un articol care spune ca fetele se antreneaza 10-12 ore...isi pierde credibilitatea in fata mea si poate sa spuna orice altceva ca eu nu cred.
    Daca se dorea un articol credibil..atunci trebuiau sa ia legatura cu Mariana Bitang si Andronescu si sa le intrebe de burse si sa publice in articol si declaratiile acestora....asa face un ziar care isi respecta cititorii...nu arunca cu vorbe doar asa.

    Celelalte articole si reportajul au fost ok...insa acesta din Romania Libera NU. In locul tau nu mi-as asocia numele cu un ziar care scrie minciuni..nu te ajuta ci dimpotriva.


    Proiectul cu bursele intra in aplicare incepand cu noul an scoalar..din 15 septembrie....azi suntem abia in 19 august...de unde se stie ca au ramas in faza de proiect? Vreau argumente...
    Last edited by mikeyy; 19th August 2009 at 11:04.
    www.fangymnastics.com

  11. #284
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Nu am urmarit toate detaliile ultimului subiect de pe acest thread si nu cred ca am inteles exact despre ce e vorba. Insa din cat am citit am inteles ca: s-a reusit aducerea in atentia publica a existentei/situatiei gimnastelor mici de la Deva. Asta e un mare plus pentru ca articole despre gimnaste mici si despre antrenorii acestora sunt foarte rare. In general publicul se trezeste cu gimnaste senioare aparute din senin la europene sau mondiale. In ceea ce priveste nota un pic "scandalagioasa" si exagerata (nu e cu intentia de a jigni pe nimeni, va rog sa ma scuzati daca se simte careva) a articolelor am cateva comentarii:
    1) din pacate asta e un defect al ziarelor noastre atunci cand incearca sa traga un semnal de alarma: senzational, drama, telenovela. Asa ne-am obisnuit asa vom avea stirile multi ani de acum inainte. De exemplu situatia Stelei a fost prezentata de nenumarate ori intr-un fel asemanator.
    2) o rezolvare a situatiei se produce deobicei prin aparitia unei organizatii, patron generos (vezi mama Nistor articole asemanatoare in Cotidianul, plecarea la tratament la hotelul lui Copos, etc...) care rezolva un "simptom" al situatiei si nu "cauza" situatiei.
    3) gimnasta/gimnastele in cauza pierde/pierd la capitolul imagine.

    Sustin dedicatia si hotararea unei mame care si-a dat copilul la gimnastica, care a facut sacrificii mutandu-se cu copilul la Deva si care a reusit sa aduca atentia presei asupra gimnastelor mici. Exista desigur voci pro si contra dar tragand linie exista destule parti pozitive ale acestei povesti.

    EDIT: printre randuri am citit cate ceva despre bursele de la minister. Sunt putine. Ministerul nu-si va permite niciodata sa plateasca 500-1000 de burse. Tineti cont ca in China numarul de gimnaste este de ordinul a 1 milion in SUA cam 100.000, iar noi nu avem nici macar 1000. Este absurd sa ne gandim ca statul va plati bursele a 1000 de gimnaste. Gimnastica in Romania nu va supravietui decat cu ajutorul unor sponsorizari.

    In incheiere as vrea sa adaug ca daca ar exista o organizatie/fundatie serioasa care s-ar ocupa de strangerea de fonduri pentru burse pentru gimnastica multa lume ar fi foarte bucuroasa sa contribuie.
    Last edited by LuisaGym; 19th August 2009 at 11:19.

  12. #285
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Nu am de ce sa citesc atent...un articol care spune ca fetele se antreneaza 10-12 ore...isi pierde credibilitatea in fata mea si poate sa spuna orice altceva ca eu nu cred.
    Daca se dorea un articol credibil..atunci trebuiau sa ia legatura cu Mariana Bitang si Andronescu si sa le intrebe de burse si sa publice in articol si declaratiile acestora....asa face un ziar care isi respecta cititorii...nu arunca cu vorbe doar asa.

    Celelalte articole si reportajul au fost ok...insa acesta din Romania Libera NU. In locul tau nu mi-as asocia numele cu un ziar care scrie minciuni..nu te ajuta ci dimpotriva.


    Proiectul cu bursele intra in aplicare incepand cu noul an scoalar..din 15 septembrie....azi suntem abia in 19 august...de unde se stie ca au ramas in faza de proiect? Vreau argumente...
    Ai cumva confirmarea ca din 15 septembrie 2009 intra in aplicare? Daca da, da-mi si mie.

  13. #286
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Vom vedea ce va fi in toamna...se mai pot intampla atat de multe pana atunci.
    Important e sa avem rabdare...nimic nu se rezolva peste noapte.

    Primul paragraf din ziarul Rom Lib ar trebui publicat prin octombrie-noiembrie...atunci as fi de acord cu el 100% in cazul in care nu s-ar misca lucrurile cu bursele...dar acum e prematur sa facem acuzatii.
    www.fangymnastics.com

  14. #287
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Gimnastele de la Deva nu se antreneaza in timpul vacantelor scolare? Intrebare e din pura curiozitate, aveam impresia ca fetele stau la Deva 360 de zile pe an.

  15. #288
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Au o saptamana libera, vacanta acasa, daca tin eu bine minte.

  16. #289
    manager Liuta's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    311
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crisloregym View Post
    Au o saptamana libera, vacanta acasa, daca tin eu bine minte.
    Nu numai gimnastele de la deva se antreneaza in timpul vacantei de vara, iarna. Si Steaua, Dinamo, CSS 2 se antreneaza in timpul vacantelor.
    Chiar daca la altii i se pare ciudat chestia, fetitelor acestora e ceva normal.
    100_2159.jpg
    [B][COLOR="Indigo"][SIZE="5"]我的冠軍亞歷山德拉[/SIZE][/COLOR][/B]

  17. #290
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut foarte mult articolul din Jurnalul national, 3 pagini de calitate.Cei din Romania libera au bagat senzationalul in prim plan. De admirat si antrenoarea micutelor. Poate prin articolele astea se reuseste ceva...
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

  18. #291
    Hai, Romania!!! crisloregym's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    4,675
    Reputatie
    1
    Cred ca am pus rau virgula...vroiam sa zic ca ce stiu eu despre cele de la clubul din Deva este ca au o saptamana de vacanta, in care fetele merg pe la casele lor...in rest au antrenamente...stiu si ca la alte cluburi au antrenamente pe tot parcursul verii, eventual chiar vreun cantonament la mare/munte, dar nu stiu in ce masura este valabila treaba cu vacanta...

  19. #292
    senior
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Deva
    Posts
    238
    Reputatie
    1
    Acesti copii nu au vacanta decat 2 saptamani pe an. Restul e sudoare, dar placuta.
    Am satisfactia ca munca mea da roade si incet, incet lucrurile se vor schimba in bine. Cititi Mesagerul Hunedorean din 24.08.2009.
    http://www.mesagerulhunedorean.ro/category/16
    Last edited by ioanavol; 26th October 2009 at 21:40. Reason: mesaje consecutive

  20. #293
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Felicitari! Indraznesc sa readuc in memoria forumului punctul 2 de la mesajul meu de mai sus. Acel domn care si-a mai facut ceva capital politic in an electoral(?) a oferit un tratament al "simptomului" si nu al cauzei. Sincer cred ca toata lumea castiga daca acea persoana ar fi tras sforile necesare pentru crearea unei fundatii pentru a atrage sponsorizari pentru toate gimnastele mici. Cu o floare nu se face primavara. Inca odata va rog sa ma scuzati pentru interventie.

    Quote Originally Posted by LuisaGym View Post
    2) o rezolvare a situatiei se produce deobicei prin aparitia unei organizatii, patron generos (vezi mama Nistor articole asemanatoare in Cotidianul, plecarea la tratament la hotelul lui Copos, etc...) care rezolva un "simptom" al situatiei si nu "cauza" situatiei.

  21. #294
    sport legend mesteritza's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Timisoara/Caransebes
    Posts
    549
    Reputatie
    1
    Ai dreptate Luisa. Dar trb luat in considerare aici ca Silvana a luptat singura si atunci normal ca rasplata a venit doar pt fetita ei. Daca s-ar fi adunat mai multi parinti cum a propus Niagara atunci poate s-ar fi rezolvat problema pt Colegiul de la Deva iar pt a se rezolva problema la nivel national atunci trebuie o implicare la nivel inalt a perdoanelor din federatia de gimnastica pt ca o mana de parinti nu pot schimba structura. Federatia ar trb sa-si dea mai mult interes pt promovarea sportului ca doar pt asta isi iau salariile nu ca sa uite sa trimita o lista cu gimnastii ce vor sa participe la etape de cupe mondiale.
    zambeste si lumea va zambi cu tine...

    Promotia 2009 Automatica si Calculatoare
    "Vom ramane in suflet alb-violeti! Poli suntem noi!"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •