View Poll Results: Daca pleaca Coulthard, cine vine la mclaren?

Voters
2. You may not vote on this poll
  • da

    0 0%
  • desigur

    0 0%
  • bineinteles

    0 0%
  • da

    2 100.00%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Coulthard - Raikkonen

  1. #1
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1

    Coulthard - Raikkonen

    de la inceputul anului trecut tin cu raikkonen. anul trecut se lupta cu button, acuma se bate cu schumi. intrebarea e: ce face coulthard? degeaba are experienta sa nu iasa in decor la prima curba in calificari, daca nu face nimic.

  2. #2
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Eu sunt sigur ca nici unul din pilotii enumerati de tine nu-l va inlocui in viitorul sezon pe Coulthard (care e cam expirat...), dintr-un motiv foarte simplu: cand s-a pus problema inlocuirii lui Hakkinen, si Ron Denis (pentru McLaren) si reprezentantii motoristului Mercedes au venit cu variante, si dupa lupte seculare de cateva luni, a iesit invingator favoritul lui Ron Dennis, asta dupa ce nemtii au cedat avand promisiunea ca data viitoare ei vor decide. Cum data viitoare e asta de care vorbim acum, hai sa analizam variantele:
    1. Alonso: sub contract cu Renault, o echipa cu perspective frumoase si cu ambitii la titlu pentru sezoanele viitoare => nu pleaca de acolo.
    2. Villeneuve: dorit de echipa Renault in locul lui Trulli, echipa cu care a castigat unicul sau titlu din palmares => daca ii vor plati salariu bunicel (posibil) va pilota acolo
    3. Button: nu are anvergura unui campion, cel putin nu inca, face parte din strategia de viitor a Hondei, si in plus nu e pe placul celor de la Mercedes => aproape imposibil de venit la McLaren
    4. Montoya: asul lui Frank Williams, pe care nu-l va da din mana nici pe un munte de bani, tocmai la rivalii lui => nu vine sigur...

    Parerea mea e ca un Nick Heidfeld (german, tanar, prieten cu Kimi) este cel pe care il va aduce Mercedes, chiar daca inca nu a confirmat deplin in F1, dar este fost campion Formula 3000. Sau alt anglo-germano-saxon, inclusiv din tarile nordice, poate fi pilotul de viitor de la McLaren Mercedes.

  3. #3
    senior roxana's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara
    Posts
    216
    Reputatie
    1
    despre heidfeld, cu care a mai fost coechipier, n-a zis cine stie lucruri bune: "n-am ce invata de la el". asa ca nu cred ca e de prietenie. m-am gandit la montoya ca daca e sa aleaga, bmw il tine pe ralf. si montoya nu cred ca ar merge la renault. oricum, cred ca coulthard pleaca.

  4. #4
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Si eu sunt de acord ca David Coulthard trebuie sa plece de la McLaren, si cred ca si cei de acolo la fel zic.
    Insa Williams sigur ii prelungeste contractul lui Montoya, altfel pana se retrage Michael nu are nici o sansa la titlu pana in 2006, cu Ralf care nu vrea sa il supere pe Big Brother...

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    ca tot veni vorba de McLaren :

    WURZ CRASHES NEW MCLAREN
    2003-06-17 17:31:00
    Alexander Wurz was uninjured after heavily smashing the new MP4-18 in testing at Jerez on Tuesday.

    The McLaren third driver was taken to the medical centre at the circuit but has been released after suffering just minor bruising.

    The MP4-18 though has been severely damaged and even caught fire after the Austrian lost the back end and hit the tyre barriers exiting the Sito Pons corner.

    A spokesperson for the team said testing would go ahead as scheduled, with drivers David Coulthard, Kimi Raikkonen and Pedro de la Rosa continuing the programme.

    The accident ruined what was otherwise a good day for the Woking-based team with Raikkonen topping the timesheets nearly a second ahead of the sole Williams of Marc Gene.

    Test driver de la Rosa drove the MP4-17D and posted the third quickest time ahead of Toyota’s Cristiano da Matta.

    Testing times from Jerez

    1 Raikkonen McLaren Mercedes 1m19.66s
    2 Gene Williams BMW 1m20.59s
    3 de la Rosa McLaren Mercedes 1m20.94s
    4 da Matta Toyota 1m20.95s
    5 Wurz McLaren Mercedes 1m21.89s
    Schumi? the only one!

  6. #6
    Sir
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    iasi
    Posts
    2,099
    Reputatie
    1
    1.ca cel mai potrivit ar fi alonso, care cred ca ii va placea la mclaren tiannd cont si de faptul ca ambii piloti sunt tratati la fel- nu ca la ferrari
    2.villneuve daca ar veni ar cere multi bani si ar mai fi si umilit de kimi
    3.montoya nu va fi lasat sa plece de batranul frank
    4.button ar avea si el prestatii bune si poate cine stie???
    [SIZE="4"][B][FONT="Trebuchet MS"]Del Piero, Buffon and Nedved fan forever!!! [/FONT][/B][/SIZE]

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    - Coulthard trebuie inlocuit.. se pare ca nici anul asta nu va da rezultatele asteptate..
    - Cine-l va inlocui pe Coulthard? ... nu stiu. Ramane de vazut. Nu cred insa ca va fi Wurz. E un simplu pilot de teste. A fost la Benetton si nu s-a descurcat sclipitor. Mi-ar placea sa vina Alonso, dar sanse sunt prea mici pentru ca are oportunitatea sa se "ridice" impreuna cu Renault. Montoya .. nu cred ca ar fi pe placul managerului de la McLaren. Button .. hmmm .. s-ar putea.. Villeneuve - cere salariu prea mare si nu prea se dau salarii mari la McLaren, comparativ cu Ferrari sau BMW
    One ring to rule them all .. (?)

  8. #8
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Coulthard isi are si el rostul lui, aduce puncte. Putine dar destul de sigure. Cel putin pana acum. Eu nu cred totusi ca o sa aduca tot un tinerel langa Raikkonen... eu NU as face-o. Daca totusi se vor hotara la asta, posibil sa aduca un cvasi necunoscut.

    Totusi, eu merg pe ideea unui pilot mai experimentat. Poate Frentzen? Sau Trulli? De ce nu?...

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Daca urmariti evolutia lui Coulthard in sezonul de-abia incheiat se pot trage unele concluzii:
    1. Calificarile pe grila au fost punctul lui cel mai slab, dezastruos pot spune;
    2. La fiecare start a castigat 1, 2 sau chiar trei pozitii.
    3. In cursa nu a mers deloc rau, dar masina l-a lasat de 4 ori cand era in fata.

    Dupa cursa de debut unde a avut un noroc orb, unic in viata lui, au urmat ghinioanele tipice. In Brazilia, cand a castigat Fisichella, conducea a intrat la pit si apoi a urmat acccidentul ala groaznic cu Alonso si Webber (care trebuiau si ei sa intre la pit, pt. alimentare, cat si Raikkonen) Era cursa lui si putea castiga a doua din sezon. La urmatoare in Malayezia (unde a castigat Kimi) DC era pe doi dar a abandonat din cauza masini. Asta e.
    Dupa aceste curse a picat inexplicabil pentru mine. Eu sunt un mare fan din 1994, de cand l-a inlocuit pe Senna si mai cred ca il poate scoate campion mondial pe Kimi, la fel cum l-a scos si pe Hakkinen.

    Coulthard are un mare minus - calificarile-. Totdeauna au fost probleme pt. a ocupa o pozitie buna pe grila. Si in Formula 1 actuala conteaza prea mult. Daca isi v-a reveni la acest capitol (ma indoiesc) poate sa se lupte cu oricine de pe grila, cu conditia sa-l tina masina.

    Dar asta e alt subiect!
    GO,GO, COULTHARD!

  10. #10
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    david este autorul unui gest mult mai urat decat acrosajul lui Schumi cu jac, din 97.

    dar, de ce sa recunoastem ??


    (vezi Spa)
    Schumi? the only one!

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Dupa 5 ani a recunoscut, dar altii mai bine intra in pamant decat sa-si recunoasca greselile, si au multe!
    Si daca nu-si recunostea vina, si pana astazi, Schumi ramanea vinovatul. Majoritatea au recunosut (chiar multi prieteni ferraristi) ca atunci neamtu' a gresit.
    Orice i se poate reprosa scotianului, dar numai lipsa de fair-play, nu.
    Adu-ti aminte de gestul lui de la Melbourne 1998, cand s-a tinut de cuvant si la lasat pe Hakkinen sa castige cu toate ca era in fata lui (din vina echipei tehnice) dar cuvantul dat inaintea cursei a fost respectat. Si sunt mai multe. Dar poate altadata.
    GO,GO, COULTHARD!

  12. #12
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    ma, daca chiar dc a recunoscut, cum dracu sa fii fost de vina Schumi /?
    Schumi? the only one!

  13. #13
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Ziceam ca pana la a-si recunoaste vinovatia, majoritatea l-au vazut atunci pe Schumi de vina (citeste ziarele de atunci, si inclusiv multi fani Schumacher au zis treaba asta). Putini l-au crezut pe neamt, care si-a sustinut idee venind imediat la boxe sa-l ia de gat pe DC.
    Dar Schumi si-a recunoscut vina din 1997, de la Jerez? Sau Argentina '98 cand l-a scos intentionat pe DC afara, sau........?
    Jos palaria pentru valoarea neamtului, este cel mai mare pilot al tuturor timpurilor, si iti spun eu care, dupa cum vezi nu sunt un fan de-a lui, dar si putin bun simt nu-i strica.
    GO,GO, COULTHARD!

  14. #14
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DC
    Dar Schumi si-a recunoscut vina din 1997, de la Jerez? Sau Argentina '98 cand l-a scos intentionat pe DC afara, sau........?
    .
    mai citim, mai studiem.....

    pe primul l-a recunoscut.

    pe al doilea, io unu nu mi-l amintesc.
    Schumi? the only one!

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    L-a recunoscut ca "incident normal de cursa", insistand pe faprtul ca era titlu' mondial in joc. Despre Argentina, vorba ta mai studiaza, mai citeste..................
    GO,GO, COULTHARD!

  16. #16
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DC
    L-a recunoscut ca "incident normal de cursa", insistand pe faprtul ca era titlu' mondial in joc. Despre Argentina, vorba ta mai studiaza, mai citeste..................
    nu vad diferente intre incidentu Spa si Jerez.

    in plus, Schumi a declarat ca singurul gest pe care nu l-ar repeta daca ar avea ocazia sa isi retraiasca viata, ar fi ala din portocalia.
    asta spune totul.

    in schimb, io poate ca l-as face si a doua oara.....


    dar doar daca m-as lupta pentru titlu........nu si daca io is ala depasit cu un tur....

    incidentul din argentina ?? adu-mi aminte, io tin minte decat un incident de cursa. de data asta chiar un incident de cursa.
    Schumi? the only one!

  17. #17
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Dupa cate mi-am dat seama vorbeai de incidentul de la Jerez (Spania), cred. In Portugalia este Estorilul. Nu se mai concureaza din 1996 pe el.

    Incidentul din Argentina a avut loc in 1998, a fost a patra cursa a sezonului iar din pole a plecat DC care a condus pana in turul 4 cand Schumi l-a scos afara cam cum a incercat cu Villeneuve la Jerez.
    Rezultatul: o intrare prematura la pit si schimbul "nasului" masinii. Cu toate astea a terminat pe 5 sau 6 (nu mai stiu sigur)
    Bineinteles ca nu s-a auzit fiindca diferenta era asa de vizibila intre McLaren si Ferrari, vorbim de 1998, incat neamtu' a scapat fara nici o penaliza stewarzii dorind o cursa palpitanta dupa ce in primele 3 curse ale anului respectiv McLaren le-a castigat.
    Atunci cam toti tineau cu Ferrari, cam cum acum toti sunt impotriva lor pt. a face aceasta competitie cat mai palpitanta. Poti sa intri pe F1-LIVE.COM, Formula1.com pentru a vedea poze de la aceea cursa si chiar incidentul intre ei.
    GO,GO, COULTHARD!

  18. #18
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    acum toti sunt impotriva lor
    Care toti? :?

    Forza Ferrari!

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Nov 2003
    Posts
    37
    Reputatie
    1
    Ma rog, au schimbat regulament doar doar se apropie cineva de Ferrari.
    Ba calificarile, ba punctajul. Dar au fost si curse anu' asta in care stewarzii au impins masini blocate in afara pistei, inapoi pe circuit sau crezand ca-si pierd suprematia s-au luat de pneuri, etc. Dar prin '98, '99 cand au vazut ca Ferrari nu se apropie de titlu' cu tot cu Michael in cockpit erau disperati. Sa ne aducem aminte de cate ori au inchis ochii la indiscipline de regulament adoptate de calutul cabrat (Malayezi 1999, Silverstone 1998, etc.)
    GO,GO, COULTHARD!

  20. #20
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    La Silverstone, acea cursa castigata la boxe, nu a fost o ilegalitate! S-a discutat mult... dar nu a fost!

  21. #21
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DC
    Dupa cate mi-am dat seama vorbeai de incidentul de la Jerez (Spania), cred. In Portugalia este Estorilul. Nu se mai concureaza din 1996 pe el.
    mea culpa.

    cat despre incidentul din argentina, de ce ma mir ca dc a trebuit sa-si schimbe nasul ??
    era cumva mai in spate ??

    iar celelalte incidente amintite de tine, incearca sa le dezvolti.
    Schumi? the only one!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •