View Poll Results: Cine e cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile?

Voters
140. You may not vote on this poll
  • Pete Sampras

    29 20.71%
  • Rod Laver

    1 0.71%
  • Bjorn Borg

    6 4.29%
  • Roger Federer

    71 50.71%
  • Jimmy Connors

    0 0%
  • Ivan Lendl

    1 0.71%
  • Andre Agassi

    3 2.14%
  • John McEnroe

    0 0%
  • Stefan Edberg

    0 0%
  • Bill Tilden

    1 0.71%
  • Rafael Nadal

    17 12.14%
  • Roy Emerson

    0 0%
  • Boris Becker

    2 1.43%
  • Ilie Nastase

    7 5.00%
  • Mats Wilander

    0 0%
  • Artur Ashe

    0 0%
  • Alt jucator

    2 1.43%
Page 9 of 10 FirstFirst ... 78910 LastLast
Results 169 to 189 of 190

Thread: Cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile

  1. #169
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Victor Hanescu

  2. #170
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Si nadal inca face pasi buni...dar mai are mult...

  3. #171
    incepator
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian86 View Post
    Ma baiatule, comentariul meu avea si un caracter ironic incat, asa cum s-a spus repetat pe acest topic, tenisul din perioade diferite nu se poate compara in mod absolut.
    Tu in schimb vrei sa-mi spui ca Federer de acum ar fi avut probleme cu Edberg, Lendl si Becker de atunci
    Hai ca ti-o spun si mai clar: Federer de astazi (si Nadal de asemenea) nu pierde un set cu acesti baieti. Incearca sa-ti dai seama singur de ce acest lucru
    Voi comentatzi ce se petrece acum in tenisul mondial,desi Federer numai reperzinta mare lucru.Peste putzin timp va fi trecut in istorie de noile talente.Daca cineva chiar are habar de tenis isi poate da simplu seama ca daca Fderer juca in perioada de forma maxima a lui Pete Sampras nu avea mari sanse sa castige turnee unde ar fi participat amandoi..Sampras a tzinut la respect foarte multzi tenismeni de valoare si erau destul de multzi la vremea aceea.

  4. #172
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adrian1981 View Post
    Voi comentatzi ce se petrece acum in tenisul mondial,desi Federer numai reperzinta mare lucru.Peste putzin timp va fi trecut in istorie de noile talente.Daca cineva chiar are habar de tenis isi poate da simplu seama ca daca Fderer juca in perioada de forma maxima a lui Pete Sampras nu avea mari sanse sa castige turnee unde ar fi participat amandoi..Sampras a tzinut la respect foarte multzi tenismeni de valoare si erau destul de multzi la vremea aceea.
    La tehnologia actuala Sampras nu avea cum sa fie mai bun la Federer sau Nadal. Jocul sau ofensiv extraordinar era sustinut de vechile rachete si mingi.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  5. #173
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Tehnologia s-a adaptat dupa jucatori. Pur si simplu sint generatii diferite, toti din poll sint liderii generatiilor lor. Nu exista GOAT, ci cel mai jmeker din deceniul respectiv, pentru ca e greu de crezut ca un jucator poate avea mai mult de 10 ani consecutiv in top 5 sau top 3.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  6. #174
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    ^ Corect. Totuși, cea mai realistă opțiune nu poate fi decât Federer.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  7. #175
    Moderator
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10,358
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TeBat View Post
    ^ Corect. Totuși, cea mai realistă opțiune nu poate fi decât Federer.
    'Tzuca-te mama de baiat destept!

    Eu tin minte ca Borg odata o zis odata ceva cam asa:"Dati-le jucatorilor astia o racheta de lemn si Federer va fi singurul care va stii sa o manuiasca cu aceeasi eleganta cu care o foloseste pe cea de acum."

  8. #176
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Din generatia actuala, Isner, Querrey si Karlovic daca se nasteau mai devreme cu un deceniu, erau indiscutabil de primii 10 in lume. Iar Feli Lopez era de primii 25.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  9. #177
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Feli Lopez si acum e de top 25. Daca isi mentine forma buna o sa ajunga acolo la un moment dat.

  10. #178
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yonutz96 View Post
    Feli Lopez si acum e de top 25. Daca isi mentine forma buna o sa ajunga acolo la un moment dat.
    E in top 25 pt ca a avut un sezon de zgura extraordinar, insa altfel era mai jos. Pe hard e de primii 25, dar pe zgura nu are armele necesare pt rezultate constante. Pana in primavara lui 2012 daca trage tare poate prinde si top 15. Apoi va fi greu.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  11. #179
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,844
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SnakeSkull View Post
    In opinia mea,Ivan Lendl este cel mai mare jucator de tenis al tuturor timpurilor!A revolutionat tenisul,fiind primul mare jucator care a pus in prim plan conditia fizica!De altfel e singurul din istorie care a terminat in primii 2 timp de 8 sezoane la rand(1982-1989)
    No bun da n-am inteles ce e asa de inovator pentru tenis, sa fii mare atlet!
    Daca-mi ziceai c-a inventat o noua lovitura in tenis, mai eficienta sau macar mai spectaculoasa, l-as fi trecut pe plus, dar dupa mine ce-ai zis tu e pe minus, adica el a compensat fizic ce faceau altii tehnic, tocmai mi l-ai scazut din locu lui in care e pus in clasament. Ferrer face acelasi lucru, se axeaza pe fizic, dar nu cred ca l-ai lua pe el in fata altora cu palmares similar cu al sau!
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Din punctul meu de vedere nu prea au ce sa caute pe lista jucatorii din '80 incoace care nu au castigat macar cate un turneu de GS pe fiecare suprafata.
    Ori asta cred ca au reusit doar Connors, Wilander, Agassi, Federer si Nadal.

    Djokovic e inca la ani lumina distanta de cei enumerati mai sus.
    Aberatie! Djokovic are cate un titlu de GS pe fiecare suprafata cu exceptia zgurii unde a fost jucatorul care a fost cel mai aproape dintre toti sa-l bata pe Nadal intr-o faza finala, semifinala sau finala si asta in ultimii 2 ani la rand!

    Quote Originally Posted by Cristina View Post
    Eu tin minte ca Borg odata o zis odata ceva cam asa: "Dati-le jucatorilor astia o racheta de lemn si Federer va fi singurul care va stii sa o manuiasca cu aceeasi eleganta cu care o foloseste pe cea de acum."
    Adevarat! Tehnologia compenseaza discrepantele dintre talente si munca, dar doar talentul compenseaza discrepanta dintre tehnologii curente si cele depasite! Cel putin in cazul acestui sport de care vorbim!

    Quote Originally Posted by adrian_str View Post
    Din generatia actuala, Isner, Querrey si Karlovic daca se nasteau mai devreme cu un deceniu, erau indiscutabil de primii 10 in lume. Iar Feli Lopez era de primii 25.
    Pai unul chiar s-a nascut mai devreme si e fost lider mondial si castigator de GS, il cheama Roddick!
    Last edited by Johnny D; 30th October 2013 at 08:18.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #180
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Iata ce zice Agassi:

    Pentru mine Nadal este numărul unu, iar Federer numărul doi. Federer a condus timp de patru ani clasamentul ATP fără să aibă adversari pe măsură, se bătea cu Andy Roddick și Lleyton Hewitt. Nadal este nevoit să lupte cu Federer, cu Novak Djokovici și cu Andy Murray. Nadal a reușit lucruri extraordinare, iar cariera sa este departe de a se fi încheiat. Pentru mine, ce a făcut Nadal este remarcabil, mai ales că a făcut toate acestea în cea mai bună perioadă a lui Federer
    Excelent punctat, mai putin partea cu cariera lui Rafa care nu se stie cat va mai dura la cat isi solicita corpul dar si mentalul.

  13. #181
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Iata ce zice Agassi:

    Quote:
    Pentru mine Nadal este numărul unu, iar Federer numărul doi. Federer a condus timp de patru ani clasamentul ATP fără să aibă adversari pe măsură, se bătea cu Andy Roddick și Lleyton Hewitt. Nadal este nevoit să lupte cu Federer, cu Novak Djokovici și cu Andy Murray. Nadal a reușit lucruri extraordinare, iar cariera sa este departe de a se fi încheiat. Pentru mine, ce a făcut Nadal este remarcabil, mai ales că a făcut toate acestea în cea mai bună perioadă a lui Federer


    Excelent punctat, mai putin partea cu cariera lui Rafa care nu se stie cat va mai dura la cat isi solicita corpul dar si mentalul.

    Nadal are 3(4) recorduri singulare mari si late, din care unul nu stiu cat va ramane.
    -Cele mai multe titluri de GS la un turneu anume: RG
    -Cele mai multe titluri SU/MS/1000??
    -Record pozitiv cu Federer, Murray. La Djokovic momentan.
    -GS+Olimpiada, la egalitate insa cu Agassi.

    Federer are nr.1, saptamani consecutive, final de an, victorii la turnee GS, finale, plus sferturi, semifinale consecutive, se apropie de 1000 de victorii , titluri per total, cele mai multe din istorie pe hard si iarba.

    Insa per total, Fed le are pe cele care cantaresc cel mai mult.
    Asta ca nu a avut adversari, este oarecum relativa. N-are sens sa incepem iar o discutie despre Roddick, Safin, Hewitt, Nalbandian etc.

    Fiecare crede cum doreste, insa nu inseamna ca trebuie sa fim si de acord cu ei.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  14. #182
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Ca sa exemplific de ce e foarte importanta perioada, Federer e pe primul loc la numar de saptamani in fruntea ATP, nu mult inaintea lui Sampras insa. La fel e si cu numarul de turnee de GS.
    Daca cei doi erau contemporani, ce se intampla? Ori unul din ei nici nu mai intra in top, ori "imparteau" saptamanile si erau cam tot pe acolo cu Nadal. Sa nu mai vorbim ce se intampla cu titlurile de GS!!! In orice caz, macar unul din ei nu mai intra in calcul pentru GOAT!

    Nu se poate compara perioada 2004-2008 cu cea de acum cand avem 2-3 candidati la titlul de GOAT (Federer, Nadal, Djokovic).
    Last edited by Cristi; 9th May 2014 at 15:35.

  15. #183
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Ca sa exemplific de ce e foarte importanta perioada, Federer e pe primul loc la numar de saptamani in fruntea ATP, nu mult inaintea lui Sampras insa. La fel e si cu numarul de turnee de GS.
    Daca cei doi erau contemporani, ce se intampla? Ori unul din ei nici nu mai intra in top, ori "imparteau" saptamanile si erau cam tot pe acolo cu Nadal. Sa nu mai vorbim ce se intampla cu titlurile de GS!!! In orice caz, macar unul din ei nu mai intra in calcul pentru GOAT!

    Nu se poate compara perioada 2004-2008 cu cea de acum cand avem 2-3 candidati la titlul de GOAT (Federer, Nadal, Djokovic).
    Vezi bold. NU EXISTA ASA CEVA! La fel de bine si Fed putea fi cu 4 ani mai tanar si atunci?! Data nasterii nu se poate modifica, oricat de mult ne-am strofoca.
    Faptul ca Fed "e cu putin in fata lui Sampras" la cateva recorduri e ca si cum la fotbal ne-am plange ca o echipa a pierdut in prelungiri sau la penalty-uri. Ori luam mot-a-mot cifrele, ori nu le mai luam deloc in calcul.
    Daca acum perioada e cea mai echilibrata din istorie, nu e vina lui Federer! Tehnologia isi spune cuvantul. Evident ca acum e mai greu sa faci performanta pentru ca sunt atatia care compenseaza prin alte aspecte ale jocului (defensiva, fizic, echipa de top etc.)

    Altceva, pentru mine Andy Murray nu conteaza neaparat la cifre. Cand ai doar 2 titluri de GS, cateva luni pe locul 2 si nici 500 de victorii, nu prea poti sa spui ca e un etalon exceptional. Da, ca joc e acolo, dar ca CIFRE, NU.

    Sa vedem ce se va intampla cu Nadal in prime-ul lui Djokovic. Din punctul meu de vedere, prime-ul lui Rafa e format din 2 spre 3 ani de exceptie (2008, 2010, 2013). Iar la nole 2011-2013.
    Fed si Sampras au contat la nr 1 vreo 6.

    Pe Nole momentan nu poti sa-l bagi la GOAT, cand mai sunt vreo 20 de oameni care au mai multe titluri de GS si mai are si doar 2 ani pe primul loc la final de sezon.

    Fed/Nadal/Sampras/Lendl cam aceasta e ordinea cifrelor per total.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  16. 30th May 2014, 16:31
    Reason
    spam

  17. #184
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    N-am mai intrat cam de multisor pe OLS (deh....lipsa de timp) dar azi mi-am zis sa dau o raita sa vad ce se mai intampla. Si am nimerit aici.

    Pt ca memoria trebuie reimprospatata am citit toate posturile de pe acest thread (n-am scapat niciunul ). Si m-am amuzat teribil.

    "Cel mai bun din toate timpurile"....... hmmmmm.......dupa 5 ani de la lansarea acestei intrebari (pe OLS, normal ) situatia e la fel de neclara ca intotdeauna. Si asa va ramane, pt ca...... nu exista "cel mai bun din toate timpurile". Pur si simplu nu se pot COMPARA ERELE in tenis.

    Dar ce m-a amuzat cel mai mult e cum s-au schimbat "lucrurile" intre timp. Atunci erau in discutie (pt majoritatea) doar Federer si Sampras (Laver si Borg erau, probabil, "pistol cu apa" pt multi ). Federer a ramas dar a intrat in discutie Nadal. Si poate, cine stie? peste vreo 2 ani il vom vedea in mix si pe Djokovic.....Ce ti-e si cu titulatura asta de "cel mai bun din toate timpurile". Cam des se schimba timpurile astea

  18. #185
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Scurt comentariu: In <era Djokovic> (USO-2007--USO-2014 si-nca nu e gata), GOAT-ul Federer a cistigat 6 GS, cu unul mai putin decit Djokovic si 5 decit Nadal. Asa, ca o pastila. . In <era Nadal>, Federer 13-Nadal 14. Inca una.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  19. #186
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,844
    Reputatie
    0
    Eu zic sa cautati cele mai bune 100 de lovituri ale lui Samprass, Djokovic si Nadal si sa vedeti daca au macar 50% atat material tehnic cat are asta (impreuna):

    .
    .
    .
    .
    .


    Ce-mi place mie e ca marea majoritate a loviturilor alora le-a reusit cu reverul, punctul sau slab!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #187
    incepator Andra Stelista's Avatar
    Join Date
    Jul 2015
    Location
    IASI
    Posts
    49
    Reputatie
    1

    Thumbs up

    Pt mine cel mai bun jucator de tenis din toate timpurile referitor la tenismenii romani ramane ILIE NASTASE, iar dintre tenismenii straini ramane ROGER FEDERER.

    STEAUA BUCURESTI CASTIGATOAREA CCA IN ANUL 1986 LA SEVILLA
    STEAUA BUCURESTI, FC BARCELONA, MIREL RADOI, LUIS SUAREZ, HELMUTH DUCKADAM, GERARD PIQUE, NICOLAE DICA, LIONEL MESSI, MIHAITA NESU, NEYMAR, MARIUS LACATUS, DANI ALVES

  21. #188
    Steaua iulian's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,989
    Reputatie
    1
    Tennis star Roger Federer has won the BBC Overseas Sports Personality of the Year for a record fourth time after a public vote.
    Este a patra oara cand Federer primeste aceasta distinctie (2004, 2006, 2007), un record.
    Free Sevilla!!!!

  22. #189
    Netherlander Iulian.'s Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Romania
    Age
    54
    Posts
    4,468
    Reputatie
    1
    FORZA FEDERER !!!
    Cel mai mare jucator de tenis din toate timpurile a ajuns la 36 de ani si jumatate din nou pe locul 1 mondial.
    # Fotbal : NEDERLAND, Rapid Bucuresti
    # Tenis : FEDERER, Hingis

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •