Results 1 to 12 of 12

Thread: 'Gimnastica' pentru toti - step aerobic,L.I.A, Hi-Lo

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Campina, Prahova,Ro
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    'Gimnastica' pentru toti - step aerobic,L.I.A, Hi-Lo

    Hello,

    Noi stiluri de aerobic in cluburile de fitness din strainatate au tot mai multi adepti si in top sunt aceste asa numite "Lia"(low impact aerobics), "hi-lo" - (high-low aerobics) si mai ales step aerobic ,tot mai puternic promovat de Reebok, prin programe din ce in ce mai ingenioase bazate pe tehnica introdusa de Gin Miller in 198o si... (...).

    Nu stiu daca am situat bine topicul, eu nu vorbesc de performanta, ci de introducerea acestor noi stiluri intr-un mod corect si complet maselor largi din Romania- deci, in salile de fitness si prin cluburi si asociatii care vizeaza publicul larg, nu talentele care sa aduca performanta.

    Am incercat sa ma perfectionez prin efectuarea diferitelor stagii din tara, dar am remarcat ca nivelul in tarile nord-vestice ale Europei este mult deasupra a ceea ce momentan se intampla in Romania. Am participat la cateva evenimente de profil in aceste tari si am fost foarte impresionata de numarul mare si de varietatea de practicanti care exista in step aerobic si aerobic in general dar si mai ales de numarul mare de cunostinte si practice si teoretice pe care le demonstrau, desi nu erau de specialitate si nu practicau pentru performanta.

    Intr-un fel, un astfel de stil de a trai da si o alta dimensiune vietii de zi cu zi, te ajuta sa ai alta perceptie asupra problemelor, sa le faci fata altfel, etc.. Consider ca si sportul pentru toti merita aceeasi atentie ca si sportul care aduce medalii.

    Am invatat foarte multe de la ei prin practicarea step aerobicului si mi-am facut un tel din a aduce acest sport in orasul meu.

    Deschid acest topic pentru toti cei care cred ca merita si ca avem ce discuta despre stiluri noi in aerobic si mai ales care au un scop concret in a posta aici mesaje.In aerobic, din pacate, inca nu stim cate nu stim! Inca nu suntem constienti de cate ne privam! Sunt stiluri extraordinare care inlatura monotonia si oboseala si care pot face din cel mai sedentar om un real adept al miscarii. Totul e sa fim putin flexibili si sa le cunoastem.

    Va salut de la Campina ( Prahova).
    Donna
    Last edited by donnadonna; 10th July 2009 at 00:01.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Bine ai venit Donna! Multumesc pentru informarea din postul tau nici nu stiam ca exista asa ceva... Adevarul e ca - cel putin eu, nu pot vorbi pentru ceilalti - sunt pasionata de gimnastica sa privesc, sa cunosc gimnaste si gimnasti, sa stiu despre elemente, concursuri, notari, clasamente dar din pacate mai putin sa practic. Avem printre noi forumisti daca ai citit care practica aerobica de performanta.

    Te admir pentru ceea ce faci. Inca o data, bun venit!

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Campina, Prahova,Ro
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Hello,

    Multumesc, si pentru incurajari, si pentru primirea frumoasa.
    Cel mai probabil topicul nu va avea participanti , dar nu e nimic, exact cum spui...macar ca informatie si tot e binevenit.
    Intr-adevar, step aerobicul nu are foarte multi adepti deocamdata in Romania. Eu utilizez cu succes, pentru a fi pusa la curent cu ce e pe afara in domeniul asta forumul site-ului www.france-fitness.com si as fi mandra ca intr-o zi sa avem in Romania un site si respectiv forum care sa promoveze atat de frumos aerobicul pentru marile mase.

    Inca nu am avut timp sa va cunosc foarte bine, la prima vedere am observat o comunitate faina, informata, interesata si m-am gandit ca e posibil sa fie si pe aici drumul meu.

    Este un forum serios si mai invatam cate ceva.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Sunt convinsa ca citesc si altii ce ai scris, dar in ziua de azi majoaritatea oamenilor stau prost cu timpul liber. Sunt atatea de facut, e greu sa te imparti in multe parti. Multa lume ar face multe din pasiune daca timpul ar permite sa le facem pe toate... Si la mine ca si la altii alterneaza perioade mai lejere cu perioade mai ocupate si cand nu ai timp nici sa dormi cateva ore din 24 e greu sa mai citesti/scrii pe forumuri cu atat mai greu (si aici din nou vorbesc doar in numele meu) sa practici gimnastica. Stiu ca cine se scuza se acuza si da, stiu ca e sanatoasa miscarea... dar...

    Poate ar ajuta - daca vrei sa intretii sectiunea aceasta aici pe forum - daca ai avea ceva filmulete cu miscari recomandate in diverse situatii... nu stiu ... sau sa explici exercitii... cum ar fi: urmatoarele exercitii repetate zilnic 10 minute va ajuta sa scapati de tensiune arteriala, sau sa scapati de grasimea de pe burta sau va intariti muschii de la maini, etc... dar numai gimnastica si miscare, nu vitamine sau stiu eu ce alte minuni(ce se pot considera reclame), adica sa ramai in domeniul gimnasticii sa nu intri la reclame ca nu e voie cu reclama pe forum...

    Alte idei nu am. (scuze daca am inteles gresit si comentariul meu se potriveste precum nuca in perete)
    Last edited by Tess_AN; 12th July 2009 at 02:15.

  5. #5
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Campina, Prahova,Ro
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    He he...stai lin, nimic nu e ca nuca in perete. Ca nuca in perete ar fi sa NU vorbim si sa NU promovam miscarea si sa NU existe forumuri, etc..
    In ce priveste timpul liber ...nimic mai adevarat! Crede-ma ca anul asta , dupa 8 (OPT) ani de zile, am si eu pentru prima oara pauze de masa si intru si eu dimineata la o ora rezonabila, deci stiu cum e cu "nu am timp". De obicei munceam cate 10-12-14 ore pe zi si nu pot spune ca nu se va mai repeta, insa da, de cateva saptamani mi-am schimbat programul si poate de aceea si am timpul si dispozitia mentala pentru a posta cate un mesaj informativ.
    Poate iti imaginezi ca, din moment ce sustin cu atata inversunare aerobicul ca activitate de mentinere in forma am si o silueta in consecinta si ca mie mi-e usor sa vorbesc.
    De fapt, nu e chiar asa... nu sunt chiar imaginea unei caprioare zburdalnice si nici 20 ani nu mai am... . Adaug acestea nu pentru a ma descrie, ci pentru a se intelege ca ma identific cu marile mase, cu omul de rand, consumatorul, amatorul, cel care face asta ca solutie pentru a trai mai relaxat si mai frumos. Am facut de la 14 ani sport de intretinere din placere si voi sustine pana la adanci batraneti ca este cea mai la indemana cale de a ne eficientiza timpul. Un om energic (etc.etc) va termina orice sarcina, fizica sau intelectuala mult mai rapid decat o realizeaza un om sedentar, el isi va canaliza atentia mult mai usor pe treburile de zi cu zi, va dormi mai bine, si tot asa, din teorie stiti si voi... .
    Eu sunt prof de engleza, de fapt, si marea parte a zilei o petrec - asta e! - invatandu-i pe altii... . Poate ca si asta are un cuvant de spus, poate ca nu ma pot abtine sa acuz ignoranta acolo unde ea exista si poate ca percep mai acut comoditatea altora si mai putin acut ridicolul de a insista... . Pe scurt, parerea mea e asta: sunt foarte multi care "nu au timp", dar care nu sunt in totalitate sinceri cu ei cand spun asta. Sunt foarte multi care nu vor sa inceapa pentru ca macar sa inteleaga cum si-ar putea dramui timpul ca sa ajunga sa si faca putina miscare macar la 2-3 zile, si sunt foarte multi care nu inteleg ca amabilitatea si succesul relatiilor intre noi au foarte multa legatura cu educatia fizica in general. Dam vina pe nivelul de trai, de rautatea si prostia altora, pe sistem, pe Traian si Decebal, dar de fapt comoditatea e sedimentata in venele noastre precum calcarul la masina de spalat!

    Ei, acum sper ca am fost suficient de acida cat sa provoc spiritele... . Ziceti ca n-am dreptate! (Sa vezi ce mi-o iau pe cocoasa acum...)

    In ce priveste detaliile pe care mi-ai sugerat sa le introduc astfel incat sa fac topicul mai concret - am sa revin,imediat ce am...timp ...binenteles! Multumesc pentru "dezlegare".
    Stiu cum e cu reclamele, desigur, se intelege de la sine, insa, spune-mi, pot da link-uri spre clipuri video ce anunta anumite evenimente...? Pot numi alte site-uri de profil? Cred ca da, dar intreb, ca asa e frumos.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by donnadonna View Post
    Stiu cum e cu reclamele, desigur, se intelege de la sine, insa, spune-mi, pot da link-uri spre clipuri video ce anunta anumite evenimente...? Pot numi alte site-uri de profil? Cred ca da, dar intreb, ca asa e frumos.
    Nu sunt moderator. Cred ca da, normal depinde de eveniment, de site si depinde cate - asa imi imaginez, habar nu am. Si depinde si de interesul oamenilor. Daca ceva nu e in regula posibil sa ti se spuna sau sa iti fie sterse mesajele.
    Eu nu am intrat la alte sectiuni ale forumului acesta in afara de gimnastica si patinaj, am vazut ca sunt si alte sectiuni dar neintrand pe acolo, habar nu am ce si cum e scris, permis, etc.
    Nu stiu daca ai citit celelalte sectiuni de aici. Gimnastica, din punct de vedere al suporterului te atrage? Gimnastica in general, cea romaneasca in special...

  7. #7
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Bun-venit,Donna!
    Ai mare dreptate in tot ce spui,nu ne suparam.Eu,recunosc cinstit,intr-o vreme am facut gimnastica aerobica de trei ori pe saptamina si ma tineam de treaba,apoi au intervenit tot felul de obstacole,cred ca multe n-ar fi fost de netrecut,dar n-a fost destula determinare.
    Mi-am propus sa alerg zilnic pe terenul de sport,m-am dus odata cu baietii si am facut prostia sa-ncerc sa ma tin de ei,va dati seama ca era sa ma sufoc.
    O perioada am facut cite putin acasa,singura,necazul e ca se facea prea tirziu pina ma apucam si se zice ca nu-i bine sa faci chiar inainte de culcare(sau am gasit un motiv perfect sa nu mai fac?),in sfirsit,daca vrei sa te misti,poti cu un pic de vointa,trebuie doar sa vrei.
    Poate ma vor stimula exercitiile pe care ni le vei propune tu,Donna.
    Tess,eu am mai intrat pe unele sectiuni,ca mai sunt sporturi care ma intereseaza,dar nu mi-a placut cum se discuta,in unele locuri m-am speriat de-a binelea si am ramas la gimnastica , patinaj artistic si sprturi de iarna,mai intru la tenis cind vreau sa aflu ceva si la ciclism,dar cam atit.Sporturile "vitregite" le mai amintim noi pe la of-topic.

  8. #8
    incepator
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Campina, Prahova,Ro
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Hello,
    Aveti dreptate, administratorul site-ului va avea grija "sa nu facem prostii", . Asa ca eu postez, pentru informare generala, iar daca ceva nu e in regula, imi cer scuze de acum... .
    Iata ce va place voua sa vedeti (nu ca mie nu mi-ar placea):

    http://www.youtube.com/watch?v=GT2bt...eature=related

    si inca:

    http://www.youtube.com/watch?v=d7LLPZJP7DY .

    Si iata cum s-a tradus el pentru toata lumea:

    http://www.dailymotion.com/related/x...72656c61746564

    Desi inca am indoieli ca acest ultim link il puteam posta (as fi putut sa pun un tutorial despre step aerobic -debutanti, dar clipul acesta arata amploarea pe care a luat-o step aeerobicul in lume), il las totusi, cam asta e ce se intampla in toata lumea, cam asta atrage tot mai multi amatori,e pacat sa nu vedem. Sper sa nu ma sanctioneze prea dur admin-ul.

    Evenimentul din clip este pentru profesionisti, dar tot mai multi amatori adera si ei sunt bineveniti. Scopul nu e performanta si competitia, ci amuzamentul si sanatatea. Mare parte dintre cei prezenti la un astfel de eveniment sunt pur si simplu oameni care au vietile lor, prioritatile lor in afara fitnessului si doar de 3-4 ori se duc seara la sala, o ora, uneori poate chiar mai putin.

    "Sportivement",
    Donna
    Last edited by donnadonna; 13th July 2009 at 10:07.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by donnadonna View Post
    Iata ce va place voua sa vedeti (nu ca mie nu mi-ar placea):
    http://www.youtube.com/watch?v=GT2bt...eature=related
    Nu stiam ca au si concursuri cei de la fitness... Da, mai ales programul acesta mi-a placut foarte mult. Multumesc. M-au uimit pur si simplu cu sinconizarea ce o au. Si coregrafia imi place.

    Mi-ar place sa vad si sa stiu mai multe si de gimnastica la trambulina. Si ar fi bine sa fie si la noi cluburi de trambulina. Cred ca am fi o forta mondiala.

    Am auzit de termenul de acrobatica. E tot una cu trambulina sau e specializare diferita? Stie cineva amanunte?

  10. #10
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Nu stiam ca au si concursuri cei de la fitness... Da, mai ales programul acesta mi-a placut foarte mult. Multumesc. M-au uimit pur si simplu cu sinconizarea ce o au. Si coregrafia imi place.

    Mi-ar place sa vad si sa stiu mai multe si de gimnastica la trambulina. Si ar fi bine sa fie si la noi cluburi de trambulina. Cred ca am fi o forta mondiala.

    Am auzit de termenul de acrobatica. E tot una cu trambulina sau e specializare diferita? Stie cineva amanunte?
    gimnastica acrobatica http://www.youtube.com/watch?v=Lj_SyCrFwkE
    este diferita de trampoline http://www.youtube.com/watch?v=ZwFye_cF1OU&feature=fvst
    si este diferita de tumbling http://www.youtube.com/watch?v=fbsWHsiFQ84
    Nu stiu daca am fi sau nu buni (te referi ca ar putea face sportul asta fosti gimnasi? ). Ca sa fi bun la trampoline sau tumbling trebuie sa faci de mic chestia asta , sa simti aparatul . Tumblingul se face pe o partie speciala care te"arunca "altfel decat solul . La fel si trampoline .

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    gimnastica acrobatica http://www.youtube.com/watch?v=Lj_SyCrFwkE
    este diferita de trampoline http://www.youtube.com/watch?v=ZwFye_cF1OU&feature=fvst
    si este diferita de tumbling http://www.youtube.com/watch?v=fbsWHsiFQ84
    Nu stiu daca am fi sau nu buni (te referi ca ar putea face sportul asta fosti gimnasi? ). Ca sa fi bun la trampoline sau tumbling trebuie sa faci de mic chestia asta , sa simti aparatul . Tumblingul se face pe o partie speciala care te"arunca "altfel decat solul . La fel si trampoline .
    Multumesc Niagara. Acum ca am re-vazut mi-am amintit.

    Da, cred ca fosti gimnasti/gimnaste ar trece usor la una din disciplinele acestea daca am avea si noi cluburi. Sunt exemple de sportivi care au trecut de la artistica la aerobica (sau cazul Vandei Hadarean de la artistica la fitness - dar am impresia ca ala era concurs de frumusete si parca totusi a avut si un exercitiu prezentat).

  12. #12
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Multumesc Niagara. Acum ca am re-vazut mi-am amintit.

    Da, cred ca fosti gimnasti/gimnaste ar trece usor la una din disciplinele acestea daca am avea si noi cluburi. Sunt exemple de sportivi care au trecut de la artistica la aerobica (sau cazul Vandei Hadarean de la artistica la fitness - dar am impresia ca ala era concurs de frumusete si parca totusi a avut si un exercitiu prezentat).
    Fitness nu e concurs de frumusete strict este un concurs al frumusetii corpului (building body ) combinat cu abilitatatea de a te misca si cu eleganta de a purta o rochie de seara .
    Iar la celelalte este foarte greu sa convertesti un gimnast de la noi din tara , aproape imposibil .Daca nu ai lucrat cu ele de mic nu reusesti sa le simti poti fi tu si campion olimpic de artistica , degeaba . E greu de explicat , ar trebui sa incerci odata asa ceva(tumbling, trampoline ) ca sa vezi ce zic...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •