Page 14 of 39 FirstFirst ... 4121314151624 ... LastLast
Results 274 to 294 of 809

Thread: Progresul, redivivus! 2009-?

  1. #274
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Hai Progresul!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #275
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Poate aveti senzatia ca vreau sa fiu un Dealu Spirache. Eu am spus asa: poti sa faci mai mult decat mine, atunci fa-o. Nu intentionez sa ma schimb si sa nu aiba cineva senzatia nici ca regret si nici ca dau inapoi. O sa imi pot sustine parerile in stilul meu din orice postura m-as afla. Sa vedem care sunt motivele pentru care se face moderare. Daca nu poti, atunci cred ca e bine sa fii mai moderat in afirmatii. Inclusiv cea conform careia eu l-as fi spalat pe creier pe Lucian. Bine, nu s-a exprimat nimeni asa, dar asta este mesajul. Lucian si cu mine am avut cele mai aprigi dispute pe forumul site-ului oficial. Dupa cum toti au vazut, si acolo, am considerat ca e mai bine sa ma retrag, lucru pe care l-am si facut la momentul respectiv, deci Luciane, esti cumva responsabil
    Am avut dispute si cu Teo sau cu altii. Cu Teo mai am si acum pe privat, imi spune ce gandeste, dar nu mi s-a parut ca a sarit calul. Nu impartasim aceleasi opinii de fiecare data, dar nu m-a trimis sa fac pisu la Fondu Plastic. As fi preferat sa vina domnul Metaforik si sa isi spuna oful zilnic, nu sa aibe rabufniri de genul mioritic cu mamaliga care explodeaza. Sa inteleg ca ai acumulat?
    Daca asa consideri ca ai facut afirmatii la modul cel mai civilizat inseamna ca esti departe de ce numesc eu civilizat si, repet, acolo unde vei fi tu eu nu mai am ce cauta. Iar cu atitudine asta nu o sa atragi pe nimeni alaturi de echipa ta. Sau preferi sa traiesti in casta? Esti un tip suficient?

  3. #276
    incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    Nu vreau sa zic decat urmatoarele:

    1: Cat am avut mana rupta am avut concediu medical numai 2 (doua!) zile. Sa ma duc la HR sa fac rost de actele doveditoare? Sa postez fluturasul?!
    E foarte usor pentru cineva sa faca niste presupuneri/afirmatii si sa para in fata celorlalti, la fel de nepusi in tema ca si autorul, sa creada ca el are dreptate sau ca spune adevarul.

    Adevarul e ca m-am invoit (cand s-a putut) ca sa ajung la meciuri. Nu vreau sa fac bravada aici ... Vreau doar sa fie clar pt toata lumea cum sta treaba. Si nu consider mersul la meciuri ca pe o activitate suprema sau nobila. Nu. Este ceva trivial, e un viciu personal.

    2: Sunt user pe site-ul asta de cativa ani si citesc mereu ce se scrie pe-aici. M-a deranjat faptul ca la fiecare chestie serioasa se vine cu cel putin o completare, ironica sau un comentariu care demonteaza pur si simplu orice initiativa. Atat. Ma deranjeaza atitudinea asta superioara nu fata de alti useri ci fata de Progresul in sine.

    Lucian, inceteaza cu comentariile la adresa mea.

  4. #277
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Si daca e viciu de ce ne judecati pe cei care cu (il mai) avem? E ceva gresit ca fac aprecieri ironice? Eu le fac, deci nici nu este cazul de sa ma fi simtit cu musca pe caciula. Este ca un viciu. Asta este viciul meu. Tu de ce ai sapat la scaunul lui Gino? Bine, e mult spus, ca e posibil sa ai senzatia c al-ai dat jos, dar e posibil ca imul sa isi fi pus un semn de intrebare, orice om ar face-o, cand a vazut chestiile alera cu Gino **** si altele. A zis omul ca e cazul sa plece, si pentru ca se simtea amenintat de niste oameni pe care el nu ii cunoaste, nu vrea s aii cunoasca si pe care ii considera derbedei. Il poti acuza? Tu daca ii vezi pe aia de la HR de la tine de la servicu cu banner ca te ameninta si te injura, ca ei muncesc si tu stai in concediu medical, nu ai macar o tresarire de spaima, ca poate intr-o seara, mai ales acum ca se intuneca devreme, este posibil sa te astepte si sa ti-o rupa si pe cealalta?
    Atitudinea mea nu a vrut sa fie superioara fata de alti useri, asta asa o percepeti cei care ganditi asa iar eu nu am facut referiri la persoana baiatului astuia care, dupa ce eu am avut un schimb de replici cu tine, culmea, tot cu tine, vine si se baga si el in vorba, suparat ca o gospodina care nu a mai prins pui, desi a stat la coada de cand s-a bagat. Voi trebuie sa intelegeti ca oricine isi poate spune o parere despre echipa, oricare ar fi ea, si atata timp cat nu se ia de voi personal nu aveti dreptul sa faceti aprecieri personale. In mod normal, daca e sa o iau regulamentar, Metaforik a jignit un moderator, pe mine, si ar putea doar sa citeasca ce scriu eu aici. Cam asta ar fi pumnul in gura. Si sa stii ca nu ma feresc, daca e cazul, sa il bag.
    Asa ca: mai incet cu diareea verbala, sau anala, nu ma intereseaza, si nici pe altii, pe unde o aveti, mai usor cu pe unde ma pis eu sau nu. Repet, as aprecia, ba chiar am rugat, daca nu mai apareti pe aici ar fi mai bine. Iar daca apareti si intretineti spiritul conflictual, asemeni dragului nostru Basescu, s-ar putea ca voi sa aveti de pierdut, adica sa fiti obstructionati in a va da cu parerea. La modul civilizat o puteti face chiar daca e cazul sa ne contrazicem.
    Conflictele cu Lucian nu se rezolva pe forum. Si nici cu altii. Si, sper eu, nici altfel (necivilizat).

  5. 26th October 2009, 15:40
    Reason
    Cred ca la cat esti de prost nu mai are rost sa vedem inca un mesaj incare incerci sa te trezesti la viata. Locul tau este pe

  6. #278
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    ) Eu cred ca traiesc intr-o lume mult prea bolnava ca sa fie adevarat !!!


    1. Radule, primul instinct a fost sa-ti raspund exact cu ce ai scris tu ,,Tu esti chiar prost? Stii sa citesti un enunt? Sau il citesti dar ai probleme cu intelesul?" dar am zis sa fiu politicos si sa indemn oamenii sa citeasca de 10 ori inainte sa scrie si inainte sa posteze , sa ma intrebe pe mine ce am vrut sa zic decat sa faca ,,interpretarea textului" in halul in care ai denaturat tu ce am scris eu.
    Am sa rescriu fraza, in cazul in care nu ai inteles-o:

    ,,si apoi lasa pionii sa se bata... si cand zic pioni, ma refer la unul ca tine care este mani****t sa creada ca reprezinta cineva in grupuletul ala al vostru insa la momentul la care o sa ai ceva de spus, o sa te trateze cum m-au tratat si pe mine, cu ,,izgonire", ,,exilare" si ,,denigrare"."

    Daca am scris ,,Mani****t sa creada" , nu este acelasi lucru cu ,,pus de catre x sau y sa scrie ce a scris" Ma refeream ca ai o minte corupta, care gandeste prost si subiectiv.

    Disponibil pentru viitoare interpretari ale textelor la prima vedere.
    Last edited by Luci@n333; 26th October 2009 at 16:12. Reason: ,
    ,,Da, esti mai tare, daca te-ai dus in D. Dar stii cand o sa fii si mai tare? Cand echipa nu o sa mai existe deloc iar tu o sa continui sa te duci."

  7. 26th October 2009, 15:57

  8. #279
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Si ca tot s-a ajuns la ,,cavalerii forumului de platani" care vreti voi sa pareti. Eu nu am simtit ca ,,bascalia" facuta la ,,adresa jucatorilor si a echipei" este facuta cu rautate sau indreptata catre cei care se sacrifica pt echipa asta, ci este adresata conducatorilor ,,fantoma" al acestei echipe si ,,bascalia" este mai mult un ,,haz de necaz" decat o batjocura la adresa echipei.

    Prin ,,Nu iti dreptul sa transformi forumul intr-o bascalie perpetua la adresa echipei, bune, proaste, asa cum e ea, singura care poarta numele Progresul in acest moment. Din partea mea poate oricine sa se creada superior, cu siguranta isi poate justifica foarte bine motivele pentru care crede lucrul asta, dar nimeni nu are voie sa jigneasca." deja vrei sa pari mult prea perfectionist pentru lumea ,,cruda" si ,,imorala" in care traim si nu mai are sens toata discutia.

    Eu zic ca ... pe tine si dspirii va deranjeaza ironia, eu personal imi cer scuze daca am fost ironic si cu asta am incheiat discutia. Voi doi nu mai intrati pe forum ca e plin de ,,forumisti" ironici si s-a rezolvat problema. E tara libera (inca) si toata lumea poate sa spuna cate ironii doreste.

    Hai Progresul!!!


    Am zis eu ceva de incostienta? Este evident ca mani****rea exista si cred ca este constienta, ceea ce e si mai grav.

    Greu cu geografia asta.
    Last edited by Bancaru; 26th October 2009 at 16:10.
    ,,Da, esti mai tare, daca te-ai dus in D. Dar stii cand o sa fii si mai tare? Cand echipa nu o sa mai existe deloc iar tu o sa continui sa te duci."

  9. #280
    incepator
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    @Bancaru

    Il regreti pe Gino dar te-ai intrebat vreodata daca nu cumva poate vremurile bune traite in timpul lui au fost meritul conjuncturii si nu al iscusintei lui? Poate el a fost doar un profitor (stiu, toti sunt profitori, in frunte cu basescu) ajutat de o conjunctura fantastica si s-a retras exact in momentul in care a simtit ca acea conjuctura urma sa se schimbe in defavoarea lui.

    Nu cred si nu am crezut nici macar pentru o secunda vreodata ca noi am fi avut vreo contributie la deciziile lui. Privind acum in urma mi se pare stupid ca noi l-am contestat numai pentru un un singur motiv, foarte elementar: eram putini! In rest, cred ca a meritat fiecare mesaj adresat.

    Ideea e ca nu vom sti niciodata exact ce s-a intamplat cu conducerile clubului si cu atat mai putin de ce s-a ajuns aici. Nu putem decat sa speculam.

    Referitor la orice altceva, nu am chef sa comentez. E obositor. Imi pare rau ca am dat drumul la bulgare.

  10. #281
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Ca sa iti raspund si sa iti zic de ce esti prost si sa iti mai spun ca tu aici nu mai scrii, sau tot ce vei scrie tu va fi ster de mine: eu mi-am exprimat parerea despre ceea ce tu inca sustii ca e echipa, iar tu, ca un idiot, te-ai luat de mine, ca de ce nu ma duc nu stiu unde si de ce nu ma pis la gard. Eu inca prefer sa pot sa ma pis la toaleta la un meci. Daca tu o faci la gard si iti dai si pe biocanci si apoi te stergi de stropi pe haina este treaba ta. Tine de igiena personala. La o toaleta civilizata exista posibilitatea ca tu sa iti poti face prieteni noi, apa si sapunul, de exemplu.
    Oferta ramane valabila sa nu mai apari. Deci se cheama ca imi iau jucariile daca te vad in drumul meu, ca doar nu vrei sa ne paruim? NU de alta, dar mie s-ar putea sa imi vina mai usor.
    Nu e nevoie sa te simti lezat ca eu iornizez echipa. Doar daca nu te-ai insurat cu ea. Ar trebui sa iti fie rusine de ce faci, de cum arati, de cum te prosti, de ce poti spune si asa mai departe. Si eu ma simt lezat, vorba vine, ca tu te duci si sustii un hibrid. Si asta ce insemna? Sa iti transmit cat de bou esti ca te duci acolo? Este treaba ta. Te dai destept dar, in fapt, esti cu o gandire slinoasa.
    Ca sa nu ma mai deranjezi cu prostia ta eu nu te mai las sa scrii aici. Ai ceva impotriva. Vezi ca exista superiori ai mei. Valea!

  11. 26th October 2009, 16:13

  12. #282
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Dspirii, eu consider ca era mai bine in liga 1 cu Gino. Asa cred eu. Echipa asta pe care nu o pot suferi, Uriziceni, mi-a dovedit ca se putea sa vina si randul nostru.
    Nu se stie care a fost situatia, asa e, de ce a plecat, dar nu mi-ai zis ce ai fi facut tu daca 20 de baieti iti scriau pe un cearceaf **** si pleaca.
    Consider ca de cand am inceput aceasta discutie limbajul a coborat sub limitele normalului. Declar topicul inchis. Cautati si vedeti ca pana in urma cu 3 zile era normal. Deci cine sa fie de vina? Eu, nu?

  13. 26th October 2009, 16:13

  14. #283

  15. #284
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Sa ma duc maine la redactie la Libertatea sa le zic "fo doo". Cum adica suntem ca Timisoara?

  16. #285
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Dupa o pauza, din pacate, motivata, am redeschis topicul cu speranta ca vom avea lucruri mai bune de spus despre Progresul si despre noi si intre noi, suporterii progresisti. Bafta! HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #286
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Cateva intrebari de la cineva care n-are cum sa ajunga la meciuri (nefiind in tara):

    1. care sunt jucatorii cei mai buni din lotul actual? care este starea de spirit printre jucatori?
    2. lotul oare creste in valoare, chiar daca am avut rezultate proaste in ultimul timp?
    3. cum fac fata jucatorii astia jucand de doua ori pe saptamana in doua competitii diferite?
    4. echipa are rezultate mai bune in JRA decat in Liga 4?
    5. cum se descurca antrenorii?
    6. sunt alti jucatori cu potential din generatia '93 care ar putea sa joace in echipa 'mare'?
    7. celelalte echipe din Liga 4 sunt mai bine finantate decat noi? cat costa oricum sa tii o echipa in liga 4? avand in vedere ca investitia in club e minima in momentul de fata, am avea posibilitatea macar sa jucam in Liga 3 la un moment dat?

    eu zic ca avem ce discuta in legatura cu Progresul.

  18. #287
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Am sa incerc sa-ti raspund cat pot de obiectiv.

    1. care sunt jucatorii cei mai buni din lotul actual? care este starea de spirit printre jucatori?

    Este greu de ales o mana de jucatori mai buna decat restul echipei, toti joaca la un nivel mediu si nu se remarca intr-un mod exceptional nimeni, pot eventual sa spun doar ca nu prea avem mijlocasi. Starea de spirit este buna, zic eu, avand in vedere ca sunt juniori aproape toti.

    2. lotul oare creste in valoare, chiar daca am avut rezultate proaste in ultimul timp?

    Creste in valoare, de la meci la meci. Se creeaza automatismele, prin experienta de la meci la meci baietii.

    3. cum fac fata jucatorii astia jucand de doua ori pe saptamana in doua competitii diferite?

    Cu greu, dar fac fata. Este greu atunci cand baga astia cate-o etapa intermediara si nu prea apuca sa se odihneasca. E greu sa joci vineri si duminica si sa-ti mai bage si marti un meci de exemplu.

    4. echipa are rezultate mai bune in JRA decat in Liga 4?

    Asemanatoare in ambele competitii. Tragem linie si adunam la sfarsitul turului

    5. cum se descurca antrenorii?

    Eu zic ca la antrenori stam bine, exceptie facand Chihaia pentru care nu am o parere prea buna din trecut si nici in prezent nu-i vad rostul la echipa.

    6. sunt alti jucatori cu potential din generatia '93 care ar putea sa joace in echipa 'mare'?

    Asta nu stiu sa-ti zic.

    7. celelalte echipe din Liga 4 sunt mai bine finantate decat noi? cat costa oricum sa tii o echipa in liga 4? avand in vedere ca investitia in club e minima in momentul de fata, am avea posibilitatea macar sa jucam in Liga 3 la un moment dat?

    Se zvoneste ca se tin echipele cam pe 20.000-30.000 de euro. La noi avand in vedere ca nu sunt contracte si nici prime cred ca-l costa pe Tohaneanu cam 2000 de euro tot sezonul. Referitor la promovare, sunt cam 10% sperante, dar ce ne facem in liga a treia cu jucatori fara contracte?

    si eu zic ca avem ce discuta in legatura cu Progresul.
    ,,Da, esti mai tare, daca te-ai dus in D. Dar stii cand o sa fii si mai tare? Cand echipa nu o sa mai existe deloc iar tu o sa continui sa te duci."

  19. #288
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    18
    Reputatie
    1
    Speranta mea ar fi sa facem o figura frumoasa in liga 4, chiar daca deocamdata n-avem sanse de promovare. Este foarte bine ca echipa creste in valoare si ca lotul este echilibrat (lasand deoparte problema cu mijlocasi).

    Nu prea am inteles care e rolul lui Chihaia la club, si nici nu inteleg ce legatura au Cornel Dinu si Marin Duna cu clubul - sprijina clubul din punct de vedere financiar? Aici apare cel mai mare semn de intrebare - care este statutul clubului? Daca se presupune ca fosta societate comerciala e in faliment, si activele ei sunt inghetate, atunci ce este acest Progresul care joaca in Liga 4? SRL? SA? Asociatie fara scop lucrativ? Acum doar Tohaneanu e patronul, sau Iacov este inca implicat?

    Deci echipele ca Spic de Greu si Aversa ar avea buget cam de 20-30 de mii? Ma intreb ce buget ar avea, sa zicem, Juventus Colentina... As zice ca in principiu, avand in vedere la ce nivel jucam acum, mi s-ar parea o varianta ca Progresul sa devina o echipa detinuta de proprii ei suporteri, dar ma tem daca n-am fi lasati sa ne apropiem de club in modul asta.

    Dar ma rog, cel mai mult conteaza ca Progresul inca traieste, si n-a fost abandonata de suporteri! Sper sa facem o figura frumoasa vineri!

  20. #289
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Lucian, ai rezumat foarte bine, mai ales pentru cei care nu alte modalitati de a afla stiri despre echipa. Riciu, si eu ma bucur, pentru moment, ca Progresul exista si ca suporterii sunt fideli. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  21. #290
    der Verrückte KinetiX's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    191
    Reputatie
    1

    ...

    Progresul, echipa care nu vrea să moară!

    Vineri după-amiază, terenul Coresi, undeva în spatele Casei Presei Libere. Plouă de rupe, iar terenul, și așa cu o mulțime de denivelări, se umple rapid de bălți. La fluierul arbitrului, 11 puști îmbrăcați în tricouri bleu-albastre salută cele câteva zeci de spectatori. Se pregătesc de meciul cu FC Chitila, din Liga a IV-a.

    Nu, nu este un meci de juniori, așa cum poate ai fi tentat să crezi la prima vedere, văzându-i pe acești copii. Este o partidă contând pentru campionatul de seniori al Municipiului București, Seria I, Liga a IV-a, fosta "Onoare". Iar băieții îmbrăcați în bleu-albastru evoluează sub numele unei echipe care a făcut istorie în fotbalul românesc: Progresul!

    Criza economică și pretențiile BNR au fost fatale

    Da, aici au ajuns să joace urmașii lui Oaidă și ai lui Mateianu. Deși cu mari probleme financiare, "bancarii" s-au mai târât până astă-primăvară cum au putut, fiind una dintre formațiile de frunte ale Ligii a II-a. Două neprogramări consecutive, cu Dunărea Giurgiu și Concordia Chiajna, au însemnat începutul sfârșitului.
    Fostul patron, Dodu, lovit de criză, n-a mai putut plăti datoriile nici către jucători, nici către Banca Națională, proprietara arenei din Cotroceni, 40.000 de euro pe lună! BNR a evacuat echipa, iar de Progresul s-a ales praful și pulberea. Din candidați la promovarea în Liga I, "bancarii" s-au transformat în niște fantome.

    Speranța moare ultima

    Câteva luni nu s-a mai știut nimic de echipa asta. Mulți o dădeau ca și desființată. În vară, însă, un fost ziarist - acum avocat -, Bogdan Tohăneanu, i-a strâns pe antrenorii grupelor de copii din club și le-a comunicat că va prelua aceste grupe, cu tot cu ei, iar juniorii mari vor evolua și în Liga a IV-a, sub denumirea de FC Progresul. Doar trei grupe au plecat definitiv de la club, luate de antrenorul Ilie Rontea, cel care a fondat "Pro Progresul Ilie Rontea"!

    Puștii ăștia, care înoată acum în bălțile formate pe teren și plini de noroi până la gât, sunt născuți în 1991 și 1992. Sunt prea cruzi pentru terenurile astea imposibile și, uneori, pentru niște adversari obișnuiți să atace de la brâu în sus.

    Antrenorii Dan Păun și Teodor Beldie stau în permanență cu gura pe ei, încercând să le dea mai mult curaj, dar și ei sunt conștienți că e un război pierdut din start: "Anul ăsta n-avem nicio șansă, dar la anul, când se mai coc, cu siguranță vom defila spre Divizia C!", spune "principalul" Păun. Momentan, gruparea se află pe locul 7, din 12 echipe, în seria sa.

    Se antrenează pe unde apucă


    Aici, pe Coresi, joacă însă doar meciurile oficiale. Rareori se lipesc de câte un antrenament, pentru că suma solicitată pentru închiriere e una destul de mare. Noroc că antrenorul este și lector la o universitate bucureșteană și îi mai bagă pe terenul respectivei instituții. Asta cât o mai merge!
    Nici cu celelalte grupe, mai mici, lucrurile nu stau diferit. Fiecare - pe unde apucă și cât apucă. Adică, unii - pe undeva, pe un teren situat pe Șoseaua Măgurele. Alții, pe la Voinicelul, iar cei mai mici, prin curtea câte unui liceu sau a unei școli.

    Greutățile de acum, comparabile cu cele din anii 80

    E greu, o spun toți, dar important este că speranță încă există. Vorba unuia dintre tehnicieni: "Am mai trecut noi prin clipe grele în anii 80, când ne-au luat cei de la Victoria tribunele și le-au dus în «Ștefan cel Mare», sau când am jucat prin «C» și eram Progresul-Vulcan. Clubul ăsta o să renască, pentru că nu-l lasă trecutul să moară!".

    Palmaresul a rămas la vechea societate

    Pentru a putea prelua echipa în vară și a o înscrie în campionat, noul patron, Bogdan Tohăneanu, a trebuit să-i schimbe denumirea din SC FC Progresul în AS FC Progresul. Practic, asta înseamnă că e o echipă nou-înființată. Palmaresul a rămas la vechiul patron și la vechea societate, dar poate fi răscumpărat în timp. În ceea ce privește vechea SC, aceasta a intrat în procedură de faliment. Procesul se anunță unul de durată. Deocamdată, SC FC Progresul mai există doar în acte și nu a fost radiată pentru că pe vechea denumire trebuie să se mai primească niște sume de bani din diferite transferuri efectuate în timp către alte cluburi, numele cel mai cunoscut de pe această listă fiind al fostului internațional de tineret Ovidiu Herea, trecut în vara anului 2008 la Rapid.

    Galerie și în "D"!

    Identificată de mulți drept echipa suporterilor trecuți de prima tinerețe, Progresul are parte și în Liga a IV-a de susținerea fanilor de toate vârstele. La fiecare meci, indiferent că echipa joacă acasă sau în deplasare, în tribune este prezentă și galeria, alcătuită acum în cea mai mare parte din studenți, care se manifestă atât vocal, cât și, uneori, prin spectacole pirotehnice! De asemenea, la fiecare meci ei afișează pe garduri bannere în culorile clubului, bleu-albastru.

    Ce înseamnă Progresul

    - Club înființat în anul 1944

    - Câștigătoare a Cupei României în 1960

    - Finalistă a Cupei României în 1958, 1997, 2003, 2006

    - Vicecampioană a României în 1956, 1996, 1997, 2002

    - Aici au crescut sau au evoluat internaționali ca Viorel Mateianu, Nicolae Oaidă, Alexandru Caricaș, Dudu Georgescu, Mircea Sandu, Aurel Beldeanu, Gino Iorgulescu, Liviu Ciobotariu

    "Echipa asta este ambiția mea. O duc cât pot!"


    Bogdan Tohăneanu are 37 de ani și este avocat de meserie. Între anii 1996 și 1999, în timpul facultății, a cochetat cu presa sportivă, lucrând la "Sport Plus" și "Sport XXI". Este legat de fotbal și prin faptul că este avocatul lui Cristiano Bergodi în litigiul cu Steaua. Acum, fostul ziarist finanțează echipa Progresul.

    -Domnule Tohăneanu, de unde și până unde ați ajuns patron la Progresul?
    -Ei, patron! Deocamdată nu este decât o formație de Divizia D. Ce-o fi mai încolo, vom vedea... Cert este că a fost o ambiție personală să nu las echipa asta să dispară, să moară. Eu sunt prieten cu Costi Iacov (n.r. - fost patron al "bancarilor") și, mergând la meciurile lor, m-am atașat de băieți, de echipă. Dar și după ce a cedat Iacov echipa am mers la stadion. Anul trecut, la ultimul meci din tur, cu Sportul Studențesc, fostul patron, Dodu, mi-a zis că el pune lacătul pe club, că nu mai are bani. Am adus eu bani de acasă, vreo 10.000 de euro, și le-am achitat băieților restanțele financiare. Apoi, în primăvară, în trei luni am mai scos, tot din buzunarul meu, 60.000 de euro. Degeaba, ceea ce trebuia să se întâmple s-a întâmplat...
    -Așa bine se câștigă din avocatură?
    -Se câștiga! Acum nu mai e așa.

    "Cei de la BNR sunt contabili"


    -Care sunt planurile de viitor?
    -Eu vreau să urcăm iar unde am fost. La anul, dacă treaba merge bine, poate cumpărăm un loc în "C". Nu știu... Să vedem și în funcție de bani, de cine mai vine lângă mine să investească, pentru că singur n-am cum să merg foarte departe.
    -Cât vă costă acum ca să țineți echipa?
    -Acum, 3.000-4.000 de euro lunar, bani în care intră salariile antrenorilor, baremurile arbitrilor, închirierea terenurilor.
    -Dar vine cineva lângă dumneavoastră?
    -Poate vine Iacov, dacă își scoate și el banii din investițiile imobiliare, că vedeți cât a căzut piața. Mai am un prieten italian care vrea și el să investească, mai sunt și alții...
    -Dar stadion tot n-aveți...
    -N-avem, dacă așa au vrut cei de la BNR! Oamenii ăia n-au nicio treabă cu fenomenul sportiv, ei sunt contabili, nu știu decât cifre. Ies cifrele cum și cât vor ei, OK! Nu ies, îți întorc spatele! Arena din Cotroceni stă pustie, nu joacă nimeni acolo, dar ce vreți, așa gândesc ei că trebuie procedat. Recent, primarul din Fundulea ne-a chemat să jucăm la ei, că ne pune stadionul gratis la dispoziție, dar parcă nu ar fi locul nostru acolo, noi suntem Progresul București, nu Progresul Fundulea!

    Antrenorii de la copii, neplătiți un an!


    Pe lângă grupele de jucători născuți în 1991 și 1992, care evoluează atât în campionatul de seniori al Municipiului București, cât și în cel de juniori republicani, AS FC Progresul mai are în componență și grupe de puști cu vârste până în 7 ani!

    Până la 14 ani, micuții trebuie să apeleze la părinți pentru a-și cumpăra echipament și mingi. În plus, li se percepe o taxă lunară de 50 de lei. La cei mai mici, antrenor este fostul internațional Bruno Grigore, de la Sportul Studențesc. El a dezvăluit - confirmat și de ceilalți - că "până în vara asta, un an nu am văzut niciun ban, noi, antrenorii de la copii și juniori! Când mergeam la vechiul patron, ne spunea că n-are de unde să ne dea, ce să facă? După ce-a venit Tohăneanu și am luat primii bani, când m-am dus acasă cu 13 milioane și i-am pus soției în mână, să moară de inimă! Credea că i-am furat de undeva, săraca, dacă eu de un an nu mai adusesem un leu acasă!".

    http://www.prosport.ro/sport-life/sp...-moara-5066370

  22. #291
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Frumos de...trist acest articol care descrie situatia asa cum este la Progresul nostru. (Aproape) Fara speranta. HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  23. #292
    sport legend
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    383
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Frumos de...trist acest articol care descrie situatia asa cum este la Progresul nostru. (Aproape) Fara speranta. HAI PROGRESUL!
    Surprinzator, dar este 90% adevarat, lucru care nu prea l-am mai intalnit in articolele sportive. Imi pare rau ca Tohaneanu exagereaza cand spune ca baga banii pe care-i baga dar in rest, articolul reflecta foarte bine realitatea.
    ,,Da, esti mai tare, daca te-ai dus in D. Dar stii cand o sa fii si mai tare? Cand echipa nu o sa mai existe deloc iar tu o sa continui sa te duci."

  24. #293
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Astia sunt in stand by, asta-i impresia mea. De aici si ceva...sperante. Foarte mici.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  25. #294
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by KinetiX View Post

    Palmaresul a rămas la vechea societate

    Pentru a putea prelua echipa în vară și a o înscrie în campionat, noul patron, Bogdan Tohăneanu, a trebuit să-i schimbe denumirea din SC FC Progresul în AS FC Progresul. Practic, asta înseamnă că e o echipă nou-înființată. Palmaresul a rămas la vechiul patron și la vechea societate, dar poate fi răscumpărat în timp.
    Adica la cine, Dodu, Iacov, cipri...Hotii?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •